Решение по дело №10103/2022 на Административен съд - Велико Търново

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 6 юли 2022 г.
Съдия: Росен Петков Буюклиев
Дело: 20227060710103
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 април 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№126

 

гр. Велико Търново, 06.07.2022 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА


Административен съд – Велико Търново, в съдебно заседание на двадесет и четвърти юни през две хиляди двадесет и втора година

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

КОНСТАНТИН КАЛЧЕВ

ЧЛЕНОВЕ:

ЕВТИМ БАНЕВ

РОСЕН БУЮКЛИЕВ

 

при секретар

М.Н.

И с участието

на прокурора

Таня Катрева

изслуша докладваното

от съдия

БУЮКЛИЕВ

по касационно наказателно-административен характер дело № 10103 по описа на Административен съд – Велико Търново за 2022 г.

 

Производството е по реда на чл. 63в от ЗАНН.

 

КасаторътДенитекс - 2001“ ЕООД – с. Първомайци, чрез процесуалния си представител адв. Ч. от ВТАК, е обжалвал като неправилно решение №19 от 20.01.2022 година, постановено по АД №525/2021 година по описа на Горнооряховският районен съд.

От изложените в касационната жалба оплаквания се установява, че според касатора решението е неправилно, тъй като е нарушен закона – основание по чл.348, ал.1, т.1 от НПК.

Касаторът поддържа, че неправилно съдът е преценил доказателствата, представени по делото и неправилно е приел от фактическа страна, че лицето Г.К.е заварена да престира труд в предприятието му, тъй като към момента на проверката от страна на ответника по касация това лице е било там, за да се запознае с бъдещите си трудови задължения, наблюдавайки работата на бъдещите си колеги. Посочената неправилна преценка на съда е довело и до неправилен извод за нарушаване на разпоредбата на чл.63, ал.2 от КТ и оттам за неправилен извод за съставомерно нарушение. Претендира разноските за две инстанции.           

Ответникът по касация, Д“ИТ“- Велико Търново в открито заседание не взема становище по касационната жалба, като в депозирания отговор поддържа неоснователността и с подробни аргументи. Претендира разноски за касационната инстанция.

Прокурорът дава заключение за неоснователност на касационната жалба и предлага решението на районният съд да се остави в сила.

Административният съд – В. Търново, като прецени наведените в нея касационни основания, съгласно чл. 218 от АПК, приема за установено следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, от надлежна страна, съгласно чл. 210, ал. 1 от АПК и е процесуално допустима, а по същество е неоснователна.

С обжалваната част на решението въззивният съд е потвърдил като законосъобразно наказателно постановление № 04-001357/09.07.2021 година на директора на Д“ИТ“ – Велико Търново, с което на касатора на основание чл.414, ал.3 от КТ за нарушение на разпоредбата на чл.63, ал.2, вр. с ал.1 от КТ е наложена имуществена санкция от 1500 лв., като касаторът е осъден на разноски от 50 лв.

За да постанови този правен резултат въззивният съд е приел, че преценката на събраните от него доказателства води до извод, че към 13.50 часа на 6.04.2021 година касаторът е допуснал до работа работничката Г.Ц.К., като преди това не и е било предоставено копие от уведомлението за регистрация на трудовия и договор, заверено от ТД на НАП. При това е нарушена забраната, установена с чл.63, ал.2 от КТ. Отхвърлен е аргумента на дружеството, който е бил в смисъл, че К.не изпълнява задълженията си по трудово правоотношение, а работела само за да се запознае с работата и да изпробва дали ще се справи с тази работа. В това отношение съдът се е позовал на изслушаните от него свидетели. Съдът е посочил, че показанията им всъщност установяват обстоятелството, че К.се е запознавала с работата и е изпробвала пригодността си за нея чрез фактическото изпълнение на трудови функции на длъжността, за която е била наета. При това положение отношенията е следвало да се уредят като трудови по чл.1, ал.2 от КТ и за периода на това изпробване. При това положение забраната по чл.63, ал.2 от КТ е била приложима и в този случай. При тези констатирани факти съдът е констатирал, че правилно е приложен от наказващият орган съставът на чл.414, ал.3, като е безпредметно обсъждането на преквалифициране на нарушението при наличието на разпоредбата на члц415в, ал.2 от КТ.

Така постановеното решение настоящата инстанция намира за правилно.

От представената на районният съд преписка е установено, че на 6.04.2021 година в обекта на касатора в с.Първомайци, описан като цех за производство на работно облекло е установена Г.Ц.К., която е вписана в списъка на работниците и служителите от този цех на длъжността „шивач“ и то от управителя на дружеството. Установява се от тази преписка и, че с това лице  е бил сключен трудов договор от 5.04.2021 година, като от справката за приети и отхвърлени уведомления се установява, че този уведомлението за възникналото трудово правоотношение е подадено на 6.04.2021 година в 15,47 часа.

От протокола за извършената проверка е установено, че К.е постъпила на работа на 6.04.2021 година в 8 часа, при което логично е аргументирано, че при изпълнение на трудовите си задължения тя не е разполагала с уведомлението, подадено в ТД на НАП за възникналото трудово правоотношение. Посочените констатации са потвърдени и с показанията на свидетелката Димитрова, дадени под страх от наказателна отговорност, като показанията на свидетелката А.установяват и саморъчното вписване на заеманата от К.длъжност към момента на проверката. При това положение единствените показания, които са в подкрепа на тезата на касатора, са тези на самата К.и на свидетелката М.Б.. Същите обаче имат ниска доказателствена стойност поради обстоятелството, меч и двете свидетелки са в трудово – правни отношения с касатора и показанията им обективно са повлияни от този им правен и икономически статус. Всъщност тези показания са изолирани и противоречот на всички останали събрани по делото доказателства.

Дори и в противоречие с логиката и опитните правила тези показания да бъдат безрезервно кредитирани, то правилно районният съд е констатирал, че от момента на фактическото предоставяне на работна сила на К.за касатора до момента на връчването на уведомлението по чл.63 от КТ, това лице е предоставяла работна сила по разума на чл.1, ал.2 от КТ, като и в този случай важи императива на чл.63, ал.2 от КТ.

Според състава на чл.414, ал.3 от КТ „Работодател, който наруши разпоредбите на чл. 61, ал. 1, чл. 62, ал. 1 или 3 и чл. 63, ал. 1 или 2, се наказва с имуществена санкция или глоба в размер от 1500 до 15 000 лв., а виновното длъжностно лице - с глоба в размер от 1000 до 10 000 лв., за всяко отделно нарушение.“. В случая съставът изисква особен субект, но по делото не е спорно, че касаторът е работодател по смисъла на §1, т.1 от ДР на КТ, който е нарушил императивното изискване на разпоредбата на чл.63, ал.2 от КТ. При това положение е налице проява не беззвиновна отговорност, както правилно е приел и районният съд. Неприложимо е прилагането на института на маловажност предвид разпоредбата на чл.415в, ал.2 от КТ.

При това положение на основание чл.64д, ал.4 и ал.5 от ЗАНН на ответника се следват разноски за юрисконсултско възнаграждение в размер от 80 лв.

 

Водим от горното Административният съд – Велико Търново, касационен състав

Р   Е   Ш   И   :

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение №19 от 20.01.2022 година, постановено по АД №525/2021 година по описа на Горнооряховският районен съд.

ОСЪЖДА „Денитекс - 2001“ ЕООД – с. Първомайци, ЕИК *********, да заплати на Изпълнителна Агенция „Главна инспекция по труда“ разноски за юрисконсултско възнаграждение за касационното производство в размер от 80 лв.

 

РЕШЕНИЕТО  е окончателно.

 

                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ :

                                     

         ЧЛЕНОВЕ :     1.

                                                                              

                                                                               2.