Решение по дело №220/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 639
Дата: 4 април 2019 г. (в сила от 4 април 2019 г.)
Съдия: Райна Георгиева Стефанова
Дело: 20191100900220
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 5 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. София, 04.04.2019 г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТО, VI-19 състав, в закрито съдебно заседание на четвърти април през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

      

СЪДИЯ: РАЙНА СТЕФАНОВА

 

като разгледа ч. търг. дело № 220 по описа за 2019 година, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 25 от Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел /ЗТРРЮЛНЦ/ във вр. с Глава XXI "Обжалване на определенията" ГПК.

Образувано е по жалба на "Е." ООД, ЕИК: ********, чрез адв. Ц., срещу Отказ № 20190121113228-5/25.01.2019 година на Агенция по вписванията, постановен по заявление, вх. № 20190121113228/21.01.2019 година, с което е заявено за вписване по партидата на дружеството придобиване от "Е. РД" АД, ЕИК: ********, на 11 дяла от капитала на Дружеството, собственост на П.С.(гражданин на Великобритания, роден на 13 август 1977 г.), 155 дяла от капитала Дружеството, собственост на „И.Ф.К.” У.А. (кооперация, регистрирана в Нидерландия с №*********), 8 дяла от капитала на Дружеството, собственост на С.К.Б. - Й. (ЕГН **********), 15 дяла от капитала на Дружеството, собственост на „2625 К.“ ЕООД (ЕИК *******), 276 дяла от капитала на Дружеството, собственост на Д.М.В.(ЕГН **********) и на  322 дяла от капитала на Дружеството, собственост на В.Г.В.(ЕГН **********), вписване на "Е. РД" АД, ЕИК: ******** като едноличен собственик на капитала и промяна в правноорганизационната форма на дружеството от ООД в ЕООД.

С депозираната жалба се твърди, че отказът е неправилен, като се излагат доводи, че решението на общото събрание на акционерите в "Е. РД" АД за взимане участие в дружеството с ограничена отговорност се изисква еднократно при първоначално закупуване на дялове от неговия капитал, но не и при последващо такова. Сочи разпоредбата на чл. 129, ал. 1 ТЗ, съгласно която прехвърлянето на дялове между съдружници се извършвало свободно, без да се спазват изискванията за приемане на нови съдружници. Излага се, че при първоначално придобиване на дялове от дружеството с ограничена отговорност, е било представено такова решение за дялово участие на "Е. РД" АД в "Е." ООД към заявление в образец А4 с вх. № 20181214153343, но в настоящия случай изискването на чл. 21, ал. 3, т. 5 от Наредба № 1 от 14 февруари 2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел /Наредбата/ не намирало приложение.

 

Съдът, като разгледа събраните доказателства, намира следното:

Със заявление вх. № 20190121113228/21.01.2019  година, подадено от адв. Г. Ц. по реда на чл. 15, ал. 2, т. 2 ЗТРРЮЛНЦ е поискано вписване по партидата на "Е." ООД, на промяна в обстоятелствата - вписване в ТР на придобиване от страна на "Е. РД" АД на всички останали дружествени дялове от "Е." ООД, съответно отбелязването му в раздел „Едноличен собственик на капитала“, и промяна в правноорганизационната форма на дружеството от ООД на ЕООД.

За да постанови отказа си, длъжностното лице при Агенция по вписванията е приело, че не е спазено изискването на чл. 21, ал. 3, т. 5 от Наредбата, като със заявлението не е представено решение на общото събрание на акционерите на "Е. РД" АД за участие в дружеството с ограничена отговорност, респективно за промяна размера на дяловото му участие. Освен това, длъжностното лице е счело, че за вписване на заявените промени акционерното дружество е следвало да представи и решение на общо събрание на акционерите за придобиване на дяловете, заедно с доказателства за редовното му свикване и провеждане, като е анализирало разпоредбите на устава на акционерното дружество.

 

Съдът констатира, че жалбата е подадена в срока по чл. 25 ал. 1 от ЗТРРЮЛНЦ, от оправомощено лице /при редовно упълномощаване от заявителя – управител на дружеството/, срещу подлежащ на обжалване акт, внесена е дължимата държавна такса, поради което е процесуално допустима и подлежи на разглеждане по същество. Жалбата се явява основателна.

Преди да впише заявените пред него обстоятелства, длъжностното лице по регистрацията дължи проверка на заявените обстоятелства, обхватът на която е изчерпателно очертан в чл. 21 ЗТРРЮЛНЦ. Част от обхвата на тази проверка се изразява в констатиране дали към заявлението са приложени всички документи, съгласно изискванията на закона. При извършване проверка относно това обстоятелство, длъжностното лице по регистрация следва да изхожда от това, дали съответните документи са изискуеми към заявлението съгласно закона, както и дали тяхното съдържание е необходимото, съгласно закона.

В този смисъл, изводът на длъжностното лице по регистрацията, относно необходимостта към заявлението за придобиване на останалите дялове на дружеството, в което придобиващото дружество е съдружник, да се приложи решение за вземане на участие съгласно чл. 21, ал. 3, т. 5 от Наредба № 1 от 14 февруари 2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел /НВСДТРРЮЛНЦ/, не може да бъде споделен. При анализ на разпоредбите на чл. 21 от Наредбата, не може да се стигне до извода, че във всеки случай на придобиване на дружествени дялове в едно дружество с ограничена отговорност, към заявлението следва да се представя и решение за участие в дружеството. Противно на това, което длъжностното лице е посочило в отказа си, разпоредбата на т. 5, не предвижда представяне на изрично решение на дружеството за промяна размера на дяловото му участие. Напротив, при езиково тълкуване на същата се стига до извода, че придобиващото капиталово участие дружество следва да представи решение на върховния си орган за вземане на участие в ООД, респ. при първоначално вземане на участие в това дружество. След като съответното дружество е придобило вече дялово участие и е съдружник в дружеството с ограничена отговорност, за върховния му орган не е налице задължение да приема решение за участие при всяка сделка, с която същото придобива някаква част от дяловете на дружеството, в което е вече съдружник.

Тъй като ОСА е волеобразуващия орган на акционерното дружество, преди извършване на придобивните сделки е логично да е налице решение на органа с необходимото мнозинство в този смисъл и чл. 19, т. 24 от устава на акционерното дружество е предвидена компетентност на ОСА да взема решения за придобиване или разпореждане с капиталово участие в друго дружество. Доколкото нито ТЗ, нито ЗТРРЮЛНЦ, нито Наредба № 1 от 14 февруари 2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица не установяват изискване такова решение да е налице и да е представено в приложение към заявлението, длъжностното лице не може да се позовава на неговата липса, за да постанови отказ от вписване.

По изложените съображения и предвид това, че със заявлението са представени всички изискуеми документи, установяващи подлежащите на вписване обстоятелства, съдът намира, че постановеният отказ, като неправилен, следва да бъде отменен и да бъдат дадени указания за извършване на исканото вписване.

 

Така мотивиран, съдът

 

                                       Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ отказ № 20190121113228-5/25.01.2019 година на Агенция по вписванията, постановен по заявление с вх. № 20190121113228/21.01.2019 година като УКАЗВА на длъжностното лице при АВ - ТР да впише в търговския регистър по партидата на "Е." ООД, с ЕИК ********, заявените със заявление с вх. № 20190121113228/21.01.2019 година обстоятелства.

Решението не подлежи на обжалване.

Препис да се връчи на АВ-ТР за изпълнение на дадените указания.

 

 

                                                    СЪДИЯ: