Решение по дело №4771/2021 на Софийски градски съд

Номер на акта: 262981
Дата: 20 септември 2022 г.
Съдия: Здравка Ангелова Иванова
Дело: 20211100504771
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 13 април 2021 г.

Съдържание на акта

 

       Р     Е    Ш    Е    Н    И    Е    №…...

        гр. София, 20.09.2022 г.

 

                       

        В      И   М   Е   Т   О      Н  А      Н  А  Р  О  Д  А

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, IV Д с - в, в публичното заседание на двадесет и осми април през две хиляди двадесет и втора година в състав:

                                ПРЕДСЕДАТЕЛ : Здравка Иванова

                                          ЧЛЕНОВЕ : Цветомира Кордоловска

                                              Мл. съдия : Десислава Чернева

при секретаря Нина Светославова, като разгледа докладваното от съдия Иванова в. гр. д. № 4771 по описа за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното: 

 

Производството е по реда на чл. 258 и сл. ГПК.

С решение № 20257568 от 20.11.2020 г. на СРС, 30, с-в, по гр. д. № 31376/2019 г. З. „А.“ АД, с ЕИК ******, като застраховател по застраховка „гражданска отговорност“ относно лек автомобил м. „Крайслер", м. „300 Ц" с per. №******с водач Й.Г.Г., е осъдено да заплати на  Ф. А.Н. с ЕГН ********** сумата от 1 200, 23 лв., представляваща обезщетение за причинени имуществени вреди - разходи за лечение, ведно със законната лихва от 11.12.2018 г. до окончателното изплащане на сумата, като искът за сумата над 1 200, 23 лв. до сумата от 2 400, 46 лв. е отхвърлен, като неоснователен. С решението страните са осъдени съразмерно за разноски по делото.

Решението се оспорва от ищеца Ф. А.Н., чрез представителя му, в частта, с която искът е отхвърлен за разликата над присъдените  над 1 200, 23 лв. до сумата от 2 400, 46 лв. Счита, че  в тази част решението е неправилно, необосновано, постановено в нарушение на материалния закон и процесуалните правила. Правилно съдът е приел, че разходите са направени във връзка с процесното произшествие, за лечението на получените от пешеходеца травматични увреждания, за закупени консумативи, лекарства и такси. Неправилно СРС е стигнал до извод, че е налице съпричиняване на резултата в размер на 50 % между водача на лекия автомобил и пешеходеца. Според САТЕ водачът на МПС е имал възможност да спре преди мястото на удара чрез маневра аварийно спиране. Сочи, че отговорността на водачите на МПС е по - голяма от тази на пешеходците, включително и в хипотеза, в която и двамата са допуснали нарушение на ЗДвП. Поддържа, че водачът на МПС е допуснал нарушения на чл. 5, ал. 2, т. 1 и чл. 20, ал. 1 на ЗДвП. Водачът на МПС е длъжен да избира скорост на движение, такава, че да може да спре пред всяко непредвидено препятствие. Счита, че вината за причиняване на ПТП на водача на МПС е 90 %, на пешеходеца следва да се определи на 10 %. Моли да се отмени решението в отхвърлителната част и искът да се уважи изцяло. Претендира разноски, в това число - адвокатско възнаграждение на основание чл. 38, ал. 1 и 2 ЗАдв.

Ответникът „З.А.“ АД в срока по чл. 263 ГПК оспорва жалбата в писмен отговор. Поддържа, че решението в оспорената от ищеца част е съобразено с материалния закон и събраните пред СРС доказателства. Излага доводи, че ищецът изцяло е допринесъл за настъпване на ПТП, понеже е изскочил пред МПС, застраховано при ответника. Автомобилът се е движел със скорост от 20 км. ч., но не е имал възможност да спре преди съприкосновението с ищеца. Сочи, че осъществените от водача действия не са противоправни и не се обосновава отговорност на ответника за вреди. Оспорва твърденията във въззивната жалба, че ищецът нямал принос за ПТП или че приносът му е 10 %. Поддържа, че ищецът е можел да избегне съприкосновение с МПС ако не пресича внезапно на пътното платно. Моли да се потвърди решението в оспорената от ищеца част. Претендира разноски.

Въззивна жалба е подадена и от ответника „З.А.“ АД срещу решението в осъдителната му част за сумата от 1 200, 23 лв. с доводи, че е незаконосъобразно, неправилно и необосновано в тази част. Поддържа, че неоснователно СРС е приел, че вина за настъпване на застрахователното събитие има водача на МПС, застраховано при ответника. Съдът неоснователно не е кредитирал свидетелските показания на водача на МПС. Сочи, че е установено, че МПС се е движело с 20 км. ч., водачът е познавал района, а ищецът е изскочил внезапно пред автомобила. Действията на водача не са противоправни и застрахователят не следва да отговоря за причинените на ищеца вреди. Ако се приеме, че действията са такива, моли да се увеличи приноса на ищеца за настъпване на произшествието на 90 % съпричиняване, предвид обстоятелството, че той е навлязъл в пътното платно. Ищецът е бил длъжен да съобрази поведението си с приближаващото МПС и да не предприема пресичане. Като е пресякъл внезапно е поставил водача на МПС в ситуация, в която той не е могъл да реагира своевременно и да спре. Моли да се отмени първоинстанционното решение в обжалваната уважена част и да се отхвърли изцяло иска. Претендира разноски за двете инстанции.

