Решение по дело №8149/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 5363
Дата: 10 септември 2020 г. (в сила от 10 септември 2020 г.)
Съдия: Велина Светлозарова Пейчинова
Дело: 20191100508149
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 20 юни 2019 г.

Съдържание на акта

                        Р      Е       Ш     Е      Н      И      Е

 

                                     град София, 10.09.2020 година

 

         В    И  М  Е  Т  О    Н А     Н  А  Р  О  Д  А

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Г.О., ІІІ-В състав в публично съдебно заседание на осемнадесети юни през две хиляди и двадесета година в състав:                                       

                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛАЙ ДИМОВ

                                                                          ЧЛЕНОВЕ: ВЕЛИНА ПЕЙЧИНОВА

                                                                          мл.с.: МАРИЯ ИЛИЕВА

 

при секретаря ЦВЕТЕЛИНА ПЕЦЕВА и с участието на прокурор ………… разгледа докладваното от съдия ПЕЙЧИНОВА въз.гр.дело №8149 по описа за 2019 година и за да се произнесе след съвещание, взе предвид следното:

 

         Производството е по реда на чл.258 – чл.273 от ГПК.

С решение №96364 от 17.04.2019г., постановено по гр.дело №7113/2016г. по описа на СРС, І Г.О., 50-ти състав, е признато за установено по предявените от „Т.С.” ЕАД срещу „И.Т.” ООД искове с правно основание чл.422 ГПК във вр. с чл.59 ЗЗД и чл.86 ЗЗД, че ответникът дължи на ищеца сумата от 1253.97 лв., представляваща стойността на доставена от топлофикационното дружество топлинна енергия за имот – магазин №2, находящ се в град София, ул.********, с код на платеца: Т404773, за периода от 01.11.2013г. до 30.04.2015г., с която сума ответникът се е обогатил без основание за сметка на обедняването на ищеца, ведно със законна лихва, считано от 20.11.2015г. до окончателното изплащане на вземането, както и сумата от 135.73 лв., лихва за забава за периода от 30.09.2013г. до 10.11.2015г., за които суми е издадена заповед за изпълнение на парично задължение по чл.410 ГПК по ч.гр.д. №71050/2015г. по описа на СРС, І Г.О., 50-ти състав. С решението е осъден „И.Т.” ООД да заплати на „Т.С.” ЕАД на основание чл.78, ал.1 от ГПК сумата от 77.79 лв., представляваща направени разноски в заповедното производство, както и сумата от 197.37 лв., представляваща направени разноски в исковото производство.

         Постъпила е въззивната жалба от ответника - „И.Т.” ООД, представлявано от управителя А.А., чрез адв.П.И., с която се обжалва изцяло решение №96364 от 17.04.2019г., постановено по гр.дело №7113/2016г. по описа на СРС, І Г.О., 50-ти състав, с което са уважени предявените искове с правно основание чл.422 ГПК във вр. с чл.59 ЗЗД и чл.86, ал.1 от ЗЗД и са присъдени в полза на топлофикационното дружество сторени разноски в заповедното и исковото производство. Инвокирани са доводи за незаконосъобразност и неправилност на обжалваното решение на СРС, като постановено в нарушение на материалния закон. Поддържа се, че след като между страните не са възникналите договорни отношения за доставка на топлинна енергия относно процесния имот – такава констатация се съдържа в мотивите на обжалваното решение, предвид на което неправилно СРС е обосновал извода за основателност на предявения иск. На следващо място се оспорват констатациите на съда досежно установяване на реалното количество на доставена топлинна енергия в процесния топлоснабден имот. Оспорват се изводите на изслушаните по делото СТЕ и ССчЕ относно дължимостта на претендираните от ищеца суми, като недоказващи реално потребление. Предвид изложеното моли съда да постанови съдебен акт, с който да отмени обжалваното решение на СРС и да постанови друго решение, с което да отхвърли предявените искове. Претендира присъждане на разноски. Представя списък по чл.80 от ГПК.

Въззиваемата страна - „Т.С.” ЕАД, депозира писмен отговор, в който взема становище за неоснователност на подадената въззивна жалба на ответника. Изложени са аргументи, че правилно и законосъобразно първоинстанционният съд е анализирал релевантните за спора факти и доказателства като е приел, че предявените искове за установяване на вземания за главница и лихва за забава са основателни и доказани по размер, предвид на което са уважени изцяло заявените искови претенции. Моли съда да постанови съдебен акт, с който да потвърди обжалваното решение на СРС като правилно и законосъобразно. Претендира присъждане на разноски за юрисконсултско възнаграждение за въззивната инстанция. Прави възражение за прекомерност по отношение на претендирани от въззивника разноски за адвокатско възнаграждение.

Трето лице-помагач - „Т.  с.” ЕООД не изразява становище по подадената въззивна жалба.

         Предявени са от „Т.С.” ЕАД срещу „И.Т.” ООД при условията на обективно съединяване искове с правно основание чл.422 от ГПК във връзка с чл.59 от ЗЗД и чл.86, ал.1 от ЗЗД.

Софийският градски съд, като обсъди доводите на страните и събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, намира, че фактическата обстановка се установява така, както е изложена подробно от първоинстанционния съд. Пред настоящата инстанция не са събрани доказателства по смисъла на чл.266 от ГПК, които да променят установената фактическа обстановка. В тази връзка в мотивите на настоящия съдебен акт не следва да се преповтарят отново събраните в първата инстанция доказателства, от които се установяват факти и обстоятелства относими към конкретния правен спор.

В конкретния случай не е спорно между страните и се установява от доказателствата по делото, че за процесните искови суми видно от приложеното ч.гр.д. №71050/2015г. по описа на СРС, І Г.О., 50-ти състав, въззиваемия-ищец - „Т.С.” ЕАД е подала заявление за издаване на заповед за изпълнение по чл.410 от ГПК на 20.11.2015г. и е постановена на 25.11.2015г. заповед за изпълнение на парично задължение по реда на чл.410 от ГПК срещу „И.Т.” ООД. В срока по чл.414 от ГПК е подадено от длъжника - „И.Т.” ООД възражение, поради което дължимите от него суми, посочени в заповедта на изпълнение, са предмет на предявените в настоящото производство установителни искове.

         С оглед на така установената фактическа обстановка съдът прави следните правни изводи:

Въззивната жалба, с която съдът е сезиран, е допустима - подадена е в срока по чл.259, ал.1 от ГПК от легитимирана страна в процеса срещу първоинстанционно съдебно решение, което подлежи на въззивно обжалване, поради което следва да се разгледа по същество.

Разгледана по същество въззивната жалба е НЕОСНОВАТЕЛНА.

Съгласно чл.269 от ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, по допустимостта му – в обжалваната част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата.

Обжалваното първоинстанционно решение е валидно и допустимо, като при постановяването му не е допуснато нарушение на императивни материалноправни и процесуалноправни норми. Решението е и правилно, като на основание чл.272 ГПК въззивният състав препраща към мотивите изложени от СРС, на основание на които е обоснован окончателен извод за основателност на предявените от „Т.С.” ЕАД срещу „И.Т.” ООД при условията на обективно съединяване искове с правно основание чл.422 от ГПК във връзка с чл.59 от ЗЗД и чл.86, ал.1 от ЗЗД. При правилно разпределена доказателствена тежест съобразно нормата на чл.154 от ГПК и изпълнение на задълженията си, посочени в нормата на чл.146 от ГПК, първоинстанционният съд е обсъдил събраните по делото доказателства, като е основал решението си върху приетите от него за установени обстоятелства по делото и съобразно приложимия материален закон, поради което съдът следва да разгледа доводите на жалбоподателя във връзка с правилността на оспорения съдебен акт. Настоящата въззивна инстанция споделя изцяло изложените в мотивите на първоинстанционното решение решаващи изводи за основателност на предявените искове, като на основание чл.272 ГПК препраща към тях. Фактическите и правни констатации на настоящия съд съвпадат с направените от районния съд в атакувания съдебен акт констатации /чл.272 ГПК/. Доводите във въззивната жалба са изцяло неоснователни. Във връзка с изложените във въззивната жалба доводи, следва да се добави и следното:

По иска с правно основание чл.422, ал.1 ГПК във вр. с чл.59 от ЗЗД:

В конкретната хипотеза ищецът основава исковата претенция на твърденията за липса на сключен писмен договор между страните за продажба на топлинна енергия за стопански нужди и наличието на неоснователно обогатяване от страна на ответника. Съставът на чл.59, ал.1 от ЗЗД включва обедняване на едно лице, обогатяване на друго, наличие на връзка между обогатяването и обедняването и липса на валидно основание за това имуществено разместване в отношенията между субектите. Тежестта за доказване на посочените факти е за ищеца.

В настоящия случай при правилно разпределена от първостепенния съд доказателствена тежест между страните е указано, че в тежест на ищеца е да докаже, че е доставил топлинна енергия в твърдените количества и на посочената стойност, с която ответникът се е обогатил, тъй като се явява потребител на енергия в процесия имот и за процесния период. При установяване на тези обстоятелства в тежест на ответника е да докаже, че е погасил задълженията си към ищеца.

От съвкупния анализ на събраните по делото доказателства се установява, че процесната сграда е била топлофицирана, че ищецът е доставил в абонатната станция на сградата определено количество топлинна енергия, отчетено от общия топломер, както и че ответникът - „И.Т.” ООД е собственик на процесния топлоснабден имот - магазин №2, находящ се в град София, ул.******** /нотариален акт за покупко-продажба на недвижим имот №160, том І, рег.№3997, дело №129/21.05.2012г./ и е потребявал топлинна енергия за стопански нужди. Съгласно разпоредбите на §1, т.33а от ДР на ЗЕ /в сила от 17.07.2012г. – действаща за процесния период/ потребител на енергия или природен газ за стопански нужди, респ. небитов клиент, е физическо или юридическо лице, което купува електрическа или топлинна енергия с топлоносител гореща вода или пара за отопление, климатизация, горещо водоснабдяване и технологични нужди или природен газ за небитови нужди, като продажбата на топлинна енергия за стопански нужди се извършва въз основа на писмен договор при общи условия, сключен между топлопреносното предприятие и потребителя - арг. чл.149, ал.1, т.3 ЗЕ.

В настоящия случай претенцията на ищеца се основава на твърденията за липса на сключен писмен договор между страните и наличието на неоснователно обогатяване от ответника. Не се спори, че между страните не е сключен договор за продажба на топлинна енергия за периода, за който е предявен иска. Установява се от събраните по делото доказателства, че ответникът е собственик на процесния топлоснабден имот през исковия период. Обстоятелството, че ответникът е ползвал имота не се оспорва, следователно ответникът е ползвал и доставеното в него количество топлинна енергия.

На следващо място по делото е доказан и размерът на реално потребеното количество топлоенергия за процесния период, съгласно кредитираното от съда заключение на СТЕ. Експертът изрично е отразил в изготвеното от него заключение, че ищецът е начислявал суми за доставена топлинна енергия съобразно нормативните изисквания на действащата през периода нормативна уредба. Общата стойност на доставената в имота през процесния период топлинна енергия възлиза на 1253.97 лв. в т.ч. и стойност на услугата дялово разпределение, в която сума не се включват предишни просрочени и неплатени сметки, без изравнявания за периоди извън процесния и без лихви. При това положение, доколкото ответникът е фактически ползвател на имота, респ. на доставената в него топлинна енергия, следва да се приеме, че същият се е обогатил, чрез спестяване на разходи, които е следвало да направи за заплащане на цената на доставената от ищеца топлинна енергия, а последният се е обеднил, тъй като не е получил цената на доставената топлинна енергия, т.е. налице е обогатяване без основание за чужда сметка, като обогатяването на ответника и обедняването на ищеца произтичат от един и същ факт. По отношение на размера, за който е уважен иска за главница, правилно СРС е кредитирал като неоспорено и компетентно изготвено заключение на СТЕ, в което е изчислена общата стойност на доставената в имота топлинна енергия за исковия период, с която сума ответникът се е обогатил без основание, а съответно ищецът е обеднял, тъй като не е получил цената на доставената топлинна енергия. Следователно предявеният установителен иск с правно основание чл.422 от ГПК във връзка с чл.59 от ЗЗД се явява основателен и доказан за сумата, за  която е предявен -  1253.97 лв., представляваща стойност на доставената от топлофикационното дружество топлинна енергия за имот – магазин №2, находящ се в град София, ул.********, с код на платеца: Т404773, за периода от 01.11.2013г. до 30.04.2015г., с която сума ответникът се е обогатил без основание за сметка на обедняването на ищеца, ведно със законна лихва, считано от 20.11.2015г. до окончателното изплащане на вземането. Постановеното решение в частта, в която е уважен предявеният установителен иск с правно основание чл.422 от ГПК във връзка с чл.59 от ЗЗД като правилно и законосъобразно, постановено в пълно съответствие със събраните по делото доказателства и при правилно приложение на материалния закон, следва да се потвърди.

По иска с правно основание чл.422 ГПК във вр. с чл.86, ал.1 от ЗЗД:

Във въззивната жалба на ответника не се съдържат конкретни оплаквания досежно порочността на съдебен акт в частта, в която е уважен предявения установителен иск с правно основание чл.422 от ГПК във връзка с чл.86, ал.1 от ЗЗД, предвид на което съдът споделя мотивите на първоинстанционния съд и на основание чл.272 от ГПК препраща към тях като счита, че решението в тази част за законосъобразно, постановено при правилно приложение на материалния закон, като няма допуснати процесуални нарушения в хода на съдебното производство. Следователно постановеното съдебно решение в частта, в която е уважен предявения установителен иск с правно основание чл.422 от ГПК във връзка с чл.86, ал.1 от ЗЗД за сумата от 135.73 лв., лихва за забава за периода от 30.09.2013г. до 10.11.2015г., се явява правилно и законосъобразно и следва да се потвърдено.

По разноските:

С оглед изхода на спора пред настоящата съдебна инстанция право на разноски има въззиваемата страна. На основание чл.78, ал.1 вр. с ал.8 ГПК (изм. и доп.,бр.8/24.01.2017г.) въззивният съд определя юрисконсултско възнаграждение за ищеца – въззиваем в размер на 100 лв., съгласно чл.25, ал.1 от Наредба за заплащане на правната помощ, чийто размер се определя с оглед фактическата и правна сложност на спора и при съобразяване с извършените от процесуалния представител правни действия, без явяване в съдебно заседание. Въззивникът - „И.Т.” ООД следва да бъде осъден да плати на въззиваемия - „Т.С.” ЕАД разноски във въззивното производство за юрисконсултско възнаграждение в размер на 100.00 лв..

Воден от горното СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Г.О., ІІІ-В състав

 

                                         Р  Е  Ш  И :

 

ПОТВЪРЖДАВА решение №96364 от 17.04.2019г., постановено по гр.дело №7113/2016г. по описа на СРС, І Г.О., 50-ти състав.    

ОСЪЖДА „И.Т.” ООД, с ЕИК ********, със седалище и адрес на управление:***, магазин №4; да заплати на „Т.С.” ЕАД, с ЕИК ********, със седалище и адрес на управление:***; на основание чл.78, ал.1 вр. с ал.8 ГПК сумата от 100.00 лв. /сто лева/, юрисконсултско възнаграждение за въззивната инстанция.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване по аргумент на чл.280, ал.3 от ГПК.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :       

 

 

                            ЧЛЕНОВЕ : 1./           

 

 

            2./