Решение по дело №16/2020 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 20 февруари 2020 г. (в сила от 20 февруари 2020 г.)
Съдия: Таня Димова Дамянова
Дело: 20207190700016
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер: 21                            20 февруари 2020 година                           Град Разград

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Разградският административен съд, в публичното заседание на осемнадесети февруари две хиляди и двадесета година, в  състав:

 

  ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТАНЯ ДАМЯНОВА

 ЧЛЕНОВЕ:  ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА 

МАРИН МАРИНОВ

          

при секретаря Пламена Михайлова, с участието на прокурора Веселин Якимов  разгледа докладваното от съдията Таня Дамянова КАН дело № 16 по описа за 2020 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 63, ал.1, изр.2 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), във връзка с Дял трети, Глава дванадесета от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по касационна жалба на Териториална дирекция на Националната агенция по приходите в град Варна против решение № 500/18.11.2019 г., постановено по АНД № 676/2019 г. по описа на Районен съд Разград.  Жалбоподателят счита, че  не са налице предпоставките на чл.28 от ЗАНН и моли съда да отмени атакувания съдебен акт и да потвърди наказателното постановление.  

Ответникът по касация – ЕТ „Р.- Д. С.“- град Р. не изразява становище по касационната жалба.

Представителят на Окръжна прокуратура Разград дава заключение за неоснователност на оспорването.

След преценка на направените в жалбата оплаквания във връзка със събраните доказателства и проверка на атакувания съдебен акт, съдът констатира следното:

Касационната жалба е подадена в преклузивния 14-дневен срок по чл. 211 от АПК от надлежна страна, имаща право и интерес от обжалване и в съответствие с изискванията за форма и реквизити, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Решението на Районен съд Разград е правилно и законосъобразно  и следва да се остави в сила.

Фактическата обстановка е следната: В стопанисван от  ЕТ „Р.- Д. С.“ търговски обект–  магазин за хранителни стоки, находящ се в град Разград, ул.“Венелин“ № 44, е извършена проверка на 22.12.2018 г. Установено е, че в обекта има монтиран и въведен в експлоатация електронен касов апарат с фискална памет. Установено е, че фискалното устройство притежава операциите „служебно въведени“ и „служебно изведени“ суми. Регистрираният оборот  в момента на проверката е 122,97 лева. Фактическата наличност в касата на обекта е 53,00 лева. В паметта на фискалното устройство няма регистрирани служебно изведени суми. Разликата между фактическата и разчетната касова наличност от ФУ е -69,97 лева.

За да постанови оспореното решение, районният съд е приел, че нарушението е доказано по несъмнен начин, но същото се характеризира с ниска степен на обществена опасност. Районния съд е приел, че следва да се приложи чл.28 от ЗАНН и е изложил мотиви в тази връзка. Поради това е отменил издаденото наказателно постановление като незаконосъобразно.

В производството пред районния съд не са допуснати процесуални нарушения. Фактическата обстановка е установена коректно, правните изводи се споделят напълно от настоящия касационен състав.

Съгласно цитираните в наказателното постановление приложими материални норми от Наредба № Н-18 от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства, извън случаите на продажби, всяка промяна на касовата наличност (начална сума, въвеждане и извеждане на пари във и извън касата) на ФУ се регистрира във ФУ чрез операциите "служебно въведени" или "служебно изведени" суми.

Между страните не се спори, че в момента на извършване на проверката в касата на търговския обект е установена разлика в касовата наличност. Тази разлика не е регистрирана в паметта на ФУ. Следва извод, че административното нарушение по чл.185, ал.2  във връзка с ал.1 и чл.118, ал.4, т.1 от ЗДДС и чл.33, ал.1 от Наредбата е извършено.

Касационната инстанция споделя извода на районния съд, че нарушението е "маловажен случай" по смисъла на чл. 28 от ЗАНН. От събраните по делото доказателства се формира извод, че неизпълнението на задължения към държавата, извършено от касатора, е с по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на неизпълнение по чл.83 ЗАНН от съответния вид. Установена е 69,97 лева  разлика между разчетната и фактическата наличност в касата. Тази разлика не е незначителна, но се касае за липса- фактическата парична наличност е  по-малка отколкото касовата наличност по разчетите. Търговецът е посочил, че се е наложило да вземе пари от касата, за да купи лекарства, които са му били необходими спешно. Липсата на предходни наказания, високата му възраст и затрудненото му материално положение са мотивирали съда да приеме, че случаят е маловажен.

По изложените съображения настоящият касационен съдебен състав приема, че обжалваното решение, като постановено в съответствие с действащите правни норми, следва да се остави в сила.

Воден от изложеното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 500 от 18.11.2019 година, постановено по АН дело № 676/2019 г. по описа на Районен съд Разград.

Решението не подлежи на обжалване и протестиране.

 

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/

 

                                            ЧЛЕНОВЕ: 1./п/

 

                                                                2./п/