Решение по дело №94/2023 на Административен съд - Разград

Номер на акта: 106
Дата: 7 февруари 2024 г. (в сила от 7 февруари 2024 г.)
Съдия: Юлияна Василева Цонева
Дело: 20237190700094
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 ноември 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

106

Разград, 07.02.2024 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административният съд - Разград - I тричленен състав, в съдебно заседание на шестнадесети януари две хиляди и двадесет и четвърта година в състав:

Председател:

СВЕТЛА РОБЕВА

Членове:

МАРИН МАРИНОВ
ЮЛИЯНА ЦОНЕВА

При секретар РАЛИЦА ВЪЛЧЕВА и с участието на прокурора ИВА РАШКОВА РАНГЕЛОВА като разгледа докладваното от съдия ЮЛИЯНА ЦОНЕВА кнахд № 20237190600094 / 2023 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на глава ХІІ от АПК във вр. чл. 63в от ЗАНН.

Постъпила е касационна жалба от Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – гр.Разград, адрес на управление: гр.Разград, бул.“България“ № 15, против Решение № 169 от 25.10.2023г., постановено по АНД № 272/2023г. по описа на Районен съд-Разград в производство по чл. 59 и сл. от ЗАНН, с което е отменено Наказателно постановление № 17-2300041 от 21.04.2023г., издадено от Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Разград. Касаторът оспорва извода на решаващия съд, че не е следвало да се образува административнонаказателно производство срещу „Великов Груп“ ЕООД поради това, че в деня на инцидента 22.02.2023г. е било образувано наказателно производство срещу физическото лице – управител на същото дружество. Счита, че при тези обстоятелства е неприложим принципът "non bis in idem", тъй като липсва тъждество между конкретния субект в администравнонаказателното производство, което се води срещу ЮЛ и ангажира обективна, безвиновна отговорност, за разлика от отговорността по НК, каквато може да бъде ангажирана единствено по отношение на физическо лице като субект на престъпно деяние. Съобразно горното е направено искане решението на РС-Разград да бъде отменено изцяло, като неправилно и постановено в нарушение на закона, респ. да бъде потвърдено издаденото Наказателно постановление. В съдебно заседание процесуалният представител на страната поддържа същите съображения. Претендира за заплащане на юрисконсултско възнаграждение.

Ответникът по касационната жалба „Великов Груп“ ЕООД, ЕИК *********, представлявано от управител С. В. В., действащ чрез упълномощен адв. О. Б., съдебен адрес: гр.Р., ул. ****, вх. *, ***, представя по делото писмен отговор с изложени подробни съображения за неоснователност на касационната жалба, поддържани и пред съда в хода на съдебно производство. Счита, че е недопустимо за едни и същи факти да се ангажира едновременно наказателна отговорност на управителя на дружеството и да се налага имуществена санкция на търговеца по реда на ЗАНН. Позовава се на съдебна практика – Тълкувателно решение № 3 от 22.12.2015 г. на ВКС по тълк. дело № 3/2015 г. на ОСНК и Решение № 964 от 16.02.2018г. по адм. дело № 10875/2017г. на АдмС-София, като приема, че преценката за допуснато нарушение на принципа "non bis in idem", не се прави на основа възприетата правна квалификация, вкл. и за отговорното лице, а с оглед на фактическите обстоятелства. В тази връзка счита, че осъждането на управителя С. В. В. за престъпление по чл. 123, ал. 1, предл. 2 от НК с присъда № 18/26.10.2023г. по НОХД № 329/2029г. по описа на Окръжен съд-Разград, изключва възможността за дирене на административнонаказателна отговорност от „Великов Груп“ ЕООД. По същество твърди, че не е допуснато и вмененото на дружеството нарушение на чл. 14, ал. 1 от ЗЗБУТ във вр. с чл. 49, т. 2 и т. 3.1 от Приложение № 1 към чл. 2, ал. 2 от Наредба № 2 от 22.03.2004 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи, тъй като нарушението е извършено от С. В. В. като физическо лице – управител на фирмата и правилно му е реализираната наказателна отговорност. Излага и съображения за маловажност на случая по смисъла на чл. 28 от ЗАНН. Освен това, доказателствата установявали, че при извършване на СМР е имало друг строител, чието е било задължението, вменено на търговеца. Моли решението на въззивния съд да бъде оставено в сила, като заявява претенция за присъждане на разноски.

Представителят на Окръжна прокуратура - Разград дава заключение, че касационната жалба е основателна, а решението на въззивния съд - неправилно, поради което следва да бъде отменено, а издаденото НП да бъде потвърдено. Счита, че не е нарушена разпоредбата на чл. 33 от ЗАНН, доколкото субект на престъпление може да бъде само физическо лице, като евентуалното ангажиране на наказателна отговорност за същия случай по никакъв начин не рефлектира и не може да бъде пречка за търсене на отговорност на дружеството за осъществено от него административно нарушение.

Административен съд-Разград, като обсъди посочените в жалбата касационни основания, доводите на страните и доказателствата по делото, констатира следното:

Касационната жалба е допустима. Подадена е от надлежна страна съгласно чл. 210, ал. 1 от АПК, в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК и срещу съдебно решение, подлежащо на касационен контрол.

Разгледана по същество, жалбата е основателна.

Съгласно чл. 63в от ЗАНН въззивното решение подлежи на касационно оспорване на основанията, предвидени в НПК (чл. 348), като касационният съд обсъжда само посочените в жалбата пороци на решението, а за неговата валидност, допустимост и съответствие с материалния закон следи и служебно (чл. 218, ал. 1 и ал. 2 АПК), въз основа на фактите, установени в обжалваното решение (чл. 220 АПК).

От фактическа страна въззивният съд е установил следното: На 22.02.2023г., около 13:50 часа, инспектори от Дирекция „Инспекция по труда“ – Разград извършили проверка за спазване на трудовото законодателство на обект: Строителни и монтажни работи, извършвани по авариен ремонт на водопровод - собственост на „Биовет“ АД, клон Разград (възложител), извършвани от „Великов Груп“ ЕООД – изпълнител по договор между предприятията. Установено е, че при извършване на ремонта е изкопан 11-метров участък от ВиК-трасето, в който е положена водопроводна тръба. Прокопаването на изкопа е извършено с багер “Хидромег“ алфа 102В – собственост на „АРД Строй“ ЕООД, който след прокопаването е стациониран на 30 метра от северната страна на изкопа. Укрепване на изкопа на е изпълнено, стените са вертикални, неоформени от страната на пътното платно, с назъбени отломки от банкета. При проверката по работни места е установено, че строителят „Великов Груп“ ЕООД не е поставил защитни ограждения, сигнализиращи с предупредителни знаци и табели изкопа при непрекъснатото движение на моторни превозни средства на главен път Русе – Варна, преминаващ през с. Ушинци.

На същата дата, около 13:30 часа, в условията на интензивно движение от преминаващи моторни превозни средства, вследствие на вибрации от преминаващите МПС по пътното платно, в неукрепения изкоп е настъпило свличане на земна маса, довело до затрупване на работещия в момента в изкопа на дълбочина до 2.10 метра И. Г. И., който е пристягал скоба на водопровода. В резултата на това е настъпила смърт на работника. В района на изкопа не е установено наличие на обезопасителни съоръжения.

Въз основа на горните констатации е съставен на „Великов Груп“ ЕООД АУАН № 17-2300041/23.03.2023 г. за нарушение на чл. 14, ал. 1 от ЗЗБУТ във вр. с чл. 49, т. 2 и т. 3.1 от Приложение № 1 към чл. 2, ал. 2 от Наредба № 2 от 22.03.2004 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи, респ. издадено и обжалваното пред районния съд Наказателно постановление, с което за посоченото административно нарушение и на основание чл. 416, ал. 5 във вр. с чл. 413, ал. 2 от Кодекса на труда, е наложена на дружеството имуществена санкция в размер на 5 000.00 (пет хиляди) лева.

Районен съд - Разград е установил, че за разглеждания случай е образувано на 22.02.2023г. и Досъдебно производство № 4/2023г. по описа на ОСлО при Окръжна прокуратура-Разград, за това, че на същата дата, около 13:45 часа, при извършване на изкопни работи в началото на с. Ушинци, общ. Разград, е причинена смъртта на И. Г. И., на ** г., от с. М., обл. Р., поради незнание и немарливо изпълнение на занятие или друга правно регламентирана дейност, представляваща източник на повишена опасност – престъпление по чл. 123, ал. 1 от НК. Впоследствие е внесен в съда обвинителен акт по обвинение срещу С. В. В. за престъпление по чл. 123, ал. 1 от НК, като нарушените разпоредби са чл. 16, чл. 21, т.1, т. 3 и т. 9а, чл. 46, чл. 49, т. 2, т. 7 от цитираната горе Наредба № 2 от 22.03.2004 г. и Приложение № 1 от Наредбата.

При така установените факти въззивният съд приел, че АУАН и НП са издадени при съществено нарушение на процесуалните правила, тъй като е нарушен принципа „non bis in idem“, а именно, че никой не може да бъде наказан два пъти за едно и също деяние, основаващо се на едни и същи фактически обстоятелства, като в този смисъл е трайната съдебна практика на Европейския съд по правата на човека, както и Тълкувателно решение № 3 от 22.12.2015 г. по тълк. дело № 3/2015 г. на ОСНК на ВКС.

Съдът е обосновал горния извод с факта, че за същото деяние е ангажирана наказателна отговорност на управителя на „Великов груп“ ЕООД – С. В. В., като обвинението срещу него по цитираното Досъдебно производство почива на едни и същи фактически обстоятелства и на едни и същи доказателства, като тези по настоящото дело. В тази връзка е направен извод, че е недопустимо едно и също деяние да бъде квалифицирано едновременно като престъпление и като административно нарушение, респ. да бъде търсена както наказателна, така и административна отговорност, тъй като наказателната поглъща административната отговорност. Въз основа на горното съдът е преценил, че издаденото НП, като неправилно и незаконосъобразно следва да бъде отменено.

В хода на касационното производство е представена вече влязлата в сила на 10.11.2023г. Присъда № 18 от 26.10.2023г. по НОХД № 329 по описа за 2023 година на Окръжен съд – Разград, с която за извършено на 22.02.2023г. престъпление по чл. 123, ал. 1, предл. 2 от НК и на основание чл. 373, ал. 2 във вр. с чл. 58а, ал. 4, предл. 2 във вр. с чл. 55, ал. 1, т. 1 от НК, С. В. В., като собственик и управител на „Великов груп“ ЕООД – гр. Русе, строител, ръководител на строителните работи и длъжностно лице по безопасност и здраве на обект „Ремонт на водопровод“, находящ се в с. Ушинци, на главен път Русе-Варна, е осъден за причиняване смъртта на И. Г. И. от с. М., обл. Р., поради немарливо изпълнение на правно регламентирана дейност – извършване на СМР по изпълнение на обект „Ремонт на водопровод“, находящ се в с. Ушинци, на главен път Русе-Варна, представляваща източник на повишена опасност, като е нарушил множество разпоредби на трудовото законодателство, цитирани в присъдата, в т.ч. и чл. 49, т. 2 от Наредба № 2 от 22.03.2004 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи, като не е предприел подходящите мерки за безопасност при изкопни работи, които включват: оформяне на откоси или използване на подходящо укрепване и т. 3.1 от Приложение № 1 към чл. 2, ал. 2 от цитираната Наредба № 2 от 22.03.2004 г. относно изискването изкопи с вертикални стени и с височина, по-голяма от допустимата за неукрепени изкопи, се укрепва от нивото на терена. Със същата присъда е признат за невиновен да е извършил гореописаното престъпление при нарушение на цитираната разпоредба на чл. 49, т. 2 от Наредба 2/2004г. „в частта относно подземните работи; складиране на продукти или земна маса, движение на строителни машини, водните площи и допускане складирането на земна маса в непосредствена близост до изкопа“.

Въз основа на гореизложеното, Административен съд – Разград, прецени, че решението на РС-Разград е валидно и допустимо, като е постановено по отношение на акт, който подлежи на съдебен контрол (арг. от чл. 59, ал. 1 във вр. с чл. 58д, т. 1 от ЗАНН) и произнасянето е извършено от компетентния съд в рамките на неговите правомощия.

Съдебният акт, обаче, е постановен в нарушение на закона по смисъла на чл. 348, ал. 1, т. 1 и ал. 2 от НПК, тъй като се основава на неправилни и незаконосъобразни изводи относно приложението на принципа "non bis in idem", прогласен в чл. 4 на Протокол № 7 към ЕКЗПЧ и с оглед на задължителните разяснения по прилагането на този принцип, дадени в Тълкувателно решение № 3 от 22.12.2015 г. по тълк. дело № 3/2015 г. на ОСНК на ВКС. Според принципа "non bis in idem" никой не може да бъде застрашен от наказателно преследване, съден или наказан в процес с наказателен характер за същото деяние, за което вече е бил оправдан или окончателно осъден в друг процес с наказателен характер. В тази връзка именно с цитираното Тълкувателно решение, на което се позовава и ответникът в касационното производство, е дадено задължително за съдилищата разяснение, че принципът „non bis in idem се активира при идентичност на субекта в двата наказателни процеса и при фактическата идентичност или съществено сходство от обективна и субективна страна на конкретно осъщественото от дееца поведение. При извеждането на критерий за приложение на принципа "non bis in idem", акцентът е поставен върху тъждеството на деянието, като съвкупност от конкретни фактически обстоятелства, които се отнасят до един и същи извършител и са неразделно свързани помежду си във времето и в пространството, независимо от правната му квалификация ("престъпление" или "административно нарушение") или от защитавания правен интерес (независимо от обстоятелството, че са засегнати различни обекти на защита).

Очевидно тъждеството на субектите на нарушението/престъплението (отговорното лице) е категорично условие при преценката за прилагане на принципа "non bis in idem", а в настоящия спор такава идентичност липсва. В настоящия случай не е налице идентичност нито относно субекта, нито относно деянието. С издаденото Наказателното постановление № 17-2300041 от 21.04.2023г. е ангажирана безвиновната, обективната отговорност на юридическото лице „Великов Груп“ ЕООД за неизпълнение на определено административно задължение (арг. чл.83 и сл. от ЗАНН), докато с влязлата в сила присъда по НОХД № 329/2023 г. на Окръжен съд-Разград е реализирана личната наказателна отговорност на физическото лице – управител на „Великов Груп“ ЕООД за виновно извършено деяние, съставляващо престъпление по чл. 123, ал. 1, предл. 2 от НК.

При това положение необосновано районният съд е приел, че ангажираната наказателна отговорност по отношение на С. В. В., като собственик и управител на „Великов груп“ ЕООД – гр. Русе, изключва възможността за ангажиране на административнонаказателна отговорност на дружеството във връзка с изпълнение на вменените му административни задължения, тъй като наказателната отговорност поглъща административната. Проявлението на тези последици е регламентирано в разпоредбата на чл. 33 от ЗАНН, която въплъщава идеята на законодателя за приоритет на наказателната отговорност над административнонаказателната, като поначало въобще не допуска конкуренция между административнонаказателно и наказателно производства срещу едно и също лице за едно и също извършено деяние. В процесния случай, обаче, липсва такова тъждество, обсъдено по-горе, както по отношение на субекта, така и по отношение на деянието. В този смисъл е налице и трайна съдебна практика - Решение от 13.04.2020 г. на АдмС - Стара Загора по к. а. н. д. № 60/2020 г.; Решение № 67 от 4.03.2020 г. на АдмС - Шумен по к. а. н. д. № 29/2020 г.; Решение № 210 от 30.05.2018 г. на АдмС - Смолян по к. а. н. д. № 92/2018 г.; Решение от 18.04.2016 г. на АдмС - Русе по к. а. н. д. № 94/2016 г.; Решение № 357 от 10.05.2010 г. на АдмС - София-област по ч. к. а. д. № 233/2010 г. Не се налагат различни изводи и с оглед на аргументите по приложението на чл. 33 от ЗАНН, съдържащи се в цитираното от ответника Решение № 964 от 16.02.2018г. по адм. дело № 10875/2017г. на АдмС-София. То също се основава на задължителните разрешения, дадени в цитираното горе Тълкувателно решение № 3 от 22.12.2015 г. по тълк. дело № 3/2015 г. на ОСНК на ВКС.

При това положение необосновано РС-Разград е преценил, че воденото срещу „Великов груп“ ЕООД – гр. Русе административнонаказателно производство е недопустимо и е отменил издаденото Наказателно постановление, като неправилно и незаконосъобразно. Като постановено в нарушение на закона и на основание чл. 348, ал. 1, т. 1 и ал. 2 от НПК, съдебното решение следва да бъде отменено.

Въззивният съд е отменил НП само на процесуално основание, без да анализира материалноправната страна на спора. В обжалваното съдебно решение липсват изложени аргументи по възраженията на въззивника относно съставомерността на нарушението - има ли извършено административно нарушение с посочената правна квалификация, относно авторството на деянието и респ. относно размера на наложеното наказание, поради което е недопустимо и невъзможно касационната инстанция за първи път да се произнесе по наведените доводи в тази насока предвид липсата на мотиви в ревизирания съдебен акт. По смисъла на чл. 348, ал. 1 , т. 2 във вр. с ал. 3, т. 2 от НПК, това е съществено нарушение на процесуалните правила и допълнително основание за отмяна на обжалвания съдебен акт, като касационната инстанция следва да върне делото на друг състав за ново разглеждане на спора.

Претенцията за разноски на касатора е своевременно заявена, но с оглед изхода на делото, предвид връщането му за ново разглеждане и съобразно разпоредбата на чл. 226, ал. 3 от АПК, РС-Разград следва да се произнесе по разноските за водене на делото пред касационната инстанция.

По изложените съображения и на основание чл. 63в от ЗАНН във вр. с чл. 222, ал. 2, т. 1 от АПК, Административен съд - Разград

РЕШИ:

ОТМЕНЯ Решение № 169 от 25.10.2023г., постановено по АНД № 272/2023г. по описа на Районен съд-Разград.

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на въззивния съд, при съобразяване с указания в мотивите към решението.

Решението е окончателно.

Председател:

/п/

Членове:

/п/

/п/