Решение по дело №128/2019 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 14 ноември 2019 г. (в сила от 14 ноември 2019 г.)
Съдия: Светла Петкова Робева
Дело: 20197190700128
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е  93

гр. Разград, 14.11.2019 г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

РАЗГРАДСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД в открито съдебно заседание на дванадесети ноември две хиляди и деветнадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛА РОБЕВА

ЧЛЕНОВЕ: ИВА КОВАЛАКОВА - СТОЕВА

МАРИН МАРИНОВ

с участието на секретаря Ралица Вълчева и прокурора ЕМИЛ ЕНЧЕВ, като разгледа докладваното от съдия Робева КАНД № 128 по описа за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1, пр. 2 ЗАНН във вр. с чл. 208 и сл. АПК.

Постъпила е касационна жалба от И. Б. от Република Румъния, подадена чрез адв. М. К. от АК – Русе, против Решение № 363/30.08.2019 г., постановено по АНД № 395/2019 г. по описа на Районен съд – гр. Разград, с което е потвърдено наказателно постановление № 37-0000201 от 14.05.2019 г. на Началника на Областен отдел „Автомобилна администрация“ – Разград. С потвърденото наказателно постановление на основание чл. 93в, ал. 11 ЗАвтП на жалбоподателя е наложена глоба в размер на 1500 лв. за нарушение на чл. 34, § 3, б.„б“ от Регламент № 165/2014 г. на ЕС. В жалбата се твърди, че решението е неправилно, тъй като при съставяне на АУАН и при връчване на наказателното постановление не е участвал преводач. Наред с това се прави оплакване, че не е съобразен представения формуляр за контрол при трафик, съгласно който за проверения период не са били констатирани отклонения. Иска се решението да бъде  отменено, като бъде отменено и наказателното постановление.

Ответникът не ангажира становище по делото.

Разградската окръжна прокуратура дава заключение, че жалбата е основателна.

Разградският административен съд, като прецени събраните по делото доказателства, констатира следното:

Касационната жалба е допустима. Подадена е от надлежна страна съгласно чл. 210, ал. 1 АПК, в срока по чл. 211, ал. 1 АПК и срещу съдебно решение, подлежащо на касационен контрол.

Разгледана по същество, жалбата е основателна.

Установените от районния съд факти са следните:

С наказателно постановление № 37-0000201 от 14.05.2019 г. на Началника на Областен отдел „Автомобилна администрация“ - гр. Разград за нарушение на чл. 34, §3, б. „б“ от Регламент 165/2014  и на основание чл. 93в, ал. 11  ЗАвП на жалбоподателя е наложено наказание глоба от 1500 лв. 

Наказателното постановление е издадено въз основа на Акт за установяване на административно нарушение  № 261270 от 14.05.2019 г.

В акта и в НП е описано, че на 14.05.2019 г. около 15.20 ч. в област Разград на път І-2, километър 88+200, на паркинга до разклон за с. Бели Лом, контролните органи спрели за проверка жалбоподателя, в качеството му на водач на ППС в състав влекач „IVECO STRALIS 420“ с рег. № **-**-LXX от категория ППС N 3, с полуремарке с рег. № **-**-LXX от категория „04“, извършващ международен обществен превоз на товари със заверено копие към Лиценз на Общността, с международна товарителница по маршрут гр. Шумен, Р Бъргария за Р Румъния, оборудван с дигитален тахограф "VDO DTCO 1381", сер. № **********. При проверката е установено, че водачът не е въвел ръчно, автоматично или по друг начин необходимите данни в картата на водача за дигитален тахограф, когато е бил извън превозното средство и не е бил в състояние да използва тахографа, за периода от 10.51 ч. на 19.04.2019 г. до 06.22 ч. на 22.04.2019 г. 

Горните факти са доказани от показанията на актосъставителя и от разпечатката от картата на водача за дигиталния тахограф, с който е оборудван автомобила.

Жалбоподателят е представил Формуляр за контрол при трафик от 24.04.2019 г. на румънски език, за който твърди, че е издаден на основание Регламент (ЕС) № 561/2006 и Регламент (ЕС) № 165/2014, Съглашение AETR, удостоверяващ извършена проверка за периода 27.03.2019 г. – 24.04.2019 г., през който не са били констатирани отклонения. А горният период обхваща времето на извършване на нарушението по наказателното постановление – 19.04.2019 г. – 22.04.2019 г.

С оспореното по касационен ред решение Разградският районен съд е потвърдил наказателното постановление по съображения, че е издадено от компетентен орган и при спазване на нормативните изисквания. Въззивният съд не е констатирал допуснати процесуални нарушения, приел е, че жалбоподателят е осъществил от обективна и субективна страна състава на вмененото му нарушение и е заключил, че законосъобразно е приложена санкционната разпоредба.

Решението е валидно и допустимо, но неправилно.

Неоснователен е доводът по касационната жалба за допуснато процесуално нарушение, изразяващо се в неосигуряване на преводач на жалбоподателя при съставяне на АУАН и при връчване на наказателното постановление. Всяко лице има правото да  ползва безплатно услугите на преводач, ако не разбира или не говори езика, използван в съда, което е елемент от правото на справедлив процес съгласно  чл. 6, § 3, б. "е" от Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи. Правото на устен и писмен превод в наказателното производство за обвиняемите, които не владеят български език, е прогласено и в чл. 55, ал. 3 НПК.

Административнонаказателният процес обаче не е същинско наказателно производство. В тази връзка следва да се има предвид разпоредбата на чл. 1, § 3 от Директива 2010/64/ЕС на Европейския Парламент и на Съвета от 20 октомври 2010 година относно правото на устен и писмен превод в наказателното производство, съгласно която, когато законодателството на държава-членка предвижда налагането на санкция за леки нарушения от страна на орган, различен от съд с компетентност по наказателноправни въпроси, и когато налагането на такава санкция може да бъде обжалвано пред такъв съд, настоящата директива се прилага единствено за производството по обжалване пред този съд. Изрично в съображение 16 на Преамбюла на Директива 2010/64 е изключено приложното й поле в случаите, при които орган, различен от съд с компетентност по наказателноправни въпроси, е компетентен да налага санкции за относително леки нарушения. Такъв е случаят например за пътнотранспортни нарушения, извършвани в широк мащаб и които могат да бъдат установени след пътнотранспортна проверка.

Аналогично е и разрешението, дадено в Директива 2012/13/ЕС на Европейския Парламент и на Съвета от 22 май 2012 година относно правото на информация в наказателното производство. Съгласно съображение 17 на Директива 2012/13 в някои държави-членки орган, различен от съд, с компетентност по наказателни дела, е компетентен да налага санкции за относително леки нарушения. Такъв е случаят например за често срещаните пътнотранспортни нарушения, които могат да бъдат установени след пътнотранспортна проверка. В подобни случаи не може да се изисква компетентният орган да гарантира всички права съгласно настоящата директива. Когато правото на държава-членка предвижда налагането на санкция за леки нарушения от такъв орган и е предвидено право на обжалване или друга възможност за преразглеждане на делото от съд с компетентност по наказателноправни въпроси, настоящата директива следва да се прилага единствено за производството по обжалване или преразглеждане пред този съд. В чл. 2, § 2 е предвидено, че когато законодателството на държава-членка предвижда възможността за налагане на санкция за леки нарушения от орган, различен от съд с компетентност по наказателни дела, и когато налагането на такава санкция може да бъде обжалвано пред такъв съд, настоящата директива се прилага единствено за производството по обжалване пред този съд.

Двете директиви са транспонирани в България в създадената нова Глава тридесета „а“ от НПК и съответно намират пряко приложение. Следователно неучастието на преводач при връчване на АУАН и НП не нарушава процесуалните правила и не накърнява правото на защита на жалбоподателя.

Но при събирането и проверката на доказателствата въззивният съд е допуснал съществено нарушение на процесуалните правила. Към въззивната жалба е приложен документ на румънски език, за който жалбоподателят твърди, че удостоверява липса на нарушения за период, съвпадащ с периода на разглежданото нарушение. Несъмнено това доказателство е относимо към предмета на доказване и е следвало да бъде обект на преценката на съда. В нарушение на чл. 134 във вр. с чл. 13 НПК съдът не е разпоредил да бъде извършен превод на документа, което би позволило изясняване на съдържанието му и по този начин – разкриване на обективната истина. Следва да се установи от кого е издаден този документ, какви констатации съдържа, проверявана ли е картата на водача. В съответствие с чл. 107 НПК въззивният съд е длъжен да подложи на внимателна проверка  писменото доказателство, като прецени неговата релевантност и обвързваща сила и едва след това може да формира изводите си за съставомерността на деянието и законосъобразността на наказателното постановление.

С оглед на горното касационната инстанция намира, че е налице отменителното основание по чл. 348, ал. 1, т. 2 НПК поради допуснато отстранимо съществено процесуално нарушение по чл. 348, ал. 3, т. 1 НПК. Решението следва да бъде отменено, а делото – върнато за ново разглеждане.

По изложените съображения и на основание чл. 63, ал. 1, пр. посл. ЗАНН във вр. с чл. 221, ал. 2 АПК Разградският административен съд

 

Р   Е   Ш   И   :

 

ОТМЕНЯ Решение № 363/30.08.2019 г., постановено по АНД № 395/2019 г. по описа на Районен съд – гр. Разград.

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на въззивния съд, при което да се изпълнят дадените в мотивите указания.

Решението е окончателно.

 

                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:  /п/

 

                                                 ЧЛЕНОВЕ: 1.   /п/

          

                                                                     2.  /п/