Решение по дело №4470/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 260251
Дата: 22 февруари 2021 г. (в сила от 27 май 2021 г.)
Съдия: Валя Илиева Цуцакова Нанкова
Дело: 20203110204470
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

Номер                                      Година  2021                      Град  Варна

                                          

В    И М Е Т О    Н А   Н А Р О Д А

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД                 ПЕТНАДЕСЕТИ СЪСТАВ

                      

На  пети януари                                      Година  две хиляди двадесет и първа                  

В публично съдебно заседание в следния състав:

 

                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАЛЯ ЦУЦАКОВА

 

СЕКРЕТАР: РАДОСТИНА ИВАНОВА

 

като разгледа докладваното от съдията

НАХД                                        № 4470                        по описа за 2020 г.

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН и е образувано по жалба от „ С.” ООД-гр.Варна ЕИК *********, представлявано от В.Х.Ч., чрез адв. Ж. Г., против НП  № 03 –011575/ 17.07.2019 г. на  Директора на Дирекция “Инспекция по труда”- Варна, с което на дружеството, за нарушение на чл.264 вр.чл.128 т.2 от КТ на основание чл.415в от КТ е  наложено административно наказание  „Имуществена санкция”  в размер на 200 / двеста/ лева

Жалбата е процесуално допустима, подадена е в срока на обжалване, от надлежна страна, поради което  е приета от съда за разглеждане.

         С жалбата се изразява становище, че НП е неправилно, незаконосъобразно, необосновано и постановено при съществени процесуални нарушения, оспорва се фактическата обстановка и се иска отмяна на НП.

         В съдебно заседание жалбоподателят, редовно се представлява от адв.Ж. Г., надлежно упълномощен и приет от съда.Процесуалният представител на въззивника поддържа жалбата, а в хода на делото по същество моли за отмяна на НП, като излага аргументи в подкрепа на становището си, че по преписката липсват доказателства, че към визираната дата на нарушението -26.06.2019г. дължимото възнаграждение не е било изплатено на работника,       че в хода на съдебното следствие са събрани доказателства, че това възнаграждение е било изплатено и че неправилното отразяване в документацията се дължи на грешка на счетоводителя, алтернативно се визира маловажност на нарушението и се иска отмяна на НП.

Въззиваемата страна се представлява от ю.к. Ошавкова, която оспорва жалбата, а в хода на делото по същество моли за потвърждаване на НП като правилно и законосъобразно, аргументирайки  доказаност и съставомерност на нарушението, за което е била ангажирана отговорността на дружеството, тъй като същото е следвало да начисли както трудовото, така и допълнителните възнаграждения в срок до 25- то число на следващият месец и че именно до 26.06.2019г. е следвало да се изплати процесното възнаграждение, а в конкретния случай в приобщеното копие на ведомост е било начислено само основното възнаграждение и доплащането на възнаграждението е било извършено след съставянето на АУАН и се иска НП да бъде потвърдено и да се присъди юрисконсултско възнаграждение.

С оглед събраните по делото доказателства, съдът прие за установено от фактическа и правна страна следното:

През месец юли 2019г., св.З. извършила проверка по спазване на трудовото законодателство в обект – ресторант „Чинар“, находящ се в гр.Бяла, на ул.”Черноморка”№16, стопанисван от „С.“ ООД- гр.Бяла.  При проверка на изискани и допълнително представени документи, в това число  ведомости за заплати, фиш за заплати, график за работа през месец май 2019г. и присъствена форма, св.З. установила, че св. К.Д.Н., заемаща длъжността „мияч” в горепосочения обект, е полагала труд на официален празник- 24. 05.2019г., но за положения труд не е било начислено в съответните документи допълнително възнаграждение. Предвид горното св.З. приела, че на Н. не е било изплатено дължимото допълнително възнаграждение за работа през официален празник.

Резултатите от проверката били отразени в протокол от  11.07.2019г., с който били дадени задължителни предписания, включително да бъде изплатено допълнителното възнаграждение на Н...

На същата дата- 11.07.2019г., св.З. съставила АУАН срещу „С.“ ООД- гр.Бяла за неизплащане на трудово възнаграждение за работа на официален празник  на Н. за положен от него труд 24.05.2019г., като била посочена дата на извършване на нарушението- 26.06.2019г. и същото било квалифицирано по чл.264 от КТ във вр. с чл.128 т.2 от КТ.АУАН бил надлежно връчен на представляващия дружеството, която след запознаване със съдържанието на акта го подписала и в съответната графа вписала, че има възражения.

В законоустановения срок били депозирани и писмени възражения , съгласно които процесното възнаграждение е било изплатено, но доказателства за горното са били представени едва след проверката, тъй като са се съхранявали в счетоводството на дружеството, което  е със седалище ***.

След изготвяне на писмено становище от юрист, въз основа на съставения АУАН и материалите по преписката, на  17.07.2019г. АНО издал НП, предмет на настоящата въззивна проверка.

В с.з. от показанията на св.З. се установи, че неизплащането на дължимото допълнително възнаграждение е било прието за установено единствено въз основа на представени документи, като контакт със св.Н. не е бил установяван и след приключване на проверката са представени и доказателства за изплащане на възнаграждението.

В с.з. бе проведен разпит и на процесният работник- св.Н., която категорично заяви, че е получила възнаграждение от 29 лв. за работата си на официален празник през месец май 2019г. и това е станало в края на месеца, в който е положила труд, като заявява ,че няма спомен кога е подписвала документите, касаещи плащането.

Съдът напълно кредитира  показанията на св.З., дадени в с.з., тъй като същите са последователни, непротиворечиви и кореспондиращи с писмените доказателства по делото.

 Съдът не кредитира показанията на св.Н. единствено в частта, в която първоначално същата посочи, че не е полагала подпис в документи за полученото възнаграждение, тъй като в последствие се установи в хода на разпита, че подписи са полагани от нея.В останалата им част съдът кредитира показанията на св. Н., тъй като същите са искрени, последователни и житейски достоверни, а и следва да се отбележи, че същата е престирала работна сила само три месеца за санкционираното дружество и то през 2019г. и няма как към настоящия момент да се приеме, че по някакъв начин е заинтересована от изхода на делото.

Съдът кредитира приети по делото писмени доказателства, тъй като същите са непротиворечиви по между си и кореспондират с установената по делото фактическа обстановка.

          Описаната фактическа обстановка се установява чрез събраните и изготвени по реда на ЗАНН и НПК доказателства и доказателствени средства, а именно – АУАН, НП,, копия на ведомости и фиш, присъствена форма, трудов договор, протокол за проверка, от показанията на св.З. и св.Н. и от останалите писмени материали, приети по делото.

Съдът, както с оглед изложените от жалбоподателя доводи, така и предвид  императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление относно законосъобразността му, обосноваността му, и справедливостта на наложеното административно наказание, прави следните изводи:

АУАН и НП са издадени от компетентни лица/ предвид разпоредбите на КТ и приетата в с.з. заповед /.Депозираните възражения са били преценени от АНО, който е наложил наказание на основание чл.415 В от КТ.

Въпреки горното съдът намира, че в хода на АНП са допуснати съществени процесуални нарушения, ограничили правото на защита на нарушителя.

Съгласно разпоредбите на чл.42т.3 от ЗАНН и чл.57ал.1т.5 от ЗАНН, дата и мястото на извършване на нарушението са съществени реквизити както на АУАН, така и на НП и са елементи, които пряко касаят индивидуализацията на нарушението, като последното следва да бъде описано пълно, точно и ясно в НП, като бъдат посочени и обстоятелствата, при които същото е извършено.

В тази връзка следва да се отбележи, че както в АУАН, така и в НП е посочена декларативно дата на извършване на нарушението- 26.06.2019г., като видно от обстоятелствената част на НП, а и на АУАН, липсват каквито и да било факти, че именно в деня преди посочената дата работодателят е бил длъжен да изплати трудово възнаграждение за положен труд на официален празник-24.05.2019г.Съгласно разпоредбата на чл.264 от КТ за работа на официален празник се дължи заплащане според уговореното, но не по-малко от удвоения размер на трудовото възнаграждение, но видно от обстоятелствената част на НП липсват каквито и да било факти какво възнаграждение реално е следвало да бъде изплатено, а фигурира единствено правен извод в тази насока- не по малко от удвоения размер, без да е ясно изобщо какво е договорено между страните.Нормата на чл.270 от КТ предвижда изплащане на трудовото възнаграждение авансово или окончателно всеки месец, на два пъти, доколкото не е уговорено друго, но в НП не са посочени никакви факти какво точно е било договорено между страните по ТПО и кога е следвало да се изплати трудовото възнаграждение за месец май 2019г., респективно да се преценява дали тогава е следвало да се изплати и допълнителното възнаграждение.Няма факти кога и евентуално какво възнаграждение за май 2019г. е било изплатено, няма факти какво допълнително възнаграждение е следвало да се изплати, за да се прецени дали в действителност не е изпълнено задължението по чл.264 от КТ. Следва да се отбележи, че норма на чл.264 от КТ не визира срок в който възнаграждението следва да се изплати.От доказателствата по преписката също не се установява по безспорен начин на коя дата реално е било изплатено възнаграждението на работниците за месец май 2019г.. Фактите следва да са посочени в самото НП, а не да се презюмират от материалите по преписката, като е недопустимо факти, касаещи съставомерни признаци на нарушението да се установяват едва в с.з.

Датата на извършване на нарушението е от съществено значение не само с оглед правото на защита на нарушителя, а  и с оглед индивидуализацията на нарушението, като непосочването й, грешното й посочване или непосочването на фактите, които я касаят винаги съставляват съществено процесуално нарушение, което е основание за отмяна на НП.Освен горното датата е и от съществено значение с оглед задължението на съда да прецени дали не е изтекъл давностният срок, визиран в чл.34 ал.1 от ЗАНН.

Липсата на пълно, точно и ясно описание на нарушението, непосочването на конкретните обстоятелства, при които същото е извършено и на всички факти, касаещи съставомерните признаци, представляват съществени процесуални нарушения, тъй като от една страна ограничават правото на защита на нарушителя, а от друга страна лишава и съда от възможността да прецени има ли извършено административно нарушение, правилно ли е било квалифицирано същото и правилно ли е била приложена санкционната норма.

В АУАН и НП е визирана като нарушена и нормата на чл.128 т.2 от КТ, вменяваща общо задължение за работодателя да изплаща трудовото възнаграждение.В конкретния случай се установи, че актосъставителят, а в последствие и АНО са приели, че удвоен размер на допълнително трудово възнаграждение за работа на официален празник не е било изплатено на св.Н. единствено въз основа на представени документи, където липсва начисляване на такова допълнително възнаграждение, но в хода на проверката не са събрани категорични доказателства, които да оборват показанията на св.Н., че е получила сума от 29лв. за работа на официален празник през месец май още през същия месец, а задължението на работодателя да начислява възнагражденията се регламентират от нормата на чл.128 т.1 от КТ, която не е била приета за нарушена.Липсата на начисляване не води до единствено възможния и категоричен извод, че липсва и заплащане още преди да е изтекъл срокът за това действие, при наличието на гласни доказателства от незаинтересован свидетел за обратното, като налагането на административно наказание за нарушение, което не е било безспорно доказано в хода на АНП обуславя и неправилно приложение на материалния закон.

Предвид изхода на спора съдът намира, че претенцията за присъждане на юрисконсултско възнаграждение е неоснователна и не следва да бъде уважавана.

Предвид горното, обжалваното наказателното постановление се явява  незаконосъобразно, постановено при съществени нарушения на  процесуалните правила, поради което и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН, съдът

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ  НП № 03 –011575/ 17.07.2019 г. на  Директора на Дирекция “Инспекция по труда”- Варна, с което на „ С.” ООД-гр.Варна ЕИК *********, представлявано от В.Х.Ч., за нарушение на чл.264 вр.чл.128 т.2 от КТ на основание чл.415в от КТ е  наложено административно наказание  „Имуществена санкция”  в размер на 200 / двеста/ лева.

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на Д“ИТ“-Варна за присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

         Решението подлежи на  обжалване пред Административен съд –Варна в 14-дневен срок от уведомлението.

         След влизане в сила на съдебното решение, АНП да се върне на наказващия орган по компетентност.                                

                                                        

                                                            СЪДИЯ ПРИ ВРС: