Решение по дело №1318/2019 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 813
Дата: 26 юни 2019 г. (в сила от 13 ноември 2019 г.)
Съдия: Мариета Димитрова Бушандрова
Дело: 20192120201318
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 март 2019 г.

Съдържание на акта

                                    Р Е Ш Е Н И Е

 

813                                     26.06.2019 г.                            град Бургас

 

                       В   И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

Бургаският районен съд,       наказателно отделение, XII-ти състав

На тридесети май                                                                  година 2019

В публично заседание в следния състав:

 

                             Председател: МАРИЕТА БУШАНДРОВА

                             Съдебни заседатели:

 

Секретар: М. К.

Прокурор:

като разгледа докладваното от съдия Бушандрова

НАХД № 1318 по описа на съда за 2019 година

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН и е образувано по жалба от „С.О. гр.“ ЕООД, ЕИК: *****, със седалище и адрес на управление: гр. Бургас, ул. „Сьединение“ № **, с управител М. И. Сп., ЕГН: М**********, представлявано от адв. П.В. срещу Наказателно постановление № 43473 от 15.02.2019г., издадено от Директор на Регионална дирекция за областите Бургас, Сливен, Ямбол към ГД „Контрол на пазара“ при Комисия за защита на потребителите, с което на основание чл. 197 от Закона за защита на потребителите (ЗЗП), на фирмата – жалбоподател е наложено административно наказание „имуществена санкция“, в размер на 500 лв, за нарушение по чл. 8, ал.1 от ЗЗП

С жалбата се изразява несъгласие с горепосоченото наказателно постановление. Моли се съда да отмени изцяло оспореното наказателно постановление, като незаконосъобразно.

В съдебно заседание, за дружеството – жалбоподател, редовно призовани, се явява надлежно упълномощен процесуален представител. Поддържа жалбата. Не сочи доказателства

Процесуалният представител на ответника по жалбата, оспорва жалбата като неоснователна и моли съда да потвърди обжалваното наказателно постановление, като правилно и законосъобразно.

Жалбата изхожда от легитимирано и заинтересовано лице да оспори пред съда законосъобразността на горепосоченото наказателно постановление. Подадена е в законоустановения срок, предвиден в чл. 59, ал. 2 от ЗАНН. Предвид на това съдът намира жалбата за процесуално допустима.

Бургаският районен съд след съвкупна преценка на събраните по делото доказателства и като съобрази закона, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

При извършена проверка, по повод потребителска жалба № Б - 03–335/28.08.2018г., на 05.09.2018г. в магазин „С.“, находящ се в гр. Бургас, ул. „Съединение„ **, стопанисван от дружеството – жалбоподател, било установено, че търговецът стопанисващ обекта, не е поставил в близост до входа на търговския обект информацията, която е задължителна, съгласно разпоредбата на чл.8, ал. 1 ЗЗП, а именно фирмата и адреса на управление на търговеца, име и фамилия на лицето, отговорно за обекта, работно време на търговския обект.

Нарушението било констатирано с КП № К-2639044 от 05.09.2018г.

На фирмата-жалбоподател бил съставен АУАН №К-0043473 от 27.09.2018г. Актът бил съставен в присъствието на управителя, бил предявен за запознаване със съдържанието му, след което бил подписан с възражението, че нарушителят не е съгласен със съдържанието му. В предвидения в Закона срок, били депозирани и писмени възражение, в които било изразено несъгласие с констатациите, обективирани в АУАН с молба за приложение разпоредбата на чл. 28 ЗАНН. 

Въз основа на установеното с АУАН, впоследствие било издадено и обжалваното в настоящото производство наказателно постановление, с което на основание чл. 197 от Закона за защита на потребителите (ЗЗП), на фирмата – жалбоподател е наложено административно наказание „имуществена санкция“, в размер на 500 лв, за нарушение по чл. 8, ал.1 от ЗЗП, с фактическо описание на нарушението, идентично с това в акта.

Изложената фактическа обстановка, съдът прие за установена въз основа на гласните доказателствени средства – показанията на актосъставителя, както и от приложените по делото писмени доказателствени средства.

Съдът, с оглед установената фактическа обстановка и съобразно възраженията и доводите на жалбоподателя, както и като съобрази задължението си да проверява изцяло законосъобразността на наказателното постановление, независимо от основанията, посочени от страните, намира жалбата за неоснователна, а съображенията за това са следните:

Съдът намира, че при съставяне на АУАН и при издаване на атакуваното НП са спазени изискванията, визирани в разпоредбите на чл. 42 и чл. 57 ЗАНН. Видно от приложените писмени доказателства АУАН и НП са издадени от компетентни органи, съдържат всички изискуеми от ЗАНН реквизити - описано е нарушението и обстоятелствата, при които то е извършено, посочени са дата и място на извършване на деянието, както и нарушената законова разпоредба и нормата, въз основа на която е определена санкцията. В случая не са налице формални предпоставки за отмяна на обжалваното НП, тъй като при реализиране на административнонаказателната отговорност на жалбоподателя не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, водещи до порочност на административнонаказателното производство против него.

По съществото на спора, съдът намира следното:

В ЗЗП е създадено разширено собствено понятие за търговец, различно от това по ТЗ - § 13, т. 2 от Допълнителната разпоредба на ЗЗП – „търговец“ е всяко физическо или юридическо лице, което продава или предлага за продажба стоки, предоставя услуги или сключва договор с потребител като част от своята търговска или професионална дейност в публичния или в частния сектор, както и всяко лице, което действа от негово име и за негова сметка. От тълкуването на тези разпоредби и от текста на чл. 8, ал.1 ЗЗП, категорично може да се направи извод, че нарушител по този текст може да бъде и физическо и юридическо лице.

Съгласно разпоредбата на чл. 8. ал. 1 от ЗЗП, Търговецът е длъжен да постави в близост до входа на търговския обект следната информация: 1. фирмата и адреса на управление на търговеца; 2. името и фамилията на лицето, отговорно за обекта; 3. работното време на търговския обект. При неспазването на посоченото изискване, съгласно разпоредбата на чл. 197 ЗЗП, на виновните лица се налага глоба, а на едноличните търговци и юридическите лица - имуществена санкция, в размер от 500 до 3000 лв. Неспазването на задължението по чл. 8, ал. 1 от ЗЗП се установява от показанията на актосъставителя и не се отрича и от жалбоподателя, че в проверявания обект е липсвала информацията по чл. 8, ал. 1 от ЗЗП. В жалбата по същество не се и оспорва извършеното нарушение.

Съдът не споделя доводите на жалбоподателя за допуснато процесуално нарушение поради неконкретизиране на описаното нарушение. Такава неяснота липсва, тъй като в обстоятелствената част на НП изрично е посочено, че на входа на търговския обект, липсва информацията по чл. 8, ал. 1 ЗЗП, поради което и няма как да се приеме, че жалбоподателят е лишен от възможност да разбере, за какво е ангажирана административно - наказателната му отговорност. Пояснения в тази връзка има и в АУАН, надлежно връчен на жалбоподателя, както и в Констативния протокол.

Съдът намира, че нарушението не е маловажно и не би могло да се приложи разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН. В случая липсват и трите изискуеми елементи на информацията, която е следвало да постави на търговския си обект жалбоподателя. Нарушението е на просто извършване и с нищо не се отличава от останалите случаи на нарушения на  чл. 8, ал.1 от ЗЗП. Обстоятелството, че нарушението е извършено за първи път е отчетено от наказващия орган, който е наложил административното наказание в неговия минимален размер – 500лв.

Наложеното наказание е в минималния, предвиден в текста на закона размер, поради което не може да бъде намалявано от страна на съда. При този размер, наказанието би изпълнило целите си – да предупреди и превъзпита нарушителя към спазване на установения правов ред и да въздейства възпитателно и предупредително върху останалите граждани така, както визира разпоредбата на чл. 12 от ЗАНН.

Мотивиран от гореизложените съображения и на основание чл. 63, ал. 1, предл. 2 от ЗАНН, Бургаският районен съд

 

                                        Р   Е   Ш   И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 43473 от 15.02.2019г., издадено от Директор на Регионална дирекция за областите Бургас, Сливен, Ямбол към ГД „Контрол на пазара“ при Комисия за защита на потребителите против „С.О. гр.“ ЕООД, ЕИК: *****, със седалище и адрес на управление: гр. Бургас, ул. „Сьединение“ № **, с управител М. И. Сп., ЕГН: М**********, представлявано от адв. П.В., с което на основание чл. 197 от Закона за защита на потребителите (ЗЗП), на фирмата – жалбоподател е наложено административно наказание „имуществена санкция“, в размер на 500 лв, за нарушение по чл. 8, ал.1 от ЗЗП.

 

Решението може да бъде обжалвано с касационна жалба пред Бургаския административен съд, в 14-дневен срок от съобщението до страните за постановяването му.  

 

 

 

                                                                    СЪДИЯ: / п /

 

 

 

Вярно с оригинала!

Секретар: М.К.