Решение по дело №480/2023 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 428
Дата: 7 декември 2023 г. (в сила от 7 декември 2023 г.)
Съдия: Миглена Раденкова
Дело: 20237080700480
Тип на делото: Касационно административно дело
Дата на образуване: 14 август 2023 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

№ 428

 

гр. Враца, 07.12.2023 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, КАСАЦИОНЕН СЪСТАВ, в публично заседание на  21.11.2023 г. /двадесет и първи ноември две хиляди  двадесет  и  трета година/ в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИГЛЕНА РАДЕНКОВА

ЧЛЕНОВЕ: КРАСИМИР ГЕОРГИЕВ

НЕДЕЛИН ЙОРДАНОВ

 

при секретаря  СТЕЛА БОБОЙЧЕВА  и с участието на прокурора ВЕСЕЛИН ВЪТОВ, като разгледа докладваното от съдия РАДЕНКОВА КАД № 480 по описа на АдмС – Враца за 2023 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

           Производството е  по  реда на чл. 208 и сл. от АПК, във вр. с   чл. 111, ал. 7 от  ЗИНЗС.    

           Образувано е по касационна жалба на Началника на Затвора – ***, депозирана чрез * Г.Х., против Решение № 194/21.06.2023 г.  постановено  по  адм. дело  № 360/2023 г. на АдмС - Враца. С оспореното решение е отменена Заповед № Л-1756/05.06.2023 г., издадена от Началника на Затвора – ***, с която на основание чл. 104, ал. 1, вр. чл. 102, ал. 2, вр. чл. 101, т. 7 от ЗИНЗС на * Ц.М.З.,***, е наложено дисциплинарно наказание „***.

С касационната жалба се твърди, че оспореното решение е неправилно, като постановено в нарушение на материалния закон и необосновано, иска се неговата отмяна по подробно изложени в жалбата аргументи. В с.з. процесуалният представител  на касатора - * Г.Х. поддържа изцяло изложените в жалбата съображения.

            Ответникът – * Ц.М.З., редовно призован в с.з. лично и чрез * Т.С. от АК – ***, намира касационната жалба за неоснователна, а оспореното решение, като правилно и законосъобразно моли да бъде оставено в сила.

Представителят на  Окръжна прокуратура - Враца, дава мотивирано заключение за неоснователност на касационната жалба. Намира за правилен формирания от първоинстанционния съд извод, за липса на изслушване преди налагане на дисциплинарното наказание.

Административен съд - Враца, в настоящия касационен състав, намира, че  касационната  жалба  е  подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК и от надлежна страна, поради което е процесуално допустима.  Разгледана по същество е

НЕОСНОВАТЕЛНА.

            Предмет на касационен контрол за законосъобразност е Решение № 194/21.06.2023 г. постановено по а.д. № 360 по описа на АдмС – Враца за 2023 г., с което е отменена Заповед № Л-1756/05.06.2023 г. на Началника на Затвора – ***, като със същата на основание чл. 104, ал. 1, вр. чл. 102, ал. 2, вр. чл.  101, т. 7 от ЗИНЗС на ответника в настоящото производство, * Ц.М.З.,***, е наложено дисциплинарно наказание „***.

             За да постанови този резултат, след съвкупната преценка на представените по делото доказателства, съдът е установил, че дисциплинарнонаказващия орган не е изпълнил установеното от законодателя задължение в чл. 105, ал. 1 от ЗИНЗС, да изслуша нарушителя преди да му наложи наказание. В представения по делото протокол за проведено изслушване на л/св. не са отразени обясненията на същия във връзка с това изслушване, като предвид обстоятелството, че З. има други четири наложени наказания с отделни заповеди, не ставало ясно по кое от тези производства е проведено изслушване. Отделно от това нито в предложението за налагане на наказание, нито в докладната, въз основа на която е изготвено, нито пък в самата заповед за дисциплинарно наказание не е отразено какво разпореждане е било дадено на З. на дата 16.05.2023 г. във вр. с изпълнение на предходна заповед, което същият е отказал да изпълни.

Настоящият касационен състав, намира така постановеното решение за валидно и допустимо, постановено в съответствие с доказателствата и при правилно приложение на материалния закон. Наведените с касационната жалба доводи за противното са неоснователни.

Формираните от първоинстанционния съд изводи за допуснати съществени нарушения процесуалните правила, довели и до неправилно приложения на материалния закон се споделят в пълнота от настоящата инстанция и за процесуална икономия не следва да бъдат преповтаряни.

В конкретния случай не само не е посочено в отменената заповед какво е конкретното изпълнително деяние осъществено от лишения от свобода, но и не са събрани безспорни доказателства за наличието на виновно поведение от негова страна.

В допълнение следва да бъде отбелязано, че при определяне на вида и размера на наложеното дисциплинарно наказание органът не е посочил една от предпоставките за налагане на наказанието „***“, а именно наличието на системни нарушения по чл. 100, ал. 2, т. 1, 2, 3 или 5 от ЗИНЗС. Съгласно чл. 102, ал. 1 от ЗИНЗС при определяне на дисциплинарното наказание се вземат предвид характерът и тежестта на извършеното нарушение, отношението на лишения от свобода към него, поведението му преди това и здравословното му състояние. Разпоредбата на чл. 2 гласи, че дисциплинарните наказания по чл. 101, т. 7 и 8 могат да се налагат само при извършено дисциплинарно нарушение по чл. 100, ал. 2, т. 4, 6, 7 или 8, както и при системни нарушения по чл. 100, ал. 2, т. 1, 2, 3 или 5 от ЗИНЗС. Следователно, за да приеме, че са налице основания за налагане на наказание от вида на наложеното с отменената с оспореното решение заповед, ДНО следва да изложи мотиви, че лишеният от свобода е извършил системни нарушения. Такива доводи липсват в отменения акт, което го прави немотивиран, доколкото не съдържа мотиви относно една от изискуемите предпоставки за налагане на наказанието. Цитираните четири заповеди за наложени дисциплинарни наказания, от една и съща дата – 05.06.2023 г., всички за нарушения, свързани с изпълнение на заповед № Л-1478/15.05.2023 г. на Началника на Затвора - ***, при липса на данни за влизането им в сила, не могат да обосноват системност.

            Правилно с решението си първоинстанционният съд е осъдил ГДИН да заплати сумата от 500 лева възнаграждение за предоставена адвокатска защита по реда на чл. 38, ал. 1, т. 2 от Закона за адвокатурата и наведените с касационната жалба доводи, че л/св не е представил надлежни доказателства за наличието на затруднено материално положение, както и недоказването на реалното извършване на разноските са неоснователни. За разлика от искането за назначаване на безплатен адвокат по чл. 23, ал. 3 от Закона за правната помощ, когато лицето желаещо процесуално представителство няма средства за заплащане на адвокатско възнаграждение и следва да докаже това обстоятелство, чрез доходите си или на неговото семейство; имущественото състояние, удостоверено с декларация; семейното положение; здравословното състояние; трудовата заетост; възрастта и други обстоятелства, то за присъждане на адвокатско възнаграждение по реда на чл. 38, ал. 2 от ЗАдв пред съответната инстанция, е достатъчно по делото да е представен договор за правна защита и съдействие, в който да е посочено, че упълномощеният адвокат оказва безплатна правна помощ на някое от основанията по т. 1-3 на чл. 38, ал. 1 от ЗАдв, като не е необходимо страната предварително да установява и да доказва съответното основание за предоставяне на безплатна правна помощ. При безплатно предоставяне на правна помощ по реда на чл. 38, ал. 1, т. 2 от ЗАдв, както е в случая, адвокатът сам, по собствена воля, се съгласява да получи хонорар само, доколкото постановеният от съда резултат е в интерес на страната, която представлява; да го получи след влизане в сила на съдебния акт, с който му се присъжда. За да упражни последният това свое право, е достатъчно да представи сключен със страната договор за правна защита и съдействие, в който да посочи, че договореното възнаграждение е безплатно на основание чл. 38, ал. 1, т. 2 или т. 3 от ЗАдв, като не се нуждае от доказване обстоятелството, че клиентът е близък на адвоката или че се намира в затруднено материално положение. Касае се за специална норма, предпоставките по която в случая са били налице.

            Казаното важи в пълна степен и за настоящото производство, в което л/св. е представляван от * Т.С. на основание чл. 38 от ЗАдв, за което е представен Договор за правна защита и съдействие /л. 28/. Възнаграждение за оказаната от него безплатна адвокатска помощ на основание чл. 38, ал. 1, т. 2 от ЗАдв, следва да бъде определено в размер на 500 лева, съобразно разпоредбата на  чл. 8, ал. 3 от Наредба № 1/2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, предвид фактическата и правна сложност на делото и реално извършените дейности от пълномощника на  жалбоподателя. 

            Предвид изложеното решението следва да бъде оставено в сила, като правилно и законосъобразно. Касационната жалба е неоснователна и следва да се остави без уважение.

Водим от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК  касационен състав  на  Административен съд  - Враца,

 

Р Е Ш И :

 

            ОСТАВЯ  В  СИЛА  Решение  № 194/21.06.2023 г.  постановено  по  адм. дело  № 360/2023 г.  по описа на Административен съд - Враца.

           

            ОСЪЖДА Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ ДА ЗАПЛАТИ на * Т.Г.С. от *** сумата от 500 /петстотин/ лева възнаграждение за предоставена безплатна адвокатска защита.

 

Решението  е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ:  1.

 

 

  

2.