Разпореждане по дело №17768/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 262447
Дата: 7 юли 2022 г.
Съдия: Елена Иванова Николова
Дело: 20193110117768
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 30 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

РАЗПОРЕЖДАНЕ

……………../………..2022 г.

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, XХХІ състав в закрито съдебно заседание, проведено на 07.07.2022 г. в състав

РАЙОНЕН СЪДИЯ: ЕЛЕНА НИКОЛОВА

като разгледа докладваното от съдията гр. д. 17768/2019 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

По делото е постъпила молба с вх. 265298/17.05.2022 г. от Ц.А.Я., ЕГН **********, чрез адв. М.Д. за отмяна на влязло в сила определение по гр. дело 17768/2019 г.

След повторна проверка на допустимостта на същата съдът установи, че с молба от 28.06.2022 г. молителката не е отстранил дадените с Разпореждане 262015/26.05.2022 г. указания за отстраняване на констатираните в молбата за отмяна нередовности. Същата не отговаря на изискванията на чл. 306, ал. 1, предл. второ от ГПК, а именно не е посочено, на кое от изброените в чл. 303, ал.1 от ГПК основания се иска отмяна, в това число и точно и мотивирано изложение на основанията за отмяна,  поради което съдът намира, че същата не отговаря на изискванията за редовност, поради което на осн. чл. 306, ал. 1 ГПК следва да бъде дадена възможност на молителката да отстрани констатираните нередовности.

Следва да бъде посочено, че молителката отново не е формулирала надлежно искане към съда, нито е посочила номера на акта, чиято отмяна се иска.

Отделно от горното представените с молба от 28.06.2022 г. доказателство за внесена по сметка на Върховния касационен съд на Р България държавна такса в размер на 15 лв. и пълномощно, удостоверяващо наличието на представителна власт на адв. М.Д. за депозиране на искане по чл. 303 ГПК не са заверени за вярност.

Съдът констатира още, че към депозираната молба за отмяна и към уточнителната молба не са приложени преписи от нея и приложенията.

Предвид посоченото, съдът приема, че молбата с правно основание чл. 303 ГПК повторно следва да бъде оставена без движение. На молителката следва да бъдат дадени конкретни указания за отстраняване на констатираните нередовности.

 

Воден от горното, съдът

 

Р А З П О Р Е Д И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ ДВИЖЕНИЕ подадената от Ц.А.Я., чрез адв. М.Д., молба с вх. 265298/17.05.2022г.

ДАВА ПОСЛЕДНА ВЪЗМОЖНОСТ на молителя Ц.А.Я., чрез адв. М.Д., в едноседмичен срок от получаване на съобщението, с писмена молба с препис за насрещната страна да отстрани нередовностите в подадената молба, като:

- ПОСОЧИ вида, номера и датата на акта, чиято отмяна се иска, както и по кое дело и на кой съд е постановен, като съобрази, че по чл. 303 от ГПК може да се иска отмяна само на влязло в законна сила решение, а в настоящото производство решение не е постановявано.

- ПОСОЧИ по коя точка на чл. 303, ал.1 от ГПК иска отмяната, с посочване ЕДИНСТВЕНО НА ТОЧКАТА, като съобрази, че основания за отмяна са:

1. се открият нови обстоятелства или нови писмени доказателства от съществено значение за делото, които не са могли да бъдат известни при решаването му или с които страната не е могла да се снабди своевременно;

2. по надлежния съдебен ред се установи неистинност на документ, на показания на свидетел, на заключение на вещо лице, върху които е основано решението, или престъпно действие на страната, на нейния представител, на член от състава на съда или на връчител във връзка с решаването на делото;

3. решението е основано на постановление на съд или на друго държавно учреждение, което впоследствие е било отменено;

4. между същите страни, за същото искане и на същото основание е постановено преди него друго влязло в сила решение, което му противоречи;

5. страната вследствие на нарушаване на съответните правила е била лишена от възможност да участва в делото или не е била надлежно представлявана, или когато не е могла да се яви лично или чрез повереник поради особени непредвидени обстоятелства, които не е могла да преодолее;

6. страната при нарушаване на съответните правила е била или съответно не е била представлявана от лице по чл. 29;

7. Европейският съд по правата на човека с окончателно решение е установил нарушение на Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи, съставена в Рим на 4 ноември 1950 г. (ратифицирана със закон - ДВ, бр. 66 от 1992 г.) (ДВ, бр. 80 от 1992 г.; изм. с Протокол 11 от 1994 г.), или на протоколите към нея и новото разглеждане на делото е необходимо, за да се отстранят последиците от нарушението.

- УТОЧНИ какви престъпни действия на страна и нейни представители твърди, като посочи коя страна и кой представител, в кое производство, в какво се изразяват тези престъпни действия, каква е относимостта им към акта, чиято отмяна се иска. В случай, че твърди нови обстоятелства, респ. доказателства, да посочи конкретно какви са тези нови обстоятелства и доказателства, относимостта им спрямо акта, чиято отмяна се иска.

- ФОРМУЛИРА надлежно искане към съда, като посочи номера на акта, чиято отмяна се иска, законовото основание за това;

- ЗАВЕРИ ЗА ВЯРНОСТ представените доказателство за платена държавна такса по сметка на Върховен касационен съд на Р България в размер на 15,00 лв. и пълномощно в полза на адв. М.Д. да представлява страната в производството по чл. 303 ГПК, в деловодството на състава или с КЕП, или представи заверени за вярност или оригинални екземпляри от същите;

ДА ПРЕДСТАВИ доказателство за доплатена държавна такса в размер на 10,00 лв. по сметка на ВКС.

УКАЗВА НА МОЛИТЕЛЯ, че при неотстраняване на нередовностите в молбата в горепосочения срок, същата, заедно с приложенията към нея, ще му бъде върната.

ПРЕПИС от настоящото разпореждане да се връчи на молителката.

РАЙОНЕН СЪДИЯ: