Решение по дело №7526/2011 на Софийски градски съд

Номер на акта: 4540
Дата: 21 юли 2011 г. (в сила от 3 април 2012 г.)
Съдия: Геника Атанасова Михайлова
Дело: 20111100507526
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 8 юни 2011 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е 

гр. София, 21.07.2011 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Софийски градски съд, ГО, ІV-ти „Г” въззивен състав в закритото заседание на двадесет и първи юли две хиляди и единадесета година в състав:

Председател: Геника Михайлова

Членове: Милен Василев

Елена Розалинова

разгледа докладваното от съдия Михайлова ч. гр. д. № 7526 по описа за 2011 г.

Производството е по реда на раздел І, глава ХХХІХ ГПК.

А.Т.А. и А.А.А. обжалват постановлението от 02.05.11 г. по изп. д. № 200778104000494 по описа на ЧСИ рег. № 781 с район на действие СГС, обжалват постановлението от 02.05.11 г. за възлагане на кафе-аператив и кафе-аператив хладилна камера, индивидуализирани с него.

І. По допустимостта на жалбите.

Изпълнителното дело е образувано по молба от ТБ „Б.И.” АД (сега „А.Б.Б.” АД) по изпълнителен лист от 15.08.2002 г, издаден в полза на банката по гр. д. № 05006/ 02 г. СРС, ГО, 73-ти състав, срещу „А.К. К.” ЕООД за парични притезания по договор за кредит № 411/ 09.04.99 г, допуснати до принудително изпълнение. Единият от изпълнителните способи е публичната продан на кафе-аператива и прилежащата му хладилна камера. Като длъжник, наред с този по изпълнителния лист, Банката е посочила и А.Т.А.. С вписан н. а. № 168/ 99 г. е учредена договорна ипотека в обезпечение на задълженията на дружеството по договора за кредит № 411/ 09.04.99 г. при ипотекарен длъжник А.К.А. (раздел А от договора по н. а). Той е починал на 10.11.00 г, оставяйки след смъртта си съпруга и две дъщери. Със саморъчно завещание от 09.01.98 г. А.А. е завещал цялото си имущество на съпругата А.Т. А.. Единственият наследник на ипотекарния длъжник е тя (чл. 16, ал. 1 ЗН). Следователно изпълнителният лист в полза на Банката е породил действие само за жалбоподателката А.А. (чл. 326, ал. 3 ГПК от 1952 г, а сега чл. 429, ал. 3 ГПК). Не и за втората, дъщеря на починалия ипотекарен длъжник.

На 31.10.07 г. С.К.С. е конституиран като присъединен взискател (изпълнителен лист в негова полза срещу А.Т.А. за сумата 29 103 лв, ведно със законните лихви от 10.07.00 г и за сумата 2 204 лв. – разноски).

С молба от 15.11.07 г. Банката взискател иска провеждането на втора публична продан на ипотекираните в нейна полза имоти и ЧСИ я насрочва за 09.05. – 09.06.08 г.

С постановление от 25.03.08 г. ЧСИ прекратява изпълнителното производство по отношение Банката на основание чл. 433, т. 2 ГПК. Изпълнителното производство продължава при взискателя С.С., който встъпва в процесуалните правоотношения по провежданите изпълнителни способи (чл. 457 ГПК). След прекратеното производство по отношение на първоначалния взискател, А.А. е единственият длъжник. Тя е длъжникът по изпълнителния лист в полза на С.С.. Настъпва и приемството в изпълнителния способ публична продан на имотите, макар ипотекарният кредитор да е първоначалния взискател. Приемството е факт, защото след смъртта на А.А. единственият им собственик е А.А.. В договора за учредяване на ипотека реалното обезпечение е извършено върху имоти, индивидуална собственост на А.А. и в режим на СИО.

Изпълнителното производство е спирано при условията на чл. 454, ал. 1 ГПК и възобновено при условията на чл. 454, ал. 2 ГПК на 09.09.08 г. С възобновяването взискателят С.С. насочва изпълнението само върху кафе-аператива (понастоящем механа) с прилежащата хладилна камера. Това обуславя приложението на правилата на ГПК, влязъл в сила на 01.03.08 г. (зачетено действие на новите процесуални норми и по арг. от обратното на § 2, ал. 7 ГПК).

С обжалваното постановление за възлагане завършва проведената публичната продан на кафе-аператив (понастоящем механа) с прилежащата хладилна камера.

Изложеното изключва допустимостта на жалбата от А.А.. Първо, защото изпълнителният лист срещу баща й няма действие за нея. Тя не е негов правоприемник. Второ, защото след постановлението за прекратяване на производството по отношение на първоначалния взискател единственият (основен) длъжник е А.А., длъжникът по изпълнителния лист в полза на С.С.. Проведената публична продан има за обект кафе-аператив (понастоящем механа) с прилежащата хладилна камера като част от имуществото на А.А. (по наследствено правоприемство от съпруга й). Допустимата жалба е от А.Т.А..

ІІ. По допустимата жалба.

С.К.С. я намира неоснователна.

Частният съдебен изпълнител излага мотиви за законността на постановлението от 02.05.11 г, с което възлага имота на А.В.И. на цена 160 000 лв.

Чл. 435, ал. 3 ГПК признава правото на длъжника да обжалва постановлението за възлагане на имота „поради това, че наддаването при публичната продан не е извършено надлежно или имуществото не е възложено на най-високата цена”. Съдържанието на разпоредбата предполага съдът да групира доводите в допустимата жалба. В първата група – онези от тях, негодни да обосноват основателността й. Във втората група – годните. Съдът намира, че годен да обоснове незаконност на постановлението за възлагане е не всеки акт, който съдебният изпълнител предприема в нарушение на закона или е бил длъжен да предприеме, вкл. при провеждане на изпълнителния способ публична продан на недвижим имот, а само онзи, който рефлектира върху законността на извършеното наддаване и/ или осуетява целта на законодателя имуществото да постигне най-високата цена.

По доводите в първата група.

Първият: длъжникът намира, че постановлението следва да бъде отменено, защото ЧСИ не се е произнесъл по две негови молби за замяна на обекта на изпълнителния способ.

Законодателят поставя уважаването на молбата по чл. 433, ал. 1 ГПК в преценката на съдебния изпълнител (чл. 433, изр. 2 ГПК). Тази преценка не подлежи на контрол. Прекият е изключен, защото ГПК не я поставя в кръга на обжалваемите актове. Имплицитният също. В производството по иск по чл. 441 ГПК, защото възложената от законодателя свобода при преценката на ЧСИ изключва деликтната отговорност. По жалба по чл. 435, ал. 3 ГПК, защото подобна молба не рефлектира върху законността на наддаването като част от изпълнителния способ публична продан на недвижим имот.

Втория: длъжникът не бил уведомен от съдебния изпълнител за насрочената и проведена публична продан на имота.

ГПК не задължава съдебният изпълнител да изпрати съобщение до длъжника за насрочената публична продан. Законодателят е счел подобен акт за излишен. Поканата за доброволно изпълнение в достатъчна степен обезпечава възможността длъжникът да плати преди секвестируемото му имущество да се превърне в обект на принудително изпълнение (чл. 428, ал. 1 ГПК). Налице е и забрана длъжникът да участва в публичната продан (чл. 490, ал. 1 ГПК). Законодателят намира нарушението на забраната по чл. 490, ал. 1 ГПК за толкова съществено, та допуска оспорването на публичната продан по исков ред и след влизане в сила на постановлението за възлагане на имота (чл. 496, ал. 3 ГПК).

Без значение е и верността на твърденията, че длъжникът не бил уведомен за резултата от публичната продан. Съдебният изпълнител няма и такова задължение към длъжника. Неуспешното й провеждане е от значение за правата на взискателя – негова е преценката, дали в срока по чл. 494, ал. 1 ГПК ще поиска нова продан. Ето защо съдебният изпълнител съобщава неуспешната продан на взискателя. Успешното й провеждане поражда за длъжника вземане - при разлика между платеното от обявения купувач и размера на дълга, - но то е търсимо.

Следователно верността на тази група твърденията на длъжника е без значение за основателността на жалбата.

Третият:  длъжникът твърди, че при описа и оценката на имота ЧСИ е посочил квадратура, по-малка от действителната.

Законодателят последователно провежда принципа, че недвижимите имоти се индивидуализират чрез граници, не по квадратура, вкл. и в изпълнителния процес (чл. 484, ал. 1, т. 3 ГПК). Съдебният изпълнител няма задължението да опише имота, обект на изпълнителен способ, по квадратура.

Задължението да определи началната цена на публичната продан (оценката на имота) е на съдебния изпълнител (чл. 485 ГПК). Незаконното й определяне (несъответно на пазарните цени) обаче не засяга права на длъжника. Ако началната цена е под пазарната, условията за обявяването на проданта и уредбата на наддаването обезпечават възможността имотът да достигне максимална цена. Ако началната оценка е над пазарната, това провокира нестанала публична продан. Засегнатите ще са правата са на взискателя, който не получава своевременно осребряване и плащане по принудителен ред. Възниква вземане по чл. 441 ГПК. Защитата му е по исков ред.

Четвъртият: длъжникът твърди, че ЧСИ не бил установил с нарочен акт (в т. ч. чрез назначено вещо лице) точния размер на непогасените задължения по изпълнителния лист.

В изпълнителното производство такъв нарочен акт съдебният изпълнител не дължи. Имплицитно размерът на дълга, обект на принудително изпълнение, се установява при разпределение. По изпълнителното дело разпределение не е извършвано. И да бе извършено, е без значение за законността на проведеното наддаване и постигнатата цена. Те го предхождат. Следователно евентуалната незаконосъобразност на разпределението, установима само по съдебен ред, различен от настоящия (чл. 463 ГПК), е негодна да обоснове основателност на жалбата срещу постановлението за възлагане на имота.

По доводите във втората група.

Той е един: наддаването е извършено ненадлежно, тъй като е при действието на обезпечителна заповед, която ЧСИ не зачита (чл. 432, т. 1, пр. 3 ГПК).

Съгласно обезпечителна заповед от 23.10.08 г. по гр. д. № 00640/ 08 г. СГС, ГО постановява спиране на изпълнителното производство. На 26.04.10 г. влиза в сила определението, с което обезпечителната мярка е отменена. Това е и датата, на която е отпаднала привременната пречка за изпълнителни действия (чл. 402, ал. 3, пр. 3 ГПК).

По молба на взискателя с постановление от 26.05.10 г. ЧСИ насрочва публична продан на кафе-аператива (сега механа) с хладилната камера към него. След три последователни публични продани, които ЧСИ обявява за нестанали поради неявяване на продавачи, при условията на чл. 494, ал. 3 ГПК взискателят иска, а ЧСИ успешно провежда тази, след която с постановлението от 02.05.11 г. имотът е възложен на А.В.И. на цена 160 000 лв. Привременната пречка е отпаднала преди обявяването и провеждането на проданта. Неоснователен е доводът, че наддаването не е извършено надлежно.

Допустимата жалба е неоснователна.

При тези мотиви, съдът

Р Е Ш И :

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ по същество жалбата на А.А.А. ЕГН ********** ***, срещу постановлението за възлагане от 02.05.11 г. по изп. д. № 200778104000494 по описа на ЧСИ рег. № 781 с район на действие СГС

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ жалбата на А.Т.А. ЕГН **********,***, срещу постановлението за възлагане от 02.05.11 г. по 02.05.11 г. по изп. д. № 200778104000494 по описа на ЧСИ рег. № 781 с район на действие СГС.

Решението може да се обжалва в първата част от А.А. с частна жалба пред Софийския апелативен съд в 1-седмичен срок от връчването на преписа, като във втората част е окончателно.

При влизане в сила и на обжалваемата част да се изготви заверен препис от решението, който да се изпрати за сведение на ЧСИ.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.                                              2.