Определение по дело №153/2020 на Апелативен съд - Варна

Номер на акта: 202
Дата: 27 април 2020 г.
Съдия: Милен Петров Славов
Дело: 20203000500153
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 13 април 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е 202

гр. Варна, 27.04.2020г.

Варненският апелативен съд, Гражданско отделение, в закрито съдебно заседание, в състав:

                                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИЛЕН СЛАВОВ

                                                                                      ЧЛЕНОВЕ: ПЕТЯ ПЕТРОВА

                                                                                                           МАРИЯ МАРИНОВА

като разгледа докладваното от съдия М. Славов в.гр.д. № 153 по описа за 2020г., за да се произнесе взе предвид следното:

Настоящото производство е образувано по въззивна жалба, подадена от „СМ БГ Консулт” ЕООД, гр. Варна, представлявано по пълномощие от адв. Д. Я. ***, насочена против решение № 1334/15.11.19г., поправено с решение № 197/13.02.20г., постановени по гр.д. № 2627/18г. на ОС-Варна, с което въззивникът е осъден да заплати на „ИНТЕЙК” ЕООД, гр. Варна в качеството му на частен правоприемник на адв. К.Д.Т., сумата в размер на 28 000 лв., представляваща част от дължимо възнаграждение по сключен договор за правна защита и съдействие от 30.10.17г. на стойност 181 500 лв., предявен като частичен иск от сумата от 181 500 лв., както и сумата от 4 280лв., представляващи разноски по делото. Решението е постановено при участието на К.Д.Т. в качеството му на трето лице-помагач на страната на ищеца „ИНТЕЙК” ЕООД. Счита се, че решението е неправилно, постановено в противоречие с материалния и процесуалния закон. Сочи се, че съдът неправилно е разпределил тежестта за доказване на факта на изпълнението на цитирания договор от 30.10.17г., която е върху довереника. В тази връзка се сочи, че липсват твърдения на ищеца, в които да е конкретизирано колко на брой, какви документи, на каква стойност и в полза на кои лица по сключения договор са били изготвени от адвоката, за да се обоснове изпълнение на възложената му поръчка. Това от една страна е лишило ответника да ангажира доказателства, които да опровергаят такива твърдения, а от друга страна е довело до необоснованото становище на съда, че от съдържанието на самия договор може да се направи извода, че поръчката е била изпълнена. В тази връзка е отправено искане до настоящия съд да се укаже на ищеца да конкретизира исковата си претенция като уточни дали се твърди, че ответното дружество е ползвало адвокатски услуги по процесния договор и ако се твърди – да се конкретизират по вид, брой, дата и материален интерес изготвените в полза на ответника документи, обективиращи двустранни сделки, както и качеството на ответника по тях; на какво основание се твърди възникване на пасивна солидарност за вземането на частния праводател на ищеца – дали се твърди, че изготвените книжа в изпълнение на договора се ползват едновременно от ответника и от другите клиенти по този договор.

Отделно от това не е било изяснено по делото каква е връзката между „СМ БГ” ЕООД  и „СМ БГ Консулт” ЕООД, за да се приемат за относими представените от ищеца списъци на дела, по които страна е било първото от двете дружества. В тази връзка е отправено искане до настоящия съд да изключи от доказателствения материал по делото представения от ищеца списък със съдебни производства, водени от трето, неучастващо в спора лице „СМ БГ” ЕООД, като неотносимо доказателство.    

Счита се, че първоинстанционният съд в нарушение на нормата на чл. 176, ал. 1 от ГПК е указал на ответника да редактира въпросите, които са били отправени към третото лице-помагач на ищеца. Поради тази причина се отправя искане въззивният съд повторно да допусне въпросите към подпомагащата ищеца страна, в редакцията им, сходна на тази в молбата с вх. № 29112/03.10.19г.

В нарушение на съдопроизводствените правила по делото е бил приет като доказателство неподписан и без посочен негов издател списък с имена на лица и адреси, за които се твърди, че са абонати на „Енерго-Про Продажби” АД. За този списък е било открито производство по оспорване на истинността му, по която обаче съдът не се е произнесъл. В тази връзка е отправено искане да се открие/продължи производството по оспорване на този частен документ.

Поддържа се и въведеното пред първата инстанция възражение, че договорът от 30.10.17г. е изготвен единствено за нуждите на настоящото производство, изписан с текст, който не отговаря на волята на ответника и е датиран с невярна дата. В тази връзка са повторени релевираните с отговора на исковата молба твърдения и съображения, като се излага, че се поддържат и понастоящем. В тази връзка е отправено искане въззивният съд да отмени определението на първоинстанционния, с което процесния договор от 30.10.17г. е приет за истински и да се постанови друго, с което да се приеме документа за неистински с оглед покритата от ответника тежест на доказване.

Акцентира се и на неправилни изводи на съда при анализа на показанията на  А., тъй като неправилно е възприел фактите, свързани с оттеглянето на пълномощията, дадени на адв. Кр. Т. по т.д. № 762/15г. на ВОС, което е станало с изявление на П.К. на 05.10.15г. В тази връзка е отправено искане до настоящия съд да извърши служебна справка на материалите по приложеното като доказателство т.д. № 762/15г. на ВОС.

Изложени са подробни съображения по съществото на спора като се поддържа становището, изразено и пред първата инстанция – за липсата на уведомление по чл. 99, ал. 3 от ЗЗД за извършената цесия, предвид предхождащата на уведомлението дата спрямо датата на договора за цесия; относно преценката на показанията на свидетелите Ганчев и Ганчева, които са били заинтересовани в полза на ищеца и на третото лице-помагач /в тази връзка е добавено още, че „има и данни, че върху нея е оказвано влияние от страна на представител на ищеца”/; относно преценката на показанията на св. С., който е посочил нещо различно от възприетото от съда; относно валидността на договора от 30.10.17г. предвид възлагането за изпълнение на един незаконосъобразен мандат и в тази връзка на нарушението на конкретно посочени норми от Етичния кодекс на адвоката и на ЗАдв.; липсата на обсъждане на аргументите, извлечени от ЗДДС, както и от доказателствата за влошените отношения между адв. Т. и П.К. към датата 30.10.17г.

Отправено е и доказателствено искане на осн. чл. 156, ал. 2 от ГПК и с оглед на нововъзникнало обстоятелство, да се допусне нов разпит на св. Ганчева в условията на призоваване, за да се установи, че същата е била склонявана да твърди неверни неща по настоящото дело. Сочи се, че това твърдение на посоченото лице е било заявено от нея при размяната на книжа по висящо гр.д. № 9164/19г. на ВРС, ХІ с-в.

Въз основа на всичко гореизложено се претендира отмяната на обжалваното решение и отхвърляне на предявения иск.     

  В предвидения срок е депозиран отговор на въззивната жалба от насрещната страна „ИНТЕЙК” ЕООД, гр. Варна, представлявано от своя управител. Претендира се потвърждаване на обжалваното решение предвид неоснователността на подадената въззивна жалба и присъждане на разноските по делото. Счита се, че при правилно разпределение на доказателствената тежест, съдът правилно е установил и фактическата обстановка по делото, въз основа на която е формирал и съответните правни изводи, които страната напълно споделя. Счита се, че липсват допуснати от първоинстанционния съд процесуални нарушения във връзка с допуснатите към третото лице-помагач въпроси, както и във връзка с преценката на неподписания списък с имена и адреси на абонати на „Енерго Про Продажби” АД, както и относно извода, че оспорването на истинността на процесния договор за правна помощ е неуспешно. Споделят се и изводите на съда относно преценката на показанията на св. А. Относно уведомяването на ответника за извършената в полза на ищеца цесия на процесното вземане, то се сочи, че такова уведомяване следва да се приеме, че е станало най-късно с получаването на книжата по настоящото дело. Счита се за недопустимо и неоснователно искането за преразпит на свидетелката Г., тъй като от една страна не се сочат фактите, които ще се установяват с допълнителните ѝ показания, а от друга страна - евентуално релевирани нейни твърдения по дело, по която тя е страна, са част от правото ѝ на защита и не се свързват с носенето на наказателна отговорност, каквато е предвидена за лъжесвидетелстване. Препраща се изцяло към становището на ищеца, изразено в писмената защита, депозирана пред първоинстанционния съд.  

Въззивната жалба е редовна, подадена е в срок от страна с правен интерес от обжалването на обжалваем съдебен акт и при наличието на доказателства за надлежна представителна власт.

Настоящият състав на съда намира, че не е налице нередовност на исковата молба, за да е необходимо оставянето ѝ без движение с указания за навеждане от ищеца на твърденията по фактите, описани в т. І от доказателствените искания на въззивната жалба. Това е така, защото в исковата молба е наведено твърдение, че във връзка със свършената от адв. Т. работа, дружеството „СМ БГ“ ЕООД е завело множество дела срещу енергодоставчика, които впоследствие са цедирани на ответното дружество „СМ БГ Консулт“ ЕООД /л. 3/. Освен това в първото по делото с.з. процесуалният представител на ищеца е релевирал твърдение, че изпълнение на договора от 30.10.17г. е станало чрез изготвената Спогодба-анекс от 23.12.14г., ведно с Приложение № 1 към същата, които на осн. чл. 192 от ГПК са били изискани от третото неучастващо към него момент лице адв. Т.. Освен това претенцията по делото е отправена към един от възложителите, за които е било вписано в договора от 30.10.17г., че са солидарно задължени на осн. чл. 121 от ЗЗД.

Наред с горното обаче настоящият състав на съда установи, че изисканите от ищеца по реда на чл. 192, ал. 1 от ГПК документи от адв. Т., които са били депозирани с молби съответно с вх. №№ 7946/13.03.19г., 10935/08.04.19г. и 11116/09.04.16г. /находящи се в отделна бяла папка/, са били докладвани в с.з. на 10.07.19г., но приемането им е било отложено за следващото открито с.з. с оглед осигуряването на възможността процесуалния представител на ответника да се запознае с тях. В срок до следващото с.з. ответникът не е изразил становище по същите, а в проведеното открито с.з. на 23.10.19г., което е било и последно по делото, съдът не се е произнесъл по тяхното приобщаване. Поради това на въззиваемата страна /ищец по делото/ следва да се даде възможност в 1-седмичен срок от уведомлението да направи изявление дали поддържа искането си за приобщаването като доказателства на представените с посочените по-горе молби документи.

Преценката за относимостта на събрано от първоинстанционния съд доказателство /представен от ищеца списък със съдебни производства, водени от „СМ БГ“ ЕООД/ ще се извърши от въззивния съд при обсъждане на доказателствения материал по делото с акта си по съществото на спора, поради което и искането за изключването му от доказателствения материал следва да се остави без уважение.

Като неоснователно съдът преценява и искането за изискване на обясненя от третото лице-помагач на ищеца по реда на чл. 176 от ГПК. Това е така, защото не е налице хипотезата на чл. 266, ал. 3 от ГПК - допуснато от първоинстанционния съд процесуално нарушение, каквото се поддържа във въззивната жалба. В тази връзка съдът съобрази, че въпреки неизпълнението на указанието на първоинстанционния съд към страната да формулира въпросите си в молбата от 03.10.19г. по начин, че да може да се приложи правната последица на чл. 176, ал. 3 от ГПК при липсата на отговори или даването на неясни и уклончиви такива, съдът е допуснал въпросите, формулирани в молбата на ответника от 09.10.19г. На тези въпроси подпомагащата страна е отговорило в с.з. на 23.10.19г., а допълнителни въпроси към нея не са били отправяни, както и изобщо не са отправени други доказателствени искания от страните. Поради това искането следва да се остави без уважение.

На следващо място следва да се посочи, че оспорване автентичността на неподписан /без посочен автор/ документ, не може да бъде осъществено. Поради това и е неоснователно искането въззивният съд да открие производство по оспорване на списък, представен с исковата молба и приложен на л. 12-37 от делото на ВОС. Относно откритото от първоинстанционния съд производство по оспорване автентичността на това доказателство, съдът ще се произнесе с акта си по съществото на делото.

По същия начин съдът ще се произнесе и във връзка с откритото производство по оспорване верността на съдържанието на договора за правна защита и съдействие от 30.10.17г. Поради това и искането за отмяна на определение на първоинстанционния съд, с което този договор е обявен за истински, следва да се остави без уважение.

Поради липсата на представени доказателства за новоузнати обстоятелства /макар и да се твърди, че те са закрепени върху новосъздадени документи по посочено дело на ВРС/, подкрепящи твърдението за оказвано влияние върху св. Ганчева от страна на представители на ищеца да твърди неверни неща в настоящото производство /поддържайки данни за изпълнение на изпълнителя по договора от 30.10.17г./, искането за разпит на св. Г. за това обстоятелство следва да се остави без уважение.  

Насрочването на делото в открито с.з. следва да се отложи до отмяната на извънредното положение в страната, установено на 13.03.20г. и продължено понастоящем до 13.05.20г. с решения на Народното събрание.

Воден от горното, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на въззивника за оставяне без движение на исковата молба, ведно с даването на указания на ищеца за навеждане на твърденията по фактите, описани в т. І от доказателствените искания на въззивната жалба.

УКАЗВА на въззиваемото дружество ИНТЕЙК ЕООД /то и ищец в исковото производство/ в 1-седмичен срок от съобщението, с препис за насрещната страна, да направи изявление дали поддържа искането си за приобщаването като доказателства на изисканите по реда на чл. 192, ал. 1 от ГПК документи от адв. К.Д.Т., които са били представените с депозирани пред ВОС молби съответно с вх. №№ 7946/13.03.19г., 10935/08.04.19г. и 11116/09.04.16г. /находящи се в отделна бяла папка/.

При неизпълнение в срок съдът ще приеме, че не се поддържа искането за тяхното приобщаване към доказателствения материал по делото.

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ исканията на въззивника:

- за изключване от доказателствения материал по делото на представен от ищеца списък със съдебни производства, водени от „СМ БГ“ ЕООД;

- за изискване по реда на чл. 176 от ГПК от подпомагащата страна К.Д.Т. да даде обяснения чрез отговори на формулираните в т. ІІІ от доказателствените искания на въззивната жалба въпроси;

- за откриване/продължаване на производството по оспорване на частен документ – списък, приложен на л. 12-37 от делото на ВОС;

- за отмяна на определение на ВОС, с което договор за правна защита и съдействие от 30.10.17г. е обявен за истински и за обявяването му за неистински;

- за допускане разпита на свидетелката Геновева К. Ганчева за установяване на обстоятелството, че е била склонявана от представители на ищеца да твърди в показанията си пред първоинстанционния съд неверни неща във връзка с изпълнението на договора от 30.10.17г.;

ОТЛАГА насрочването на делото в открито съдебно заседание до отмяната на извънредното положение в страната, установено на 13.03.20г. и продължено до 13.05.20г. с решения на Народното събрание.

Определението не подлежи на обжалване.

            

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                         ЧЛЕНОВЕ: