Присъда по дело №50/2016 на Окръжен съд - Търговище

Номер на акта: 4
Дата: 5 април 2016 г. (в сила от 20 април 2016 г.)
Съдия: Мирослав Николов Митев
Дело: 20163500200050
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 15 март 2016 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

 

 

№.................                 05. 04. 2016 година             гр.Търговище

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Търговищки Окръжен съд                   Наказателно отделение

На пети април                                            две хиляди и шестнадесета година

В публично съдебно заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИРОСЛАВ МИТЕВ

СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:Т.Д.  

М.Б.

 

 

Секретар: М.Т.

Прокурор: Николай КАЗАКОВ

След като разгледа докладваното от съдията НОХД №  50 по описа за 2016 година:

 

 

П Р И С Ъ Д И :

 

         ПРИЗНАВА подсъдимият Р.Й.П., роден на ***  год. в гр. Омуртаг, живущ ***, български  гражданин, неженен, със средно образование, работи като шофьор, неосъждан, ЕГН **********,

        

         ЗА ВИНОВЕН в ТОВА, че на 15. 10. 2015 год. в гр. Опака, при управление на лекотоварен автомобил Фолксваген с рег. № Т 54 -90 КТ, нарушил правилата за движение по чл. 40 ал.1 и ал.2 от ЗДвП, като преди да започне движение назад, не се убедил, че пътя зад превозното средство е свободен и, че няма да създаде опасност или затруднения за останалите участници в движението, и по време на движението си назад не осигурил лице, което да му сигнализира за опасности, и по непредпазливост причинил на 16. 10. 2015 год. в гр. Търговище смъртта на Осман А. *** - поради което и на осн. чл. 343 ал 1, б. „В“, вр. чл. 342 ал.1, вр. чл. 36 и чл. 54 от НК му налага наказание от ДВЕ ГОДИНИ и ДЕВЕТ МЕСЕЦА лишаване от свобода, като на осн. чл. 58а, ал. 1 НК намалява така определеното наказание с 1/3 и постановява окончателно наказание от ЕДНА ГОДИНА и ДЕСЕТ МЕСЕЦА лишаване от свобода.

         НА основание чл. 66 ал.1 НК отлага изтърпяване на така определеното наказание  „ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА” за срок от ТРИ ГОДИНИ.

         НА осн. чл. 343г от НК налага на подсъдимия Р.Й.П. наказание „лишавани от право да управлява МПС“ за срок от ЕДНА ГОДИНА, считано от датата на отнемане на свидетелството за правоуправление.

         ОСЪЖДА на осн. чл.189 ал.3 НПК подсъдимия Р.Й.П. със снета самоличност,  да заплати по сметка на държавния бюджет сумата от 305,62   лева, представляващи направени разноски по делото.

         Приложеният по делото като веществено доказателство DVD – MAXELL DVD – R“ с качени на него видеозаписи от видеоохранителна система с камера за наблюдение на хранителен магазин – супермаркет, собственост на „Медимед“ ЕООД гр. Опака, след влизане на присъдата в сила, следва да остане на съхранение ведно с делото, до неговото унищожаване.

         ПРИСЪДАТА подлежи на обжалване и протестиране в 15-дневен срок от днес пред  ВАРНЕНСКИ АПЕЛАТИВЕН СЪД.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА СЪСТАВА:

 

                            СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.

 

                                      2.

 

 

Съдържание на мотивите

МОТИВИ:  Подсъдимият   Р.Й.П. е предаден на съд ЗА ТОВА, че на 15. 10. 2015 год., при управление на МПС – лекотоварен автомобил „Фолксваген” с рег. № Т 54 90 КТ, нарушил правилата за движение по чл. 40 ал.1 и 2  от ЗДвП, като преди да започне движение назад, не се убедил, че пътя зад превозното средство е свободен и, че няма да създаде опасност или затруднение за останалите участници в движението, и по време на движението си назад не осигурил лице, което да му сигнализира за опасности, и по непредпазливост причинил на 16. 10. 2015 год. смъртта на Осман А. *** – престъпление по чл. 343 ал. 1,  б.”В” вр. с  чл. 342, ал. 1 НК.

Непосредствено след насрочване на делото за разглеждане в открито съдебно заседание, в съда постъпи молба от подсъдимия,  с искане за разглеждане на делото по реда на глава 27 от НПК.

В с.з. подсъдимият потвърди направеното искане, призна изцяло фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт и се съгласи да не се събират доказателства за тези факти. Предоставя на съда относно наказанието.

Защитата на подс. П. пледира за определяне на наказание ЛОС под законовия минимум с приложение на чл. 58а ал.4 НК и отлагане по реда на чл. 66 ал. 1 НК, както и налагане на наказание „лишаване от правоуправление” в размер на една година.

Пострадалите от престъплението К.Ш. /съпруга на починалото лице/, редовно призована, не се явява. Наследниците /дъщеря и двама сина/ на починалия – Н.А. – редовно призована, се явява  в с.з., Ю.А., редовно призован се явява лично, А.А., също редовно призован, не се явява. За всички с пълномощно се явява адв. Я.Я. ***. Дават съгласие за разглеждане на производството по реда на глава ХХVІІ от НПК, молят да бъда конституирани като частни обвинители. Поддържат обвинението, процесуалния представител пледира за налагане на наказание ЛОС в средния, предвиден от закона размер, транформиран  по чл. 58а ал.1 НК с оглед естеството на производството и наказание „лишаване от правоуправление“.

Представителя на прокуратурата пледира за налагане на наказание ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА, определено над специалния минимум, предвиден от закона, с приложение на чл. 58а ал.1 и чл. 66 ал.1 НК. Пледира се за неналагане на кумулативно предвиденото наказание „лишаване от правоуправление на МПС” в рамките на една година.

Предвид своевременно направеното искане за разглеждане на делото по реда на глава  27 от НПК съдът прие производството да се разгледа по този ред. Страните по делото заявиха съгласие да не се провежда разпит на всички свидетели и вещи лица, а при постановяване на присъдата да се ползват материалите от досъдебното производство съгл. чл. 371 ал.2 НПК. Това съгласие съдът одобри с определение, с оглед липса на нарушения на процесуалните правила на досъдебното производство. При предварителното изслушване подсъдимият заяви, че се признава изцяло за виновен по предявеното му обвинение, признава фактите изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт, съгласявайки се да не се събират доказателства относно тях. Съдът одобри  това съгласие с нарочно определение съгл. чл. 372 ал. 4 НПК.

След като приобщи материалите по досъдебното производство на осн. чл. 373 ал. 2 вр. чл. 371 ал. 2 НПК, съдът прие за установено следното:

Подс. П. бил на 29 години, живеел в гр. Попово. Работел като шофьор на лекотоварен автомобил „Фолксваген LK – 35“ с рег. № Т 54 – 90 КТ към „Вазаро Комерс“ ЕООД и се занимавал с доставка на хранителни стоки на търговски обекти.

На 15. 10. 2015 год. около обяд подс. доставил стока на търговски обект „Медимед“ в гр. Опака. Пристигайки пред обекта, той спрял управлявания от него автомобил в лявата лента на платното на бул. „България“, пред търговския обект, в близост до вратата на складовото помещение, от където се правели доставките. След като разстоварил стоката, поговорил със собственика на магазина и се насочил към кабината на процесния автомобил. Преминавайки край дясната страна на хладилния фургон, подс. се разминал с Осман А. ШАБАН, на 73 години, от гр. Опака, който пресичал косо пътното платно – от дясно на ляво. Подс. се качил в автомобила и потеглил назад. В същото време ШАБАН се намирал зад автомобила.

Последвал удар между задната лява част на автомобила и гърба на пешеходеца, при който ШАБАН паднал по очи на асфалта и бил прегазен от задното ляво колело.  Усещайки удара подс. изтеглил автомобила напред и по този начин освободил затиснатия ШАБАН, който бил транспортиран в болнично заведение – МБАЛ – АД  - гр. Търговище.

От удара пострадалия ШАБАН получил травматичен и ендотоксичен шок по повод травматично разкъсване на тънкото черво и дифузен гнойно - фибринозен перитонит, счупване на лявата седалищна кост на таза, счупване на лявата хълбочна кост в областта на лявата тазобедрена става, ретроперитонеален хематом в лявата половина на малкия таз, кръвонасядания, мозъчен и белодробен оток. Въпреки положените в болничното заведение усилия, на 16. 10. 2015 год. около 20,25 ч. ШАБАН починал.

Причината за настъпилата смърт, според съдебномедицинската експертиза е травматичния и ендотоксичен шок, развили се в следствие на травматичната руптура на тънкото черво и дифузния перитонит, както и спупването в ляво на седалищната и хълбочна кости с ретроперитонеален  хематом. Тези увреждания на ШАБАН за в следствие удара при произшествието, т. е. са в пряка причинна връзка с настъпилата смърт.

Причината за произшествието е, че преди да започне движението назад подс. не се убедил, че пътя зад превозното средство е свободен и, че няма да създаде опасност или затруднения за останалите участници в движението, и по време на движението си назад не осигурил лице, което да му сигнализира за евентуална опасност. Това съставлява нарушение на правилата за движение по чл. 40 ал.1 и 2 от ЗДвП.

Тази фактическа обстановка се установи от материалите по делото и от дадените на досъдебното производство обяснения от подс., свидетелските показания и заключенията на назначените в производството експертизи, както и от направените пълни самопризнания на подс. пред съда. Касае се за допуснати нарушения на закона за движение по пътищата по чл. 40 ал.1 и 2 от ЗДвП, като вследствие на това подс. П. по НЕПРЕДПАЗЛИВОСТ причинил смъртта на Осман ШАБАН.  Касае се за осъществено от обективна и субективна страна престъпление по чл. 343 ал.3 1, б.”В” вр.  чл. 342, ал.1 НК. Затова съдът призна подс. П. по така предявеното му обвинение.

За да определи размера на наказанието, което подс. следва да търпи, съдът обсъди всички обстоятелства по делото, отчитайки както смекчаващите, така и отегчаващите вината обстоятелства. Чистото съдебно минало и  данните за предишни нарушения на ЗДвП /три отделни нарушения на ЗДвП, санкционирани по адм. ред/ сочат на ниска степен на обществена опасност на подс. Цялостното поведение на подс. от момента на настъпване на произшествието, на ДП и в с.з. съдът също кредитира като смекчаващо вината обстоятелство, въпреки естеството на производството. На лице е осъзнато поведение от което е видно, че подс. е осъзнал деянието, изразява съжаление и готовност да понесе наказанието си – такова, каквото постанови съдът. Следва да се отбележи и сравнително младата възраст на П.. Разбира се, на лице е един изключително тежък „резултат“, но при определяне на наказанието съдът счита, че не трябва да се пренебрегва и неправомерното поведението на самия пострадал. Неправомерното му движение по пътното платно го е поставило в положение да получи тези наранявания.

Текста на чл. 343 ал.1, б.”В” НК предвижда наказание от ДВЕ до ШЕСТ години ЛОС. Съобразявайки изложеното до тук, както и практиката на съдилищата по сходни казуси, съдът наложи на подс.  наказание над специалния минимум, а именно – ДВЕ ГОДИНИ и ДЕВЕТ МЕСЕЦА лишаване от свобода. С оглед естеството на производството – проведено по реда на глава ХХVІІ от НПК и императивната норма на чл. 58а ал.1 НК – така определеното наказание като размер, беше намалено с 1/3 и му беше наложено окончателно наказание ЛОС в размер на ЕДНА ГОДИНА и ДЕСЕТ МЕСЕЦА. Това наказание беше отложено по реда на чл. 66 ал.1 НК за срок от ТРИ ГОДИНИ. Съдът прие, че не се налага наказанието да се търпи ефективно, а определения изпитателен срок ще даде възможност на подс. да преосмисли поведението си като водач на МПС /след като изтърпи кумулативно предвиденото и наложено наказание „лишаване от правоуправление на МПС”/ , ще го превъзпита, т.е. ще осъществи целите си  както в индивидуален, така и в генерален  план.

На осн. чл. 343г вр. чл. 37 ал.1 т.7 НК съдът наложи на подс. наказание „лишаване от право да управлява МПС” за срок от ЕДНА ГОДИНА, считано от датата на отнемане на свидетелството му за правоуправление.

Подс. П. беше осъден да заплати и направените по делото разноски.

Съдът се произнесе и във връзка с представеното по делото веществено доказателство.

               Водим от горното, съдът постанови своята присъда.

 

                                                                                 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: