Решение по дело №3125/2019 на Районен съд - Казанлък

Номер на акта: 349
Дата: 2 юли 2020 г. (в сила от 30 юли 2020 г.)
Съдия: Йовка Пудова
Дело: 20195510103125
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 19 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

                                                   Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е №.......

                                                гр.К., 02.07.2020 год.

 

                                В     И   М   Е   Т   О     Н   А      Н  А  Р  О  Д  А

К.районен съд, гражданско отделение, в публично заседание на първи юни, две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: Й. П.

при секретаря......................Х. К.…..……….............................като разгледа докладваното от съдията..........................................гр.дело №3125 по описа за 2019 год.  за да се произнесе взе предвид следното:

         Предявеният иск е с правно основание чл.127, ал.2 и чл.143, ал.2 от СК.

         Ищецът твърди, че ответницата Р.М. е майка на детето С.Н.А., с ЕГН-**********, родено на ***г., а той го припознал, макар да не е негово биологично дете. Р.М. била дъщеря на Е.Й.И. – жената, с която живеел на семейни начала от много години и от която имал две вече пълнолетни деца. Ответницата освен детето С., имала още деца от различни мъже, които не били припознати и носели нейните имена. Детето Н. Р.М.било настанено в семейството на Е.Й.И. като баба по майчина линия, на основание влязло в сила решение по гр.д.№774/2018г. по описа на Районен съд-К., за срок от 5 години. През месец юли 2018г. ответницата заживяла с мъж в с.Е., общ.Н., като взела децата Г. и С.. Тя родила дете, и в началото на м.август 2019 г. новият й мъж върнал децата Г. и С.да живеят при него и съжителката му Е.с твърдение, че не можели да се грижат за тях и с уговорката, че ще им дават пари за децата. Оттогава децата Г. и С.живеели в дома му и заедно с Е.Й.се грижели и издържали трите деца на ответницата. Двете деца С.и Г. му споделили, че не желаят да живеят повече с ответницата и новия й мъж, тъй като същият им викал и им посягал. Децата искали да живеят при него и баба си Е.и се чувствали добре при тях. Откакто се грижел за децата, новият мъж на ответницата два пъти му дал по ***лв. и един път *** лв. Твърди, че се грижи за децата подобаващо. С.ходела на училище, а Г. на детска градина. Тъй като С.била негова дъщеря и предвид поведението и отношенията на ответницата имал основания да поиска местоживеенето на детето да бъде определено при него и родителските права да бъдат предоставени на него, а майка Р.М. да бъде осъдена да плаща месечна издръжка. Детето С.била ученичка във втори клас в ОУ „Х. Б.“ гр.М. и се налагало се всеки ден да пътува до училище. Нужни й били средства, както за храна и дневни, така и за дрехи и учебни помагала. С.била освидетелствано с Решение №0836 от 19.07.2017г. на НЕЛК гр.С. с оценка на работоспособността – 80% вид и степен на увреждане без чужда помощ. Тя имала нужда от специални грижи и отношение, които той можел да осигури. Моли съда да постанови решение, с което да предостави на него   Н.М.А. *** като баща упражняването на родителските права по отношение на детето С.Н.А., с ЕГН-********** и да постанови детето да живее при него, да се определи режим на лични отношения между детето С.Н.А. и майката Р.М.М. с ЕГН-**********, който да се осъществява всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 10:00 часа в събота до 17:00 часа в неделя с приспиване, 20 дни през лятото, когато това не съвпада с платения му отпуск, както и пет дни на пролетната и пет дни през зимната ваканции, да осъди ответницата Р.М.М., с ЕГН-********** да заплаща на малолетното си дете С.Н.А., с ЕГН-***-. месечна издръжка в размер на *** лв., до 10-то число на следващия месец, считано от датата на предявяване на исковата молба до настъпване на основания за нейното изменение или прекратяване. Претендира съдебни разноски.

            В срока по чл.131 от ГПК ответницата не е подала отговор на исковата молба. В откритото заседание не оспорва, че детето С.живее при ищеца, но иска то да живее при нея. Обяснява, че съжителства на семейни начала с друг мъж в с.Е., общ.Н. и се грижи за най-малкото си дете - бебе.  Когато ходела в гр.Г. посещавала дома на ищеца и контактувала със С.и купувала нещо за хранене на детето. В хода на производството заявява, че не се противопоставя родителските права спрямо детето С.да бъдат предоставени за упражняване на ищеца и детето да живее при него, но моли да бъде определен режим на лични контакти със С.. Оспорва размера на издръжката като твърди, че не може да я заплаща, тъй е безработна, няма доходи и се грижи за друго малолетно дете.

             От събраните по делото доказателства, становищата и доводите на страните, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, съдът приема за установено следното:

             От представеното удостоверение за раждане е видно, че ищецът Н.М.А. и Р.М.М. са родители на детето С.Н.А., с ЕГН-**********, родена на ***г. Ответницата не оспорва, че от м.08.2019 г. малолетната С.и живее при ищеца в гр.Г. и оттогава единствено той полага грижи за детето, подпомаган от нейната майка Е.И. Йорданова.

               Съгласно приетото по делото удостоверение №001/20.01.2020 г. на Община Г., Р.М.М., със семейно положение:неомъжена, е майка на Н. Р. М., с ЕГН-**********, Г. Р. М., с ЕГН-********** и В. Р. М., с ЕГН-**********.

   От показанията на св.Е.И. Й., св.Веселка М. Р. и св. Ж. А. С. се установява, че ответницата е живяла в дома на ищеца в гр.Г., където отглеждала децата Н., С.и Г., с помощта на роднините си. През 2018г. тя заживяла на семейни начала със Ж.Стоянов в с.Е., общ.Н. като първоначално взела със себе си детето Г., а в последствие и детето С..  През  лятото на 2019 г. ищецът посетил дома на ответницата в с.Е. и по желание на детето С., което му споделило, че съжителят на майка й я бие я отвел в дома си заедно с детето Г.. Оттогава малолетната С.живее при ищеца и той полага преките и непосредствени грижи за нея, както и за детето Г.. Ответницата ежемесечно осъществявала контакти с детето С.и давала част от от помощите, които получавала за издръжката му /“…. Преди да замине за с.Е. Р. живееше при нас и сме й помагали за гледането на 3-те й деца – Н., С.и Г.. Децата С.и Г., бяха отишли при майка си и стояха до м.08.2019г…Н. отиде с коня и каруцата и с другата ми дъщеря В. в с.Е., за да видят децата. Бяха взели и храна. Когато са отишли, С.е започнала да плаче и казала на леля си Веселка, че мъжът на Р. е удрял, както нея, така и Г.. Двете деца са плачели. Тогава Н. взел двете деца и ги доведе в къщи в гр.Г.. Пред мен С.разказа, че мъжът на Р. ги е биел и тя иска да се върне да живее при нас. Откакто Н. доведе С.и Г., децата живеят при нас… Откакто децата са при нас, мъжът на Р. ми е давал 5 пъти пари - един път ми даде *** лв., после *** лв., после *** лв., после *** лв.. Мисля, че парите за С., се дават от социалните ..Мъжът на Р. ми каза: „Вече ти гледай децата, аз си имам дете.“. С.ходи на училище всеки ден с автобус и ние плащаме билетите..“св.Е.Й.; „…..Отидохме с баща ми Н. с каруцата в с.Е. при Р.. Тогава вземахме Г. и С., защото плачеха и не искат да стоят там. Видяхме синините по децата…Комшиите на Р. казаха, че мъжът на Р. ги е биел, а и децата казаха същото.…Децата не искат да се връщат при майка си, защото се страхуват от мъжа й. Когато идва Р. и мъжът й, децата ги е страх и застават зад мен и плачат… С.ходи редовно на училище. В понеделник баща ми я води и в петък я прибира…“св.В. Р.; „…С Р. живеем на семейни начала  и имаме дете на 9 месеца - Влайка Райкова…Най-напред вземахме малкия Г., а след това с полиция вземахме и С.. От 5-6 месеца децата са при дядото Н.. Н. дойде на гости у дома, хапнахме и пийнахме, той каза, че ще ги вземе за 2-3 дена…Н. дойде с балдъзата..Р. получава пари за С.440-450 лв., защото е болна. Като вземем парите, даваме половината на Н.. Всеки месец ходим, само един месец до момента не сме и не съм му дал пари. Не сме вземали децата, защото не искаме да се караме с Н.…Признавам, удрял съм им по няколко шамара, когато децата не са слушали…Знам, че Н. води С.до гр.М. с влак ли или с автобус. Р. не е ходила до училището в гр.М., тъй като бебето беше болно и често се разболява…“ св.Ж. С./.

Съгласно заверено копие на Експертно решение на ТЕЛК №0836/19.07.2017 г. на НЕЛК детето С.Н.А. е с 80% степен на увреждане, без чужда помощ поради вродена двустранна пълна глухота с увреждане на говора. 

 От удостоверение изх.№125/11.11.2019 г. е видно, че С.Н.А. е ученик в ОУ “Х. Б.“ в гр.М. като през учебната 2019/2020 г. е посещавала редовно  учебните занятия. 

            Съгласно представения по делото социален доклад на ДСП-Г., детето С.живее при бащата Н.А. ***, в жилище- състоящо се от две стаи, обзаведено с всичко необходимо за домакинството и за задоволяване основните жизнени потребности на детето С.. В грижите за детето бащата е подпомаган морално и финансово от съжителката си Е.И. Й., която е баба на С.по майчина линия. Ищецът задоволява основните жизнени потребности на детето от храна, облекло, здравни и образователни нужди, осигурил е сигурна семейна среда, а взаимоотношенията между членовете на семейството са добри. Между детето и бащата е трайно изградена емоционална връзка. Майката Р.М. е родител общо четири малолетни деца- Н. на 11 години, Г. на 4 години, С.на 8 години и В. на 8 месеца, родени от съжителствата й с различни мъже.  На проведената среща на социалния работник и специален педагог с малолетната С.в ЦСОП гр.М., детето споделило, че предпочита да живее при ищеца, тъй като е спокойно, сигурно, обгрижвано и привързано към семейството му. Не се чувства добре в семейството на майка си и не желае да живее в дома й. Становището на ОЗД е, че спрямо малолетната С.се полагат адекватни грижи от бащата Н.А., при когото живеят двамата братя  на С.- Н. и Г..

            От заверено копие на удостоверение №0855-1/06.11.2019 г. на ДСП-Г.  е видно, че средно месечния доход на майката, формиран от помощи/добавки по чл.7, ал.1, чл.8, ал.1 и чл.8д, ал.1 от ЗСПД е в размер на 560.33 лв. От заверено копие на ТЕЛК №2561/17.09.***9 г. на МБАЛ П. АД се установява, че Н.М.А. е със 100% неработоспособност, със срок на инвалидизацията- пожизнен, а от удостоверение №1445-1/07.11.2019 г. на ТП-С. на НОИ е видно, че средно месечният му доход  в размер на 352 лв. е от лична пенсия за инвалидност и добавка за чужда помощ.

             Предвид установеното съдът намира предявеният иск с правно основание чл.127, ал.2 от СК за основателен. Ищцата и ответникът са родители на малолетната С.Н.А., с ЕГН-**********, не са в брак и не живеят в едно домакинство от м.07.2018 г. Съдът е сезиран с разрешаване на спора относно местоживеенето, родителските права, режим на лични контакти и издръжката на детето, поради което са налице кумулативните предпоставки, визирани в чл.127 от СК. Основно задължение на родителите, произтичащо от разпоредбата на чл.125, ал.1 от СК е да се грижат за правилното отглеждане и възпитание на детето. Установи се, че детето С.е било отглеждано и обгрижвано в семейната среда на бащата до м.09.2018 г., като оттогава до м.08.2019 г. е било при майката, а от м.08.2019 г. отново живее при ищеца, който оттогава полага изцяло преките и непосредствени грижи за детето, подпомаган в ежедневието от съжителката си Е.И. Й.- баба на С.по майчина линия. Установи се, че бащата е осигурил необходимите социално-битови условия за отглеждане на малолетната С., задоволява базовите и потребности, като между тях е изградена силна емоционална връзка предвид загрижеността, вниманието, сигурността и спокойствието, което и е осигурено в семейната му среда. Връзката между майката и детето не е прекъсната поради осъществяването на ежемесечни лични контакти. Съдът като взе предвид емоционалната привързаност и предпочитанията на детето, обстоятелството, че в семейството на ищеца живеят и се отглеждат двамата братя на С., социално-битовите условия, семейна среда, с която родителите разполагат счита, че в интерес на малолетното дете е да продължи да живее при ищеца, който е доказал, че е по-пригодния родител за правилното отглеждане и възпитание, че притежава необходимия родителски капацитет, а и изграденото доверие у детето за сигурност е по силно, в сравнение с доверието към майката. Живеенето с родител е съществен елемент от родителските права и задължения, и текущото им упражняване се извършва от родителя, при когото детето живее. Предвид това, родителските права спрямо детето С.Н.А., с ЕГН-**********, следва да бъдат предоставени за упражняване на бащата Н.М.А., при когото то живее и който се грижи изцяло за неговото отглеждане и възпитание.

            Иманентна черта на упражняването на родителските права спрямо детето от единия родител е режима на лични контакти с другия родител.  Съгласно чл.124, ал.2 от СК детето има право на лични отношения с двамата родители. Основно задължение на родителя, произтичащо от разпоредбата на чл.125, ал.1 от СК е да се грижи за правилното отглеждане и възпитание на детето, а чл.124, ал.1 от СК регламентира правото на детето да бъде отглеждано и възпитавано по начин, който да осигурява неговото нормално развитие в т.ч. нравствено, психическо и социално. Поддържането на лични отношения с родителя, при когото детето не живее е важен момент в развитието му, защото позволява то да се осъществи при условия, близки до нормалните - при грижите и на двамата родители. Предвид това, поддържането на лични отношения с майката е жизнено необходимо за малолетната С.с оглед, както на правилното социално и психическо развитие на детето, така и за създаване на възможност чрез общуването, то да съхрани и развива чувството си на обич, привързаност, доверие и пълноценност към родителя си. Предвид изложеното съдът намира, че режимът на лични контакти между майката и детето С.следва да се осъществява: всяка първа и трета събота и неделя от месеца, от 09:00 часа в събота до 17:00 часа в неделя, с преспиване; 30 дни през лятната ваканция, когато това не съвпада с отпуск на бащата, както и първите пет дни от пролетната и вторите пет дни на зимната ваканции, като майката следва да взема и връща детето от дома на бащата в гр.Г.. Така определения режим на лични контакти подлежи на промяна, когато това се налага в интерес на детето или при изменение на обстоятелствата.

              Относно издръжката:

              Съгласно нормата на чл.143, ал.2 от СК родителите дължат издръжка на своите ненавършили пълнолетие деца независимо дали са работоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си. Следователно задължението за издръжка спрямо непълнолетните деца е безусловно, съобразно закона-чл.143, ал.1 от СК. В разпоредбата на чл.142, ал.2 от СК се установява по императивен начин минимален размер на издръжка за едно дете, а именно - една четвърт от размера на минималната работна заплата за страната, която за 2019 г. е 560 лв., а от 01.01.2020 г. е 610 лв. приета с ПМС №350/19.12.2019 г. След анализ на установените по делото факти и обстоятелства, съдът намира, че за задоволяване на потребностите на детето  С.с оглед възрастта, възможностите на родителите и нормативната уредба за минималния размер на дължимата издръжка, е необходима ежемесечна издръжка в размер на 380 лв., от която при съобразяване с обстоятелството, че майката издържа и друго малолетно дете,  тя следва да заплаща сумата *** лв., а останалата част следва да се поеме от бащата, заедно с непосредствените грижи по отглеждането и да се компенсира от държавната помощ, която малолетната С.получава по чл.8д, ал.1 от ЗСПД. Ответницата следва да заплаща определената издръжка до 10-то число на месеца, следващ месеца, за който е дължима, считано от подаване на исковата молба до настъпване на основание за нейното изменение или прекратяване. Предявеният иск е основателен за сумата от *** лв., а в частта до претендирания размер следва да бъде отхвърлен.

               На основание чл.242, ал.1 от ГПК решението в частта относно присъдената издръжка подлежи на предварително изпълнение.             

               Ответницата следва да заплати в полза на бюджета на Съдебната власт по сметка на Районен съд-К., на основание чл.78, ал.6 от ГПК, 220.32 лв. държавна такса за постановената издръжка и 30 лв. държавна такса за уважения иск по чл.127, ал.2 от ГПК поради освобождаването на ищеца от задължението за внасяне на държавна такса по делото съгласно чл.83, ал.2 от ГПК.

               Водим от гореизложеното съдът

 

                                                                Р   Е   Ш   И  :

 

              ПОСТАНОВЯВА детето С.Н.А., с ЕГН-********** да живее при бащата Н.М.А., с ЕГН-********** ***.

               ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права спрямо детето С.Н.А., с ЕГН-********** на бащата Н.М.А., с ЕГН-********** ***.

               ОПРЕДЕЛЯ режим на лични контакти на майката Р.М.М., с ЕГН-********** *** с детето С.Н.А., с ЕГН-**********, който да се осъществява: всяка първа и трета събота и неделя от месеца, от 09:00 часа в събота до 17:00 часа в неделя, с преспиване; 30 дни през лятната ваканция, когато това не съвпада с отпуск на бащата, както и  първите пет дни на пролетната и вторите пет дни от зимната ваканции, като майката взема и връща детето С.в дома на бащата Н.М.А..

              ОСЪЖДА Р.М.М., с ЕГН-********** *** да заплаща на детето С.Н.А., с ЕГН-********** чрез Н.М.А., с ЕГН-********** като баща и законен представител, от гр.Г., обл.С., кв.“Л.“ №., месечна издръжка на основание чл.143, ал.2 от СК, в размер на *** лв., до 10-то число на следващия месец, считано от 19.11.2019 г. до настъпване на основание за нейното изменение или прекратяване, като ОТХВЪРЛЯ иска в частта над *** лв. до претендираните *** лв. като неоснователен.

 

              ДОПУСКА на основание чл.242, ал.1 от ГПК предварително изпълнение на решението в частта за издръжката.

 

              НА ОСНОВАНИЕ чл.127, ал.4 от ГПК присъдената с решението издръжка на детето С.следва да бъде заплащана от майката Р.М.М. по банкова сметка: ***, в „Ц.“ АД, Клон С., с титуляр Н.М.А..

 

              ОСЪЖДА Р.М.М., с ЕГН-********** *** да заплати в полза на бюджета на Съдебната власт по сметка на Районен съд-К., на основание чл.78, ал.6 от ГПК държавна такса  в размер на ***.. лв.

 

               Решението може да се обжалва пред Окръжен съд- С., в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                                                                                   Районен съдия: