Решение по дело №3553/2015 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 967
Дата: 21 октомври 2015 г. (в сила от 19 февруари 2016 г.)
Съдия: Таня Илкова Илиева
Дело: 20155530103553
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 22 юли 2015 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

                  21.10.2015г.       Гр. Стара Загора

 

В  ИМЕТО НА  НАРОДА

 

СТАРОЗАГОРСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД         ШЕСТИ ГРАЖДАНСКИ състав

На  12 октомври                     2015 г.

В публично заседание в следния състав:

 

                                 Председател: ТАНЯ ИЛКОВА                                                       

 

Секретар: Е.Д.

Прокурор: Живко Велев

като разгледа докладваното от СЪДИЯ ТАНЯ ИЛКОВА

гр. дело № 3553, по описа за 2015 година.

         

 

 

     Производството е по реда на чл. 73 от Закона за гражданска регистрация и е образувано по молба с правно осн. чл. 19, ал.1 от ЗГР.

      Предявена е молба от      . ***, в която, чрез пълномощника си адв.      , твърди, че е родена като жена, но още от ранно детство започва да чувства, че я привличат момчешките игри, искала да я обличат само в мъжки дрехи. Никога не си е играла с кукли и не е искала да й правят плитки. От около 11 годишна възраст започнала да се чувства като мъж. Играела с момчетата футбол, често се спречквала с някого, не се подчинявала на правилата в училище, в пубертета още по-силно намразила белезите на женското си тяло. Интересите й винаги били насочени в областта на футбола, техниката. Момчетата я приемали като един от тях. Започнала да говори за себе си в мъжки род и искала и другите около нея да го правят. Изпитвала привличане от женския пол. При всяко ново запознанство се представяла като мъж с мъжко име -       или      . Повечето хора, които я познават, я възприемат като мъж, защото се чувства като такъв и се държи като такъв.  Понастоящем, отпреди повече от седем  молителката живее на съпружески начала с      , като във връзката им молителката осъществява ролята на мъж. От съвместното им фактическо съжителство има родено дете –      ., заченато чрез медицински метод  „инсеминация от донор”. Детето възприема молителката като свой роден баща, като обръщението към нея е „татко”. Молителката твърди, че преди тази връзка, е имала и други връзки – само и единствено с жени.

     Твърди още, че през юли 2014г. пристъпила към първия етап от желаната от нея промяна на пола, премахване на млечните жлези и паренхимната тъкан по собствено желание в Болница      гр.      . По повод същата, е изготвено комплексно психолого-психиатрично освидетелстване с вещи лица д-р      и      ,  които дали заключение, че при нея- освидетелствуваната      , е налице същински транссексуализъм с осъзната и постоянна идентификация с противоположния пол, както и че не страда от психично заболяване, което направило възможно осъществяването на хирургичната интервенция за корекция на пола.

      Твърди, че личните документи й създават сериозни проблеми и емоционален дискомфорт, поради факта, че изписаните имена в тях са на жена. Това съществено се различавало от начинът, по който молителката се представя в обществото вече почти 30 години – като мъж. Именно имената, характерни за жена, според молителката, са  пречка и за осъществяването на следващият етап от хирургичната корекция на пола.  Мъжкото самосъзнание отдавна не съответствало на данните в акта за раждане, личната карта, дипломата за завършено образование. Това създавало много затруднения в живота. Навсякъде, където и да представяла документ за самоличност, я гледали с недоверие и насмешка. Трудно се задържала на една работа, контактите  й с хората са ограничени, само с близките. Външността и телосложението й са като на мъж, гласът също, а в документите е записана като жена.

      Заради семейството, което създала, в което е съпруг и баща и в каквато роля е приета от детето, за да поправи „грешката на природата” – родена като мъж в женско тяло, за да преустанови подигравките на хората, за да възвърне самочувствието си, молителката предприела решителните мерки да промени пола си с неговата вътрешна и осъзната идентичност на мъж. Твърди, че не желае вече да живее в постоянно напрежение, защото хората не могат да го разберат. Единственият ефективен начин за лечение на транссексуалността бил промяната на физиологическия пол.

       Моли съда да постанови решение, с което да допусне промяна в имената й, поради наличието на важни обстоятелства по см. на чл. 19 ал. 1 от ЗГР от      на      , като се удостовери и  промяна в Електронния й личен регистрационен картон от „женски” пол в „мъжки”, както и в единния граждански номер, която промяна да се впише в регистрите по гражданско състояние от Община Стара Загора.

       В съдебно заседание молителката лично и с упълномощения си представител поддържа депозираната молба.

     Ответникът по молбата – Община Стара Загора, не взема становище по молбата и не изпраща представител в съдебно заседание.

     Представителят на РП гр. Стара Загора - мл. прокурор Велев, взема становище за основателност на молбата, поради което същата следва да бъде уважена.

   

    От събраните по делото писмени и гласни доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, съдът намира за установена следната фактическа обстановка:

    

        Видно от представеното по делото удостоверение за раждане, издадено въз основа на Акт за раждане №      ***г., молителката е родена на ***г*** и е записана с имената      , с пол „женски”.

   По делото е представено Комплексно психолого – психиатрично освидетелстване, изготвено от д-р      – специалист психиатър към ЦПЗ гр. Стара Загора ЕООД, и       – клиничен психолог. Видно от заключението на експертите се установява, че у молителката      . е налице нормалпсихологично мотивирано решение да осъществи оперативна интервенция за промяна на пола. Молителката още в пубертетна възраст се усеща различна в сексуалната си ориентация – няма желание да се облича и да се държи като момиче, възприема се като момче. Това довежда до психотравмени изживявания, тъй като се сблъсква с възпитанието, културата и предразсъдъците в семейството и социалната среда. Израства и живее със самооценката, че принадлежи към противополжния пол; чувства се недоволна и отхвърля собствения си анатомичен пол, който преживява като несъответен на идентификацията. Вещите лица са констатирали, че при освидетелстваната не се констатират данни за синдром на отхвърляне на пола, при който липсва желание за трайна промяна и хирургическа намеса. Молителката не страда от психично заболяване, което прави възможно осъществяването на хирургическа немеса за корекция на пола, разбира свойството и значението на акта, който желае да осъществи и е в състояние да предвижда последствията в дългосрочен аспект.  Налице е същински транссексуализъм с осъзната и постоянна идентификация с противоположния пол.

 

   Видно от представените писмени доказателства – декларация за информирано съгласие за метод на лечение от 05.07.2014г. и Епикриза, изготвена от д-р       и проф.      към      гр.      , се установява, че молителката се е подложила на хирургична интервенция по собствено желание – премахване на двете млечни жлези и паренхимна тъкан.

        За изясняване на обстоятелствата по делото са изслушани  свидетелите      и      Свидетелите заявяват, че навсякъде в обществото молителката се представя като лице от мъжки пол с името      . Поведението, което молителката демонстрира в обществото, начинът на обличане, също съответстват на лице от мъжки пол. Св.       живее съвместно с молителката от около шест години, като това съжителстване отговаря да е като на съпружески начала. В тази връзка молителката е заела изцяло ролята на „мъж в семейство”. Съжителите са предприели и действия по отглеждането на дете – понастоящем петгодишно, което е родено от св. П., чрез метод на инсеминация от донор. При отглеждането и възпитанието на детето активно участва и молителката, спрямо която роденото дете възприема като свой роден баща. Това твърдение се потвърждава и от показанията на св.      , която заявява, че детето се обръща към молителката с типичното за роден баща обръщение „тате”. Свидетелите твърдят, че молителката видимо изглежда, като мъж, който живее и се възприема по този начин. Това обстоятелство създава за молителката неудобство в обществото, не само с оглед израстването на детето, но и при всяко представяне на документи за самоличност, където се констатира несъответствието на външния й вид с действителното й полово състояние и имена.

       

        Съдът, като взе предвид установената фактическа обстановка, намира за установено от правна страна следното:

         

         От събраните по делото доказателства безспорно се установява, че  молителката      , без да страда от психично заболяване /или поне няма данни в тази насока/, с външни полови белези от женски тип, има психичното усещане за себе си като лице от мъжки пол. Поради това усещане, последната демонстрира в обществото начин и маниер на поведение, характерно за мъж.

          Съгл. разп. на чл. 73 от Закона за гражданска регистрация, промяна в данните за гражданско състояние на лицата в съставени актове за гражданско състояние се извършва по съдебен или административен ред. Съгл. разп. на чл. 76, ал.1 от ЗГР е допустимо да се извърши промяна само въз основа на официални документи, като е допустимо вписване на данни, които по същество няма да променят смисъла на вече съставения акт.  В конкретния случай с молбата се иска промяна на име – собствено, бащино и фамилно, както и промяна на данните за гражданско състояние на лицето – молител.

          Ред за промяна на данните за гражданско състояние на лицата, законодателят е предвидил единствено в съставени вече актове за гражданско състояние. Възможност за промяна на самите факти, относно които данните се вписват в съответните актове за гражданско състояние, не съществува. Факт е, че молителката в настоящото производство носи половите белези от женски тип. Не се установява, че същата е лице от мъжки пол. Българското законодателство разграничава два пола на лицата – мъжки и женски, което разграничаване е в съответствие с действително съществуващите полови органи. Не съществува друг признак, въз основа на който да се приеме, че едно лице от женски пол, поради наличието на т.нар. „транссексуално състояние” принадлежи към противоположния – мъжки пол. Противното би означавало драстично нарушаване както на материалния, така и на процесуалния закон. Приемането, че лицето е с определен пол като факт, въз основа на личното психично усещане за точно този пол от самото лице, не само е в противоречие със закона, но би станало причина и настъпването на едно ново състояние у лицето, което последното да не може реално да приеме. Ето защо, съдът счита, че липсва основание за извършване на исканата промяна в съответните регистри за гражданско състояние на молителката.       

         Разпоредбата на чл.19, ал.1 от ЗГР допуска промяна на името, когато същото е осмиващо, опозоряващо или обществено неприемливо, както и в случаите, когато важни обстоятелства налагат това. В конкретния случай, се установява, че несъответствието между външно изразеното физическо състояние на молителката и отразените данни в съответните документи, легитимиращи личността й, допринасят дискомфорт на личността й, което може да се приеме като „важно обстоятелство” по смисъла на закона за промяна на собственото й име. Името не е факт относно гражданското състояние на едно лице, то е средство за индивидуализиране на едно лице в обществото, така че би била допустима исканата промяна – от       на ….

      В случая обаче, от решаващо значение са разп. на Чл. 13 и чл. 14 от ЗГР, съобразно които, бащиното и фамилно име на всяко лице се образува съотв. от собственото име на бащата и фамилното име или бащиното име на бащата, с наставка -ов или -ев и окончание съобразно пола на детето, освен когато собственото име на бащата не позволява поставянето на тези окончания или те противоречат на семейните, етническите или религиозните традиции на родителите. Т.е., дори да се извърши промяна в собственото име на молителката, то такава е невъзможна да се осъществи по отношение на нейното бащино и фамилно име, тъй като същата е лице от женски пол. С оглед на изложеното, неоснователна е промяна както в собственото, така и в бащиното и фамилното име на молителката.

     Като взе предвид гореизложеното, съдът приема, че предявената молба за промяна на името на молителката, както и за удостоверяване на промяна в пола и ЕГН на молителката в съответния регистър за гражданско състояние, се явява  неоснователна и следва да бъде отхвърлена.

          Водим от горните мотиви, съдът

 

 

Р   Е   Ш   И :

 

 

      ОТХВЪРЛЯ молбата на      ., ЕГН ********** ***, действаща чрез упълномощения си представител адв.       ***, за допускане на промяна в собственото, бащиното и фамилно име от       .” на „     ”, както и за удостоверяване на промяна в пола от „женски” в „ мъжки” и  единен граждански номер в съответния регистър за гражданско състояние, като неоснователна.

 

   Решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок от получаване на съобщение за изготвянето му, пред Старозагорския окръжен съд.

 

                       

 

                           РАЙОНЕН СЪДИЯ: