Решение по дело №298/2020 на Окръжен съд - Пазарджик

Номер на акта: 166
Дата: 19 юни 2020 г. (в сила от 19 юни 2020 г.)
Съдия: Красимир Георгиев Ненчев
Дело: 20205200500298
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 9 юни 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                   Р    Е   Ш   Е   Н   И   Е  

 

 

Номер: ……166…. Година 2020г.  Град  Пазарджик, обл. Пазарджишка 

 

 

 

             В   ИМЕТО  НА    НАРОДА

 

 

ОКРЪЖЕН СЪД – ГР. ПАЗАРДЖИК                   ВЪЗЗИВЕН   СЪСТАВ

На 19. 06.                                                                          2020 година  

 

В публично( закрито) заседание , в следния състав:

 

 

                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР НЕНЧЕВ

                                                                         ЧЛЕНОВЕ : МАРИАНА ДИМИТРОВА            

                                                                                              РОСИЦА ВАСИЛЕВА

СЕКРЕТАР : ………………………. 

ПРОКУРОР: ………………………

като разгледа докладваното от съдията КРАСИМИР НЕНЧЕВ в. гр. д . № 298 по описа за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл. 435 и сл. от ГПКобжалване действията на съдебния изпълнител.

І.Развитие на   изпълнителното  производство .

Изпълнително   дело  № ********** по описа на ЧСИ Деница Станчева    , рег. № 889, с район на действие Окръжен съд Пазарджик  , е образувано с взискател „Български пощи „ ЕАД , ЕИК *********, със седалище и адрес на управление на  дейността гр. София , ж.к. Студентски град „ , ул. „Академик Стефан Младенов „  № 1,бл. 31, и длъжник Н.В.Ф., ЕГН **********, с постоянен адрес ***.      

На 31. 03. 2020г. ЧСИ е насрочил опис на недвижим имот , собственост на длъжника .

Това изпълнително действие се  обжалва от лицето Б.П.Ф. , ЕГН **********,***. В жалбата са  изложени обстоятелства за това ,че имота ,върху който е насочено принудителното изпълнение е СИО.          Изложени  са  съображения за  несеквестируемост на имуществото на длъжника,по отношение на което е насочено принудителното изпълнение. Искането е да се отмени обжалваното изпълнително действие.       

В срока по чл. 436 ал. 3 от ГПК  не  е постъпило възражение  против жалбата  от  взискателя  в изпълнителното производство .

В мотивите си по чл. 436 ал. 3 от ГПК съдебния изпълнител оспорва жалбата , като приема, че    жалбата  е процесуално допустима, но по  съществото си е  неоснователна и следва да бъде оставена без уважение.   Излага   подробни съображение в подкрепа на становището си . 

ІІ. Правни изводи .

Подадената  жалба е  процесуално допустима .

Жалбата е подадена от активно легитимирана страна. По делото е установено ,че имота ,върху който е насочено принудителното изпълнение се намира в режим на СИО. В текста на чл. 503 ал. 3 от ГПК е посочено ,че  съпругът недлъжник може да обжалва изпълнителните действия на същите основания ,както съпругът длъжник. В текста на чл. 435 ал. 2 т.2  от ГПК е посочено ,че      длъжникът има право да обжалва насочването на изпълнението върху имущество  , което счита ,че е несеквестируемо.  Следователно , съпруга недлъжник може да обжалва изпълнителното действие на същото  основание.  Изпълнителното действие , което се обжалва е насрочен опис на недвижим имот .

Жалбата е  подадена  в преклузивния двуседмичен  срок по чл. 436 ал.1 от ГПК .

Обжалваното изпълнително действие подлежи на съдебен контрол .

Разгледана по същество жалбата    е  неоснователна.

От доказателствата по приложеното изпълнително дело се установява ,че принудителното изпълнение  е насочено върху недвижимия имот, който е описан в нот. акт за   покупко – продажба  на недвижим имот  № 131/ 08. 07. 2009г. Няма спор по делото за това ,че недвижимия имот , който е предмет на принудителното изпълнение е придобит по време на брака ,  чрез възмездна сделка , поради което се намира в режим на СИО.   

В жалбата се твърди ,че  изпълнението е насочено върху единственото жилище на длъжника  и неговото семейство  ,поради което на основание чл.  444  т. 7 от ГПК то е несеквестируемо .

Основните разрешения във връзка с насочване на принудителното изпълнение върху несеквестируемо имущество(потребими и непотребими вещи )  са  дадени в  т. 1 на  ТР № 2/2013г. на ОСГТК на ВКС  по въпросите на принудителното изпълнение. В мотивите на  т. 1 на ТР е посочено, че по смисъла на чл. 435 ал.2 от ГПК изпълнителните действия като запор ,възбрана , опис ,оценка ,назначаването на пазач, насрочване на продан и разпределението на постъпили суми не подлежат на самостоятелно обжалване от длъжника.Преценката за законосъобразността на оспорените действия се извършва във връзка с преценката за  несеквестируемост на имуществото, върху което е насочено принудителното изпълнение. Ако приеме наличието на несеквестируемост  съдът отменя всички изпълнителни действия , които нарушават несеквестиреумостта и без да е  отправено изрично искане .По такава жалба съдът е длъжен да се произнесе секвестируем ли е имуществения обект.

Посочено е също така ,че когато  изпълнението е насочено върху  непотребими несеквестируеми вещи изпълнителните действия,като налагането на запор и възбрана и описът на непотребимите вещи ,като елемент от фактическия състав на запора и възбраната,не са съвместими с несеквестируемостта(допустими изпълнителни действия )   и не я нарушават. Този извод е мотивиран с обстоятелството ,че запора и възбраната имат за цел да  задържат вещите в патримониума на длъжника .  Забранено е осребряването(  продажбата ) на  несеквестируеми непотребими вещи .  

В текста на чл. 444 т.7 от ГПК е посочено при какви условия следва да се приеме несеквестируемост на жилището на длъжника.Приема се ,че жилището на длъжника ще бъде несеквестируемо ,ако той и членовете на семейството му, с които живее заедно  нямат друго жилище ,независимо от това дали длъжника живее в  единственото жилище .Ако жилището надхвърля жилищните нужди на длъжника  и на членовете на семейството му,определени с Наредбата за жилищните нужди на длъжника и членовете на семейството му,приета с ПМС № 31/2008г. ,надвишаващата част от него  се продава , ако са налице условията по чл. 39 ал. 2 от ЗС.                       

В текста на чл. 445  от ГПК са посочени предпоставките , при които отпада  несеквестируемостта. В чл. 445 ал. 2 т. 1 от ГПК е посочено ,че  несеквестируемостта отпада в случаите , когато вземането на взискателя произхожда от  задължение за издръжка ,  за вреди от непозволено увреждане и от финансови начети .    

От съдържанието на приложения   изпълнителен лист и препис от Решение № 343/ 18. 05. 20125г. на районен съд Пещера , по гр. д. № 990/2014г.  се установява ,че вземането на кредитора е за вреди от непозволено увреждане ( сумата  от 7720лв. по изпълнителния лист е присъдена на взискателя, на основание чл. 49 от ЗЗД във вр. с чл. 45 от ЗЗД.  Касае се за причинени имуществени вреди на кредитора от  непозволено увреждане  ). При това положение несеквестируемостта на жилището на длъжника отпада, дори то да е единствено жилище на  длъжника и неговото семейство , както се твърди в жалбата .  Ето защо правилно и законосъобразно ЧСИ  е наложил възбрана върху жилището , като обезпечителна мярка в   изпълнителното производство и е насрочил опис на недвижимия имот. 

В тази връзка следва да се отбележи ,че съвсем правилно възбраната е наложена върху ½ ид. част от имота, а описа е насрочен върху целия имот.Тези изпълнителни действия   на ЧСИ са съобразени с нормата на чл. 500 от ГПК , където е  казано ,че когато   изпълнението  е насочено върху съсобствен недвижим имот  имота се описва изцяло ,но се продава само идеалната част на длъжника .  Имотът може да бъде продаден изцяло само с писменото съгласие на всички  съсобственици .

Дори да се приеме ,че жилището на длъжника е несеквестируемо ,то обжалваното изпълнително действие отново се явява законосъобразно .Както бе посочено по-горе , когато се касае за несеквестируема непотребима вещ (жилището на длъжника е непотребима вещ ), изпълнителните действия  запор и възбрана на такава вещ и  описа , като елемент от фактическия състав на запора и възбраната  , представляват допустими  изпълнителни действия , които не са  несъвместими с несеквестируемостта .         

В заключение следва да се отбележи ,че  е неоснователно възражението , което е направено в жалбата за това , че  жилището на длъжника и неговото семейство е 45 кв.м. От съдържанието на  представения нот. акт се установява,че площта на жилището е 96 кв.м, а не  45 кв.м. , както се твърди в жалбата .  В случая на публична продан е изнесена само ½  ид. част от имота , колкото са правата на съпруга – длъжник в имота . Тези права следва да се вземат предвид от ЧСИ , когато се преценява обстоятелството дали жилището на длъжника надхвърля неговите жилищни нужди и на членовете на семейството му ,според  нормите  ,посочени в   чл. 2  ал. 1 на Наредбата за   жилищните нужди на длъжника и членовете на неговото семейство. Това не означава обаче ,че площта на жилището е 45 кв. м. , както   невярно  е посочено в жалбата .       

По изложените съображения обжалваното изпълнително действие ще следва да се потвърди ,като  правилно и законосъобразно .

С оглед изхода на спора пред съда не следва да се  присъждат разноски в полза на  жалбоподателя.

Предвид   на гореизложеното и на основание чл. 437   от ГПК   Пазарджишкия окръжен съд

 

 

        Р   Е   Ш   И  :

 

 

ПОТВЪРЖДАВА   изпълнителното действие на ЧСИ Деница Станчева    , рег. № 889, с район на действие Окръжен съд Пазарджик, представляващо насрочен опис на жилището на съпруга-длъжник.

 

 

Решението е окончателно .

            

 

                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                       ЧЛЕНОВЕ :