Решение по дело №1240/2021 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 1125
Дата: 16 юли 2021 г. (в сила от 16 юли 2021 г.)
Съдия: Чавдар Димитров Димитров
Дело: 20217040701240
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 юни 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

   1125      /  16.07.2021 година, град Бургас

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - БУРГАС, XIX АДМИНИСТРАТИВЕН СЪСТАВ, на първи юли, две хиляди двадесет и първа година, в открито заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧАВДАР Д.

      ЧЛЕНОВЕ: 1. ХРИСТО ХРИСТОВ                 2. МАРИНА НИКОЛОВА

 

при секретаря И. Л. и прокурор Дарин Христов

сложи за разглеждане докладваното от съдия Чавдар Д. КАНД

номер 1240 по описа за 2021 година.

 

Производството по реда на чл.72, ал.1, във вр. с  чл.70, б. "в" от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

 

Образувано е по предложение на Окръжния прокурор на Окръжна прокуратура – Бургас, за възобновяване на административнонаказателно производство, по което е издаден фиш №0434798/17.02.2021г., серия Х, съставен от С.Р.- мл. автоконтрольор към сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР - Бургас, с който на М.Д.Г.  с ЕГН ********** е било наложено административно наказание „глоба“ в размер на 20 лв., за това, че виновно нарушил чл.150а, ал.1, вр. чл.185 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/.

В предложението се излагат доводи за наличие на основание за възобновяване на администратинонаказателното производство по  чл.70, б. "в" от ЗАНН. Иска се от съда да приеме предложението за основателно и да възобнови административнонаказателното производство по фиш №0434798/17.02.2021г., серия Х, съставен от С.Р.- мл. автоконтрольор към сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР - Бургас

Вносителя – Окръжен прокурор на БОП, не се явява лично. Предложението за възобновяване на административнонаказателното производство се поддържа от представител на Прокуратурата на Република България от БОП.

Ответникът по предложението за възобновяване – М.Д.Г., редовно уведомен, не се явява, не се представлява.

Ответникът по предложението за възобновяване – ОД на МВР - Бургас, сектор Пътна полиция, редовно уведомен, не се явява и не се представлява, не взема становище по предложението.

След като прецени твърденията на страните и събрания по делото доказателствен материал, Бургаският административен съд намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Предложението за възобновяване е допустимо.

По аргумент от чл. 71 от ЗАНН подаването на Предложението за възобновяване по чл.70, б. „в“ от ЗАНН е свързано с преценка за липса на изтичане на определен преклузивен срок - в случая двегодишен от влизане в сила на наказателното постановление, която предпоставка практически е налице. Според настоящата съдебна инстанция е налице и надлежен предмет, който да подлежи на преценка за наличие на предпоставките за възобновяване. Предмет на възобновяване са административно-наказателните производства, за които са налице предпоставките по чл.70 ЗАНН.

В конкретния случай нарушението, санкционирано с Фиш серия Х № 0434798/17.02.2021г., издаден от младши автоконтрольор сектор ПП при ОД на МВР Бургас, РУ Несебър и наложеното с него наказание следва да бъдат приравнени на влязло в сила наказателно постановление на основание чл. 186, ал.7 ЗДвП, според която норма „Издаден фиш, глобата по който не е платена доброволно в 7-дневен срок от датата на издаването му, се смята за влязло в сила наказателно постановление и се изпраща за събиране на публичния изпълнител.“

Разгледано по същество обаче, предложението за възобновяване на административно-наказателното производство се явява неоснователно. Съображенията на настоящия съдебен състав на Административен съд Бургас са следните:

Според направилия предложението за възобновяване на административно-наказателното производство за издаване на електронен фиш серия Х, № 0434798/17.02.2021г. в конкретния случай е налице основание на чл. 70, б. "в" от ЗАНН. Нормата на чл. 70, б. "в" от ЗАНН регламентира, че административнонаказателните производства, по които наказателните постановления са влезли в сила, подлежат на възобновяване, когато: в) се открият обстоятелства или доказателства от съществено значение за разкриване на обективната истина, които не са били известни при издаване на постановлението, решението или определението на съда. В конкретния случай няма спор относно това, че срещу М.Г. е бил издаден описания по-горе фиш, с който на основание чл. 185 от ЗДвП му е наложено административно наказание глоба в размер на 20 лева за нарушение на чл. 150а, ал.1 от ЗДвП за това, че на 17.02.2021г. е управлявал личното си МПС със СУМПС, чиято валидност била изтекла.

Месец по-късно - на 17.03.2021г. Г. отправил молба до началника на с-р Пътна полиция Бургас за анулиране на фиша, като мотивирал искането си с наличие на влязла в сила заповед за удължаване срока на действие на документи, чиято валидност била изтекла. Молбата била препратена по компетентност до Окръжния прокурор при Окръжна прокуратура Бургас, който направил процесното искане, мотивирайки го с действието на Регламент 2021/267 от 16.02.2021г. и по-конкретно с разпоредбата на чл.3, т.1 от същия, според която „срокът на валидност за свидетелствата за управление на превозни средства, който в съответствие с разпоредбите на  ДИРЕКТИВА 2006/126/ЕО НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА от 20 декември 2006 година относно свидетелства за управление на превозни средства, който щеше да е изтекъл или ще изтече в периода между 1 септември 2020 г. и 30 юни 2021 г., се счита за удължен или че е бил удължен за срок от 10 месеца, считано от датата на изтичане на срока, посочена на всяко такова свидетелство за управление на превозно средство.“. Обяснява, че Регламентът е бил действащ към момента на констатиране на процесното нарушение, но не е бил известен на автора на фиша.

При така възприетите факти, разгледано по същество, предложението за възобновяване на административнонаказателното производство е основателно.

В конкретния случай е налице материалноправната предпоставка на чл. 70, б. "в" от ЗАНН, според която административнонаказателните производства, по които наказателните постановления са влезли в сила, както и решените и прекратените от съда дела, образувани във връзка с обжалване на наказателни постановления, подлежат на възобновяване, когато се открият обстоятелства или доказателства от съществено значение за разкриване на обективната истина, които не са били известни при издаване на постановлението, решението или определението на съда.

Основания за възобновяването, като извънинстанционен способ за защита, са само онези обстоятелства или писмени доказателства, които са съществували към момента на издаването на НП, но не са били известни на страните и които не са могли да бъдат приобщени към доказателствения материал по административнонаказателното производство при полагане на дължимата грижа от страната да представи по делото всички необходими доказателства, установяващи твърденията й.

Във всички случаи писмените доказателства или обстоятелствата следва да са от съществено значение за разкриване на обективната истина, тоест биха могли да доведат до различно от установеното в производството. Следователно, законът визира такава непълнота на фактическия или доказателствен материал, която се разкрива след като наказателното постановление е влязло в сила и която не се дължи на процесуално нарушение на съда или небрежност от страната.

Смисълът на възобновяването по чл. 70, б. "в" от ЗАНН е новото доказателство/обстоятелство да установява факт, с който се променя фактическата обстановка на административното нарушение и който факт по една или друга причина, макар и съществувал, не е бил известен на административнонаказващия орган, респективно на съда.

Видно е от съдържанието на фиша, глобата е била наложена на Г., за управление на МПС със СУМПС, чиято валидност е изтекла, наручение по чл.150а, ал.1 ЗДвП, за което на основание чл. 185 от ЗДвП му е наложено административно наказание "глоба" в размер на 20 лева.

След постъпването на писмената молба Мариян Г. ***, е била извършена допълнителна проверка, при която е установено, че към датата на извършване на нарушението – 17.02.2021г. действа разпоредба на наднационален акт на ЕС, според която действието на изтеклите документи за правоуправление, вкл. и за категория В се счита продължено за период от 10 месеца, считано от датата на изтичане, посочена във всяко отделно свидетелство. Този извод е верен и изхожда от разпоредбата на чл.19 на същя регламент, именована Влизане в сила и прилагане

Според съдържанието й „Настоящият регламент влиза в сила в деня след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз. Той се прилага от 6 март 2021 година. Въпреки това член 2, параграф 9, член 3, параграф 5, член 4, параграф 6, член 5, параграф 5, член 7, параграф 5, член 8, параграф 5, член 9, параграф 5, член 10, параграф 5, член 11, параграф 5, член 12, параграф 6, член 14, параграф 4, член 15, параграф 5, член 16, параграф 5 и член 17, параграф 5 се прилагат от 23 февруари 2021 година.

Първа, втора и трета алинея от настоящия член не засягат обратното действие, предвидено в членове 2—18.“.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.“, вр. чл.3, т.1 от същия Регламент.

Така установеното обстоятелство, сочи на факта, че в действителност СУМПС към момента на проверката не е бил невалиден и това обстоятелство е от съществено значение за разкриване на обективната истина, като същото обстоятелство не е било известно при издаването на фиша.

Отделно от горнорто, несправедливо и житейски необосновано е ангажирането на административнонаказателната отговорност на лице при липса на нарушение заради липсата на достатъчно правни знания у актосъставителя

С оглед установеното наличие на условията на чл. 70, б. "в" от ЗАНН за възобновяване на административнонаказателното производство, фишът следва да бъде отменен, без да се обсъжда по същество относно неговата процесуална и материалноправна законосъобразност, а производството по издаването му следва да бъде прекратено.

 

Воден от изложеното и на основание чл. 425, ал. 1, т. 2 от НПК, във вр. с чл. 84 от ЗАНН и чл. 70 б. "в" от ЗАНН, съдът

 

РЕШИ:

 

ВЪЗОБНОВЯВА административнонаказателното производство, образувано пред Сектор "Пътна полиция" Бургас при ОДМВР – Бургас, по издаването на фиш серия Х № 0434798/17.02.2021г.

 

ОТМЕНЯ фиш серия Х № 0434798/17.02.2021г., издаден от С.Р., мл. автоконтрольор от с-р ПП при ОД на МВР Бургас.

 

ПРЕКРАТЯВА административно-наказателното производство, образувано във връзка с издаването на фиш серия Х № 0434798/17.02.2021г., издаден от С.Р., мл. автоконтрольор от с-р ПП при ОД на МВР Бургас.

 

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                         ЧЛЕНОВЕ: 1.                           2.