Определение по дело №873/2015 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 713
Дата: 22 юли 2015 г.
Съдия: Красимир Георгиев Гайдаров
Дело: 20153100200873
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 23 юни 2015 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД,                          Наказателно отделение

На двадесет и втори юли                     две хиляди и петнадесета година

В публично заседание в следния състав:

 

 

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:   КРАСИМИР ГАЙДАРОВ

     СЪД. ЗАСЕДАТЕЛИ: Е.М.

                                               Д.Р.

      

                          

                                                                                                                              

Секретар Д. В.

Прокурор ПЛ.ИВАНОВ

разгледа докладваното от съдия Гайдаров  

НОХД № 873  по описа за 2015   г.

 

 

Съдът, като взе предвид наложената присъда,  факта, че мярката за неотклонение, взета на ДП беше изменена от „Подписка” в „Парична гаранция”, която до момента е невнесена, налага вземането на мярка за неотклонение „Задържане под стража”, която да бъде изпълнена незабавно.

Предвид горното и съобразно императивната разпоредба на закона на основание чл.309, ал.2 и чл.61 ал.5 от НПК,

 

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ИЗМЕНЯ  мярката за неотклонение по отношение на подсъдимия  С.И.В.- ЕГН ********** от „Парична гаранция” в размер на 200 лв./невнесена/ в „Задържане под стража”, която подлежи на незабавно изпълнение.

 

Определението подлежи на обжалване или протест  по реда на Глава 22 от НПК.

 

 

 

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:

       

 

                                          СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:

 

Съдържание на мотивите

МОТИВИ КЪМ ПРИСЪДА  ПОСТАНОВЕНА НА ПО НОХД № 873 / 2015

ПО ОПИСА НА ОКРЪЖЕН СЪД - ВАРНА

 

Варненска-окръжна прокуратура е повдигнала обвинение и  внесла обвинителен акт в съда срещу:

 

С.И.В. ***

- по чл.195 ал.1 т.З и т.7 от НК и по чл. 249 ал.1 от НК вр. чл.26 ал.1 от НК;

В съдебно заседание подсъдимият заявяви, че e съгласен съдебното заседание да се проведе по реда на чл. 371, т.2 от НПК като признава изцяло фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт и е съгласен да не се събират доказателства за тези факти.

Прокурорът подържа така възведеното обвинение срещу подсъдимия Найденов. Сочи, че делото е изяснено от фактическа и правна страна и обвинението е  доказано по безспорен начин.  Счита, че с оглед представените характеристични данни, съдебното минало и семейното положение на подсъдимия, целите на наказанието, визирани в чл. 36 от НК ще бъдат постигнати  с налагане на минимално наказание, редуцирано при условието на чл.58а от НК, което следва да се изтърпи ефективно.

 Защитникът на наподсъдимия В., адвокат Х.Д., счита, че няма спор по фактическата обстановка. Моли за минимално наказание лишаване от свобода, като се има предвид  че подсъдимия е млад човек и има две деца.

  В последната си дума подсъдимият В., изразява съжаление за случилото се. Моли съда за минимално наказание.

 Делото е разгледано и решено при проведена процедура по чл.371 т.2 НПК.

Спор по фактическата обстановка няма,тя е такава,каквато е отразена в обстоятелствената част на обвинителния акт,а именно:

През 2004 г.подс.В. започнал да употребява хероин-в началото на фолио, а по късно венозно.

На 21.03.2015 г. той около 23.00 часа отишъл на ул."Пробуда"№178, където живеела пострадалата св.Ф.И.И.. Видял, че прозорците не светят и решил да извърши кражба на вещи защото се нуждаел от пари. През един отворен прозорец проникнал в една от стаите на къщата. Тъй като не можал да отвори вратата между двете стаи, за да влезе и в другата стая, с ритник разрушил стената и влязъл и във втората стая. От там вземал лична карта и дебитна карта на св.Ф.И., която била завита в едно листче на което бил написан пинкода, сумата от 150 лв.;4 бр.обикновени килими на стойност 330 лв; 3 бр.покривки на стойност 12.30 лв;сателитен приемник на стойност 45 лв.;ДВД марка „Стронг",черно на цвят на стойност 32.50 лв;компакт диск с 4 бр.тонколони на стойност 62.50 лв.;руски мъжки часовник с метална верижка на стойност 38.00 лв.; 5 броя тенджери на стойност 72.25 лв.;4 бр.тави на стойност 19.98 лв; и 20 бр.чинии на стойност 67.00 лв.или общо вещи на стойност 829.53 лв. Сложил вещите в една торба и напуснал къщата отново през отворения прозорец. Отишъл до близкото дере и скрил вещите там.

Сутринта на 22.03.2015г. В. отишъл до банкомат ATM устройство 062507 на „ЦКБ"АД и от постерминал 10051608 находящ се в магазин „Вера Автогара" на три пъти изтеглил общо 84.80 лв.

Деянието било разкрито от Първо  РУП  по сигнал  на пострадалата. Вещите  или  тяхната  стойност  не  са  възстановени .

В хода на досъдебното производство била назначена съдебно психиатрична експертиза която дала заключение, че подс .В. страда от СИНДРОМ НА ЗАВИСИМОСТ КЪМ ХЕРОИН. Към момента на извършването на деянието 21.03.2015 г.той е бил в състояние да разбира свойството и значението на извършеното и да ръководи постъпките си. Може да носи наказателна отговорност.Физическото и психическото състояние на В. му позволява правилно да възприема фактите, които имат значение за делото и да дава достоверни показания за тях.

С така описаните деяния подсъдимият С.И.В. е осъществил от обективна и субективна страна престъпление по чл.195 ал.1 т.3 и 5 от НК и по чл. 249 ал.1 вр. чл.26 ал.1 от НК. Общата стойност на откраднатото 829.53 лв. а за престъплението по чл.249 от НК- 84.80 лв.

Причини и условия способствали за извършване на деянието: Ниско правосъзнание, употреба на наркотични вещества, неупражняването на труд чрез който да се набавят средства за живеене.

Подбуди : Печелене на финансови средства по неправомерен начин .

При определяне на вида и размера на наложеното наказание,съдът отчете като смекчаващи отговорността обстоятелства: Семейното и материално състояние на подсъдимия и критичното му отношение към извършеното.

Като отегчаващо отговорността обстоятелство съдът отчете: за престъплението по чл.249 от НК предишното му осъждане за кражба, за който е реабилитиран по право.  

При значителен превест на смекчаващите отговорността обстоятелства съдът наложи на подсъдимия С.И.В. -  по чл.195 ал.1 т.З и т.7 вр. чл.54 вр. чл. 58 а от НК  ОСЕМ МЕСЕЦА лишаване от свобода.  По чл. 249 ал.1 вр. чл.26 ал.1  вр. чл. 54 вр. чл.58 а от НК ЕДНА ГОДИНА И ЧЕТИРИ МЕСЕЦА лишаване от свобода.

По правилата на чл.23ал.1 от НК съдът групира наложените на подсъдимия наказания, като определи той да изтърпи най тежкото от тях в размер на ЕДНА ГОДИНА И ЧЕТИРИ МЕСЕЦА лишаване от свобода.

С оглед на обществената опасност на подсъдимия, факта че е осъждан за кражба на наказание лишаване от свобода условно за което осъждане е реабилитиран по право, характеристичните му дани за утвърден престъпен начен на живот и употреба на наркотични вещества, неупражняването на труд и снабдяването със средства за живот по неправомерен начин , с оглед изпълнението на частната и генерална превенция визирана в чл.36 от НК е задържително изтърпяването на наложеното наказание ефективно.

Предвид предишното осъждане на В., съобразно разпоредбата на чл.61т 2 от ЗИНЗС наказането следва да се търпи при първоначален строг режим в условието на затвор.

 По делото са направени разноски в размер на 88 лв.,  които съобразно разпоредбите на чл.189, ал.3 от НПК, следва да бъдат заплатени от подсъдимия, в полза на държавата,по сметка на ОД на МВР Варна.

 

СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД: