Решение по дело №12726/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 6472
Дата: 12 септември 2019 г. (в сила от 12 септември 2019 г.)
Съдия: Боряна Венциславова Петрова
Дело: 20181100512726
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 2 октомври 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е 

 

гр. София, 12.09.2019г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, Гражданско отделение, IV - В въззивен състав в публично заседание на  двадесет и осми март през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

 

                                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: Здравка Иванова

                                                                                   ЧЛЕНОВЕ: Цветомира Кордоловска

                                                                                            мл.с-я Боряна Петрова

                                                                                            

   при секретаря Поля Георгиева, като разгледа докладваното от мл. съдия Петрова в.гр.д. № 12726 по описа на СГС за 2018г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

      Производството е по реда на чл. 258 и сл. ГПК

  С  решение № 325781 от 30.01.2018г. е осъдена Л.Г.Т. да заплати на  СГМ Г., с ЕИК: *******, като управител на Етажна собственост, находяща се в гр.Бургас, общ. Приморско, ул. „*******2, УПИ I.-131, на основание чл. 48 от ЗУЕС и чл. 86 ЗЗД сумата 2445,96 евро, представляваща главница за неплатени месечни вноски за периода от месец 10.2013г. до месец 07.2016г. за поддържане на общи части в сграда в режим на етажна собственост, находяща се в обл. гр.Бургас, общ. Приморско, ул. „*******2, УПИ I.-131, ведно със законната лихва върху главницата от предявяване на исковата молба – 28.10.2016 г. до окончателното й погасяване, както и сумата от 345,16 евро – законна лихва за периода от 16.10.2013 г. до 20.07.2016г., като са били отхвърлени предявените искове в останалата част за главница до пълния предявен размер от 3672,24 евро и за сума за лихва до пълния предявен размер от 812,04 евро, като неоснователни.

 С решението на основание чл. 78, ал. 1 от ГПК ответницата Т. е осъдена  да заплати на  ищеца сумата от 703,97 лева, представляващи направени в исковото производство разноски, съразмерно с уважената част от исковете, а  на основание чл. 78, ал. 3 от ГПК  ищецът СГМ-Г.ЕООД, е осъден да заплати на ответницата сумата  от 313,39 лева, представляващи направени в исковото производство разноски, съразмерно с отхвърлената част от исковете.

Недоволен от постановеното решение е останала ответницата, която в срока по чл. 259, ал. 1 ГПК го е обжалвала. Във въззивната жалба са наведени оплаквания за неправилност на съдебното решение, поради неправилно тълкуване и приложение на закона. Наведени са доводи, че първоинстанцинният съд не е ценил всички доказателства по делото, като визира конкретно вносна бележа за сумата от 240 лева от 05.07.2016г. и  разписка за получена сума от 553,64 лева. Навежда доводи за недопустимост на решението в частта за присъдената законна лихва върху главницата, доколкото ищецът бил заявил воля за присъждането на лихва върху всяка месечна вноска за общи части и поддръжка, а съдът е присъдил лихва в общ размер върху цялата претендирана сума. Твърди ответницата да не е била уведомявана за провежданите общи събрания на ЕС, затова тя не  дължи сумите и те не са изискуеми. Искането към съда е да отмени първоинстанционното решение, в частта му с която претнциите за  главница и лихва са били уважени. Претендират се разноски.

В срока по чл. 263, ал. 1 ГПК е постъпил отговор от въззиваемата страна – СГМ Г.ЕООД. По доводите на въззивниците заявява, че решението на ЕС от 27.04.2012г., т.4 която именно определя вида и размера на дължимата месечна сума за поддръжа и ремонт -  е влязло в сила, защото не е обжалвано и като такова е задължително за всички, които то обвързва. Искането към въззивния съд е да потвърди решението, в обжалваната от въззивницата част. Претендират се разноски.

Решението, в частта,  с която са отхвърлени исковете за останалата част за главница за размера над 2445,96 евро,  до пълния предявен размер от 3672,24 евро и за сума за лихва за размера над 345,16 евро – до пълния предявен размер от 812,04 евро, като необжалвано е влязло в сила.

Софийски градски съд, като съобрази правните доводи на страните, събраните писмени доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, съгласно правилата на чл. 235, ал. 2 ГПК, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Жалбата е подадена в срока по чл. 259, ал. 1 ГПК, поради което е допустима, а разгледана по същество, е неоснователна. Съгласно чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от релевираните въззивни основания в жалбата. Атакуваното първоинстанционно решение е валидно и допустимо. Не са нарушени и императивни материални норми, а в обжалваната му част се явява правилно.

            Страните не спорят, а същото се доказа и от ангажираните по делото доказателства, че ответницата е собственик на апартамент 10 и апартамент **, находящи се в жилищна сграда в гр.Бургас, общ. Приморско, ул. „*******2, УПИ I.-131,

Съгласно чл. 48, ал. 8 от ЗУЕС за поддържане на общите части на етажната собственост собствениците, ползвателите и обитателите на самостоятелни обекти правят ежемесечни вноски в размер, определен в правилника за вътрешния ред или с решение на общото събрание.

В тежест на въззивницата е било да докаже плащането на така посочените задължения, доколкото същата е собственик на апартаменти в сградата, но тя не го е сторила. Доводът на жалбоподателката, че първоинстанцинният съд не е ценил всички доказателства по делото, като визира конкретно вносна бележа за сумата от 240 лева от 05.07.2016г. и  разписка за получена сума от 553,64 лева е неоснователен. Съдът изрично е изложил мотивите си, защо намира, че плащане на задължения за общи части в размер на 240 лева, не може да се приеме за доказано чрез разписката от 05.07.2016г., т.к. на нея е отбелязано, че сумата се заплаща в полза и по банкова сметка ***, физическо – Р..Д., за която не се установява по делото да е била упълномощавана от ЕС да получава суми по процесните плащания.  По отношение на втората разписка от 17.07.2015г. за получена сума в размер на 553,64 лева, съдът намира, че също не доказва плащане на месечно задължение по поддръжка и ремонт на общи части на ЕС, доколкото липсва посочване на такова основание в нея. В разписката изрично е записано, че сумата се заплаща за по договор за апартамент № 19А – Сънрайз.

Доводът на ответницата, че не е била уведомявана за провежданите общи събрания на ЕС и затова тя не дължи сумите и те не са изискуеми, съставът на въззивния съд намира за неоснователен.

Предвиден е специален ред, по който следва да бъде упражнено правото да бъде предявен иск за отмяна на незаконосъобразно решение на общото събрание на ЕС в чл.40 ЗУЕС. Няма данни или твърдения да е поискана такава отмяна от ответницата, поради което следва да се приеме, че същите са валидни и са породили правни действия по отношение на всички собственици, независимо от това дали са взели лично участие в проведените общи събрания.

По довода за недопустимост на решението, в частта за присъдената законна лихва върху главницата, доколкото ищецът бил заявил воля за присъждането на лихва върху всяка месечна вноска за общи части и поддръжка, а съдът е присъдил лихва в общ размер върху цялата претендирана сума, възззивният съд намира, че СРС не се е произнесъл недопустимо. Искането, отправено към съда е за осъждане на ответницата да заплати една обща сума – 3 672,24 евро за поддръжка и ремонт на общи части за конкретен период от месец април 2012. до месец юли 2016г. ведно със законната лихва  върху главницата, в размер на 812,04 евро. Това е според изявлението на процесуалния представител на ищеца в проведеното на 05.12.2017г. открито съдебно заседание и допуснатото в него уточнение на исковата молба. В така заявените от самия ищец параметрим съдът се е произнесъл допустимо.

По изложените мотиви първоинстанционното решение се явява правилно в обжалваната част и следва да бъде потвърдено от въззивния съд.

 

По разноските:

При този изход от спора право на разноски пред настоящия съд има въззиваемата страна. Въззивният съд съобрази, че пред него са представени доказателства за реално направени разноски от въззваемия – договор за правна защита и съдействие за платена в брой сума от 1000 лева за адвокатски хонорар, който има характера на разписка за плащането. Срещу така претендираното адвокатско възнаграждение е направено възражение за прекомерност от насрещната страна, което съдът намира за основателно.

Предявени са два иск с левовата им равностойност от 7 160,87 лева – иска за главница (3 672,24 евро) и за сумата от 1 583,74 лева – иска за лихви (812,04 евро). Съгласно чл.7, ал. 2, т. 3.  от наредбата за минималните адвокатски възнаграждения, размерът на адвокатско възнаграждение в  случая следва да се определи по следната пропорция -  при интерес от 5000 до 10 000 лв. - 580 лв. + 5 % за горницата над 5000 лв., което се равнява на 688, 04 лева.  Вярно е че разпоредбата на чл.2, ал.5 от същата наредба за процесуално представителство, защита и съдействие по граждански дела възнагражденията се определят съобразно вида и броя на предявените искове, за всеки един от тях поотделно. В случая такова изрично разграничаване на две отделни възнаграждения в представения по делото договор за правна защита и съдействие липсва, затова съдът намира, че е договорено такова между доверителя и довереника само за представителство по главния  иск в производството,т.к. съдът може да присъди само реално договорените и сторени от страните съдебно –деловодни разноски – т.1 от Тълкувателно решение № 6 от 06.11.2013., ОСГКТ, ВКС. По изложените причини адвокатското възнаграждение, претендирано от въззиваемия се явява прекомерно в размера от 1000 лева  и следва да бъде намалено на основание чл.81 от ГПК на 688,04 лева и да му бъде присъдено в този размер.

По правилата на чл.280, ал.3 от ГПК решението на въззивната инстанция е окончателно и не подлежи на касационно обжалване.

 

Воден от горните мотиви, СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, IV-Д въззивен състав

 

                                        Р Е Ш И :

ПОТВЪРЖДАВА решение № 325781 от 30.01.2018г., постановено по гр.д. № 61485 по описа за 2016г, в частта му, с която е осъдена Л.Г.Т. да заплати на „СГМ Г.“, ЕООД с ЕИК: *******, като управител на Етажна собственост, находяща се в гр.Бургас, общ. П., ул. „*******2, УПИ I.-131, на основание чл. 48 от ЗУЕС сумата 2445,96 евро, представляваща главница за неплатени месечни вноски за периода от месец 10.2013г. до месец 07.2016г. за поддържане на общи части в сграда в режим на етажна собственост, находяща се в обл. гр.Бургас, общ. Приморско, ул. „*******2, УПИ I.-131, ведно със законната лихва върху главницата от предявяване на исковата молба – 28.10.2016 г. до окончателното й погасяване, и на основания чл. 86 ЗЗД сумата от 345,16 евро – законна лихва за периода от 16.10.2013 г. до 20.07.2016г.

В останалата част, като необжалвано, решението е влязло в сила.

ОСЪЖДА  Л.Г.Т., с ЕГН: ********** да заплати на СГМ Г.ЕООД, с ЕИК : ******* сумата от  688,04 лв (шестетотин осемдесет и осем лева и четири ст.) – съдебни разноски за адвокатско възнаграждение пред въззивния съд. 

 

Решението е окончателно и не подлежи на касационно   обжалване, на основание чл. 280, ал.3 ГПК.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                ЧЛЕНОВЕ: