Решение по дело №1232/2017 на Районен съд - Асеновград

Номер на акта: 350
Дата: 30 юли 2018 г. (в сила от 21 януари 2020 г.)
Съдия: Мария Максимова Караджова
Дело: 20175310101232
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 13 юни 2017 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е 

 

                                  30.07.2018г.                           гр. Асеновград

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

АСЕНОВГРАДСКИ РАЙОНЕН СЪД, трети граждански състав на седми юни две хиляди и осемнадесета година в публичното заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ КАРАДЖОВА

 

секретар Стела Караманова

като разгледа докладваното от съдия МАРИЯ КАРАДЖОВА гражданско дело № 1232 по описа за 2017г. и като обсъди:

 

            Обективно съединени искове с правно основание чл.45 от ЗЗД и чл. 86 от ЗЗД.

Ищецът твърди, че на 13,12,2015г. бил главен съдия на футболен мач между отборите на ФК „Сокол“ и ФК „Шипка - 2015“ с начален час на срещата 14,00 часа, която се провела в гр. Асеновград, кв. Долни Воден. След около 60-70 минути игра по повод на отсъдена засада ответникът, включен в отбора на ФК „Шипка – 2015“ под №3, отправил към асистент съдията Петров обидни думи. За така нанесената обида по време на игра ищецът отсъдил „червен картон“ на Д.Т.. Тогава ответникът се опитал да го удари, но не успял. Изтичал до страничния съдия и му нанесъл удар с крак в бедрото, след което продължил да му нанася множество удари. Ищецът побягнал към тях с цел да помогне на Петров. Навел се над него и се опитал да го предпази, но тогава Т. му нанесъл удари с юмрук в областта на главата и силни удари в областта на носа. Последвали множество удари в областта на ребрата и гърба му. За това деяние ответникът е признат за виновен с решение по нахд №240/2017г. по описа на Военен съд Пловдив, за това че му е причинил счупване на осмо дясно ребро, кръвонасядане по гърба на носа, травматичен оток в лявата слепоочно-тилна област, счупване на носните кости с оперативно наместване.

От получените увреждания ищецът претърпял и продължава да търпи болки, страдания и неудобства. Вследствие на ударите изпитал силни болки в главата, оток на кожата на носа, придружен с изключително силна болка, болки в лумбалната област със задух. Впоследствие бил приет за оперативно лечение на носа във ВМА МБАЛ Пловдив. Болките след операцията били изключително силни, като имал и тампонада в носа. Три часа след операцията му прилошавало, пребледнявал, изпадал в безсъзнание. Поради продължилите оплаквания от болки в главата, световъртеж, прилошаване с падане назад с пребледняване, обръщане на очите, изпадане в безсъзнание за 2-3 минути, бил приет в неврологично отделение. Поради продължаване на оплакванията от травмата на носа и затруднено носно дишане бил приет за повторно оперативно лечение. Освен болките и страданията, през първите седмици ищецът изпитвал и много неудобства, имал нужда от чужда помощ. Бил нарушен нормалният му ритъм на живот, чувствал се силно унижен и засегнат, изпитвал неудобство да се покаже пред колеги и приятели.

Ето защо моли да бъде постановено решение, с което ответникът да бъде осъден да му заплати обезщетение за описаните неимуществени вреди в размер на общо 6600 лева, или 400 лева за тези, претърпени от счупването осмо дясно ребро, в размер на 400 лева за тези, претърпени от кръвонасядане по гърба на носа, в размер на 300 лева за тези, претърпени от травматичен оток в лявата слепоочно-тилна област, 4000 лева за тези, претърпени от счупване на носните кости с оперативно наместване и 1500 лева за претърпени психически увреждания, негативни емоционални изживявания, изразяващи се в страх, уплаха, притеснения за живота и здравето, преживян стрес и психични страдания, както и накърняване на неговата чест и достойнство, ведно със законната лихва от датата на увреждането до окончателното изплащане на главниците. Освен това моли да му бъде заплатено и обезщетение за претърпени имуществени вреди в размер на 30 лева, представляващи заплатена такса за издаване на съдебно-медицинско свидетелство. Претендира направените по делото разноски. 

Ответникът оспорва предявените искове изцяло като неоснователни. Евентуално моли да бъдат уважени частично и то за вреди от уврежданията, посочени в решението по АНД №240/2016г., тъй като по отношение на останалите не е доказано наличието на причинно-следствена връзка. Претендира разноски.

След като прецени събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, съдът намира за установено следното:

Със съдебно решение по нахд №240/2017г. Д.Т.Т. е признат за виновен в това, че на 13,12,2015г. около 17,10 часа в гр. Асеновград на стадиона в кв. Долни Воден е нанесъл побой на Х.Г.П. *** в качеството му на длъжностно лице – съдия на футболна среща между отборите на ФК „Сокол“ и ФК „Шипка 2015“ по повод изпълнение на функцията му, като му е причинил телесни увреждания, изразяващи се в счупване на осмо дясно ребро, кръвонасядане по гърба на носа и счупване на носни костици, довели до временно разстройство на здравето, неопасно за живота. Действително в същото не са посочени други увреждания, но видно от съдебно-медицинското удостоверение такива са били причинени – травматичен оток в лявата слепоочно-тилна област. Поради това и поради липса на каквито и да са други доказателства, които опровергават този факт, възражението, че липсва причинно-следствена връзка между нанесения побой и тази травма е неоснователно. Показанията на свидетеля Д.А. изцяло противоречат на установеното в наказателното производство и в съдебния акт, тъй като същият твърди, че нанасяне на удари от Т. на П. изобщо не е имало. Ето защо съдът не кредитира същите.

Изложените съображения се отнасят и по отношение на претърпените от ищеца негативни психически изживявания. Същите са описани в заключението по съдебно-психиатричната експертиза. От него се установява, че на 13,12,2015г. П. е преживял остър стрес с последващо разстройство на адаптацията със смесено нарушение на емоции и поведение. Тези симптоми са продължили от един до три месеца. Същият е имал психични реакции на тревожност, страхове за здравето и такива, свързани с работоспособността, които са довели до доминантно негативно мислене. Били съчетани с болков синдром, затруднено дишане, тревожност и нарушения на съня, двигателни ограничения и страх от усложнения, вегетативни прояви, промяна в планове и перспективи. Настъпила е промяна в личната, социалната и трудовата ангажираност. И към момента на експертизата стресовото събитие води при П. до неудоволствени изживявания, но не са налице симптоми на посттравматичен стрес. Всички описани страдания са в причинна връзка с действията на ответника. Такава е налице и по отношение на двукратно наложилата се оперативна намеса за наместване на носни кости, която без счупване на същите не би била необходима. Това е заключението на вещото лице по съдебно-медицинската експертиза. От същото се установява също така, че към момента ищецът няма оплаквания от ЛОР органи.

Констатациите на вещите лица са основани на приетите като писмени доказателства медицински документи, поради което съдът ги кредитира изцяло. Те изцяло подкрепят показанията на свидетелите Д. Кьосев, който е присъствал на инцидента и на Райна Паурова, майка на ищеца, която живее заедно с него. Ето защо същите са основани на непосредствени впечатления, поради което също следва да бъдат кредитирани. От тях се установява както механизмът на получаване на травматичните увреждания, така и степента, интензитета и вида на причинените от нанесения побой болки и страдания.

Съдебното решение, с което е приключило наказателното производство за извършените престъпления от ответника има сила на влязла в сила присъда, а тя - съгласно чл. 300 от ГПК - е задължителна за гражданския съд, който разглежда гражданските последици от деянието, относно това, дали е извършено деянието, неговата противоправност и виновността на дееца. Ето защо и на основание чл.45 от ЗЗД ответникът следва да заплати обезщетение за вредите, настъпили в причинна връзка от престъплението, извършено от него – причиняване на леки телесни повреди. От събраните доказателства и по изложените вече съображения се налага изводът, че освен тях, на ищеца са били причинени и други травматични увреждания, които са довели до разстройство на здравето – травматичен оток и силен психически стрес. Те са пряка и непосредствена последица от действията на ответника, като П. е изпитал болки и страдания вследствие на причиняването им. Ето защо и по отношение на тях е доказано наличие на елементите на чл.45 от ЗЗД, поради което ответникът дължи обезщетение за причинените от тях вреди. Поради това предявените искове са основателни.

За да бъде определен размерът на сумата, с която следва да се репарират претърпените вследствие на тях болки и страдания, съгласно чл. 52 от ЗЗД за справедливо определяне обезщетението, следва да се преценят конкретно и обективно настъпилите обстоятелства. Като има предвид степента на търпените болки и страдания, които първоначално са били значителни и интензивни, необходимостта от оперативна намеса и то два пъти, продължителността на оздравителния процес, обстоятелството, че не са оставили трайни увреждания на здравето на пострадалия, че уврежданията са засегнали лицето на ищеца, с което е нарушена възможността му да извършва основен жизнен процес - дишане, както и да и изпълнява трудовите си задължения, че са създали усещане за комплексно страдание, поради засягане на различни части на тялото, съдът намира, че справедливото обезщетение е в размер на 400 лева за болки и страдания, претърпени от счупването осмо дясно ребро, в размер на 400 лева за болки и страдания, претърпени от кръвонасядане по гърба на носа, в размер на 300 лева за болки и страдания, претърпени от травматичен оток в лявата слепоочно-тилна област, 4000 лева за болки и страдания, претърпени от счупване на носните кости с оперативно наместване и 1500 лева за претърпени психически увреждания, негативни емоционални изживявания, изразяващи се в страх, уплаха, притеснения за живота и здравето, преживян стрес и психични страдания, както и накърняване на неговата чест и достойнство.

            Видно от фактура от 14,12,2015г., издадена от УМБАЛ „Свети Георги“ гр. Пловдив, ищецът е заплатил сумата от 30 лева за освидетелстване на лице с издаване на съдебно-медицинско удостоверение. Тъй като това се е наложило с оглед причинените му увреждания, то съставлява имуществена вреда, за която ответникът също дължи обезщетение.

            Съгласно чл. 86 от ЗЗД във връзка с чл. 84, ал. 3 от ЗЗД при задължения от непозволено увреждане длъжникът изпада в забава и без покана. Ето защо ответникът следва да бъде осъден да заплати обезщетение за забава в размер на законната лихва от датата на причиняване на вредите – 13,12,2015г. до окончателното изплащане на главниците.

            На основание чл. 78, ал.1 от ГПК той дължи на ищеца направените по делото разноски или сумата от 700 лева, заплатено адвокатско възнаграждение.

            На основание чл. 78, ал.6 от ГПК ответникът следва да бъде осъден да заплати по сметка на Районен съд – Асеновград държавна такса в размер на 265,20 лева, както и 267,30 лева, разноски за съдебни експертизи.

            По мотивите, изложени по-горе, съдът

 

Р  Е  Ш  И:

 

            ОСЪЖДА Д.Т.Т., ЕГН ********** *** да заплати на Х.Г.П., ЕГН ********** *** сумата от 400 (четиристотин) лева, представляваща обезщетение за неимуществени вреди, изразяващи се в претърпени болки и страдания от нанесената на 13,12,2015г. в Асеновград телесна повреда – счупване на осмо дясно ребро, сумата от 400 (четиристотин) лева, представляваща обезщетение за неимуществени вреди, изразяващи се в претърпени болки и страдания от нанесената на 13,12,2015г. телесна повреда – кръвонасядане по гърба на носа, сумата от 300 (триста) лева, представляваща обезщетение за неимуществени вреди, изразяващи се в претърпени болки и страдания от нанесената на 13,12,2015г. телесна повреда – травматичен оток в лявата слепоочно-тилна област, сумата от 4000 (четири хиляди) лева, представляваща обезщетение за неимуществени вреди, изразяващи се в претърпени болки и страдания от нанесената на 13,12,2015г. телесна повреда – счупване на носни кости с оперативно наместване, сумата от 1500 (хиляда и петстотин) лева, представляваща обезщетение за неимуществени вреди от нанесените на 13,12,2015г. телесни повреди, изразяващи се в психически увреждания, негативни емоционални изживявания – страх, уплаха, притеснения за живота и здравето, преживян стрес и психични страдания, както и накърняване на неговата чест и достойнство, сумата от 30 (тридесет) лева, представляваща обезщетение за имуществени вреди от нанесените на 13,12,2015г. телесни повреди, изразяващи се заплащане на такса за издаване на съдебно-медицинско удостоверение, ведно с обезщетение за забава в размер на законната лихва от датата на причиняване 13,12,2015г. до окончателното изплащане на главниците, както и сумата от 700 лева (седемстотин лева), направени по производството разноски.

ОСЪЖДА Д.Т.Т., ЕГН ********** *** да заплати по сметка на Районен съд Асеновград сумата от 265,20 лева (двеста шестдесет и пет лева и двадесет стотинки) държавна такса и сумата от 267,30 лева (двеста шестдесет и седем лева и тридесет стотинки), направени по производството разноски за съдебни експертизи.

 

Решението подлежи на обжалване пред Окръжен съд – Плодвив в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: