Решение по дело №645/2019 на Районен съд - Дупница

Номер на акта: 405
Дата: 15 ноември 2019 г. (в сила от 13 март 2020 г.)
Съдия: Ели Георгиева Скоклева
Дело: 20191510200645
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 юни 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

15.11.2019.

 

 

 

Дупница

 
 


Номер                                     Година                                      Град

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

Іс-НО

 
 


Районен съд – Дупница                                                                                                        състав

 

14.10

 

2017

 
 


на                                                                                                           Година

Ели Скоклева

 
В публично съдебно заседание в следния състав:

Председател

Членове

Съдебни заседатели:

 

 
        1.

 

 

Светлана Стефанова

 
         2.

 

 
Секретар:

Председателя на състава

 
Прокурор:

Сложи за разглеждане докладваното от

Н.а.х.

 

645

 

2019

 
 


                                      дело №                                     по описа за                                    година.

                                                           Р  Е  Ш  И:

                       

 

ОТМЕНЯ НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 18-5310-001657/ 20.11.2018г., издадено от началник група към ОДМВР гр.К. група КПДГПА, в частта в която са наложени административни наказания „глоба“ в размер на 500лв. за нарушение  по чл.177,ал.3,т.1 ЗДвП и „глоба“ в размер на 20лв. за нарушение по чл.185,ал.1 ЗДвП     на И.Н.З. с ЕГН ********** ***.

В останалата част-ПОТВЪРЖДАВА наказателното постановление.

                   Решението подлежи на касационно обжалване, пред К.ския административен съд, на основанията, предвидени в НПК и по реда на глава ХІІ АПК.

 

 

 

                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

МОТИВИ: И.Н.З.   , обжалва наказателно постановление № 18-5310-001657/ 20.11.2018г., издадено от началник група към ОДМВР гр.К. група КПДГПА, с което  са му  наложени административни наказания „глоба“ в размер на 500лв. за нарушение  по чл.177,ал.3,т.1 ЗДвП ; „глоба“ в размер на 20лв. за нарушение по чл.185,ал.1 ЗДвП  и „глоба“ в размер на 10лв. за нарушение по чл.183,ал.1,т.1 ЗДвП    .Прави оплаквания за незаконосъобразност и моли да бъде отменено, като излага доводи ,за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, както и че не е извършил горните нарушения.

         Административно наказващия орган не изразява становище по жалбата.

         Съдът, като взе предвид доводите на жалбоподателя и събраните по делото доказателства-  показанията на разпитания свидетел и писмените такива, преценени по отделно и в съвкупност, прие за установено следното от фактическа и правна страна:

         На 29.10.2018г. жалбоподателят управлявал товарен автомобил по АМ „Струма“, посока гр.Благоевград. На км56+570, същият бил спрян за проверка от длъжностни лица при АНО,  при която било установено,че същия превозва бидон с вместимост 1000л ,в който има дизелово гориво,преценено от проверяващите,че е „около 900лв“..След служебна справка  с регистрите на МВР, било констатирано,че жалбоподателя има незаплатена глоба от 200лв., както и че не носи контролния талон към свидетелството за управление на МПС.  На същия  бил съставен АУАН за нарушения по чл.126 ЗДвП,чл.190,ал.3 ЗДвП и чл.100 ЗДвП,въз основа на който е издадено атакуваното наказателно постановление, с което са наложени посочените по-горе административни наказания.

                   С оглед на така установеното, съдът счете,че жалбата е допустима. Същата е подадена в срока по чл.59, ал.2 ЗАНН, от надлежна страна, а по същество  частично   основателна  и съдът отмени  наказателното постановление в частта, в която са наложени наказания за нарушения по чл.177,ал.3,т.1 ЗДвП и чл.185,ал.1 ЗДвП ,по следните съображения:

         Наказателното постановление е издадено от компетентен орган, въз основа на АУАН, съставен от оправомощено за това лице, съгласно заповед № 8121з-565/14.05.2018г., издадена от министъра на вътрешните работи,която макар и да не е приложена по преписката е служебно известна на съда.

По нарушението по чл.177,ал.3,т.1 ЗдвП.

Доказателствата по делото установиха,че в процедурата по установяване на административното нарушение и съответно налагане на наказанието са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. АУАН е съставен в нарушение на изискванията на чл.42,т.4  ЗАНН. Описанието на нарушението и обстоятелствата, при които е извършено ,не обосновават обективните и субективни признаци на състава на чл.177,ал.3,т.1 ЗДвП. В АУАН е посочено,че жалбоподателят превозва товар, надвишаващ допустимата максимална маса, визирана в свидетелството за регистрация на автомобила.На първо място, никъде не е отразено, каква е била максимално допустимата маса на товара на автомобила, а на второ как е измерено количеството дизелово гориво „около 900л.“. Едва в хода на съдебното следствие, от разпита на актосъставителя се установи,че в свидетелството за регистрация е посочена максимално допустима маса на полезния товар на автомобила от 550кг, като при проверката жалбоподателя е представил фактура за закупени 900л дизелово гориво/ без обаче фактурата да е описана в АУАН/,което е послужило като основание да се посочи това количество,без да се извърши каквото и да било измерване. Следва  да се отбележи,че  масата на допустимите товари се измерва в килограми, а в случая, товара е посочен приблизително в литри, които като цифрово изражение значително се различават от тежестта на дизеловото гориво в кг.

         Не на последно място, в АУАН изобщо не са посочени нормите ,определени от министъра на регионалното развитие и благоустройството, които жалбоподателят е надвишил, а това е обективен елемент от състава на нарушението по чл.177,ал.3,т.1 ЗдвП.

         Освен нарушението по чл.42,т.4 ЗАНН, е допуснато и такова по т.5от същия текст.Като нарушена правна норма е  посочен текста на  чл.126 ЗДвП, регламентиращ изискването,че  масата на натовареното пътно превозно средство не трябва да надвишава допустимата максимална маса, отразена в свидетелството му за регистрация,чието неизпълнение  обаче, не осъществява  състава на чл.177,ал.3,т.1 ЗдвП.

         Визираните нарушения са съществени и неотстраними по реда на чл.52,ал.3 ЗАНН, доколкото водят до невъзможност за нарушителя да реализира защитата си и съдът отмени наказателното постановление за това нарушение.

         Относно нарушението по чл.185 във вр. с чл.190,ал.3 ЗДвП, освен,че липсват каквито и да било обстоятелства кога и  с  какви актове са наложени неплатените глоби, същото е несъставомерно. Текста на чл.190 ЗДвП визира начина на изпълнение на наложените административни наказания,като ал.3 регламентира срока за заплащане на наложеното наказание „глоба“, след влизане в сила на наказателното постановление или съдебно решение. Неплащането на глобата в тази срок не ангажира административнонаказателна отговорност на дееца, а предполага реализиране на вземането по принудителен ред,включително и чрез налагане на ПАМ по реда на чл.171,ал.2,б.“д“ ЗДвП,поради което съдът отмени наказателното постановление и в тази част.

По отношение нарушението по чл.100,т.1 ЗДвП доказателствата по делото установиха,че жалбоподателят не е представил контролния талон към свидетелството си за управление, в нарушение на задължението си по горния текст, поради което законосъобразно е ангажирана административно наказателната отговорност, предвидена в чл.183, ал.1,т.1 ЗДвП и съдът потвърди наказателното постановление в тази цаст.

По горните съображения, съдът постанови решението си.