Определение по дело №8456/2011 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 751
Дата: 24 януари 2012 г.
Съдия: Анна Иванова Щерева
Дело: 20112120108456
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 6 октомври 2011 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ



24.01.2012г.


гр.Бургас


Text Box: Бургаският районен съд	I граждан
На двадесет и четвърти януари две хиляди и дванадесета година В закрито заседание в следния състав :

 

I граждански състав

 

Председател: АННА ЩЕРЕВА

 

като разгледа докладваното от съдията Щерева гражданско дело № 8456 по описа за 2011 година, за да се произнесе, взе предвид следното :

 

Производството е образувано по искова молба на Д.П. 0'С., поданик на Великобритания, действащ чрез пълномощника си адвокат Мариела Иорадонав Стайкова със съдебен адрес гр.София, бул."Витоша" № 90, ет.6, против „Индиго" ООД със седалище и адрес на управление гр.Бургас, ул."Сливница" № 6, ет.2, представлявано от управителите Д.П. 0'С. и Недко Стефанов Стефанов, действащи заедно и поотделно, и против М.Т.И. с ЕГН ********** ***. Ищецът моли съда да установи нищожността на описаните в исковата молба два договора за покупко-продажба на недвижим имот и да отмени нотариалните актове, с които те са сключени. Твърди, че е съдружник и управител на ответното дружество. Атакуваните сделки са сключени между дружеството, представлявано от вписания в търговския регистър управител Недко Стефанов - действащо като продавач, и от друга страна -ответницата М.Т.И. - купувач. Ищецът основава исковете си за нищожност на твърдения за противоречие на сделките със закона и липса на съгласие, като сочи, че решението на общото събрание за избор на Недко Стефанов за управител на ответното дружество и решението на общото събрание по чл.137, ал.1, т.7 от ТЗ за продажба на имотите са нищожни - такива събрания не са се провеждали, такива решения не са вземани и ищецът не е подписвал представените при сключването на сделките писмени протоколи, които са неистински документи.

Ответното дружество „Индиго" ООД е редовно уведомено по реда на чл.51 вр. чл.47 ал.5 от ГПК. На същото е назначен и особен представител на основание чл.29 ал.4 от ГПК. В срока по чл.131 ал.1 от ГПК представител на ответното дружество не представя писмен отговор и не изразява становище по иска.

Ответницата М.Т.И. представят писмен отговор ь срока по чл.131 ал.1 от ГПК, с който оспорва иска. Сочи и основания за недопустимост на производството.

След съвкупна преценка на доводите на страните, на събраните по делото доказателства и на разпоредбите на закона Бургаският районен съд намира за установено следното:

Предявените искове за нищожност на договори подлежат на разглеждане по реда на общото исково производство като установителни искове. Като абсолютна процесуална предпоставка за допустимостта на установителния иск законът /чл.124 ал.1 от ГПК/ въвежда изискване за наличие на правен интерес от предявяването му. В случая ищецът -съдружник в ответното дружество е трето лице по отношение на атакуваната сделка, сключена между двамата ответници. Поради това претендираната нищожност на сделките няма да породи директни последици в правната сфера на ищеца. Действително като съдружник в ООД ищецът има имущественото право да получи ликвидационен дял, но това право се поражда едва при прекратяване на дружеството с ликвидация. Правото на ликвидационен дял е и условно право, тъй като е обусловено от съотношението между активи и пасиви в имуществото на ООД към момента на ликвидацията. Поради това съдът приема, че ищецът не разполага с правен интерес да установява нищожност на сделка, сключена с имущество на дружеството.

Налице е и друга пречка за допустимостта на производството. Ищецът основава претендираната нищожност на договорите, сключени от ответното търговско дружество, на твърдения за неистинност /невярност и неавтентичност/ на приложените при сключването на сделките протоколи за решения на общото събрание на дружеството. Твърдяната неистинност е резултат от нищожност на решенията на общото  събрание на дружеството, които са обективирани в тези документи. Нищожността и юзаконосъобразността на решения на общото събрание на ООД се редявяват по реда на чл.74 от Търговския закон пред компетентния кръжен съд. В този смисъл са налице задължителни указания на ВКС -,лкувателно решение № 1/ 06.12.2002г. по т.д. № 1/ 2002г. на ОСГК. гдопустимо е тези пороци да се релевират за първи път в настоящото що исково производство, още повече, че едното от атакуваните от <еца решения на общото събрание подлежи на вписване в търговския 'истър /това за избор на Стефанов за управител ответното ООД/ и следва бъде   отменено   от   компетентния   търговски   съд,   за  да  бъде тивопоставено на третите лица - в случая ответницата М.И..

Поради описаните процесуални пречки предявените установителни >ве са недопустими и производството по тях следва да бъде ратено.

Мотивиран от горното, на основание чл.130 от ГПК Бургаският 1ен съд


ОПРЕДЕЛИ:

 

 

ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д. № 8456/ 2011г. по описа на Бургаския районен съд.

РАЙОНЕН СЪДИЯ :



Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Бургаския окръжен съд в едноседмичен срок от връчването му на страните.