Решение по дело №16679/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 7132
Дата: 23 октомври 2019 г. (в сила от 23 октомври 2019 г.)
Съдия: Красимир Недялков Мазгалов
Дело: 20181100516679
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 13 декември 2018 г.

Съдържание на акта

                                Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                               гр.София, 23.10.2019 год.

 

                                 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГО, ІI-Д въззивен състав, в публично съдебно заседание на двадесет и седми септември през две хиляди и деветнадесета година в състав:                                                  

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Красимир Мазгалов

ЧЛЕНОВЕ: Силвана Гълъбова

Десислава Йорданова

 

при секретаря Илияна Коцева, като разгледа докладваното от съдия Мазгалов в.гр.дело №16679 по описа за 2018 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 258 и сл. от ГПК.

С решение №297111 от 18.12.2017г., постановено по гр.дело №44598/2016г. по описа на СРС, ГО, 119 с-в, е признато за установено по искове с правно основание чл.422, ал.1 ГПК вр.чл.38, ал.1 и 2 вр.чл.6, ал.1, т.9 ЗУЕС, съществуването на вземане на Етажната собственост на сграда в гр.София, ул.“*****, действаща чрез управителя М.П.Г.против Е.Д.Х. и Х.В.Г. солидарно, за сумите: 951,51 лева за ремонт на покрива на сградата; 72 лева месечна такса за текущи и неотложни ремонти по чл.50 от ЗУЕС за времето от м.май 2014г. до м.ноември 2015г. и 12 лева месечна ткса за управление и поддръжка на общите части на етажната собственост по чл.51 ЗУЕС за времето от месец май 2014г. до месец юни 2014г.,  ведно със законната лихва върху главниците за периода от 13.01.2016г.- датата на подаване на заявлението по чл. 410 ГПК, до окончателното и изплащане, за които суми е издадена заповед за изпълнение по ч.гр.д.№1617/2016г на СРС, 119 състав, като ответниците са осъдени да заплатят на ищеца на основание чл.78, ал. 1 ГПК направените разноски по делото в размер на 575 лв в исковото производство и 325 лева в заповедното производство.

Срещу решението е подадена в законоустановения срок по чл. 259, ал. 1 ГПК въззивна жалба от ответника Е.Д.Х.. Жалбоподателят поддържа, че извършените от строителя работи по ремонта на покрива не съответстват на претендираната от ищеца сума, а и са некачествени. Твърди, че не е дадена възможност на ответниците да представят доказателства и съдът не се е съобразил с настъпилата смърт на първоначалния ответник В.Х.Г.. Ето защо моли обжалваното решение да бъде отменено, а предявените искове– отхвърлени. Не претендира разноски.

Ответникът по жалбата и ищец в първоинстанционното производство, в подадения в срок отговор на въззивната жалба оспорва същата, като излага подробни съображения. Моли обжалваното решение да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно. Претендира разноски във въззивната инстанция.

Въззиваемият Х.Г. изразява становище за основателност на въззивната жалба.

Софийският градски съд, като прецени събраните по делото доказателства и взе предвид наведените във въззивните жалби пороци на атакувания съдебен акт, приема следното:

Предявени са за разглеждане обективно кумулативно съединени искове с правно основание чл. 422, ал.1 ГПК вр.чл.38, ал.1 и 2 вр.чл.6, ал.1, т.9 ЗУЕС.

Съгласно разпоредбата на чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата.

Настоящият съдебен състав приема, че обжалваното решение е валидно и допустимо. Не е допуснато и нарушение на императивни материални норми.

Решението на СРС е правилно, като на основание чл. 272 ГПК въззивният състав препраща към мотивите, изложени от СРС. Независимо от това и във връзка с доводите във въззивната жалба е необходимо да се добави и следното:

Неоснователни са доводите на жалбоподателя за допуснати процесуални нарушения от първоинстанционния съд при разглеждането на делото и постановяване на обжалваното решение. Исковата молба е връчена по реда на чл.131 ГПК на ответниците на 25.10.2016г. и същите са подали отговор в законовоопределения и указан от съда срок. Ответникът В.Х.Г. е починал на 09.12.2016г., за което ответницата Е.Х. е уведомила съда с молба от 24.03.2017г., като междувременно с молба от 21.03.2017г. е уточнила доказателствените си искания в съответствие с указанията на съда. С определение по чл.140 ГПК съдът се е произнесъл по всички предварителни въпроси и по допускането на доказателствата, като е насрочил делото в открито заседание и е съобщил на страните проекта си за доклад по делото, от който е видно разпределението на доказателствената тежест относно твърдените и релевантни за спора факти и обстоятелства. С разпореждане от 20.03.2017г. откритото съдебно заседание е пренасрочено за 10.04.2017г. В това първо по делото открито съдебно заседание, след конституиране на Х.В.Г. на мястото на починалия В.Х.Г., е дадена възможност на ответниците да уточнят въпросите към СТЕ и да посочат имената на свидетелите, като следващо заседание е насрочено за след два месеца- на 05.06.2017г. Във второто по ред заседание отново е дадена възможност на ответниците да уточнят задачите и да посочат свидетели. Едва в заседанието на 23.10.2017г., след като е констатирал че ответниците след двукратно дадени указания не са уточнили задачи на СТЕ и не са посочили свидетели, съдът е заличил допуснатата СТЕ и оставил без уважение искането за разпит на свидетели.

Твърденията на ответниците за несъответствие между стойността на извършените СМР и претендираната от тях сума, както и за некачествени строителни работи, освен че са останали недоказани по делото, са и ирелевантни за предмета на спора. Предявените по реда на чл.422 ГПК искове са с правно основание  чл.38, ал.1 и 2 вр.чл.6, ал.1, т.9, чл.50 и чл.51 от ЗУЕС- дължими суми от собственици на обект в етажна собственост за разходи за ремонт, реконструкция, преустройство, основен ремонт и/или основно обновяване на общите части на сградата, съразмерно с притежаваните идеални части, както и за разходи за управление и поддържане на общите части на сградата, определени с решение на общото събрание на етажната собственост, което както правилно е отбелязал първоинстанционният съд, е влязло в сила. Евентуалната отмяна на решенията на общото събрание или на управителя на етажната собственост би могла да се иска по реда на чл.40 и 43 от ЗУЕС, като искането по правило не спира изпълнението. По претенциите за некачествени или неизпълнени строителни работи следва да отговаря изпълнителят по договора за изработка, по който ищецът в настоящото производство е възложител.

По така изложените съображения въззивната жалба се явява неоснователна, а първоинстанционното решение следва да бъде потвърдено като правилно.

При този изход на спора жалбоподателят няма право на разноски.

Ответникът по въззивната жалба претендира разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 350 лева, които следва да му се присъдят изцяло. Възражението за прекомерност е неоснователно, тъй като договореното и заплатено адвокатско възнаграждение е към минимума, определен с Наредба №1 от 09.07.2004г. на ВАдвС.

На основание чл. 280, ал. 2 ГПК настоящето решение е окончателно.

Предвид изложените съображения, съдът

                                      

                                 Р    Е    Ш    И    :  

 

ПОТВЪРЖДАВА решение №297111 от 18.12.2017г., постановено по гр.дело №44598/2016г. по описа на СРС, ГО, 119 с-в.

ОСЪЖДА Е.Д.Х. ЕГН********** и Х.В.Г. ЕГН********** да заплатят на Етажната собственост на сграда в гр.София, ул.“*****, действаща чрез управителя М.П.Г.сумата от 350 (триста и петдесет) лева- разноски по делото пред въззивната инстанция.

Решението е окончателно.

 

                                                    

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                        

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1/

 

 

                                                                                   

2/