Решение по дело №777/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260134
Дата: 27 ноември 2020 г.
Съдия: Миглена Руменова Маркова
Дело: 20205300600777
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от частен характер
Дата на образуване: 18 май 2020 г.

Съдържание на акта

 

 

          Р Е Ш Е Н И Е

 гр.Пловдив, 27.11.2020 г.

 

                                         В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ,  в публично заседание на двадесет и втори октомври две хиляди и двадесета година, в състав

 

                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛАНА СТАНЕВА

                                                     ЧЛЕНОВЕ: МИГЛЕНА МАРКОВА

АТАНАСКА АНАСТАСОВА                                                

                                                                           

 

При секретаря Даниела Дойчева, като разгледа докладваното от съдия Маркова ВНЧХД №777/2020г., за да се произнесе, взе предвид следното:

          Производството е по реда на Глава XХІ от НПК.

Образувано е по въззивна жалба на частния тъжител М.К. срещу Присъда №26/28.01.2020г., постановена по НЧХД № 5564/2019г. по описа на ПРС, ХІV –ти н.с.

С присъда №26/28.01.2020г., постановена по НЧХД № 5564/2019г. по описа на ПРС, ХІV –ти н.с, е признал подсъдимия: М.Т.К. за невиновен в това на 08.06.2018г. в с.В, обл.Пловдив да е причинил на М.Т.К.  лека телесна повреда – болка и страдание без разстройство на здравето, изразила се в причиняване на три броя охлузвания,  престъпление по чл. 130 ал.2 от НК, поради което и на основание чл. 304 от НПК го е оправдал по така повдигнатото обвинение.

          На осн. чл.190 ал.1 от НПК  частната  тъжителка е осъдена да заплати направените по делото разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 700 лева на подсъдимия М.Т.К. и по сметка на Районен съд гр.Пловдив сумата от 100/сто/ лв. разноски по делото.

Срещу постановената присъда е постъпила жалба  от частната  тъжителка, с която присъдата се атакува като неправилна, незаконосъобразна  и необоснована. Иска  се  присъдата да се отмени и да се постанови нова, с която подсъдимия да бъде осъден  за извършено престъпление по чл. 130, ал. 2 от НК. В срока по чл.320 ал.4 от НПК е постъпило и допълнително становище от частния тъжител, в което са подробно развити аргументите във връзка, с които се поддържа искането за отмяна на присъдата като неправилна и незаконосъобразна.

В съдебно заседание пред настоящата инстанция частната тъжителка – М. К., редовно призована не се явява. Поверениците й- адв. П. и адв. Кавърджикова поддържат жалбата и допълнението към нея. Твърдят, че неправилно са интерпретирани доказателствата от страна на РС-Пловдив, доколкото от показанията на свид. Г.И., свид.Г.Г. и обясненията на подс.М.К. се установява, че между подсъдимия и тъжителката е имало съприкосновение, при което той я е бутнал на земята, тя е паднала на лявата си страна и са настъпили  телесни увреждания. Сочи се, че е неправилен извода на първостепенния съд, че причинените на частната тъжителка увреждания са настъпили в резултат на падането й от колелото, а не от повторното бутане на пострадалата от подсъдимия, предвид заключението на вещото лице, което не изключва вероятността да са получени при повторното й падане.

В  съдебно заседание адв.П. пледира, че неправилно съдът е приел, че телесните увреждания на тъжителката са причинени по непредпазливост от подс.К., доколкото и показанията на свид. Г.Г. и заключението на вещото лице категорично обосновават извод, че  с действията си подсъдимия е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъплението по чл.130 ал.2 от НК.

Защитникът на подсъдимия –адв.Г.  моли присъдата на първоинстанционния съд да бъде потвърдена като правилна и законосъобразна.  Сочи, че анализа на събраните по делото доказателства  направен от РС-Пловдив  е правилен, както и извода, че телесните увреждания ако са причинени с лекия автомобил то деянието е несъставомерно по чл.130 ал.2 от НК. Моли да им бъдат присъдени направените по делото разноски пред въззивната инстанция.

Подсъдимият моли да бъде признат за невиновен, като отрича да е съпричастен към деянието, в което е обвинен.

Пловдивският окръжен съд, след като обсъди доказателствата по делото, изразеното от страните в жалбата и пред настоящия съдебен състав и съобразно правомощията си по чл. 313 и чл.314 от НПК, като провери изцяло правилността на присъдата по посочените от страните основания и извън тях, намира и приема за установено следното:

Жалбата е процесуално ДОПУСТИМА, подадена в срок, от процесуално легитимирано лице и е насочена срещу подлежащ на обжалване по реда на глава ХХІ от НПК съдебен акт. Разгледана по същество е НЕОСНОВАТЕЛНА.

За да постанови присъдата си, Пловдивският районен съд е възприел за установена по несъмнен и категоричен начин следната фактическа обстановка:

Подсъдимият М.Т.К. е роден на ***г***, българин, български гражданин, неосъждан, със средно специално образование, женен, пенсионер по болест, живущ ***, ЕГН **********.

Подсъдимият М.К. и частната тъжителка М.К. ***, но били във влошени взаимоотношения, поради което и подсъдимия избягвал контакти с нея. На 08.06.2018г. сутринта той излязъл заедно със свид. Д.Т., с която живее на семейни начала, от дома им. Двамата се качили в лек автомобил марка „Сеат“ с рег.№ ***, за да я закара на работа. Подс.М.К. управлявал лекия автомобил, а свид. Д.Т.била на предна дясна седалка.

В това време тъжителката също била излязла от дома си и се придвижвала на велосипед по улица в селото. Подсъдимият я наближил и с предната част на автомобила бутнал тъжителката. Тя паднала от колелото на земята, на лявата си страна, като се ударила в областта на лява лакътна става, лява предмишница и лява коленна става.

Подс. К. слязал от автомобила и се приближил към нея, в това време тъжителката К. се изправила и между двамата възникнало спречкване, при което подсъдимия я блъснал и тя паднала отново на  земята.

В близост до случващото се бил свид. Г.Г., който бил паркирал автомобила си на около 30-40м. от тях, както и свид. Г.И..

Подсъдимият се качил на колата и закарал свид. Д.Т. до работното й място, а тъжителката отишла до катедрата по съдебна медицина в УМБАЛ „Св.Г.“***, където била прегледана и освидетелствана. Било й издадено съдебно медицинско удостоверение № 612/2018г., в което било отбелязано, че са й приченени охлузвания по лява лакътна става, лявата предмишница и лявата коленна става.

За случило се  М.К.  сигнализирала органите на реда. Било образувано досъдебно производство № 251/2018г. по описа на РУ-Труд, пр.преписка № 5408/2018г. На 15.04.2019г. било изготвено постановление за спиране на наказателното производство, с което М.К. ***, че тъй като се касае за престъпление от частен характер може да подаде тъжба в съда в шестмесечен срок. На 11.09.2019г. М.К. ***, поради което на 30.10.2019г. досъдебното производство било прекратено.

В хода на съдебното следствие е назначена и изготвена съдебно медицинска  експертиза, от чието заключение се установява, че на 08.06.2018г. в с.В  на М.К. са били причинени следните травчатични увреждания: охлузване по задната повърхност на лявата лакътна става със забелване на епидермиса, охлузване по предната повърхност на лявата коленна става и охлузване по задната повърхност на лявата предмишница. Вещото лице е посочило, че описаните травматични увреждания са причинени по най- общия механизъм на удар с или върху твърд тъп предмет и по конкретно чрез тангенциално действие на такъв предмет. Същите по медико- биологичен признак са довели до болка и страдание без причиняване на разстройство на здравето.

Възприетата фактическа обстановка се подкрепя от събраните по делото доказателства, които са детайлно и подробно разгледани от РС Пловдив, като съдът е дал аргументиран отговор, кои доказателства приема за достоверни, кои не и защо. Мотивите на съда относно това кои доказателства кредитира и въз основа на какви съображения, както и изградената от тях фактическа обстановка се споделят и от настоящата съдебна инстанция.

Правилно ПРС е кредитирал гласните доказателства- показанията на свидетеля Г.Г., като е отчел, че същият е незаинтересуван от изхода на делото лице. В тази насока наведеното пред въззивната инстанция твърдение, че същият е забелязан от подсъдимия да излиза от дома на тъжителката, след прочитане на присъдата на РС-Пловдив, не се доказаха. Настоящият съдебен състав счита, че показанията на свид. Г.Г. следва да се кредитират с доверие като хронологично последователни, обективни, излагащи механизъм на настъпване на телесните увреждания на тъжителката, който не обслужва тезата нито на подсъдимия, нито на пострадалата. Доколкото първия категорично отрича да е блъскал пострадалата, а тъжителката К. сочи в тъжбата си, че ги е получила при блъскането си на земята от подс.К..

Обосновано са кредитирани с доверие показанията на свид. Я.В., в които същия излага характеристични данни за подсъдимия, както и писмените доказателства по делото – СМУ №612/2018г., Решения на ТЕЛК, Постановление за спиране и прекратяване на наказателното производство и справка за съдимост, частично от обясненията на подс. М.К., показанията на свид. Д.Т. и Г.И., както и заключението на съдебно медицинската експертиза.

Правилно първостепенния съд не е кредитирал с доверие показанията на свид. Д.Т., в частта относно отправени обиди от тъжителката към подсъдимия и изложения от нея механизъм на падане на К., като е посочил, че показанията й не кореспондират с показанията на свид. Г., както и заключението на СМЕ и предвид обстоятелството, че живее на семейни начала с подсъдимия, поради което и се явява заинтересувана от изхода на делото.

 Показанията на свид. И. правилно не са ценени с доверие от първостепенния съд. В тях същата е посочила, че макар подсъдимия да е протегнал ръце към тъжителката, която го е връхлитала с колелото си и е паднала, не е имало контакт между тях. Това й твърдение противори на елементарната житейска логика, доколкото не е ясно в такъв случай, каква е причината тъжителката да падне на земята от колелото, а и е в противоречие с обясненията на подсъдимия, който твърди, че я е хванал за раменете и тя е седнала на седалищните си части.

Обосновано след съпоставка със събрания по делото доказателствен материал не са ценени с доверие обясненията на подс.К. в частта относно бутнал ли е с лекия си автомобил  тъжителката, като некореспондиращо със заключението на СМЕ, показанията на свид. Г. и твърдението му, че избягва контакти с тъжителката и нейните близки предвид усложнените им взаимоотношения.

Предвид изложеното не се възприемат изложените от защитата аргументи за неправилна интерпретация на доказателствения материал във връзка с механизма на причиняване на  телесното увреждане на тъжителката.

Правилно като компетентно изготвено е ценено  заключението на съдебно медицинската експертиза и дадените от вещото лице разяснения в съдебното заседание, от които се установява, че е възможно при падане наляво да се получат уврежданията на тъжителката, както и че липсват данни за наслагване на телесните нарянявания. Обстойно вещото лице е разяснило, че при падане от колело върху неравна повърхност има вероятност да са по- големи охлузванията, защото тялото се плъзга  тангенционално с пътната  настилка.

При така възприетата и от въззивния съд фактическа  обстановка се налага правния извод, че правилно е приложен и съответния на нея материален закон, като първоинстанционният съд е приел, че подс. М.Т.К. не е осъществил от обективна и субективна страна съставомерните признаци на престъплението по  чл. 130 ал.2 от НК, поради което и на осн.чл.304 от НПК го е признал за невиновен.

Правилно първоинстанционния съд е приел, че не е осъществен състава на престъплението, визирано в чл.130 ал.2 от НК, тъй като телесните увреждания са причинени на тъжителката К., след като подсъдимия я е ударил при управление на моторно превозно средство. В глава ХІ раздел ІІ-ри на НК е регламентирано като престъпление само умишленото и непредпазливо причиняване на средна и тежка телесна повреда и смърт при настъпило пътно транспортно произшествие. Леката  телесна повреда  по смисъла на чл.130 ал.1 и ал.2 от НК не е визирана сред вредните последици, чието настъпване субсимира състав на престъпление по този раздел.

 Механизмът на причиняване на телесната повреда на пострадата сочи, че е налице непредпазливост от страна на подс.К. спрямо настъпилите от деянието последици. Същият не е предвиждал настъпването на обществено опасните последици, но е бил длъжен и е могъл да предвиди, че в резултат на движението на управлявания от него лек автомобил в близост до велосипедист е възможно, водача му да падне и да настъпят телесни увреждания. Причиняването обаче на лека телесна повреда по непредпазливост, не е регламентирано като престъпление в НК. За увреждането лицето може да отговаря за непозволено увреждане по смисъла на чл.45 от ЗЗД.

ПРС се е произнесъл правилно съобразно разпоредбата на чл.190 от НПК, относно направените по делото разноски.

Пред настоящата инстанция са направени разноски от подсъдимия за адвокатско възнаграждение в размер на 700лв, които съобразно разпоредбата на чл.190 от НПК следва да бъдат възложени в тежест на частния тъжител, поради което и следва същата да се осъди да ги заплати.

С оглед на изложеното Пловдивският окръжен съд намира атакуваната присъда за обоснована и съответна на събраните по делото доказателства. Не са налице основания за нейната отмяна и изменение,  поради което трябва да се потвърди. Жалбата срещу нея като неоснователна следва да се остави без уважение.

С оглед на изложеното и на основание чл.334 т.6 и чл.338 от НПК  Пловдивският окръжен съд

 

                          Р   Е  Ш  И :

 

ПОТВЪРЖДАВА Присъда №26/28.01.2020г., постановена по НЧХД № 5564/2019г. по описа на ПРС, ХІV –ти н.с.

ОСЪЖДА М.Т.К.  да заплати на  М.Т.К. разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 700 /седемстотин/ лева.

Решението е окончателно и не подлежи на протест и обжалване.

Да се уведомят страните, че решението е изготвено. 

                                                                      

                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                    ЧЛЕНОВЕ:     1.

 

 

                                                                             2.