Решение по дело №286/2019 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: 105
Дата: 25 април 2019 г. (в сила от 22 октомври 2019 г.)
Съдия: Георги Димитров Василев
Дело: 20192330200286
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 март 2019 г.

Съдържание на акта

           РЕШЕНИЕ

№ 105/25.4.2019 г.                                                                         гр.Ямбол

                                 

                           в името на народа

 

Ямболският районен съд, Наказателно отделение, V-ти състав, на двадесет и осми март две хиляди и деветнадесета година, в публично заседание, в следния състав:

                                                                                           Председател: Георги Василев

                                                             Съдебни заседатели:1.……………............

 

                                   2.…………………...

 

Секретар Е. В.

прокурор ………………като разгледа докладваното от съдия Г.Василев

АНД № 286/2019 г. по описа на ЯРС, за да се произнесе  взе  предвид следното:

 

Производството е образувано по жалба на М.М.М. от гр.Ямбол против наказателно постановление/НП/ №19-3392-000033/01.02.2019г. на началник Група към ОД на МВР  - Ямбол, РУ-Тунджа-Ямбол, с което за нарушаване на чл.6,т.1 и чл.137а,ал.1 от Закона за движение по пътищата ЗДвП/, на основание чл.183,ал.2,т.3 и чл.183,ал.4,т.7,пр.1 от ЗДвП са му наложени административни наказания глоба в размер на 20лв. и 50лв. и на основание Нар.№ІЗ-2539/2012г. на МВР са отнети общо 14 контролни точки/к.т./. 

Жалбоподателят, редовно призован, се явява лично в с.з., без упълномощения си адвокат. Пледира за отмяна на НП като незаконосъобразно издадено, в нарушение на чл.57,ал.1,т.5 и т.6 от ЗАНН и алтернативно моли, ако съдът не приеме тези доводи да приложи разпоредбата на чл.28 от ЗАНН.

Вьззиваемата страна, редовно призована, чрез представителя си пледира НП като законосъобразно и правилно да бъде потвърдено.

 

Сьдьт, след като извърши цялостна преценка на събраните по делото доказателства, приема за установено следното:

 

На 21.01.2019г. на жалбоподателя е съставен АУАН от св. Веселин В. – мл.автоконтрольор при ОД на МВР-Ямбол, РУ-Тунджа-Ямбол, затова, че на 21.01.2019г., в 11.20ч., в с.***, на кръстовището на ул.***, като водач на л.а. „Хюндай Соната“, с рег. № ***, при управление на този автомобил по ул.Търговска не спрял на пътен знак Б-2, на кръстовището с ул.Отец Паисий, и бил без обезопасителен колан, с който е оборудвано МПС. 

За констатираните нарушения, св.В.В. и колегата му – св.И. Д., спрели за проверка жалбоподателя. Св.В.В. съставил АУАН на жалбоподател в присъствието на колегата си. Жалбоподателят подписал акта и го получил без възражения. По акта не са направени възражения и по чл.44,ал.1 от ЗАНН.

На 01.02.2019г. Началникът на Група към ОД на МВР – Ямбол, РУ-Тунджа-Ямбол издал НП, с което наложил на жалбоподателя горепосочените административни наказания и отнел 14 к.т. на водача.

Горната фактическа обстановка съдът приема за установена от събраните по делото гласни и писмени доказателства.

Съдът кредитира показанията на свидетеля-полицай, които добросъвестно е изпълнявал служебните си задължения и не е заинтересован от изхода на делото. Показанията на свидетеля, кредитирани от съда, кореспондират изцяло и с писмените доказателства по делото - АУАН, НП и справка за нарушител - приети и прочетени на основание чл.283 от НПК.

Съдът не разпита св.В.В., защото прие, че и без неговия разпит делото може да бъде изяснено от фактическа и правна страна.

 

От така установената фактическа обстановка, сьдьт прави следните правни изводи:

 

          Жалбата е допустима и подадена в срок от лице, което има право да обжалва НП. Разгледана по същество жалбата е неоснователна по следните сьображения:

АУАН и НП са законосъобразно издадени, в съответствие с императивните норми, визирани в ЗАНН. Съдът не споделя правните доводи жалбоподателя и на процесуалния представител на жалбоподателя, че са допуснати съществени процесуални нарушения по чл.57,ал.1,т.5 и т.6 от ЗАНН, които са накърнили съществено правото на защита на жалбоподателят, защото в НП не е посочено наименованието на пътния знак, категорията на МПС и не е конкретизирана разпоредбата на чл.6,т.1, която имала четири хипотези, с което е ограничено съществено правото на защита на жалбоподателя. Видно от АУАН, жалбоподателят не е оспорил извършването на административните нарушения по чл.6,т.1 и чл.137а,ал.1 от ЗДвП. АУАН не е оспорен и по чл.44,ал.1 от ЗАНН, а в с.з. при разглеждане на делото по същество е заявено изрично, че не се оспорва, че нарушенията са извършени за неспиране на знак Б-2, при управление на МПС, което е лек автомобил/л.а./ и е оборудвано с предпазни колани. В случая на нарушителя е било ясно, още при съставянето на АУАН, както и при получаване на НП, че е извършил нарушенията по чл.6,т.1 и чл.137а,ал.1 от ЗДвП с л.а. или дори да е допусната неточност от фактическа страна и правна страна, макар такива да няма, жалбоподателят като участник в движението/§ 6, т.28 от ДР на ЗДвП/ е разбирал, че е извършил точно тези нарушения на пътя, с л.а., за което е и санкциониран. В Указ № 883 за прилагане на Закона за нормативните актове е посочено:“ Чл. 26. (1) Всеки нормативен акт се състои от членове. Допълнителните, преходните и заключителните разпоредби се означават с параграфи.  (2) Членът може да се състои от алинеи, алинеята - от точки, а точката - от букви. Чл. 27.  (1) Разпоредбите се обозначават, както следва: членът - с "Чл." и арабска цифра; параграфът - с "§" и арабска цифра; алинеята - с арабска цифра, поставена в скоби; точката - с арабска цифра; буквата - с малка буква. След всяка цифра, с изключение на цифрите, с които се обозначават алинеи, се поставя точка, а след всяка буква - скоба.“ В случая не е необходимо да се посочват, съответните предложения, ако са изписани словесно, както е в процесния случай. Поради това не би могло да се приеме, че има съществено накърняване на правото на защита на жалбоподателя, което да му попречи да разбере кога, къде и какво нарушение  е извършил, и за това съдът не приема за основателна аргументацията на процесуалния представител на жалбоподателя и на жалбоподателя за процесуалноправна незаконосъобразност на обжалваното НП.

От събраните по делото гласни и писмени доказателства се установява, че жалбоподателят умишлено е управлявал МПС, преминавайки през процесното кръстовище без да спре на знак Б-2 и без да е с поставен колан. Нарушени са разпоредбите на чл.6,т.1 и чл.137а,ал.1 от ЗДвП. Правилно и законосъобразно контролният орган е съставил АУАН на жалбоподателя, за това, че е управлявал МПС в нарушение на визираните разпоредби.

При определяне размера на наказанието глоба по чл.183,ал.2,т.3,пр.1 и чл.183,ал.4,т.7,пр.1 от ЗДвП, наказващият орган е спазил всички изисквания на закона. Законосъобразно са наложени наказания глоба в размер на 20лв. и 50лв. Този размер не може да бъде намален, т.к. представлява абсолютно определена по своя размер санкция и ЗДвП не предвижда този размер да бъде намаляван. В тази връзка е и разпоредбата на чл.27,ал.5 от ЗАНН, поради което НП е законосъобразно и от материалноправна страна.

Правилно и законосъобразно наказващият орган е постановил да бъдат отнети й 14 контролни точки на водача, съобразно извършените нарушения от ЗДвП, според чл.6,ал.1,т.7 и т.9 от Нар.№ІЗ-2539/2012г. на МВР. В посочената част НП също е законосъобразно, поради което съдът споделя доводите на процесуалния представител на наказващия орган за законосъобразност на НП и отхвърля като неоснователна аргументацията на процесуалния представител на жалбоподателя и жалбоподателя, изложени в жалбата и в писмената защита за незаконосъобразност на НП. Не могат да бъдат споделени и доводите за приложението на чл.28 от ЗАНН, макар за 2018г. жалбоподателят да има само едно наложено наказание с фиш за нарушение по чл.21 от ЗДвП, т.к. именно поради неспиране на знак Б-2 са станали изключително голям брой ПТП, а непоставянето на предпазния колан почти винаги води до тежки последици при настъпване на ПТП, дори при минимални материални щети по МПС.  

          По гореизложените сьображения сьдьт счита, че НП следва да бьде потвърдено като законосъобразно и обосновано, като с така определеното наказание ще се постигнат целите на наказанието, посочени в чл.12 от ЗАНН.

 

          Предвид изложеното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН, сьдьт

 

                                                  Р     Е     Ш     И     :

 

          ПОТВЬРЖДАВА НП № 19-3392-000033/01.02.2019г. на Началник Група към ОД на МВР  - Ямбол, РУ-Тунджа-Ямбол, с която на М.М.М. от гр.Ямбол, ЕГН:**********, за нарушаване на чл.6,т.1 и чл.137а,ал.1 от ЗДвП, на основание чл.183,ал.2,т.3,пр.1 и чл.183,ал.4,т.7,пр.1 от ЗДвП, и чл.53 от ЗАНН са наложени административни  наказания глоба в  размер  на 20/двадесет/лв. и 50/петдесет/лв., и на основание Нар.№ІЗ-2539/2012г. на МВР са отнети общо 14/четиринадесет/ контролни точки.

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд - Ямбол в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено.

                                                                                  

                                                               Районен сьдия: