Разпореждане по дело №474/2016 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 739
Дата: 27 декември 2016 г. (в сила от 27 декември 2016 г.)
Съдия: Иван Латинов Маринов
Дело: 20161400200474
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 20 декември 2016 г.

Съдържание на акта

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е

 

по НОХД № 474/2016 г. по описа на ВрОС  

 

 

 

Днес на 27.12.2016 г. ИВАН М. съдия-докладчик по НОХД № 474/2016 г. по описа на ВрОС, след като се запознах със събраните по делото доказателства, с представения обвинителен акт от 19.12.2016 год. и при изпълнение на служебните си задължения по чл.248 ал.2 НПК, установих че не са налице условията за разглеждане на делото в съдебно заседание, поради допуснати отстраними съществени процесуални нарушения, ограничили правото на защита на обвиняемите.

От приложеното д.п. № 152/2015 г. по описа на ОП Враца е видно, че същото е приключило с мнение за предаване на съд на обвиняемите Н.Н.М. *** за извършено престъпление по чл. 199, ал. 1, т. 4, вр.чл. 198, ал. 1, вр.чл. 20, ал. 2, вр.чл. 29, б. „б“ НК и по чл. 249, ал. 1, вр.чл. 20, ал. 1, вр.ал. З и ал. 4 НК; Л.И.К. ***, за извършено престъпление по чл. 198, ал. 1, вр.чл. 20, ал. 2 НК и по чл. 249, ал. 1, вр.чл. 20, ал. 1, вр.ал. З и ал. 4 НК; и С.Т.В. ***, за извършено престъпление по чл. 249, ал. 1, вр.чл. 20, ал. 2, вр.ал. 1 НК.

Първоначално делото е било образувано срещу неизвестен извършител, за това че на 08.07.2015 г., около 00.10 часа, в гр.Козлодуй, между сграда на фирма „ИПС“ и бл. 21 в ж.к. 3, чрез използване на физическа сила и заплаха, с намерение противозаконно да ги присвои е отнел от А. И. Ц. - 1 брой портмоне с намиращи се в него лични документи и дебитна карта на банка ОББ, заедно с ПИН код за нея и сумата от 70 лв.

В хода на разследването, по отношение на тримата обвиняеми са били повдигани различни обвинения, като в крайна сметка се  е стигнало до посочените по-горе такива.

От анализа на приложените доказателства установих, че при проведеното разследване и при изготвянето на обвинителния акт са били допуснати отстраними съществени процесуални нарушения.

На първо място, при провеждане на разпита на обвиняемия Н., оформен в протокол от 07.09.2016 г. и приложен на стр. 169, т. 2 от ДП е допуснато нарушение на чл. 138, ал. 2 НПК и чл. 237, ал. 1 НПК. В първият текст изрично е посочено, че преди провеждане на разпита, съответният орган установява самоличността на обвиняемия, а във вторият текст е отразено, че в протокола за разпит, наред с останалите данни за самоличността на обвиняемия се посочва и мястото на раждане. От цитирания по-горе протокол за разпит на Н. е видно, че като място на раждане е записано с. Б. В действителност обаче, лицето е родено в гр.О., което обстоятелство се установява от приложените по делото справки за съдимост.

 

Въпреки това различие в данните за самоличност на Н., нито водещите разследването, нито представителя на обвинението са направили опит да го отстранят, а грешните данни са пренесени автоматично и в ОА. Изясняването на това обстоятелство обаче е необходимо, както с оглед прецизност на повдигнатото обвинение, така и с оглед на последиците във връзка с евентуалното осъждане на лицето.

На следващо място, следва да се отбележи, че в постановлението за привличане на обвиняем от 07.09.2016 год., по отношение на обвиняемия Н. са били повдигнати две обвинения - по чл. 199, ал. 1, т. 4, вр.чл. 198, ал. 1, вр.чл. 20, ал. 2, вр.чл. 29, б. „б“ НК и по чл. 249, ал. 1, вр.чл. 20, ал. 1, вр.ал. З и ал. 4 НК. В постановление от 28.11.2016 г. на наблюдаващия прокурор, с което материалите по разследването са върнати на разследващия орган с указания за отстраняване на допуснати съществени нарушения обаче е посочено, че по отношение на този подсъдим са повдигнати обвинения по чл. 199, ал. 1, т. 4, вр.чл. 198, ал. 1, вр.чл. 20, ал. 2, вр.чл. 29, б. „а“ НК и по чл. 249, ал. 1, вр.чл. 20, ал. 1, вр.ал. З и ал. 4 НК. Въпреки това различие, с посоченото постановление на разследващите е указано да повдигнат ново обвинение на обвиняемия В., да се извърши повторен разпит и повторно предявяване на разследването на всички обвиняеми в присъствие на техните защитници.

В изпълнение на тези указания, на 07.12.2016 г., по отношение на обвиняемия В. е било повдигнато обвинение по чл. 249, ал. 1, вр.чл. 20, ал. 2, вр.ал. 1 НК, като на същата дата е проведен и разпит на този обвиняем. Протокола за това действие е приложен на стр. 188, т. 2 ДП.

От събраните по делото доказателства е видно, че тримата подсъдими са с противоречиви интереси, а повдигнатите им обвинения са за деяния извършени в съучастие, поради което и в случая е била налице хипотезата на чл. 94, ал. 5 от НПК, от което пък следва, че защитата на всеки от тях е била задължителна. Видно е, че при привличането на В. като обвиняем, същият е бил представляван от адв.С.П., който е бил вписан в постановлението от 07.12.2016 год. и се е подписал, че е получил препис от него. В това постановление, а и в протокола за разпит на В. от същата дата липсва изрично изявление от този обвиняем, че желае да се ползва от хипотезата на чл. 94, ал. 2 НПК. Въпреки това, разпита му е проведен в отсъствие на неговия защитник, което е видно от липсата на подпис на адв.П. във визирания вече протокол. По този начин грубо е било нарушено правото на защита на този  обвиняем, което е абсолютно основание за прекратяване на делото и връщането му на ОП Враца.

За пълнота следва да се отбележи, че и в новото обвинително заключение от 12.12.2016 г. и в изготвеното преди него такова от 09.10.2016 г. името и самоличността на обвиняемия Н. отново са били неточни, а такива са и посочените обвинения както на Н., така и на В.. Наред с това, в протоколите за предявяване на разследването на защитата на обвиняемия К. и на обвиняемия Н. и неговия защитник, неправилно е било вписано, че делото е водено срещу неизвестен извършител, след като преди това по отношение на тримата обвиняеми са били повдигнати обвинения.

Разгледаните недостатъци на цялото досъдебно производство не са били отстранени в стадия „Действия на прокурора след завършване на разследването”, а част от тях са пренесени и при изготвянето на обвинителния акт, като са допуснати и нови такива.

На първо място, при квалифициране на деянието на обвиняемия Н. /веднъж записан с името Н.Н.М. и втори път като Н.М.Н./, като извършено такова при условията на опасен рецидив, на стр.1 от ОА, неправилно е посочен номер на дело на ВрОС – НОХД № 303/13 г., както и НОХД № 303/12 г. В действителност, видно и от приложените справки за съдимост на този обвиняем действителният номер на делото е НОХД № 303/11 г.

Наред с това, на стр.2 на ОА е допуснато противоречие, относно наличието на основания за квалифициране на деянието на Н. при условията на чл. 29, ал. 1, б. „а“ от НК.

На ред 17 е посочено:

Налице са предпоставките и за квалификация на деянието му и по б. „а“ на чл.29 ал. 1 от НК- деецът извърши престъпление, след като е бил осъждан за тежко умишлено престъпление на лишаване от свобода не по-малко от една година, изпълнението на което не е отложено по чл.66 от НК, но същата не е включена в правната квалификация на повдигнатото обвинение и обвиняемият няма да се защитава по нея и правото му на защита не е накърнено, поради което деянието му остава квалифицирано като извършено при условията на опасен рецидив, но само по б. „б“ на чл.29 ал.1 от НК.“

Веднага след това е записано:

От друга страна, липсва групиране на наказанията по посочените осъждания, както и не са налице законовите предпоставки за това, от което да се обуслови приложението само на чл.29 ал. 1 б. „а“ от НК.“

На същата страница е посочено, че обвиняемия К., макар и да е осъждан три пъти, до момента същият „ … не е наказван с „лишаване от свобода“. Това твърдение не е вярно, тъй като от справката за съдимост на същият е видно, че две от наложените му наказания са именно „лишаване от свобода“.

На следващо място, на стр. 4 ред 9 от ОА е посочено, че:

„Обвиняемият Н.Н. застанал зад пострадалия и обхванал с ръце тялото му, за да не може да се съпротивлява, а Л.К. му нанесъл удар с ръка в лицето, пострадалият приседнал на земята и обв.К. пребъркал джобовете на панталона му. Било приблизително 00.10 часа.

От левия джоб К. извадил сумата от 70.00лв., а от десния джоб взел портмоне с лична карта, шофьорска книжата, дебитна карта на банка ОББ с изписан на гърба й ПИН код. След като К. взел тези вещи от пострадалия, обв.Н. го пуснал и двамата побягнали в посока към блок 12.“

Данни за такива действия на обвиняемите обаче липсват в показанията на пострадалия А. Ц., включително и тези дадени по реда на чл.223 НПК. Там той заявява, че е бил блъснат в гърба, като единият от нападателите му е взел портфейла, а другият му е взел парите.

На последно място, но не и по важност, при повдигане на обвинението самоличността на обвиняемия Н. отново е посочена невярно, като невярно са посочени и номерата на делата, касаещи квалифициране на едното от деянията му.

Изхождайки от същността и предназначението на обвинителния акт, с основно значение при осъществяване на обвинителната функция, е недопустимо присъствието в него на подобни неточности, които внасят неяснота в обвинението и пречат на същия да изпълни своята процесуална роля.

 С оглед изложените съображения, намирам, че единствения начин за поправяне на констатираните нарушения, безспорно довели до ограничаване правото на защита на обвиняемите е съдебното производство да бъде прекратено и делото да се върне на прокурора, за да бъдат същите отстранени.

Водим от горното и на основание чл.249 ал.2 вр.чл.248 ал.2 т.3 НПК, като съдия–докладчик

 

 

Р А З П О Р Е Д И Х:

 

 

Прекратявам съдебното производство по НОХД № 474/16 г.по описа на ОС Враца.

Връщам делото на ОП Враца за отстраняване на визираните нарушения.

Разпореждането е окончателно.

 

 

                           Съдия докладчик: