Решение по дело №592/2020 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 967
Дата: 29 юли 2020 г. (в сила от 29 юли 2020 г.)
Съдия: Атанаска Ангелова Атанасова
Дело: 20207040700592
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 13 март 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

        967                               29.07.2020 година                                     гр.Бургас

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Бургаският административен съд, седемнадесети състав, на осми юли две хиляди и двадесета година, в публично заседание в следния състав:

 

                              Председател: Атанаска Атанасова

 

при секретаря Галина Драганова, като разгледа докладваното от съдията Атанасова административно дело № 592 по описа за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.172, ал.5 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП), вр. чл.145 и сл. от АПК, и е образувано по повод жалбата на „Халея-ауто“ ЕООД с ЕИК *********, представлявано от адв. К. Стоянов К. ***, против Заповед № 20-0282-000054 от 28.02.2020 г., издадена от полицейски инспектор в ОДМВР- Бургас, РУ Карнобат, за налагане на принудителна административна мярка- прекратяване на регистрацията на ППС за срок от шест месеца.

В жалбата са наведени доводи за незаконосъобразност на обжалваната заповед, поради съществено нарушение на процесуални правила, изразено в липса на мотиви, и нарушение на материалния закон. В нея се сочи, че автомобилът не е предоставен от собственика на неправоспособно лице, а е отнет противозаконно от последното. По същество се иска отмяна на заповедта. Претендират се разноски.

В съдебното заседание процесуалният представител на жалбоподателя поддържа жалбата. Ангажира доказателства. Моли за отмяна на заповедта, като сочи, че с влязло в сила съдебно решение по адм.дело № 614/2019 г. на Административен съд- Бургас е отменена предходна заповед за прилагане на принудителни административни мерки, основана на идентични факти, осъществени с участие на същите лица.

Ответникът не се явява и не изпраща представител в съдебното заседание, редовно уведомен. Представя административната преписка. Не заявява становище по жалбата.

Жалбата е процесуално допустима, като подадена в законоустановения срок от лице, пряко засегнато от съдържащото се в заповедта разпореждане. При разглеждането и́ по същество, съдът намира за установено следното:

С обжалваната заповед, издадена на основание чл.171, т.2а, б. „а“ от ЗДвП, е наложена на жалбоподателя „Халея-ауто“ ЕООД принудителна административна мярка- прекратяване регистрацията на ППС- лек автомобил „БМВ 320“ с рег. № А 97 97 ММ, за срок от шест месеца. В съобразителната част на заповедта се сочи, че на 28.02.2020 г. около 11.10 часа в гр. Карнобат, бул. „Москва, в близост до автогарата“, описаният лек автомобил е управляван от Християн Недялков Христов с ЕГН **********, който е неправоспособен водач. Констатациите на полицейските служители при извършената проверка на водача, отразени в съставения акт за установяване на административно нарушение бл. № АА662134 от 28.02.2020 г., са изцяло възприети от административния орган и е прието, че са налице изискуемите материалноправни предпоставки за прилагане на принудителна административна мярка.

Съдът намира жалбата за неоснователна по следните съображения:

Оспорената заповед 20-0282-000054 от 28.02.2020 г. е издадена от компетентен орган- полицейски инспектор в ОДМВР- Бургас, РУ Карнобат, оправомощен със заповед № 251з-209 от 18.01.2017 г. на директора на ОДМВР- Бургас. Издадена е в предвидената от закона писмена форма и съдържа изискуемите реквизити.

Заповедта е надлежно мотивирана от административния орган. Налагането на принудителната мярка е обосновано с констатацията, че на посочените дата и място автомобилът е управляван от неправоспособен водач, като тези констатации се подкрепят от съдържащите се в преписката писмени доказателства.

Материалноправните предпоставки за налагане на принудителните административни мерки са изчерпателно посочени в нормата на чл. 171 от ЗДвП. Съгласно чл. 171, т.2а от ЗДвП (в приложимата редакция) за осигуряване безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения се прилага принудителна административна мярка- прекратяване регистрацията на пътно превозно средство на собственик, който управлява моторно превозно средство: без да е правоспособен водач, не притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него моторно превозно средство, или след като е лишен от право да управлява моторно превозно средство по съдебен или административен ред, или свидетелството му за управление е временно отнето по реда на чл. 171, т. 1 или 4 или по реда на чл. 69а от Наказателно-процесуалния кодекс, както и на собственик, чието моторно превозно средство е управлявано от лице, за което са налице тези обстоятелства- за срок от 6 месеца до една година. В конкретния случай е налице последната от горните хипотези. От данните по делото е видно, че лицето Християн Недялков Христов (ненавършило 16-годишна възраст) е неправоспособен водач. Не е спорно между страните, а и се установява от приложените писмени доказателства, в т.ч. АУАН, че на 28.02.2020 г. същият е управлявал автомобила в гр. Карнобат. С оглед предписаната от чл.189, ал.2 от ЗДвП презумптивна доказателствена сила на акта за установяване на административно нарушение и при липса на доказателства, които да поставят под съмнение съдържащите се в него констатации, съдът приема, че релевантните обстоятелства са осъществени така, както е посочено от административния орган. Недоказани са твърденията на жалбоподателя за противозаконно отнемане на автомобила. Отнемането на чужда движима вещ от собственика без негово знание и съгласие сочи евентуално извършено престъпление и фактът на отнемането следва да бъде съобщен на компетентните да извършват разследване органи. В случая данни за депозиран в районното управление на полицията или в районната прокуратура сигнал за противозаконно отнемане на автомобила няма по делото. Наред с това, от показанията на свид. Чапанова, майка на Християн Христов, се установява, че ключовете на автомобилите се оставят на достъпно място в офиса на „Халея-ауто“ ЕООД, а от мотивите на цитираното от пълномощника съдебно решение е видно, че Христов има свободен достъп до този офис и не за първи път ползва автомобил на дружеството, което от своя страна сочи, че е налице приетото от административния орган знание и съгласие на собственика. Ето защо съдът приема, че са налице законоустановените предпоставки за налагане на принудителната административна мярка, като в случая административният орган е определил минималния предвиден в закона срок за прилагане на същата.

Принудителната административна мярка е с превантивен характер. Тя  е наложена с цел осигуряване безопасността на движението по пътищата и осуетяване на възможността да бъдат извършени други нарушения на ЗДвП, и напълно съответства на целта на закона.

С оглед изложените съображения съдът приема, че обжалваният административен акт е постановен при съблюдаване на административнопроизводствените правила, и в съответствие с приложимите материалноправни разпоредби и целта на закона. Не се установяват наведените в жалбата основания за отмяна на акта, поради което оспорването следва да се отхвърли, като неоснователно.

Мотивиран от горното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ жалбата на „Халея-ауто“ ЕООД с ЕИК *********, представлявано от адв. К. Стоянов К. ***, против Заповед № 20-0282-000054 от 28.02.2020 г., издадена от полицейски инспектор в ОДМВР- Бургас, РУ Карнобат, за налагане на принудителна административна мярка- прекратяване на регистрацията на ППС за срок от шест месеца.

Решението е окончателно.

 

СЪДИЯ: