Решение по дело №3454/2016 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 1402
Дата: 1 декември 2016 г. (в сила от 17 декември 2016 г.)
Съдия: Тодор Гочев Минов
Дело: 20165530203454
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 ноември 2016 г.

Съдържание на акта

 Р Е Ш Е Н И Е

                                                  01.12.2016 година                       град Стара Загора

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

СТАРОЗАГОРСКИ РАЙОНЕН СЪД                                   VІІ наказателен състав, на първи декември                                                     две хиляди и шестнадесета година.

В публично заседание в следния състав,                

               

                                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ : ТОДОР МИНОВ                      

 

Секретар: Ц.Д.

Прокурор: НАДЕЖДА БЕЛЧЕВА

като разгледа докладваното от съдията ТОДОР МИНОВ,

а.н.дело № 3454 по описа за 2016 година,

 

Р   Е   Ш  И :

 

                        ПРИЗНАВА обвиняемия М.Б.С. родена на *** ***, българка, български гражданин, със средно образование, неомъжена /живуща на семейни начала/, собственик на фирма, неосъждана, ЕГН ********** ЗА ВИНОВНА в това, че на 15.03.2016 година в село Борилово, община Стара Загора, съставила неистински частен документ – жалба от името на Мария Стоянова Янчовска от село Борилово, община Стара Загора и го употребила пред Българска агенция по безопасност на храните – Областна Дирекция по безопасност на храните – град Стара Загора, за да докаже съществуването на административни нарушение, извършени от собственика на смесен магазин за търговия с хранителни и нехранителни стоки в село Борилово, община Стара Загора – престъпление по чл.309, ал.1 от НК, като на основание чл.78а от НК Я ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност за извършеното престъпление и му налага АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ – „ГЛОБА” в размер на 1000 /хиляда/ лева, която да се внесе в полза на Държавата по бюджета на Съдебната власт, след влизане в сила на решението по делото.

                        ОСЪЖДА обвиняемата М.Б.С. със снета самоличност да заплати на Държавата по бюджета на ОД на МВР град Стара Загора сумата от 142,50 /сто и шестдесет лева и 30 стотинки/ лева, представляваща направените по делото съдебни и деловодни разноски, в неговата досъдебна фаза.

                        Решението подлежи на обжалване и на протестиране в 15-дневен срок от днес пред Старозагорският окръжен съд.

 

 

 

 

 

                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ:

Съдържание на мотивите

МОТИВИ

към решение № 1402 от 3454/2016 година

по а.н.дело № 3454/2016 година по описа на Старозагорския районен съд

 

                        Постъпило е постановление на Районна прокуратура Стара Загора с предложение за освобождаване на обвиняемата М.Б.С., ЕГН **********, от наказателна отговорност с налагане на административно наказание за престъпление, изразяващо се в това, че на 15.03.2016 година в село Борилово, община Стара Загора, съставила неистински частен документ – жалба от името на Мария Стоянова Янчовска от село Борилово, община Стара Загора и го употребила пред Българска агенция по безопасност на храните – Областна дирекция по безопасност на храните – град Стара Загора, за да докаже съществуването на административни нарушения, извършени от собственика на Смесен магазин за търговия с хранителни и нехранителни стоки в село Борилово, община Стара Загора – престъпление по чл.309, ал.1 от НК.

                        Районна прокуратура – Стара Загора поддържат изцяло така внесеното постановление и предлагат на обвиняемата да бъде наложена глоба около минималния размер.

                        Защитата на обвиняемия – адвокат Я. пледира на подзащитната й да бъде наложено административно наказание „Глоба” към минималния предвиден в закона размер.

                        Обвиняемата М.Б.С. се признава за виновен и съжалява за извършеното.

                        Съдът, като прецени събраните в наказателното производство по дознанието писмени и гласни доказателства, намери за установена следната фактическа и правна обстановка:

                        Обвиняемата М.Б.С. е жител ***, не е осъждана. Същата е собственик и управител на „МБС 2002” ЕООД – град Стара Загора.

                        От повече от 10 години обвиняемата С. стопанисвала търговски обект – магазин за хранителни стоки в село Борилово, община Стара Загора, който преди това бил собственост на прадядо й. В селото функционирал и още един магазин за хранителни стоки, собственост на свидетеля Вихър Марков, находящ се на площада в центъра на село Борилово, в близост до автобусна спирка. От месец октомври 2015 година свидетелят Марков сключил договор за наем със свидетелката Стела Пенчева Сапунджиева от село Змейово, община Стара Загора. Свидетелката Сапунджиева била собственик и управител на „АГРИПИНА-2015” ЕООД – село Змейово. От месец януари 2016 година свидетелката Сапунджиева открила официално търговския обект и започнала да работи в него, като предлагала за продажба хранителни стоки и стоки за бита.

                        Клиентите от село Борилово били разделени на две групи – едните посещавали магазина на обвиняемата С., а другите на свидетелката Сапунджиева.

                        През 2015 година срещу магазина на обвиняемата С. били подадени няколко жалби, които от своя страна инициирали проверки от различни контролни органи и институции.

                        Обвиняемата С. решила да сигнализира Областна Дирекция по безопасност на храните – град Стара Загора, тъй като в обекта, стопанисван от свидетелката Сапунджиева се предлагало консумация на безалкохолни и алкохолни напитки, както и се продавали строителни материали.

                        За целта на 15.03.2016 година обвиняемата С. написала жалба/сигнал/, в която посочила извършените според нея от свидетелката Сапунджиева нарушения. Жалбата обаче обвиняемата подписала от името на свидетелката Мария Янчовска от село Борилово и я изпратила по пощата.

                        На 16.03.2016 година жалбата била получена в Българска агенция по безопасност на храните – Областна Дирекция по безопасност на храните – град Стара Загора и заведена под входящ № 1557-РД/16.03.2016 година.

                        По обстоятелствата, описани от обвиняемата С., била възложена проверка, която била извършена от свидетелката Маргарита Декова. На 18.03.2016 година свидетелката Декова посетила магазина за хранителни стоки в село Борилово, община Стара Загора, стопанисван от свидетелката Сапунджиева и установила, че обектът не работи, тъй като е опожарен. За установеното свидетелката Декова съставила доклад № **********/18.03.2016 година.

                        На 31.03.2016 година било изготвено уведомително писмо с резултата от проверката до свидетелката Мария Янчовска, което тя получила на 06.04.2016 година.

                        Тъй като не била подавала никакви сигнали, свидетелката Янчовска се учудила и проверила в Областна Дирекция по безопасност на храните – град Стара Загора. Тя се срещнала със свидетелката Радка Стойнова, която я запознала със случая и показала получената жалба /сигнал/. Свидетелката Янчовска установила, че жалбата не е писана от нея и разбрала, че някой сигнализира контролните органи от нейно име и затова подала сигнал в полицията.

                        Видно от заключението на изготвената по делото съдебно-почеркова експертиза № 473/08.08.2016 година /лист 59-68 от ДП/, ръкописният текст е сигнал до директора на отдел „Контрол на храните” от името на Мария Янчовска от село Борилово от 15.03.2016 година е изписан от М.Б.С.; Подписът срещу реквизита „С уважение” и над ръкописния текст „Мария Янчовска” в сигнал до директора на отдел „Контрол на храните” от името на Мария Янчовска от село Борилово от 15.03.2016 година е изписан от М.Б.С..

                        Изложената фактическа обстановка се потвърждава от показанията на свидетелите, обясненията на обвиняемата, заключението на почерковата експертиза, справка за съдимост и други писмени доказателства по описа на делото.

                        Предвид гореизложеното съдът прие за безспорно установено, че обвиняемата С. е осъществила от обективна и субективна страна престъпния състав на престъплението по чл.309, ал.1 от НК, като на 15.03.2016 година в село Борилово, община Стара Загора, съставила неистински частен документ – жалба от името на Мария Стоянова Янчовска от село Борилово, община Стара Загора и го употребила пред Българска агенция по безопасност на храните – Областна Дирекция по безопасност на храните – град Стара Загора, за да докаже съществуването на административни нарушения, извършени собственика на Смесен магазин за търговия с хранителни и нехранителни стоки в село Борилово, община Стара Загора.

                        Деянието е извършено от обвиняемата виновно, при пряк умисъл на вината, като последната е съзнавала обществено опасния му характер, предвиждала е неговите общественоопасни последици и е искала и допускала настъпването им.

                        При определяне вида и размера на административното наказание, съдът се съобрази с двата принципа на наказателно правната ни система: принципа на законоустановеност и принципа на индивидуализация на наказанието.

                        Съгласно първия принцип в специалния текст на Закона, за престъплението се предвижда наказание „Лишаване от свобода” до две години.

                        От доказателствата по делото се установи, че обвиняемата С. не е осъждана за престъпление от общ характер и не е освобождавана от наказателна отговорност по реда на чл. 78а от НК, с деянието не са причинени имуществени вреди.

                        С оглед изложеното и като се съобрази правилото на чл.2, ал.2 от НК, съдът намира, че са налице условията на чл.78а от НК – за извършеното престъпление се предвижда наказание „Лишаване от свобода” до две години, обвиняемата не е осъждана за престъпления от общ характер, не е освобождавана от наказателна отговорност и с деянието не са причинени имуществени вреди, поради което следва да бъде освободена от наказателна отговорност и да й се наложи административно наказание „Глоба”.

                        Съгласно втория принцип – за индивидуализация на наказанието, съдът обсъди обществената опасност на деянието и дееца, мотивите за извършване на престъплението, както и всички смекчаващи и отегчаващи отговорността обстоятелства по смисъла на чл.54 НК.

                        Смекчаващи отговорността обстоятелства – направените пълни самопризнания, оказаното съдействие на разследващите органи и изразеното критично отношение към извършеното, чистото съдебно минало.

                        Отегчаващи отговорността обстоятелства – не са налице.

                        При преценката на смекчаващите и отегчаващите отговорността обстоятелства, съдът прие, че по отношение на обвиняемата е налице превес на смекчаващите такива. Като взе предвид и степента на обществена опасност на деянието и дееца и самокритичното отношение обвиняемата С., съдът й определи административно наказание в минималния, предвиден закона размер, а именно „Глоба” в размер на 1000 лева.

 

                        Водим от горните мотиви съдът постанови решението си.

 

 

 

 

                                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: