Решение по дело №124/2019 на Районен съд - Асеновград

Номер на акта: 102
Дата: 1 юли 2019 г. (в сила от 19 юли 2019 г.)
Съдия: Иван Димитров Бедачев
Дело: 20195310200124
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

 Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

гр. Асеновград, 01.07.2019 година

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

 

         АСЕНОВГРАДСКИ  РАЙОНЕН СЪД, втори  наказателен състав в публично съдебно заседание на двадесет и девети май  през две хиляди и деветнадесета  година,  в състав:

              ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАН БЕДАЧЕВ

 

        с участието на секретаря Ася Иванова, като разгледа АНД № 124 по описа на Асеновградския  районен съд – ІІ н.с. за 2019 година, докладвано от съдията, за да се произнесе взе предвид следното:

       Производството е по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

       Обжалвано е наказателно постановление № 18-0239-000941/ 03.07.2018 г., издадено от Началника на РУП към ОДМВР- Пловдив, РУ - Асеновград  Петър Костадинов Бабугеров, с което на  Д.  В.П.  с                          ЕГН: ********** ***, на  основание чл. 175 ал.1 т.1  от ЗДвП  е наложено административно наказание - Глоба в размер на 200 лв. и „Лишаване от право да управлява МПС” за срок от  6  месеца за нарушение по чл. 140 ал.1 от ЗДвП.

       На основание  Наредба № Із-2539 на МВР са отнети общо 8 контролни точки.

       Жалбоподателят Д.П.  редовно призован не се явява в съдебно заседание, но се представлява от пълномощник в лицето на адв. Д.. В депозираната жалба се прави искане за отмяна на наказателното постановление, като се навеждат твърдения за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, както и за неправилно приложение на материалния закона.

      Въззиваемата страна РУ-Асеновград редовно призована не изпраща представител.

       В съдебно заседание от процесуалния представител адв. Д. въпреки изричната индивидуализация  на атакуваното НП с посочване на неговия номер се твърди , че е допусната грешка в предмета на обжалването и, че всъщност се обжалва друго паралелно издадено срещу жалбоподателя НП със сходен номер, като се иска да се приеме , че е налице техническа грешка и да се разгледа неприложеното по преписката НП. Поради обвързаността на възивното производство с преклузивен срок за обжалване по чл. 59 ал.2 от ЗАНН , който е пропуснат по отношение на Н  № 18-0239-000940/ 03.07.2018 г., и изричната насоченост на жалбата срещу НП ,което е предмет на разглеждане в настоящото производство, съдът намери искането за недопустимо. В развилото се паралелно производство пред друг състав с искане за възобновяване на срока за обжалване на НП № 18-0239-000940/ 03.07.2018 г., искането също е оставено без уважение.      

         Съдът, като прецени процесуалните предпоставки за допустимост, обсъди събраните по делото доказателства и взе предвид доводите  изложени в жалбата, намери за установено следното:

         Жалбата е подадена в срок по отношение на атакуваното с нея НП № 18-0239-000941/ 03.07.2018 г., срещу подлежащ на съдебен контрол акт, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество същата е  частично основателна, но само досежно размера на наложените административни наказания.

         С акт за установяване на административно нарушение от  08.06.2018 г. е било констатирано, че на същата дата около 01,10 часа в гр. Асеновград на  ул. „***“ срещу № 10 жалбоподателят П.  е управлявал лек автомобил "Орел Астра" с рег.№ ***, който автомобил е бил без поставена предна регистрационна табела на определеното за това място, а табелата била вътре в купето на автомобила. За констатираното нарушение  на водача Д.П.  бил съставен АУАН, като актът бил съставен в присъствието на нарушителя, който го подписал без възражения. Допълнителни възражения не били подадени в тридневния срок по чл. 44 ал.1 от ЗАНН.

        АУАН е съставен съобразно изискванията на чл. 42 от ЗАНН и съдържа, посочените там реквизити. Същият кореспондира и с останалите  доказателства по делото. Въз основа на съставеният АУАН по-късно от компетентния за това орган било издадено и обжалваното наказателно постановление, в което за констатираното  нарушение и на горепосоченото основание  на П.  са наложени съответните административни наказания.

        Атакуваното постановление е издадено от компетентния за това орган и е подписано от него, в изискуемата от закона форма е и съдържа всички задължителни реквизити по чл. 57 от ЗАНН.

        При проверката на законосъобразността на наказателното постановление по отношение на правното основание и наложеното въз основа на него административно наказание съдът констатира следното:

         Описано нарушение в НП правилно е квалифицирано по чл. 140 ал.1 от НК, която норма въвежда правилото, че по пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места. Нарушението е правилно описано в НП, като са посочени всички елементи от неговия обективен състав. Същото е правилно съотнесено към съответстващата му санкционна разпоредба – чл. 175 ал.1             пр. 1 от ЗДвП. Същата предвижда, че се наказва с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 1 до 6 месеца и с глоба от 50 до 200 лв. водач, който управлява моторно превозно средство, на което табелите с регистрационния номер не са поставени на определените за това места. Съдът намира, че извършването на нарушението е  надлежно установено, въз основа на събраните доказателства - констатациите отразени в съставеният АУАН, ползващи се с презумптивна доказателствена сила, съгласно нормата на чл.189 ал.2 от ЗДвП, потвърдени и с гласни доказателства, събрани посредством разпита в качеството на свидетел на актосъставителя. Същото  правилно е  квалифицирано  и описано и адекватно съотнесено към санкционната  разпоредба, в която е  предвиденото наказанието.

При оразмеряване на двете кумулативно предвидени административни наказания обаче административно–наказващият орган не е приложил прецизно критериите по чл. 27 от ЗАНН, основният сред които е тежестта на конкретното нарушение. Не са взети предвид и всички смекчаващи вината обстоятелства. В конкретния случай, съдът намира, че тежестта на нарушението не е висока с оглед обстоятелството, че няма данни жалбоподателят друг път да е санкциониран за нарушения по ЗДвП, управлявания автомобил е бил надлежно регистриран и само една от двете регистрационни табели не е била на надлежното място,  но все пак е била в автомобила.

        Преценени в съвкупност тези обстоятелства водят до извода, че наложените административни наказания ,които са в максимален размер са леко завишени, което и налага тяхната редукция, към средния размер на предвидения в закона диапазон , а именно глобата следва да се намали на 100 лв., а лишаването от правоуправление на срок от 3 месеца. 

        Предвид гореизложеното  и на основание чл. 63 от ЗАНН, съдът

 

                                                       Р  Е  Ш  И :

 

         ИЗМЕНЯ наказателно постановление № 18-0239-000941/ 03.07.2018 г., издадено от Началника на РУП към ОДМВР- Пловдив, РУ - Асеновград  Петър Костадинов Бабугеров, с което на  Д.  В.П.  с                          ЕГН: ********** ***, на  основание чл. 175 ал.1 т.1  от ЗДвП  е наложено административно наказание - Глоба в размер на 200 лв. и “Лишаване от право да управлява МПС” за срок от  6  месеца за нарушение по чл. 140 ал.1 от ЗДвП., като  НАМАЛЯВА  размера на административното наказание ГЛОБА на 100 лева и на наказанието “Лишаване от право да управлява МПС” на  срок от  3  месеца.

    

      РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му на страните  пред Административен съд –Пловдив.

                                     

 

 

                РАЙОНЕН СЪДИЯ: