Решение по дело №77/2019 на Районен съд - Чирпан

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 17 септември 2019 г. (в сила от 3 октомври 2019 г.)
Съдия: Тихомир Колев Колев
Дело: 20195540200077
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 февруари 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е № 45

17. 09. 2019 год. гр. Чирпан

В ИМЕТО НА НАРОДА

Районен съд Чирпан, втори състав

На 11. 09. 2019 год.

В публично заседание в състав:

                                                          Председател: ТИХОМИР К.

Секретар: ДОНКА ВАСИЛЕВА

Сложи за разглеждане докладваното от Районен съдия ТИХОМИР К.

АНД номер 77 по описа за 2019 година

и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е образувано по повод жалбата на адв. Г.В.Ж. – пълномощник на С.И.И., ЕГН:**********, с адрес: *** против НП № 375а-1707/ 27. 11. 2018 г., издадено от И. Г. И.- Началник отдел „Охранителна полиция“ при ОДМВР Стара Загора, упълномощен със заповед № 8121з-493/01.09.2014г. на Министъра на МВР, с което му е наложено административно наказание по чл. 264, ал.1 от ЗМВР – глоба в размер на 500.00лв.   

Жалбоподателят останал недоволен от така издаденото НП и моли да бъде отменено изцяло, като постановено при съществени нарушения на процесуалните правила и материалноправните норми .

Въззиваемата страна, редовно призована, не изпраща представител.

Съдът, като взе предвид събраните по делото писмени и гласни доказателства, преценени по отделно и в тяхната съвкупност, намира за установена следната фактическа обстановка:

Жалбата е допустима и разгледана по същество основателна, поради следното:

Видно от представените по делото писмени доказателства се установява, че жалбата е подадена в срок / виж пощенско клеймо и системен бон от „Български пощи“ ЕАД приложени към делото /.

Установи се по делото, че с НП № 375а-1707/ 27. 11. 2018г., издадено от И. Г. И.- Началник отдел „Охранителна полиция“ при ОДМВР Стара Загора, упълномощен със заповед №8121з-493/01.09.2014г. на Министъра на МВР, е наложено на жалбоподателя административно наказание по чл. 264, ал.1 от ЗМВР – глоба в размер на 500.00лв., затова че: “ на  16.11.2018г. около 09.30ч. в гр. Чирпан, ул. Васил Кълбов, до дом №12,горепосоченото лице И., съзнателно пречи на контролен орган на МВР /униформен полицай/ да изпълни задълженията си по служба. Лицето е предупредено да спазва обществения ред, но въпреки това отправя обидни реплики към служителите на РУ- Чирпан, с което лицето виновно е нарушило чл.264 ал.1от ЗМВР.“

Това НП е постановено на основание Акт за установяване на административно нарушение Серия Д бл.№ 0648950, съставен на 16. 11. 2018 г. с актосъставител Ц.К.Д. на длъжност ст. полицай ООР при РУ гр. Чирпан и в присъствието на свидетеля Х.Д.Х. ***.

В процеса по проверка на съставеният акт и постановление съдът констатира, че същите са издадени от органи имащи нужната компетентност за това съгласно изискванията на ЗДвП, ЗАНН и ЗМВР, видно от представената по делото Министерска Заповед.

Видно от данните по делото, на жалбоподателя е наложено административно наказание за нарушаване на разпоредбата на чл. 264, ал.1 от ЗМВР. Съгласно посоченият законов текст: "Който противозаконно пречи на орган на МВР да изпълнява функциите си, се наказва с глоба от 500 до 1000 лв., ако извършеното не съставлява престъпление.

Следователно, за да се приеме, че е налице нарушение по чл. 264, ал.1 от ЗМВР, следва да се установи, че:

1/ орган на МВР е изпълнявал някакви служебни задължения и

2/ лицето, сочено като нарушител му е пречило противозаконно.

Видовете дейности, които се осъществяват от органите на МВР, както и правомощията им са уредени в ЗМВР и за да може да бъде извършена преценка дали в конкретния случай полицейският орган е изпълнявал възложени му функции, следва да бъде описано в АУАН какви точно задължения е изпълнявал той на посоченото място.

В настоящия случай, както в съставения АУАН, така и в издаденото въз основа на него НП е посочено единствено, че жалбоподателя  " съзнателно пречи на контролен орган на МВР / униформен полицай/ да изпълни задълженията си по служба. Лицето е предупредено да спазва обществения ред, но въпреки това отправя обидни реплики към служителите РУ Чирпан  ", но никъде не се съдържат данни с какво точно са били свързани тези служебни задължения на органа, тоест какви са функциите, които е осъществявал съответният полицейският служител, нито кой е той.

Изпълнителното деяние на нарушението по чл. 264 ЗМВР, както вече се посочи по горе се изразява в действие, което е насочено към пречене на орган на МВР да изпълнява функциите си, а не към неизпълнение на разпореждане да се преустанови дадено поведение.

Настоящият състав счита, че при провеждане на административнонаказателната процедура е допуснато съществено процесуално нарушение. Съгласно чл. 42, т. 4 и чл. 57, ал. 1, т. 5, пр. 1 и 4 от ЗАНН в АУАН и наказателното постановление следва да се съдържа описание на нарушението и обстоятелствата, при които е било извършено, но в настоящия случай видно от административнонаказателната преписка в съответните актове няма пълно описание на посочения реквизит. В АУАН общо е описано, че жалбоподателя съзнателно пречи на контролен орган да изпълни задължението си по служба. Не е ясно какво е конкретното деяние, по какъв начин жалбоподателят е бил задължен да го осъществи, както и какво е било разпореждането, описано като предупреждение, и в изпълнение на коя полицейска функция е било издадено. Изпълнителното деяние на нарушението "противозаконно пречене" се осъществява, когато са създадени едно или повече препятствия пред орган на МВР за изпълнение на функциите му. Начинът на извършване на деянието може да бъде в различни форми, като по начало се изисква активно действие, активно поведение от страна на дееца, т. е активно препятстване на орган на МВР да изпълнява задълженията си по служба. В настоящия случай не са посочени в АУАН и НП никакви определени фактически действия/бездействие от страна на жалбоподателя спрямо полицейските служители. Неговите действия се установяват едва от показанията на свидетелите в съдебното производство, но не са описани при съставянето на АУАН и НП. Така в хода на административнонаказателното производство жалбоподателят не е могъл да разбере с какво от поведението си е нарушил обществения ред, както и законното основание на полицейското предупреждение, които са елемент от фактическия състав на нарушението. Пропускът да бъде отразена като пълна и ясна обстановката на извършеното нарушение не може да бъде преодолян в съдебното производство чрез разпит на свидетелите и установяване на описаната от съда фактическата обстановка, която е различна спрямо общото описание в АУАН и НП. В този смисъл липсата на конкретно описание на нарушението представлява съществено процесуално нарушение, тъй като накърнява правото на защита и препятства преценката за материалноправна законосъобразност на наказателното постановление.

С оглед така установеното съществено нарушение в административнонаказателното производство – липса на задължителен реквизит по чл. 42, т. 4 и чл. 57, ал. 1, т. 5, пр. 1 и 4 от ЗАНН, водещо като самостоятелно основание за отмяна на наказателното постановление като незаконосъобразно, то следва да бъде отменено обжалваното наказателно постановление,като незаконосъобразно.

Мотивиран от горното и на основание чл. 63 и сл. от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 375а-1707/ 27.11.2018 г. издадено от И. Г. И.- Началник отдел „Охранителна полиция“ при ОДМВР Стара Загора, упълномощен със заповед № 8121з-493/01.09.2014г. на Министъра на МВР, с което на жалбоподателя С.И.И., ЕГН:**********, с адрес: *** с пълномощник адв. Г.В.Ж. е наложено административно наказание- глоба в размер на 500. 00 лв. за нарушение на чл. 264 ал.1 от ЗМВР, като незаконосъобразно.

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд Стара Загора в 14 дневен срок от съобщаването по реда на АПК.

 

 

 

                                                                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ: