Разпореждане по дело №1781/2021 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 3214
Дата: 9 юли 2021 г.
Съдия: Марина Христова Николова
Дело: 20217040701781
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 7 юли 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

РАЗПОРЕЖДАНЕ

 

№ 3214

 

09.07.2021 г., гр. Бургас,

 

         АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД гр. Бургас, в закрито заседание на девети юли две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

                                                                    СЪДИЯ:  М. НИКОЛОВА

 

         като разгледа докладваното от съдия Николова адм. дело № 1781 по описа за 2021 г., за да се произнесе съобрази следното:

 

Производството е образувано по искова молба на С.Г.М., ЕГН: **********, с адрес за призоваване: Затвора - гр.Бургас, ЗОЗТ „Дебелт“, против ГД“ИН“ към Затвора гр.Бургас. С молбата М. е направил искане да му бъде заплатено обезщетение в размер на 3 000.00 лева за причинени на 17.06.2021 год. неимуществени вреди при конвоиране. С отделна молба М. е поискал да му бъде назначен процесуален представител М. Т. от АК – Бургас.

Така постъпилата искова молба съдът счита, че следва да бъде оставена без движение, тъй като същата не отговаря на изискванията по чл.127 от ГПК, приложими на основание чл.144 от АПК, като на ищеца бъде предоставен 7-дневен срок за отстраняване на нередовността.

 На първо място, ищецът следва да уточни ответника като съобрази разпоредбата на чл. 205 от АПК, съгласно която искът се предявява срещу юридическото лице, представлявано от органа, от чийто незаконосъобразен акт, действие или бездействие са причинени вредите.

Съгласно разпоредбата на  чл. 205, ал. 2 от АПК, съдът УКАЗВА на ищеца С.Г.М. срещу кого следва да насочи иска си, а именно срещу Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ при Министерство на правосъдието и му предоставя възможност в 7-дневен срок от съобщаването да отстрани тази нередовност на исковата молба или да заяви дали поддържа иска си срещу първоначално заявения ответник – ГД“ИН“ към Затвора гр.Бургас.

На второ място, ищецът следва да приложи документ за платена по сметка на Административен съд – Бургас държавна такса в размер на 10 лева - такава се дължи на основание чл.9а, от ЗОДОВ и документа за плащането й следва да бъде приложен към исковата молба на основание чл.128,т.2 ГПК.

На трето място, ищецът следва да изложи данни какво налага назначаването на процесуален представител и какви интереси на правосъдието го изискват, както и да посочи следните данни:

1. доходите му и на неговото семейство;

2. имущественото състояние, удостоверено с декларация;

3. семейното положение;

3. здравословното състояние;

4. трудовата заетост;

5. възрастта;

6. други констатирани обстоятелства.

На четвърто място, ищецът следва изрично да посочи дали вредите се претендират от фактическо действие или бездействие или от административен акт. Ако за конкретния случай е подадена жалба по административен ред, следва да бъде посочено какъв е резултата от оспорването. Допустимостта на исковата претенция, съгласно  чл.204, ал. 1 АПК, е обусловена от отмяната на административния акт, от който се претендират вредите, а съгласно ал.4 от същата разпоредба, незаконосъобразността на действието или бездействието се установява от съда, пред който е предявена претенцията за вреди от действия или бездействия на административен орган. Следва да бъде посочено в какво конкретно се изразяват вредите и причинната връзка между претендираното основание за вреди и настъпването на вредите.

Горната нередовност следва да бъде отстранена в 7-дневен срок, като при неизпълнение на дадените от съда указания исковата молба ще бъде върната и производството ще бъде прекратено, на основание съответно чл. 158, ал. 3 от АПК и чл. 129, ал. 3 от ГПК.

Отделно от горното, от Началника на затвора Бургас, следва да се изиска справка, която да се предостави в 7-дневен срок от получаване на настоящето разпореждане, като в справката се посочи дали С.Г.М. работи и дали и какви парични преводи и доходи е получавал по време на престоя си в Затвора.

Водим от горното, съдът

 

разпореди:

 

ОСТАВЯ БЕЗ ДВИЖЕНИЕ исковата молба на С.Г.М., ЕГН: **********, с адрес за призоваване: Затвора - гр.Бургас, ЗОЗТ „Дебелт“, против ГД“ИН“ към Затвора гр.Бургас, с която М. е направил искане да му бъде заплатено обезщетение в размер на 3 000.00 лева за причинени на 17.06.2021 год. неимуществени вреди при конвоиране.

 

УКАЗВА на С.Г.М., че в 7-дневен срок от получаване на съобщението и препис от настоящото разпореждане, следва:

-  да уточни ответника като съобрази разпоредбата на чл. 205 от АПК, съгласно която искът се предявява срещу юридическото лице, представлявано от органа, от чийто незаконосъобразен акт, действие или бездействие са причинени вредите. Съгласно разпоредбата на  чл. 205, ал. 2 от АПК, съдът УКАЗВА на ищеца С.Г.М. срещу кого следва да насочи иска си, а именно срещу Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ при Министерство на правосъдието и му предоставя възможност в 7-дневен срок от съобщаването да отстрани тази нередовност на исковата молба или да заяви дали поддържа иска си срещу първоначално заявения ответник – ГД“ИН“ към Затвора гр.Бургас.

-  да приложи документ за платена по сметка на Административен съд – Бургас държавна такса в размер на 10 лева - такава се дължи на основание чл.9а, от ЗОДОВ и документа за плащането й следва да бъде приложен към исковата молба на основание чл.128,т.2 ГПК.

- да изложи данни какво налага назначаването на процесуален представител и какви интереси на правосъдието го изискват, както и да посочи следните данни:

1. доходите му и на неговото семейство;

2. имущественото състояние, удостоверено с декларация;

3. семейното положение;

3. здравословното състояние;

4. трудовата заетост;

5. възрастта;

6. други констатирани обстоятелства.

 

- да посочи дали вредите се претендират от фактическо действие или бездействие или от административен акт. Ако за конкретния случай е подадена жалба по административен ред, следва да бъде посочено какъв е резултата от оспорването. Допустимостта на исковата претенция, съгласно  чл.204, ал.1 АПК, е обусловена от отмяната на административния акт, от който се претендират вредите, а съгласно ал.4 от същата разпоредба, незаконосъобразността на действието или бездействието се установява от съда, пред който е предявена претенцията за вреди от действия или бездействия на административен орган. Следва да бъде посочено в какво конкретно се изразяват вредите и причинната връзка между претендираното основание за вреди и настъпването на вредите.

 

Съдът УКАЗВА на С.Г.М., че при посочване на неверни данни за горните обстоятелства, ще носи наказателна отговорност по реда на чл.313 от Наказателния кодекс. 

 

УКАЗВА на С.Г.М., че при непосочване на данни за горните обстоятелства, съдът ще откаже предоставяне на правна помощ.

 

 РАЗЯСНЯВА  на С.Г.М., на основание чл.25, ал.1 от Закона за правната помощ, че в случай на осъдително решение, дължи възстановяването на разноските за правната помощ.

 

ПРЕДУПРЕЖДАВА С.Г.М., че при неизпълнение на дадените от съда указания исковата молба ще бъде върната и производството ще бъде прекратено, на основание съответно чл. 158, ал. 3 от АПК и чл. 129, ал. 3 от ГПК.

 

ДА СЕ ИЗПРАТИ препис от Разпореждането на С.Г.М..

 

УКАЗВА на началника на затвора в Бургас, в 7-дневен срок от получаване на настоящето разпореждане да представи справка дали С.Г.М. работи и дали и какви парични преводи и доходи е получавал по време на престоя си в Затвора.

 

РАЗПОРЕЖДАНЕТО  не подлежи на обжалване. 

                                                       

 

СЪДИЯ: