Разпореждане по дело №923/2024 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 4256
Дата: 5 юни 2024 г.
Съдия:
Дело: 20247040700923
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 4 юни 2024 г.

Съдържание на акта

РАЗПОРЕЖДАНЕ

№ 4256

Бургас, 05.06.2024 г.

Административният съд - Бургас - XVIII-ти състав, в закрито заседание на пети юни две хиляди двадесет и четвърта година в състав:

Съдия: МАРИНА НИКОЛОВА
като разгледа докладваното от съдията Марина Николова административно дело923 по описа за 2024 година на Административен съд - Бургас, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е образувано по искова молба вх. № 6075/04.06.2024 год. по описа на Административен съд - Бургас на В. К. В., [ЕГН], с адрес за призоваване: Затвора - [населено място]. В исковата молба е посочено, че се претендира сума от 12000 лева за периода 10.08-08.12.2023 год. в Следствен арест [населено място].

Съдът, след запознаване с така постъпилата искова молба констатира, че същата не отговаря на изискванията по чл.127 от ГПК, приложими на основание чл.144 от АПК и следва да бъде оставена без движение по следните съображения:

За да възникне право на искане за обезщетение по чл.203 - 207 АПК във връзка с чл.1, ал.1 от Закона за отговорността на държавата и общините за вреди е необходимо да са налице няколко кумулативни предпоставки: 1. вреда - имуществена или морална; 2. незаконосъобразен акт, незаконосъобразно действие или бездействие на орган или длъжностно лице на държавата, като същите задължително трябва да бъдат при и по повод изпълнение на административна дейност; 3.изпълнение на административна дейност, т.е. вредата да е настъпила от незаконосъобразния акт, действие или бездействие на органа или длъжностното лице при или по повод изпълнение на административна дейност и 4.пряка и непосредствена причинна връзка между незаконосъобразния акт, действие или бездействие и настъпилата вреда. Именно горепосочените четири елемента от фактическия състав на отговорността по чл.1 ЗОДОВ съдът намира, че не са конкретизирани в исковата молба на ищеца.

Предвид изложеното по-горе, ищеца следва с допълнителна молба в 7-дневен срок от съобщението да отстрани следните нередовности на исковата молба:

На първо място, ищецът следва да уточни ответника като съобрази разпоредбата на чл. 205 от АПК, съгласно която искът се предявява срещу юридическото лице, представлявано от органа, от чийто незаконосъобразен акт, действие или бездействие са причинени вредите.

Съгласно разпоредбата на чл. 205, ал. 2 от АПК, съдът УКАЗВА на ищеца В. К. В. срещу кого следва да насочи иска си, а именно срещу Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ при Министерство на правосъдието и му предоставя възможност в 7-дневен срок от съобщаването да отстрани тази нередовност на исковата молба.

На второ място, ищецът следва да приложи документ за платена по сметка на Административен съд – Бургас държавна такса в размер на 10 лева - такава се дължи на основание чл.9а, от ЗОДОВ и документа за плащането й следва да бъде приложен към исковата молба на основание чл.128, т.2 ГПК.

На трето място, ищецът следва изрично да посочи дали вредите се претендират от фактическо действие или бездействие или от административен акт. Ако за конкретния случай е подадена жалба по административен ред, следва да бъде посочено какъв е резултата от оспорването. Допустимостта на исковата претенция, съгласно чл.204, ал.1 АПК, е обусловена от отмяната на административния акт, от който се претендират вредите, а съгласно ал.4 от същата разпоредба, незаконосъобразността на действието или бездействието се установява от съда, пред който е предявена претенцията за вреди от действия или бездействия на административен орган. Следва да бъде посочено в какво конкретно се изразяват вредите и причинната връзка между претендираното основание за вреди и настъпването на вредите.

Четвърто, ищецът следва да посочи кой съд иска да разгледа предявения от него иск - Административен съд-Бургас или Административен съд - Ямбол, като му указва, че съгласно чл.7, ал.1 от ЗОДОВ - Искът за обезщетение се предявява пред съда по мястото на увреждането /в случая [населено място] – съдебен район на Административен съд – Ямбол/ или по настоящия адрес или седалището на увредения /Административен съд- Бургас/ срещу органите по чл. 1, ал. 1 и чл. 2, ал. 1, от чиито незаконни актове, действия или бездействия са причинени вредите.

Пето, да приложи препис от уточняващата искова молба заедно с доказателствата, за връчване на ответника.

Горната нередовност следва да бъде отстранена в 7-дневен срок, като при неизпълнение на дадените от съда указания исковата молба ще бъде върната и производството ще бъде прекратено, на основание съответно чл.158, ал. 3 от АПК и чл. 129, ал. 3 от ГПК.

Водим от горното, съдът

разпореди:

ОСТАВЯ БЕЗ ДВИЖЕНИЕ исковата молба вх. № 6075/04.06.2024 год. по описа на Административен съд - Бургас на В. К. В., [ЕГН], с адрес за призоваване: Затвора - [населено място]. В исковата молба е посочено, че се претендира сума от 12000 лева за периода 10.08-08.12.2023 год. в Следствен арест [населено място].

УКАЗВА на В. К. В. в 7-дневен срок от получаване на съобщението да отстрани посочените по-горе нередовности на исковата си молба.

ПРЕДУПРЕЖДАВА В. К. В., че при неизпълнение на дадените от съда указания исковата молба ще бъде върната и производството ще бъде прекратено, на основание съответно чл.158, ал. 3 от АПК и чл. 129, ал. 3 от ГПК.

РАЗПОРЕЖДАНЕТО не подлежи на обжалване.

Съдия: