Решение по дело №396/2021 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 387
Дата: 17 ноември 2021 г. (в сила от 17 ноември 2021 г.)
Съдия: Татяна Любенова Коцева
Дело: 20217080700396
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 юли 2021 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

№ 387

 

гр. Враца, 17.11.2021 г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в публично заседание  на  02.11.2021г. /втори ноември  две хиляди  двадесет и първа  година/ в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СЕВДАЛИНА ВАСИЛЕВА

ЧЛЕНОВЕ: ТАТЯНА КОЦЕВА

КРАСИМИР ГЕОРГИЕВ

 

при секретаря  ДАНИЕЛА МОНОВА и в присъствието на прокурора  ВЕСЕЛИН  ВЪТОВ, като разгледа докладваното от съдия КОЦЕВА КАН дело №396  по  описа  на АдмС – Враца за 2021г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

               Производството е по реда на чл.208 и сл. АПК, във вр. чл.63, ал.1 ЗАНН.

               Образувано е по касационна жалба на Б.О.Г. ***, чрез пълномощника * М.М. против РЕШЕНИЕ №260052/01.06.2021г., постановено по АНД  №151/2021г. на  Районен съд  Бяла Слатина, с  което е  потвърден ЕФ за налагане на глоба серия К  № 4169356, издаден от ОДМВР-Враца. Твърди се, че  оспореното решение е незаконосъобразно и се иска неговата отмяна по изложени в касационната жалба съображения. Претендират се разноски по делото. Представено е и писмено становище с развити съображения идентични с тези в касационната жалба.

               Ответникът – ОДМВР-Враца не ангажира становище по делото.

               Участващият по делото прокурор от ОП-Враца, прокурор Вътов дава заключение за неоснователност на касационната жалба, а решението за правилно.  В описанието на нарушението е посочен пътя, на който е извършено нарушението, километъра, посоката на движение, което е достатъчно с оглед изискването на ТР №1/2004г. Приложен е и протокол по чл.10 от Наредбата, налице е в преписката и протокол за проверка и годност на техническото средство. Решението като правилно да остане в сила.

               Административен съд-Враца, в настоящия касационен състав, след преценка на доказателствата по делото и във връзка с доводите на страните намира, че касационната жалба е подадена  в  законоустановения 14-дневен преклузивен срок по чл.211, ал.1 АПК, от надлежна страна, срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт, поради което същата е допустима. Разгледана  по  същество  е  НЕОСНОВАТЕЛНА.

               Предмет на делото е Решение №260052/01.06.2021г., постановено по АНД  №151/2021г.  на  Районен съд Бяла Слатина, с  което е  потвърден   ЕФ за налагане на глоба серия К № 4169356 на ОДМВР-Враца, с който на Б.О.Г. ***   на основание чл.189, ал.4  вр. чл.182, ал.2, т.6 ЗДвП е наложена глоба в размер на  650.00 /шестстотин и  петдесет/ лева за извършено нарушение на чл.21, ал.2 вр. чл.21, ал.1 ЗДвП. За да потвърди ЕФ районния съд е приел в оспореното решение, че при издаването му не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, както и че нарушението е безспорно установено и доказано, правилно е приложен материалния закон, за което е изложил подробни мотиви в тази насока. 

               При постановяване на оспореното решение въззивният съд  е проявил процесуална активност, като е събрал всички относими към спора доказателства, които е обсъдил поотделно и в тяхната съвкупност, в резултат на които е извел извод за законосъобразност на оспорения пред него електронен фиш. В съответствие със събраните доказателства правилно е приел, че при издаването на ЕФ не са допуснати съществени процесуални нарушения, които да обуславят неговата отмяна, както и правилно  е  приложен материалния закон. Обсъдил  е подробно и направените възражения от страна на  жалбоподателя, като е извел извод за тяхната неоснователност.  В  тези  насоки  въззивният съд  е  изложил подробни мотиви, които се споделят изцяло от настоящата съдебна  инстанция, която не намира за необходимо да ги приповтаря отново в своето решение и на основание чл.221, ал.2, изр.2 АПК  препраща към тях.         

               Възраженията на касатора по отношение на мястото на нарушението, протокола по чл.10 от наредбата, годността на техническото средство, с което е измерена скоростта, неяснота на изписване  на  нарушената правна норма са сочени и пред РС, който ги  е обсъдил в своето решение и е приел същите са неоснователни, като изводите на съда се споделят и от настоящата инстанция. Въпреки това от представените по делото доказателства се установява, че мястото на нарушението е локализирано чрез наименование на пътя – второкласен път 2-15, км.26+060, при бивш ресторант „М.в.“, посока на движение към ***, тоест начина по който е посочено мястото на нарушението е достатъчно, за да бъде изпълнено изискването на закона за извършеното и посочено нарушение. Налице е  съставен и приложен  протокол, съгласно  чл.10 от Наредба № 8121з-532/12.05.2015г., който е попълнен със съответните му реквизити. В случая липсата на снимка по чл.10, ал.3, пр.2 от наредбата не ограничава правото на защита на наказаното лице и не представлява съществено процесуално нарушение. Представени са и доказателства в преписката –протокол за последващата проверка и сервиз на техническото средство от 07.05.2020г.  и  от който е видно, че мобилната система за видеоконтрол TFR1-M №549/10, с която е заснето нарушението изпълнява в пълна степен своето предназначение и отговаря на всички технически и функционални изисквания към нея, тоест е годно техническо средство,  което е преди датата на констатиране на нарушението. Нарушението е квалифицирано правилно, като посочването в ЕФ че е нарушена чл.21, ал.2 вр. чл.21, ал.1 ЗДвП не опорочава ЕФ и не представлява съществено процесуално нарушение, което нарушава правото на защита на наказаното лице. С оглед на изложеното и възраженията на касатора са неоснователни и не се подкрепят от доказателствата по делото.

               В настоящото производство от страна на касатора не са представени доказателства, които да променят възприетата от РС фактическа обстановка и които да обосноват извод  за недоказаност на нарушението. Не са налице и   формални предпоставки за отмяна на електронния фиш, видно от данните по преписката. При реализиране на административно-наказателната отговорност на нарушителя не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила,  които да водят до отмяна на ЕФ на това основание. Не  е  налице и  нарушение  на  материалния закон.

               При осъществения контрол по реда на чл.218, ал.2 АПК относно валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон, касационната инстанция намира, че обжалваното решение е валидно, допустимо и постановено в съответствие с процесуалния и материалния закон, поради което следва да остане в сила.

               При този изход на спора на касатора не следва да се присъждат разноски по делото.

               Водим от гореизложеното и на основание чл.221, ал.2 АПК Административен съд – Враца

 

Р Е Ш И:

              

          ОСТАВЯ в сила Решение  №260052/01.06.2021г., постановено по АНД  №151/2021г.  на  Районен съд  Бяла Слатина, с  което е  потвърден  ЕФ за налагане на глоба серия К  № 4169356, издаден от ОДМВР-Враца.

          Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

              

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                                                                         2.