Решение по дело №1770/2020 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1334
Дата: 21 септември 2020 г.
Съдия: Даниела Димитрова Недева
Дело: 20207050701770
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 август 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

              2020г., гр.Варна

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ВАРНЕНСКИ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, Трети касационен състав на десети септември две хиляди и двадесета година в публично заседание в състав:

                      

                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:МАРИЯ ИВАНОВА-ДАСКАЛОВА                                  ЧЛЕНОВЕ:   ЯНКА ГАНЧЕВА                           

                                          ДАНИЕЛА НЕДЕВА

                            

при секретаря Теодора Чавдарова и с участието на прокурора Александър А, като разгледа докладваното от съдия Д.Недева КНАХД №1770 по описа на съда за 2020г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно – процесуалния кодекс, във връзка с чл.63 от Закона за административните нарушения и наказания.

Образувано е по касационна жалба от „Класик Фуд“ ЕООД, депозирана чрез адв.П. срещу Решение № 882 от 23.06.2020г. постановено по НАХД № 597/2020 г., по описа на ВРС, с което е изменено Наказателно постановление № 03-010554/07.11.2018г. на директора на Дирекция „Инспекция по труда“ - Варна, с което на дружеството за нарушение на чл. 153 ал.2 от КТ, на основание чл.416 ал.5 във връзка с чл. 414 ал. 1 от КТ, е наложена „имуществена санкция“ в размер на 1700 лв. като „имуществената санкция” е намалена на 1500 /хиляда и петстотин/ лева.

В касационната жалба се твърди, че решението на ВРС е неправилно и незаконосъобразно, поради което се претендира неговата отмяна и постановяване на ново, с което Наказателното постановление да бъде отменено изцяло с присъждане на направените разноски за настоящата съдебна инстанция.

Пред настоящата инстанция касаторът, чрез процесуалния си представител поддържа касационната жалба. Позовава се на  установена грешка в изготвяне на графиците, както и че П.   не е полагала труд на 29.07.2018г., а е била на медицински преглед и й е било предписано двудневно лечение. Сочи, че в действителност няма издаден болничен лист, но това не означава, че лицето е било на работа, което се установява от  свидетелските показания, които съдът не е кредитирал. По съществото на спора отправя искане за отмяна на решението на Районен съд-Варна и постановите ново, с което да бъде отменено изцяло издадено Наказателно постановление.

Ответникът, редовно призован не изпраща представител и не изразява становище по касационната жалба и по съществото на спора.

Представителят на Варненска окръжна прокуратура изразява становище за неоснователност на касационната жалба и дава заключение, че решението на ВРС като правилно и законосъобразно следва да бъде оставено в сила.

Административен съд – Варна, при преценка допустимостта на жалбата и след като извърши касационна проверка на обжалваното решение, с оглед наведеното с жалбата касационно основание и правомощията по чл. 218, ал.2 от АПК, установи следното:

Касационната жалба е процесуално допустима като подадена в срока за обжалване по чл.211, ал.1 от АПК, от надлежна страна, срещу подлежащ на касационен контрол пред настоящия съд съдебен акт.

Производството пред районния съд е образувано по жалба на „Класик Фуд“ ЕООД, против наказателно постановление № 03-010554/ 07.11.2018 г., издадено от директора на Дирекция „Инспекция по труда“ - Варна, с което на дружеството за нарушение на чл. 153 ал. 2 от КТ на основание чл. 416 ал. 5 във връзка с чл. 414 ал. 1 от КТ е наложено наказание „имуществена санкция“ в размер на 1700 лева.

За да измени процесното НП въззивния съд е приел, че  в хода на административнонаказателното производство не са били допуснати съществени нарушения на процесуални правила. По същество е приел, че описаното в акта и наказателното постановление нарушение се установява по безспорен начин от събраните по делото доказателства и дружеството не е спазило изискването по чл.153, ал.2 от КТ, тъй като при установено месечно изчисляване на работното време съгласно правилника за вътрешния трудов ред не е гарантирало непрекъснатата седмична почивка на служителката А. П не по-малко от 36 часа. Доколкото нарушението е извършено за първи път, съдът е приел, че определено към минималния размер наказание се явява справедливо и съответстващо на целите, предвидени в разпоредбата на чл. 12 от ЗАНН.

Настоящия състав на съда, като прецени събраните по делото доказателства и доводите на страните, както и след извършената на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка за валидност, допустимост и съответствие на атакувания съдебен акт с материалния закон, намира касационната жалба за неоснователна.

Не се спори, че касаторът е субект на административно нарушение и поведението му е преценено като неправомерно съгласно вмененото противоправно деяние. От материалноправна страна обстоятелствата, изложени в акта и наказателното постановление са проверени от съда с допустими по закон доказателствени средства и се установяват по недвусмислен и категоричен начин. Доказано е, че за периода 29.07.2018 – 05.08.2018г. служителката на дружеството касатор е работила в стопанисвания от търговеца обект - кафе „М.” на длъжност „обслужващ бар” без почивка, въпреки че чл.153 ал.2 от КТ изисква при сумирано изчисляване на работното време непрекъснатата седмична почивка да не е по-малко от 36 часа. Безспорно е, че съгласно чл. 142 ал. 2 от КТ, работодателят може да установи сумирано изчисляване на работното време - седмично, месечно или за друг календарен период, който не може да бъде повече от 6 месеца. Максималната продължителност на работната смяна при сумирано изчисляване на работното време може да бъде до 12 часа, като продължителността на работната седмица не може да надвишава 56 часа, а за работниците и служителите с намалено работно време - до 1 час над намаленото им работно време. Съгласно разпоредбата на  чл. 153, ал. 2 от КТ, при сумирано изчисляване на работното време непрекъснатата седмична почивка е не по-малко от 36 часа - нещо, което в случая не е съобразено от работодателя, видно и от отчетните форми, от които се установява, че служителката е работила 8 последователни дни без почивка.

Изложеното обосновава извод за осъществяване от обективна страна признаците на състав на административно нарушение по чл. 414 ал. 1 вр. чл. 153 ал.2 от Кодекса на труда, като правилно деянието е квалифицирано от административнонаказващия орган.

Правилно и обосновано ВРС е възприел като неоснователно възражението на дружеството за допусната техническа грешка, доколкото извод за това свидетелката К.-П.управител на обекта прави по изявление за принципно спазване правилото за работни и почивни дни, а  конкретната грешка в графика счита, че е налице, тъй като е било установено нарушение от контролните органи. Отделно от това не си спомня дали П е била на работа. ВРС е направил обоснован извод и досежно неоснователност на възраженията за твърдяната нетрудоспособност на служителя П, поради което правилно е приел за доказано извършеното нарушение.

За инкриминираното нарушение, законодателят е предвидил налагане на административно наказание - имуществена санкция в размер от 1500 лв. до 15 000 лв. Правилно въззивният съд е приел, че размера на наложеното наказание е необосновано завишен. В хода на производството не са събрани доказателства, установяващи наличие на отегчаващи отговорността обстоятелства. В тази връзка ВРС е достигнал до законосъобразния извод, че следва размера на наложената имуществена санкция от 1700 лева, да се намали в рамките на минималния предвиден от закона размер от 1500 лева, който съответства на тежестта на допуснатото административно нарушение, с което се осъществяват изцяло целите на наказанието, определени в чл. 12 от ЗАНН, както и изискванията на чл.27 от ЗАНН - да отчита тежестта на конкретното нарушение, подбудите за неговото извършване и други смекчаващи или отегчаващи обстоятелства, а също и обществената опасност на този вид административно нарушение. Така определената от ВРС имуществена санкция в размер на 1500.00 /хиляда и петстотин/ лева е справедлива, съобразявайки, че нарушението е за първи път и би изпълнило целите на наказанието да предупреди и превъзпита нарушителя към спазване на установения правов ред и да въздейства възпитателно и предупредително върху останалите граждани така, както визира чл. 12 от ЗАНН.

С оглед горното, настоящият състав на съда приема, че ВРС е приложил правилно материалния закон и решението не страда от посочените в касационната жалба пороци, което обуславя липсата на касационни основания за отмяна по чл. 348, ал.1 НПК във вр. с чл. 63, ал.1, предл.2 ЗАНН. При извършената извън обхвата на касационната жалба служебна проверка на обжалваното решение, не се установиха пороци във връзка с  неговите  валидност и допустимост, поради което същото следва да се остави в сила.

При този изход на спора е неоснователно направеното от касатора искане за присъждане на разноски за настоящата инстанция.

По изложените съображения на основание чл. 221, ал.2 от АПК във връзка с чл.63, ал.1 от ЗАНН, Трети касационен състав на Административен съд-Варна,

 

Р    Е    Ш    И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 882 от 23.06.2020г. постановено по НАХД № 597 по описа на ВРС за 2020г.

 

 

Решението е окончателно.

 

                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: