Решение по дело №3944/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1923
Дата: 25 октомври 2019 г. (в сила от 15 ноември 2019 г.)
Съдия: Виолета Веселинова Низамова
Дело: 20195330203944
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 юни 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ 1923

гр. Пловдив, 25.10.2019г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, Наказателна колегия, в открито съдебно заседание на девети май, две хиляди и седемнадесета година в състав:

 

                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВИОЛЕТА НИЗАМОВА

                                                                                        

при участието на секретаря Сийка Радева, като разгледа докладваното от съдията АНД3944/2019г. по описа на ПРС, ХХV нак. състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59 и сл. ЗАНН.

Съдът е сезиран с жалба от Й.П.К., ЕГН **********, против Електронен фиш серия К № 1321214 за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство TFR1-M № 511 на ОДМВР Пловдив, с което на основание  чл. 189, ал.4 вр. с чл. 182, ал. 2, т. 5 от ЗДвП на жалбоподателя е наложена глоба в размер на 200 лв. /четиристотин лева/, за извършено нарушение на чл. 21, ал. 2, вр. ал. 1 от ЗДвП.

Жалбоподателят атакува цитирания по-горе електронен фиш изцяло, като се позовава на изтекла погасителна давност. В съдебно заседание се явява лично и в хода на съдебните прения моли съда да отмени издадения електронен фиш като излага своите съображения в тази насока.  

Въззиваемата страна не изпраща представител в съдебно заседание, редовно призована. В писмо рег. № 273000-2793/20.06.2019г. представя необходимата информация съобразно изискването на чл. 189, ал.8 от ЗДвП.

Съдът, като се запозна с материалите по делото и прецени законосъобразността на обжалваното наказателно постановление с оглед произнасяне по същество, намира за установено следното:

На 24.05.2019г. в 14:10 часа на път 2-64, Карловско шосе, км. 23, разклона за с. Горна махала, посока на движението от гр. Карлово към гр. Пловдив, при въведено ограничение на скоростта 60 км/ч. с пътен знак В26, е извършено нарушение за скорост, установено и заснето с автоматизирано техническо средство № TFR1-M № 511, като при разрешена скорост от 60 км/ч е установена скорост от 107 км/ч, след отчитане на толеранс на измерената скорост от минус 3 км/ч или превишение на разрешената скорост с 47 км/ч. По делото е установено, че горепосоченото МПС е с регистриран с. Й.П.К..

За така констатираното нарушение на чл. 21, ал. 2, вр. ал. 1 от ЗДвП и на основание  чл. 189, ал.4 вр. с чл. 182, ал. 2, т. 5 от ЗДвП, е наложена глоба от 200.00 лева.

Тази фактическа обстановка се установява по безспорен и категоричен начин от писмените доказателства по делото, които съгласно чл. 189, ал. 15 ЗДвП, се ползват с доказателствена сила и които съдът възприема и кредитира като обективни и непротиворечиви.

Горната фактическа обстановка обосновава следните правни изводи:

От приложената по делото обратна разписка за връчване на ел. фиш е видно че същия е бил връчен на жалбоподателя на 26.05.2019г. жалбата е подадена на 06.06.2019г. поради което настоящия състав приема че жалбата е подадена в законоустановения срок по чл. 189, ал.8 от ЗДвП, поради което се явява допустима. Жалбата е подадена от процесуално легитимиран субект, с изявен правен интерес. Разгледана по същество е НЕОСНОВАТЕЛНА.

Съгласно разпоредбата на чл. 21, ал. 1 от Закона за движението по пътищата, при избиране скоростта на движение на водача на пътно превозно средство е забранено да превишава определените стойности на скоростта в km/h, които за пътно превозно средство от Категория Б за населеното място е 50 км. ч., извън населено място - 90 км. ч., а по автомагистрала - 140 км. ч., а според ал. 2 когато стойността на скоростта, която не трябва да се превишава, е различна от посочената в ал. 1, това се сигнализира с пътен знак. По силата на чл. 182, ал.1, т. 4 от ЗДвП, в редакцията й, относима към датата на извършване на деянието и издаване на наказателното постановление, за превишаване на разрешената скорост извън населено място от 41 km/h до 50 km/h е предвидена глоба 200 лв. Следователно, деянието, за което е наложено на жалбоподателя административно наказание е обявено от закона за наказуемо.

При извършената служебната проверка Съдът констатира, че обжалваният ел. фиш съдържа реквизитите по  чл. 189, ал. 4 ЗДвП - посочени са данните за териториалната структура на МВР, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точният час на извършване на нарушението, регистрационният номер на моторното превозно средство, собственикът, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срокът, сметката или мястото на доброволното й заплащане.

От представените по делото доказателства се установява, че електронният фиш е бил издаден по установения за това в закона ред. При извършената служебна проверка съдът не установи в административната процедура да са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които да са засегнали правото на защита на жалбоподателя.

По преписката е приложен снимков материал към Клип № 15379, радар 511, от който се установяват точните дата, място и посока на движение на автомобила, неговия регистрационен номер и географските координати на разположение на техническото средство и на регистриране на нарушението, измерената скорост на нарушителя и на патрулния автомобил. Следва да се отбележи и че съгласно чл. 189, ал. 5 ЗДВП на връчване на нарушителя подлежи само електронният фиш, не и снимковият материал към него. За снимковия материал е достатъчно, че е приложен по административно наказателната преписка, което позволява на съда да направи преценка за законосъобразност на електронния фиш.

Налице са всички кумулативно предвидени в Наредба № 8121з-532/12.05.2015 г. изисквания за законосъобразност на използването на мобилно техническо средство за видеоконтрол.

Нарушението е установено с автоматизирано техническо средство "TFR 1-M" № 511, представляващо мобилна система за видеоконтрол. Техническото средство е от одобрен тип, което е видно от приложеното по делото Удостоверение за одобрен тип средство за измерване

Техническото средство е преминало през последваща метрологична проверка, което е видно от представения Протокол за проверка на мобилна система за видеоконтрол.

Мястото за контрол е обозначено с пътен знак Е 24. Поставянето на същия към времето на проверката е удостоверено в представения протокол за използване на Автоматизирано техническо средство или система по чл. 10 от Наредба № 8121з-532/12.05.2015 г., така и от приложения към протокола снимков материал.

Спазени са изискванията на чл. 7, ал. 1 Наредба № 8121з-532/12.05.2015 г. мястото на проверката да е посочено на официалната интернет страницата на МВР, което е видно от извършена служебна справка на интернет адреса на министерство на вътрешните работи в раздел „Полезно за вас“, разпечатка от който е приложена по делото, видно от която път 2-64, Карловско шосе, км. 23, разклона за с. Горна махала, е определено като място на което е обявено че биха могли да бъдат поставяни мобилни камери за видеоконтрол и в двете посоки и е посочено че е въведено ограничение на скоростта от 60км/ч.

Спазени са изискванията на чл. 10, ал. 1 от Наредба № 8121з-532/12.05.2015 г. като надлежно е попълнен Протокол за използване на Автоматизирано техническо средство или система.

Електронният фиш съдържа предвидените в  чл. 189, ал. 4 ЗДвП реквизити, като в същия точно и изчерпателно са посочени фактическите признаци на деянието: на 24.05.2019г. в 14:10 часа  на път 2-64, Карловско шосе, км. 23, разклона за с. Горна махала, посока на движението от гр. Карлово към гр. Пловдив, при въведено ограничение на скоростта 60 км/ч. с пътен знак В26, автомобил „Мазда 6“ с рег № се движел с наказуема скорост 107 км/ч. след приспаднат толеранс от +/-3км.ч. в полза на водача. Изрично е посочена нарушената правна норма чл. 21, ал. 2, вр. ал. 1 от ЗДвП. Посочени са и правните признаци на нарушението: при въведено ограничение на скоростта от 60 км/ч. с пътен знак „В26“ е допуснато наказуемо превишение на скоростта от 47 км/ч. отново след приспаднат толеранс от +/-3км.ч. в полза на водача. По делото е приложено писмо от Областно пътно управление видно от което знак „В26“ /ограничение на скоростта/ е поставен от двете посоки на около 200м. преди и след пешеходната пътека попадаща в обхвата на пътното кръстовище за с. Горна махала. Същия е комбиниран с пътен знак „А18“ /пешеходна пътека/.

Изложената в Електронния фиш фактическа обстановка се доказва от приложената по административната преписка фотоснимка. В тази връзка следва да се посочи, че правилно е приложен и законово установения толеранс от 3 км.ч. На фотоснимката е посочена измерена скорост 110 км/ч. В електронния фиш изрично е посочено, че в него е отбелязана не измерената скорост, а установена стойност на скоростта, която се получава, като от измерената скорост се извадят 3 км/ч толеранс в полза на водача. В конкретния случай 110 км/ч -3 км/ч е равно на 107 км/ч., т.е скоростта посочена в електронния фиш. Налице е следователно пълно съответствие. В електронния фиш изрично е посочено и коректното основание, на което се ангажира отговорността на жалбоподателя, а именно  чл. 189, ал.4 вр. с чл. 182, ал. 2, т. 5 от ЗДвП.

Наложеното наказание точно съответства на предвиденото в чл. 182, ал. 2, т. 5 ЗДвП в редакцията на закона към датата на извършване на нарушението, като предвидената в закона глоба е в абсолютно установен размер, поради което и не се дължат допълнителни мотиви относно нейната индивидуализация.

Санкционираното нарушение разкрива типичната, а не по-ниска степен на обществена опасност на деяния от този вид, поради което приложение не може да намери и разпоредбата на чл. 28 ЗАНН.

Що се отнася до възражението на жалбоподателя относно изтекла давност следва да се отбележи следното. Нарушението санкционирано с издадения електронен фиш /ЕФ/ е извършено на 24.05.2016г. В административнонаказателното производство чл. 81, ал.3 от НК следва да се разглежда във връзка с чл. 80, ал.1, т.5 от НК както това изрично е посочено в Тълкувателно постановление № 1/27.02.2014 г. на ОСС от НК на ВКС и ОСС от ІІ колегия на ВАС. Съгласно чл. 80, ал.1, т.5 на НК (в редакцията ДВ, бр. 26 от 06.04.2010 г.), наказателното преследване се изключва по давност когато то не е възбудено в продължение на три години. В чл. 81, ал.3 от НК е въведена абсолютна погасителна давност, а именно: независимо от спиране или прекъсване на давността, наказателното преследване се изключва ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока, предвиден в предходния член, т.е. за административните нарушения, извършени при действие на новата редакция на чл. 80, ал.1, т.5 от НК (какъвто е настоящият случай), срокът на абсолютната погасителна давност е четири години и половина. В разглежданата по делото хипотеза е установено, че нарушението е извършено на 24.05.2016г., а видно от справка в официалната страница на МВР която е общодостъпна, подраздел „Проверка на задължения по СУМПС (шофьорска книжка) или ФИШ/АУАН/НП с възможност за извършване на плащане“ извлечение от която е приложено по делото, същия е бил издаден на 23.08.2016г. от която дата е започнал да тече срокът на относителната погасителна давност. Давностният срок по чл.80 ал.1 т.5 от НК е три години, а съгласно нормата на чл.81 ал.2 от НК „Давността се прекъсва с всяко действие на надлежните органи, предприето за преследване, и то само спрямо лицето, срещу което е насочено преследването. След свършване на действието, с което е прекъсната давността, започва да тече нова давност.”. В настоящия случай ЕФ е издаден на 23.08.2016г. което се явява действие пряко насочено за реализацията на административната отговорност действия спрямо жалбоподателя Й.П.К., с което относителната погасителна давност е била прекъсната и е започнала да тече нова такава. Преди да изтече три годишен срок от датата на която електронния фиш е бил издаден – на 23.08.2016г., който срок изтича на 23.08.2019г. е било извършено ново действие което прекъсва давността и което също е насочено пряко към реализацията на административната отговорност действия спрямо жалбоподателя Й.П.К., а именно връчването на електронния фиш на 26.05.2019г., като същевременно не е изтекъл абсолютния давностен срок от четири години и половина, който изтича на 24.11.2020г., което го прави законосъобразен.

Поради горните мотиви, Пловдивският районен съд, ХХV н. с.

 

Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Електронен фиш серия К № 1321214 за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство TFR1-M № 511 на ОДМВР Пловдив, с което на основание  чл. 189, ал.4 вр. с чл. 182, ал. 2, т. 5 от ЗДвП на жалбоподателя е наложена глоба в размер на 200 лв. /четиристотин лева/, за извършено нарушение на чл. 21, ал. 2, вр. ал. 1 от ЗДвП.

 

 Решението подлежи на обжалване пред ПАС по реда на гл. XII АПК и на основанията в НПК, в 14-дневен срок от получаване на съобщението до страните за постановяването му.

 

                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п/

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

С.Р.