Решение по дело №130/2020 на Районен съд - Тутракан

Номер на акта: 260020
Дата: 17 ноември 2020 г. (в сила от 15 март 2021 г.)
Съдия: Спас Маринов Стефанов
Дело: 20203430200130
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ ………

 

гр. Тутракан, 16.11.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

        Тутраканският районен съд в публично заседание на двадесет и шести октомври, две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ : СПАС СТЕФАНОВ

 

при секретаря Людмила Петрова, като разгледа докладваното от Председателя АНД № 130 по описа за 2020 год., за да се произнесе взе предвид  следното :

Производството е по реда на чл. 60, ал. 2 от ЗАНН.

          С Наказателно постановление № 1 от 15.06.2020 г.  Началникът на РУ на МВР гр. Тутракан е наложил на Т.Й.С., с ЕГН ********** ***, за нарушение на чл. 84, ал. 1, предл. 2 във връзка с чл. 43, ал. 3, т. 1 от Закона за лова и опазване на дивеча /ЗЛОД/, на основание чл. 53 от ЗАНН и чл. 96, ал. 1 от ЗЛОД административно наказание „Глоба” в размер на 50 лв., лишаване от право на ловуване за срок от 3 г. (три години) и отнемане в полза на Държавата 1 бр. ловно нарезно оръжие марка „Марлин/ХТ-22М”, калибър 22 WMR, с № ***, на пазарна стойност към момента на извършване на деянието - 540 лв. (петстотин и четиридесет лева).

Недоволен от издаденото наказателно постановление е останал жалбоподателят С., който го обжалва в срок. Редовно призован, не се явява лично в с. з. Вместо него се явяват редовно упълномощени процесуални представители адв. И.Р. *** и адв. И.А. ***. С молба адв. А. изразява становището си по същество. Моли съдът да отмени НП като неправилно и незаконосъобразно. Претендират разноски.

Въззиваемата страна – Началник РУ на МВР гр. Тутракан не се представлява в съдебно заседание и не взима становище по съществото на спора.

Районна прокуратура гр. Силистра Териториално отделение гр. Тутракан, не се представлява и не взима становище по спора.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, намира за установено следното:

Актосъставителят П.М.С. и свидетелите Т.Г.Т., П.Д.С., И.В.И. и В. Н.В. са служители в РУ на МВР гр. Тутракан.

На 09.04.2020 г., около 15:30 часа, св. Т.Т., съвместно със свидетелите И.И. и П.С. по указание на оперативния дежурен при РУ на МВР-Тутракан,посетили южната част на язовир „Антимово” в близост до с. Антимово, обл. Силистра във връзка с подаден сигнал за МПС, в което се намирало ловно оръжие, носено и съхранявано не по установения ред. На посоченото място те установили паркиран лек автомобил марка „Мицубиши” с рег. ***.На около 4-5м. от автомобила, в беседка се намирал жалбоподателя С..След като установили,че автомобила е негов,той е бил помолен от служителите на полицията да отвори вратите му.Те установили, че на задната седалка на същия се намира дългоцевно нарезно ловно оръжие с оптичен мерник, в сглобен вид, извън предпазния калъф, без поставено заключващо устройство на спусъка, без зареден патрон в цевта, марка „МАРЛИН/ХТ  22М“, калибър 22 WMR с № ***. При извършената проверка се установило, че оръжието е собственост на С., като последният им предоставил разрешително за носене, съхранение и употреба на посоченото ловно оръжие, както и редовно заверен билет за лов за 2020 г. На мястото на проверката не се установили боеприпаси за оръжието,независимо,че МПС е било претърсено,без да е съставен протокол за това действие.

С Протокол за доброволно предаване от 09.04.2020 г., жалбоподателят предал на полицейския служител Т.Г.Т. 1 бр. дългоцевно нарезно ловно оръжие марка „МАРЛИН/ХТ  22М“, калибър 22 WMR, сериен № *** и 1 бр. предпазен калъф, зелен на цвят.

Било снето сведение от жалбоподателя С., в което същият заявил, че е взел оръжието в автомобила си, за да го простреля на стрелбището, находящо се в местността „Дъмпинга”, общ. Тутракан, но преди това се отбил до язовир „Антимово”, за да извърши ремонтни дейности на фургона си, който се намирал там. Не бил си изкарал писмено разрешително за лов от Ловно рибарско дружество „Сокол“ гр. Тутракан за дата 09.04.2020 г.

Снетото било сведение от А.Р.Х. - специалист по ловно стопанство и ловен надзирател към Ловно рибарско дружество „Сокол”  гр. Тутракан, в което заявил, че въпросният район, в който е иззето въпросното ловното оръжие, на 09.04.2020 г. от жалбоподателя се води „Предоставен ловно - стопански район Тутракан 2, ловище „Антимово“, местност язовира „Антимово” към Ловно рибарско дружество „Сокол”  гр. Тутракан“, както и, че Т.С. имал заверен билет за лов и членска карта за 2020 г., но нямал издадено разрешително за лов за дата 09.04.2020 г.

 След като приел, че с деянието жалбоподателят е осъществил административно нарушение по смисъла на чл. 84, ал. 1, предл. 2 във връзка с чл. 43, ал. 3, т. 1 от Закона за лова и опазване на дивеча, на 24.04.2020г., актосъставителят ПИ П.М.С., в качеството си на служител на РУ на МВР гр. Тутракан, в присъствието на св. Т.Г.Т. и П.Д.С. съставил АУАН № 1/24.04.2020 г. /серия Д бл. № 784187/. Със същия той повдигнал обвинение на жалбоподателя за това, „че на 09.04.2020г. около 15.20 ч. в землището на с.Антимово общ.Тутракан обл.Силистра,в местността „Язовира Антимово“,с редовно заверен билет за лов № 362939,без да притежава писмено разрешително за лов,ловува престоявайки извън населеното место с лек автомобил марка „Мицубиши“ модел Челинджър“ с рег. ***,негова собственост,с извадено от калъф и сглобено ловно нарезно оръжие марка „Марлин „Марлин ХТ -22М“ калибър 22,с № ***,поставено на задната седалка,без да е убил или уловил дивеч-нарушение на чл.84 ал. 1 предложение 2 във връзка с чл.43 ал.3 т.1 от ЗЛОД.Акта бил съставен и в присъствие на жалбоподателя, който бил запознат със съдържанието на същия, подписал го и получил препис. Като възражения вписал в акта „Взех пушката, за да я прострелям“.

По образуваната административно наказателна преписка била назначена Ценова експертиза на ловното оръжие. От заключението на същата е видно, че пазарната цена на иззетото дългоцевно нарезно ловно оръжие марка „МАРЛИН/ХТ  22М“, калибър 22 WMR, сериен № *** към момента на извършване на нарушението е 540 лв.

На 15.06.2020 г. Началникът на РУ на МВР гр. Тутракан, в качеството си на АНО, е издал Наказателно постановление № 1 от същата дата. Като основание за издаване на НП, АНО е посочил АУАН № 1/24.04.2020 г. /серия Д бл. № 784187/.  След като приел описаната в АУАН фактическа обстановка и квалификация на деянието  - чл. 84, ал. 1, предл. 2 във връзка с чл. 43, ал. 3, т. 1, на основание чл. 53 от ЗАНН и чл. 96, ал. 1 от ЗЛОД наложил на жалбоподателя С. административно наказание „Глоба” в размер на 50.00 лв., лишаване от право на ловуване за срок от три години и отнемане в полза на Държавата 1 бр. ловно нарезно оръжие марка „Марлин/ХТ-22М”, калибър 22 WMR, с № ***, на пазарна стойност към момента на извършване на деянието 540.00 лв.

На 16.05.2020 г. жалбоподателят е получил препис от НП.

Горната фактическа обстановка съдът извежда от събраните по делото гласни доказателства - показанията на разпитания актосъставител П.М.С. и свидетелите Т.Г.Т., П.Д.С., И.В.И. и В. Н.В. и приетите писмени такива, които съдът кредитира изцяло, като логични, последователни и непротиворечащи си.

Съдът изиска от ЛРД „Сокол“ гр. Тутракан справка, от която е видно, че за предоставен ловно - стопански район Тутракан 2, ловище „Антимово“, местност язовира „Антимово” към Ловно рибарско дружество „Сокол”  гр. Тутракан, за дата 09.04.2020 г. не е издавано разрешително за лов и ловът за този район не е бил разрешен.

Анализирайки доказателствата, съдът достига до следните правни изводи:

Жалбата е подадена в срока по чл. 59 от ЗАНН и от лице, страна в производството, имащо правен интерес. Като такава тя е допустима. Разгледана по същество жалбата е основателна.

Видно от приложената служебна бележка от ОД на МВР гр. Силистра, НП е издадено от Началника на РУ на МВР гр. Тутракан, имащ съответните правомощия.

АУАН, с който е сложено началото на административно наказателното производство, е съставен от длъжностно лице, имащо съответните правомощия. Актът съдържа всички изискуеми от чл. 42 от ЗАНН реквизити. Описанието на деянието е изчерпателно, ясно и съответстващо на закона. АУАН е подписан от нарушителя и препис от него му е връчен по надлежния ред.

         Атакуваното НП също е издадено от имащ съответните правомощия държавен орган. Същото съдържа всички изискуеми от чл. 57, ал. 1 от ЗАНН реквизити. Подписано е надлежно от издателя и е връчен препис от него на адресата.

         Съдът намира,че с описаното в АУАН и атакуваното НП,жалбоподателя С. нее осъществил фактическия състав на административното нарушение,за което му е било повдигнато обвинение и е бил наказан.

         Изпълнителното деяние на чл.84 ал. 1 предл.2 от ЗЛОД се изразява в ловуване с билет за лов,но без писмено разрешително за лов.Съгласно разпоредбата на чл.43ал. 3 т.1 от ЗЛОД, ловуването е престой или движение на лица извън населените места с извадено от калъф и сглобено оръжие,независимо дали е заредено или не. Формата на ловуване,посочена от наказващия орган е „че на 09.04.2020г. около 15.20 ч. в землището на с.Антимово общ.Тутракан обл.Силистра, в местността „Язовира Антимово“, с редовно заверен билет за лов № 362939,без да притежава писмено разрешително за лов,ловува престоявайки извън населеното место с лек автомобил марка „Мицубиши“ модел Челинджър“ с рег. ***,негова собственост,с извадено от калъф и сглобено ловно нарезно оръжие марка „Марлин „Марлин ХТ -22М“ калибър 22,с № ***,поставено на задната седалка,без да е убил или уловил дивеч. За да осъществи фактическия състав на чл.84 ал. 1 пр. 2 във връзка с чл.43 ал. 3 т.1 от ЗЛОД е необходимо извършителя на престоява извън населено место,без писмено разрешително, с извадено от калъф и сглобено оръжие,което означава,че извършителят следва да престоява, осъществявайки и фактическа власт върху оръжието си,т.е. заедно с него. В конкретния случай безспорно е установено,че посоченото огнестрелно оръжие,собственост на жалбоподателя се е намирало наистина извън калъфа си,но на задната седалка на личния автомобила на жалбоподателя, който е бил със затворени врати.Самия жалбоподател се е намирал на 4-5 м. от автомобила си.Всички свидетели са категорични,че жалбоподателя не е държал оръжието си и ту лично не са възприели и видели той да носил или използвал същото, т.е. не е установено,че е престоявал с оръжието си и същото не е било на разстояние,позволяващо неговото внезапно използване. Очевидно е,че по този начин той не би могъл да ловува.

         В подкрепа на горния е извод е и установената от проверяващите служители на полицията,съгласно техните показания пред съда,липса на боеприпаси за установеното огнестрелно оръжие,независимо,че са били търсени такива,без да е съставен протокол за това действие.

         Освен изложеното,не са налице доказателства жалбоподателя от субективна страна ,да е имал каквито и да е намерения да ловува с личното си ловно оръжие,притежавано напълно законно.Действително жалбоподателя и оръжието са били извън населено место,оръжието е било извън калъфа си /същото не може да се разглобява,каквато възможност съществува за гладкоцевните ловни оръжия/ но той не е извършвал никакви действия с оръжието си,които да сочат дори и за намерения за ловуване.Формалното наличие на сглобеното оръжие в автомобила,не е достатъчно да се приеме,че жалбоподателят,който се намирал извън автомобила, е осъществил деянието във формата,посочена в чл.43 ал. 3 т. 1 от ЗЛОД.

         С деянието си жалбоподателя е възможно да е осъществил друг състав на административно нарушение  по друг закон-например Закона за оръжията,боеприпасите,взривните вещества и пиротехничните изделия, но за такова няма повдигнато обвинение и съдът не дължи произнасяне.

         Ето защо съдът намира, че атакуваното НП следва да бъде отменено, като незаконосъобразно.

         С жалбата се претендират и направените по делото разноски в размер на 120 лева,представляващи заплатен хонорар  на процесуалния представител на жалбоподателя.Предвид изхода на делото и на основание чл.63 ал.3 от ЗАНН,съдът следва да осъди ОД на МВР-Силистра,чието поделение е РУ на МВР-Тутракан,да заплати на жалбоподателя С. претендираната сума.

 

Водим от горното, съдът

   

Р     Е     Ш     И:

 

         ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 1 от 15.06.2020 г., с което Началникът РУ на МВР гр. Тутракан е наложил на Т.Й.С., с ЕГН ********** ***, за нарушение на чл. 84, ал. 1, предл. 2 във връзка с чл. 43, ал. 3, т. 1 от Закона за лова и опазване на дивеча /ЗЛОД/, на основание чл. 53 от ЗАНН и чл. 96, ал. 1 от ЗЛОД административно наказание „Глоба” в размер на 50 лв., лишаване от право на ловуване за срок от три години и отнемане в полза на Държавата 1 бр. ловно нарезно оръжие марка „Марлин/ХТ-22М”, калибър 22 WMR, с № ***, на пазарна стойност към момента на извършване на нарушението 540.00 лв.

         На основание чл.63 ал. 3 от ЗАНН,осъжда ОД на МВР-Силистра,да заплати на Т.Й.С. ЕГН: ********** *** сумата от 120 /сто и двадесет/лева,съставляваща направени от него разноски по делото.

 

 РЕШЕНИЕТО може да бъде обжалвано в 14-дневен срок от датата на съобщаването за изготвяне на решението, пред Административен съд гр. Силистра, по реда на глава дванадесета от АПК.

 

 

 

                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: