Решение по дело №3997/2010 на Районен съд - Добрич

Номер на акта: 3958
Дата: 12 ноември 2010 г. (в сила от 1 декември 2010 г.)
Съдия: Любомир Иванов Генов
Дело: 20103230103997
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 25 август 2010 г.

Съдържание на акта

 РЕШЕНИЕ №….

гр. Добрич, 12.11.2010 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

      Добричкият районен съд, Гражданска колегия, девети състав, в открито съдебно заседание, проведено на единадесети ноември две хиляди и десета година в състав:                       

                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: ЛЮБОМИР ГЕНОВ

 

 сложи за разглеждане гр. дело №3997 по описа за 2010 г. на ДРС, докладвано от районния съдия, и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

     Производството е по чл.49 ал.1 от СК.

     Образувано е по искова молба на Д.П.К. с ЕГН ********** ***, представляван от процесуалния представител адвокат Д.А. ***, ..., срещу А.И.К. с ЕГН ********** *** по чл.49 от СК за развод поради дълбоко и непоправимо разстройство на сключения между тях на 19.06.1988 г. граждански брак. В исковата си молба Д.П.К. е поискал прекратяването на сключения между двамата брак поради дълбоко и непоправимо разстройство без произнасяне на съда по въпроса за вината; на съпругата да бъде предоставено упражняването на родителските права по отношение на непълнолетното дете П. Д. П.. Посочените от съпруга фактически основания за дълбокото и непоправимо разстройство на брака са настъпилата през 2002  г. фактическа раздяла, предизвикана от опразването от съдържание на брачната връзка и отчуждението между съпрузите.    

     В законоустановения едномесечен срок от получаването на исковата молба и доказателствата към нея съпругата не е изпратила писмен отговор.  

     В последното съдебно заседание съпругът чрез своя процесуален представител е посочил, че изложените в исковата молба обстоятелства са доказани; бракът следва да бъде прекратен с развод без произнасяне на съда по въпроса за вината; родителските права върху непълнолетното дете трябва да бъдат предоставени за упражняване на съпругата, като местоживеенето му бъде на посочения в исковата молба адрес – гр. Д., ж.к.... бл...., вх...., ет...., ап....; настоява се ищецът да бъде осъден да заплаща месечна издръжка на детето в размер на 100 лева, считано от датата на влизане в сила на решението за развод и да бъде определен обичаен режим на лични контакти на съпруга с детето; съпругът споделя, че страните не притежават семейно жилище; с оглед на липсата на становище по отношение на фамилното име на съпругата и на основание на чл.53 от СК след прекратяването на брака съпругата трябва да носи брачното си фамилно име К..         

   Добричкият районен съд, след като прецени събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

   Предявените искове са процесуално допустими.

   Разгледани по същество, те са основателни.

   Установената от свидетелските показания на Д. Н. Д. фактическа раздяла между съпрузите (настъпила през 2002 година) и липсата в отношенията между тях на хармония, разбирателство, доверие и духовна близост водят до извода, че сключеният между тях брак е престанал да изпълнява своята социална функция и неговото съществуване е само формално. Запазването му не е в интерес нито на съпрузите, нито на обществото, което означава, че е дълбоко и непоправимо разстроен по смисъла на чл.49 от СК и трябва да бъде прекратен с развод.

    С оглед липсата на искане от страна на съпруга за произнасяне по въпроса за вината съдът не следва да се произнася по въпроса за вината и трябва да прекрати брака поради настъпилото в него дълбоко и непоправимо разстройство.

    Родителските права върху детето на страните П. Д. П. трябва да бъдат предоставени на майката. Това е ясно изразеното желание на бащата в исковата молба и по време на съдебните заседания. Освен това съпругата не се е противопоставила на предоставянето на родителските права върху непълнолетното дете на страните на нея. Съдът съобразява спазването на най-висшите интереси на детето при решаването на въпроса за предоставянето на упражняването на родителските права. Детето и досега е живяло заедно с майка си; видно от показанията на разпитания свидетел няма доказателства грижите на съпругата да са се отразили отрицателно на отглеждането и възпитанието на детето. Ангажираният свидетел твърди, че майката полага всички необходими грижи за детето. Следователно искането на Д.П.К. за предоставяне на упражняването на родителските права върху непълнолетното дете П. Д. П. на съпругата трябва да бъде уважено.

    Определеното местоживеене на детето следва да бъде в дома на майката в гр. Д., ж.к.... бл...., вх...., ет...., ап.....  

    На бащата следва да бъде определен обичайният режим на лични контакти с детето – той ще има право да вижда детето си всяка първа и трета седмица от месеца, като това ще може да става от 9.00 часа в събота до 18.00 часа в неделя; както и за 20 дни по време на лятната ваканция, когато майката не е в платен годишен отпуск.

     С оглед на средните доходи на бащата (около 530 лева месечно) и малко по-ниските доходи на майката (нейните месечни доходи са добри, но тя работи лятна сезонна работа), както и най-вече обстоятелството, че бащата не се противопоставя да заплаща издръжка в средния размер от 100 лева, Д.П.К. трябва да бъде осъден да заплаща издръжка над минималния размер от 60 лева, предвиден в чл.142 ал.2 от новия СК – в размер на 100 лева месечно, считано от датата на влизането в сила на решението за развод, заедно със законната лихва за забава за всяко просрочено плащане, до настъпването на законно основание за нейното изменение или прекратяване. Следователно бащата трябва да бъде осъден да заплаща издръжка на детето си П. Д. П. в размер на 100 лева месечно, считано от влизането в сила на решението за развод.  

    Няма искане за произнасяне относно ползването на семейното жилище, неуредени имуществени отношения между страните; както и за присъждане на издръжка между съпрузите след прекратяването на брака, поради което тези въпроси не трябва да се разглеждат.

    С оглед на чл.53 от СК и поради липсата на изрично искане в противен смисъл съпругата след развода трябва да носи брачното си фамилно име К..

    Съпругът Д.П.К. трябва да заплати държавна такса от 4% върху размера на издръжката за 3 години, т.е. в размер на 144 лв. по сметка на ДРС.

           Водим от горното, Добричкият районен съд

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         

РЕШИ:

 

 

     ПРЕКРАТЯВА С РАЗВОД сключения с Акт за граждански брак №... на ... г. в гр. Д. граждански брак между Д.П.К. с ЕГН ********** *** и А.И.К. с ЕГН ********** *** поради ДЪЛБОКО И НЕПОПРАВИМО РАЗСТРОЙСТВО.

     ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права по отношение на роденото от брака дете на страните П. Д. П. с ЕГН ********** на майката А.И.К. с ЕГН **********, като ОПРЕДЕЛЯ местоживеене на детето в дома на майката в гр. Д., ж.к.... бл...., вх...., ет...., ап.... и следния режим на лични отношения на бащата с детето: Д.П.К. с ЕГН ********** ще има право да вижда детето си всяка първа и трета седмица от месеца, като това ще може да става от 9.00 часа в събота до 18.00 часа в неделя, както и за 20 дни по време на лятната ваканция, когато майката не е в платен годишен отпуск.

      ОСЪЖДА Д.П.К. с ЕГН ********** *** да заплаща на детето си П. Д. П. с ЕГН ********** със съгласието на неговата майка и законен представител А.И.К. с ЕГН ********** месечна издръжка в размер на 100 (сто) лева, считано от датата на влизане на решението за развод в сила, заедно със законната лихва за забава за всяко просрочено плащане, до настъпването на законно основание за нейното  изменение или прекратяване.

     ДОПУСКА предварително изпълнение на решението в частта му за издръжката.

     ОПРЕДЕЛЯ след прекратяването на брака съпругата А.И.К. да носи брачното си фамилно име К..

      ОСЪЖДА Д.П.К. с ЕГН ********** *** да заплати държавна такса от 4% върху размера на издръжката за 3 години, т.е. в размер на 144 лв. по сметка на ДРС.   

       РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред ДОС в двуседмичен срок от връчването му на страните.

  

                         РАЙОНЕН СЪДИЯ: