Решение по дело №354/2016 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 490
Дата: 30 ноември 2016 г. (в сила от 4 юли 2017 г.)
Съдия: Красимира Димитрова Ванчева
Дело: 20165300900354
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 30 май 2016 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е  490

 

гр.Пловдив,30.11.2016 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

            ПЛОВДИВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, търговско отделение, в открито заседание на осемнадесети октомври през две хиляди и шестнадесета година в състав:

 

                                                           ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: КРАСИМИРА ВАНЧЕВА

 

при участието на секретаря М.К.,като разгледа докладваното от съдията търг. дело №354/2016 г. по описа на същия съд,ХVІІІ-ти състав,за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Иск с правна квалификация по чл.365 от ЗЗД във вр. с чл.286 от ТЗ.

     Ищецът „ДЕТЕЛИНА-ДРИТА”ЕООД-гр.Пловдив,с ЕИК ********* твърди,че на 04.03.2015 г. е бил сключен между него и ответника „Многопрофилна болница за активно лечение-Пловдив”АД-гр.Пловдив с ЕИК ********* договор с предмет - извършване на транспорт по изрична предварителна заявка на 77 болни, нуждаещи се от хемодиализа, от адрес по местоживеене до хемодиализния център на ответната болница и обратно, включени в Спецификацията на обществената поръчка, представляваща Приложение № 1 към договора.Твърди, че по повод изпълнението на задълженията по този договор ищецът е издал описаните в исковата молба фактури, всички те приети и подписани от представител на ответното дружество. Твърди още, че страните са подписали помежду си споразумение от 26.04.2016 г. за разсрочено заплащане на дължимите суми по неплатените фактури, включително и за сумата от 9549.30 лв., представляваща предоставена гаранция от дружеството – ищец за участие в търг.В чл. 2 от споразумението страните договорили начина на изплащането на дължимата сума на четири равни вноски, които са посочени в исковата молба като размер и като падеж. Твърди още, че в чл. 4 от споразумението е било уговорено,ако  някоя от вноските не бъде заплатена в уговорения срок, всички неплатени вноски стават предсрочно изискуеми без да е необходимо изрично уведомяване или покана от страна на кредитора.И още се твърди от ищеца,че ответникът е извършил едно плащане по споразумението на датата 27.04.2016 г.,а падежът на втората вноска е бил на 25.05.2016 г., която вноска останала незаплатена и с оглед на това целият остатък за плащане по споразумението в общ размер от 52 235.70 лв. е станал предсрочно изискуем съгласно чл. 4 от споразумението.

При тези основни твърдения дружеството – ищец моли ответното дружество да бъде осъдено да му заплати сумата от 52 235.70 лв., дължима съгласно чл. 4 от споразумението, сключено между страните на 26.04.2016 г., ведно със законната лихва от датата на подаване на исковата молба в съда до окончателното изплащане.Претендира заплащане и на направените по делото разноски.

Ответникът е подал в срок писмен отговор на исковата молба, с който е оспорил процесния иск, оспорил е всички твърдения на ищеца в обстоятелствената част на исковата молба.Възразява, че ищецът не е извършвал претендирания от него обем от договорената услуга по процесния договор от 04.03.2015 г. Също така прави възражението, че ищецът не е представил на основание точка 3.4. от процесния договор от 04.03.2015 г. документи за плащане, респективно не е настъпила изискуемостта на задължението на ответника за плащане. Твърди още, че след представяне на отчетите на ищеца за превоза на пациенти и след извършена проверка на заявките-разпределения от страна на ответника, се е установило, че ищецът е включил в справките си за транспорт на пациенти през месеците май, юни и юли 2015 г. лица, които са починали, които са се придвижвали със собствен транспорт и които не са заявени за транспортиране, тъй като не се нуждаят от хемодиализа. Включени били лица, които са дублирани като имена и др. подобни. С оглед на това ответникът обосновава възражението, че сумите не са дължими и не са приети за плащане.

Ищецът е депозирал допълнителна искова молба, в която оспорва заявените в отговора на ответника възражения,като заявява, че не споделя възражението на ответника за ненастъпила изискуемост на задължението за плащане и че напротив, съгласно чл. 4 от процесното споразумение всички неплатени вноски по същото са станали предсрочно изискуеми. Не приема и възражението, че част от сумите са недължими, поради което не са били приети за плащане, като в тази връзка се позовава на чл. 1 от процесното споразумение. Излага и други допълнителни доводи в допълнителната искова молба.

ПОС,като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност,както и доводите на страните,приема за установено следното:

Споразумението от 26.04.2016 г.,на което ищецът основава исковата си претенция,е представено и прието като доказателство по делото в надлежно заверено копие.То е сключено между ищеца и ответното дружество,което в чл.1-ви от споразумението е признало,че дължи на дружеството-ищец сума в общ размер на 69 229,70 лв.,включваща дължими суми в общ размер от 59 680,40 лв. по фактура №**********/06.03.2015 г.,фактура №**********/31.03.2015 г.,фактура №**********/30.04.2015 г.,фактура №**********/10.12.2015 г.,фактура №**********/10.12.2015 г. и фактура №**********/10.12.2015 г.,както и сумата от 9549,30 лв.-предоставена гаранция от ищеца за участие в търг.В същата клауза от споразумението е отразено,че всички описани в нея задължения произтичат от договор с дата 04.03.2015 г. с предмет-извършване на транспорт на 77 болни,нуждаещи се от хемодиализа /пациенти/ по изрична предварителна заявка,от адрес по местоживеене до хемодиализния център на „МБАЛ-Пловдив”АД и обратно,включени в Спецификацията на обществената поръчка,съставляваща приложение №1 към договора.Съгласно чл.2-ри от споразумението,ответната болница се е задължила да заплати безусловно на дружеството-ищец визираната в чл.1-ви сума от 69 229,70 лв. на четири равни вноски,всяка от които в размер от 17 307,43 лв.,като падежа на първата вноска е до 3 дни от подписване на споразумението,на втората-25.05.2016 г.,на третата-25.06.2016 г. и на четвъртата-25.07.2016 г.Поето е задължението вноските да се изплатят по банковата сметка на дружеството-ищец,посочена в чл.2-ри от споразумението.

На следващо място,в чл.3-ти от процесното споразумение е уговорено,че ако ответникът не заплати някоя от вноските в уговорения по чл.2 от споразумението срок,дължи лихва за забава върху неплатената сума в размер на 0,5 % на ден до окончателното изплащане.А според чл.4-ти от споразумението,в случай,че ответникът не заплати някоя от вноските в същия срок,всички неплатени вноски стават предсрочно изискуеми,без да е необходимо изрично уведомяване или покана от страна на кредитора,като ищецът има право да претендира всички дължими по споразумението суми и да образува гражданско дело.

Според чл.5-ти от споразумението,ищецът се е съгласил да получи сумата от 69 229,70 лв. в срока по чл.2-ри,като крайно и окончателно уреждане на отношенията между страните и съгласно т.6-та с изплащането на последната вноска отношенията помежду им ще бъдат окончателно уредени и кредиторът няма да има никакви други ппретенции спрямо длъжника,включително за лихви и разноски.И на последно място,в чл.7-ми от споразумението страните са заявили,че доброволно уреждат отношенията помежду си,представляващи претмет на описаните в чл.2-ри задължения,като след изплащане на сумата по чл.1-ви страните се отказват се отказват о всякакви претенции помежду си,в това число финансови,съдебни и др. и считат правата си за напълно удовлетворени.

Ищецът признава,че ответникът е извършил едно плащане по банков път в размер на 16 994 лв. на датата 27.04.2016 г.,с което до този размер е погасена първата вноска по споразуманието.Към момента на завеждане на исковата молба-30.05.2016 г. е бил настъпил падежа и на втората вноска по процесното споразумение,която е била платима до 25.05.2016 г.Ответникът не доказва,а и не твърди да е изплатил в срок втората падежирана вноска,поради което и на основание чл.4-ти от споразумението всички неплатени вноски са станали предсрочно изискуеми,без да е необходимо изрично уведомяване или покана от страна на кредитора,т.е. от страна на ищеца.Следователно,след приспадане на платената сума от 16 994 лв.,целия остатък от главницата в размер на 69 229,70 лв. по т.1-ва от споразумението,възлизащ на сумата от 52 235,70 лв. е дължим и изискуем,като ищецът има право да претендира плащането му по силата на чл.4-ти от споразумението.

Предвид гореизложеното съдът счита процесният иск за доказан и основателен в пълния му предявен размер.Предмет на иска е неизпълнено и изискуемо задължение по постигнато между страните споразумение от 26.04.2016 г.,което има характер на спогодба по смисъла на чл.365,ал.1 от ЗЗД.А такава една спогодба е двустранен договор,с който по дефиниция на посочената разпоредба страните прекратяват един съществуващ спор или избягват един възможен спор,правейки си взаимни отстъпки и взаимно се задължават да считат,че правното положение помежду им е такова,каквото е прогласено със спогодбата.Затова при предявен иск,основан на спогодба по смисъла на чл.365,ал.1 от ЗЗД,не подлежат на изследване действителните каузилни правоотношения между страните,уредени с договора за спогодба,а единствено дали е налице изпълнение на валидно поето задължение по този именно договор.В този смисъл е и съдебната практика-например определение №117 от 24.02.2011 г. на ВКС по т.д.№324/2010 г.,І т.о.,ТК.Ответникът по иск,основан на такава спогодба,може успешно да обори дължимостта на признатото с нея задължение и постигнатите с нея уговорки,само ако възрази и докаже,че самата спогодба е невалидна,а в случая ответникът не е заявил и поддържал подобно възражение,нито е ангажирал доказателства за невалидност и в частност-неавтентичност на сключеното споразумение от 26.04.2016 г.Основните му възражения са относно изпълнението от страна на ищеца на каузалния договор от 04.03.2015 г.,от който произтичат и уредените със споразумението задължения,но във връзка с преждеизложеното тези възражения изобщо не подлежат на коментар и изследване,щом като  не е оспорена валидността на самото споразумение и с оглед на това самият съд е длъжен да се съобрази с неговото съдържание и да зачете неговия материално-правен ефект.Предвид тези аргументи и недоказаното погасяване на предсрочно изискуемия остатък от признатото от ответника задължение по споразумението,равняващ се на исковата главница от 52 235,70 лв.,процесният осъдителен иск е основателен в пълния му предявен размер и като такъв ще се уважи изцяло.Върху главницата следва да се начисли и законната лихва от датата на подаване на исковата молба-30.05.2016 г. до окончателното й издължаване.

На основание чл.78,ал.1 от ГПК ответникът следва да бъде осъден да заплати на ищеца и сумата от 7679 лв. съдебни разноски съгласно приложения на л.61 списък на разноските по чл.80 от ГПК,като следва да се отбележи,че по делото са представени и доказателства за реалното извършване от ищеца на всички тези разноски.

Мотивиран от гореизложеното съдът

 

Р  Е  Ш  И  :

 

            ОСЪЖДА „МНОГОПРОФИЛНА БОЛНИЦА ЗА АКТИВНО ЛЕЧЕНИЕ-ПРОВДИВ”АД с ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр.Пловдив 4003,бул.”България”№234 да заплати на „ДЕТЕЛИНА-ДРИТА”ЕООД с ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр.Пловдив, ул.”Вегетарианска”№14 сумата от 52 235,70 лв. /петдесет и две хиляди двеста тридесет и пет лева и седемдесет стотинки/,дължима съгласно чл.4-ти от споразумение,сключено между страните на 26.04.2016 г.,ведно със законната лихва върху тази сима,начиная от датата на подаване на исковата молба пред съда-30.05.2016 г. до окончателното й изплащане,както да заплати и сумата от 7679 лв. /седем хиляди шестстотин седемдесет и девет лева/ съдебни разноски.

            Решението подлежи на обжалване от страните пред Апелативен съд-Пловдив в двуседмичен срок от връчването му.

 

                                                                       ОКРЪЖЕН СЪДИЯ :