РЕШЕНИЕ
№ 69/17.09.2019г.
гр. Бургас
В ИМЕТО НА НАРОДА
Бургаски апелативен съд гражданско отделение
На четвърти септември 2019 Г.
В публично съдебно заседание в състав :
ПРЕДСЕДАТЕЛ: РУМЯНА МАНКОВА
ЧЛЕНОВЕ СЪБИНА ХРИСТОВА
СТАНИСЛАВА КОСТОВА
Като разгледа докладваното от съдия Христова в.гр. дело № 217 по описа за 2019 г. на Апелативен съд – Бургас, за да се произнесе, взе предвид следното
Производството е по чл. 258 и сл. ГПК
Образувано е по въззивната жалба на С. Н. от гр. Б., против решение № 137 от 03.04.2019г. по гр.д. № 1459/ 2018г. на БОС в частта, в която е определен режим на лични контакти на бащата К. Ж. П. с ЕГН ********** и детето Д. К. П. с ЕГН **********. Според жалбоподателката определеният режим не е съобразен с факта, че детето е кърмаче, което не позволява отвеждането му до ЦОП два пъти седмично с престой от един час и връщането му обратно в дома й ,за да бъде нахранено. Моли съда да постанови режим, при който срещите с бащата да са един път месечно.
Отговор не е постъпил в законния срок от страна на другия родител.
По делото не са направени доказателствени искания.
Бургаски апелативен съд, след цялостна преценка на събраните по делото доказателства приема от фактическа и правна страна следното:
С обжалваното решение окръжният съд е определил режим на лични контакти между бащата - въззиваем К. Ж. П. с ЕГН ********** и детето Д. К. П. с ЕГН ********** : два пъти седмично – в понеделник и четвъртък, в продължение на един час в сградата на Центъра за обществена подкрепа – гр. Б., находяща се на улица „Д“ № *, в рамките на работното време на центъра, в присъствието на специалист - социален работник или психолог. В случай, че някой от определените дни е неработен или неприсъствен, съдът е постановил срещата да се осъществи в първия следващ работен ден.
За да определи режима на лични контакти по този начин, съдът е взел предвид възрастта на детето, влошените лични отношения между родителите и интересите на детето от най-ранна възраст да формира отношения на доверие и привързаност и с двамата си родители.
При определяне на периодичността и времетраенето на срещите съдът е взел предвид обстоятелството, че детето е кърмаче.
Пред настоящата инстанция не се спори, че майката продължава да кърми детето, което е на 1г. и 2 месеца.
Въззивната инстанция не намира основание да измени така определения режим по следните съображения:
Определените два дни в седмицата позволяват на майката да уговори часовете за срещата по начин, който да не пречи на кърменето на детето, което на тази възраст приема вече и обща храна и съобразно правилата за хигиена на храненето се нуждае и от определена пауза между храненията. В този смисъл би било от всестранна полза двамата родители да изградят способност да се уговарят за най-подходащото с оглед ежедневния режим на детето време за лични контакти на бащата.
От най-съществено значение в случая е детето да изгради определен навик за среща с другия си родител, с когото не живее постоянно. В тази най-ранна възраст, от гледище на обикновената житейска опитност, от него не може да се очаква да има спомени за човек, ако го вижда един път в месеца. От значение съгласно чл. 59,ал.4 СК е и желанието на родителите – така бащата в отговора на исковата молба е изразил желание да се среща с детето всяка седмица в един от почините дни от 10ч. до 17ч., но съдът намира, че в тази възраст подобно продължително откъсване на детето от майката е неподходящо, независимо от проявеното желание за по-продължителен контакт.
Не е без значение и обстоятелството, незасегнато в обжалваното решение, че бащата отглежда другото дете на двамата родители и на двете деца при тези срещи следва да се даде възможност за създаване на близки отношения като брат и сестра.
На последно място, при определяне на подходящия режим следва да се вземе предвид и възможността на бащата да изгради самостоятелни умения за общуване с детето и неговото отглеждане, доколкото подобен режим е подходящ само за най-малки деца, а след навършване на определена възраст и при достигане на определена самостоятелност на детето подлежи на промяна. Съдебната практика със задължителен характер трайно определя срещата и вземането на детето от родителя, като най-съществената част от режима на лични контакти на родителя с детето, което в най-пълна степен съответства на интереса на детето.
Ето защо въззивният съд намира, че ако бъде определен период на срещите с бащата от един път месечно , както е поискала въззивницата или обичайния режим през седмица както за детето , така и за другият родител ще бъде необосновано, с оглед конкретната причина на кърменето, затруднен процесът на създаване на хармонични и пълноценни взаимоотношения от типа родител-дете.
По изложените съображения съдът намира, че обжалваното решение като правилно следва да бъде потвърдено.
Мотивиран от изложеното Бургаски апелативен съд
РЕШИ:
Потвърждава решение № 137 от 03.04.2019г. по гр.д. № 1459/ 2018г. на БОС.
Решението подлежи на обжалване пред ВКС в едномесечен срок от връчването му на страните с касационна жалба.
ПРЕДСЕДАТЕЛ
ЧЛЕНОВЕ