Срещу въззивната жалба на ответника е подаден отговор от ищеца Ф. А.Н., с който изцяло оспорва същата по подробно изложени съображения и моли да бъде оставена без уважение. Поддържа, че при постановяване на решението не са допуснати сочените от ответника нарушения. Законосъобразно СРС е приел, че е налице противоправно поведение на водача на застрахования при ответника автомобил Крайслер 300 С, в резултат на което на ищеца са причинени имуществени вреди за лечение. Поддържа, че законосъобразно СРС е съобразил заинтересоваността на свидетеля от изхода на делото. Оспорва твърденията за причиняване на ПТП основно по вина на ищеца.  Твърди, че е налице противоправно поведение на водача на МПС, който е нарушил правилата на движение и е причинил на ищеца телесни увреди. Моли да се потвърди решението в оспорената част. Претендира разноски.  

Съдът като обсъди доводите на страните и събраните по делото доказателства, намира следното :

В рамките на проверката по чл. 269 ГПК въззивният състав намира, че първоинстанционното решение е валидно и допустимо постановено. Относно  неговата законосъобразност, съдът е обвързан от доводите на двете страни в жалбите, като следи служебно само за допуснати от СРС нарушения на императивните материалноправни норми.

Въззивният съд намира, че решението на СРС е валидно и допустимо, като при постановяването му не са допуснати нарушения на императивни материалноправни норми. Решението се оспорва и от двете страни и в уважената, и в отхвърлената част - т. е. изцяло.

Предмет на разглеждане в производството e иск за обезщетение за имуществени в резултат на ПТП, предявен срещу застрахователя по застраховка „гражданска отговорност“ на виновния водач - по чл. 432, ал. 1 КЗ.

Съгласно разпоредбата на чл. 432, ал. 1 от КЗ, увреденият, спрямо който делинквентът е отговорен, може да предяви претенциите си за обезщетяване на вредите направо спрямо застрахователя по договора за гражданска отговорност на делинквента - т. н. пряк иск. Материално - правните предпоставки на тази претенция са: валиден към момента на деликта договор за гражданската отговорност на делинквента, настъпване на деликта - застрахователното събитие, за което застрахованият е отговорен, както и вредите, в патримониума на ищеца, чието обезщетяване се иска, да са в пряка причинна връзка с процесното ПТП.

Като съобрази събраните пред СРС доказателства в цялост, настоящият състав намира за установено в производството, че на 26.04.2018 г., около 08. 45 ч., в гр. София, на ул. „********в района на блок № 9, е настъпило ПТП между л. а. марка „Крайслер", м. „300 Ц", с peг. № ********управляван от Й.Г.Г. и ищеца - пешеходец, на когото са причинени телесни увреждания вследствие на удара с автомобила.

Ответникът не е оспорвал, че за МПС марка „Крайслер", м. „300 Ц" с peг. № ********е налице валидна застраховка „гражданска отговорност“ към датата на ПТП и това обстоятелство е признато като неподлежащо на доказване.

Видът и характерът на вредите, претърпени от ищеца е установен от приетата без възражения по делото съдебно­медицинска експертиза. Съгласно същата, след претърпяното ПТП и хоспитализацията, на ищеца е поставена диагноза „фрактура на страничния кондил на лявата тибия". Установеното счупване на големия пищял е резултат от удар с или между твърди, тъпи предмети или усукване и изкривяване на надлъжната ос на крайника. Според експертизата, разходите, посочени в исковата молба в размер на  2 400, 46 лв., са направени във връзка с лечението на травматичните увреждания, получени от претърпяното ПТП и са направени за оперативната интервенция за възстановяване позицията на фрагмента. Разходите са документирани с приложените фактури за закупени лекарства, за амбулаторно лечение, консумативи и потребителски такси.

От приетата пред СРС САТЕ, което не е оспорено от страните и съдът кредитира, се установява, че пешеходецът – ищец е предприел пресичане на пътното платно на място, необозначено за това, на ул. „********пред спрял л. а. Опел Астра, от ляво на дясно по посоката на движение. Л. а. „Крайслер“ се е движел по ул. „Захари Круша“ със скорост от 20 км. ч. Траекториите на движение на пешеходеца и автомобила са се пресекли, поради което е настъпил удара. Според експерта, водачът на лекия автомобил е имал техническа възможност да спре преди мястото на удара при своевременна маневра за аварийно спиране. Пешеходецът (ищец) също е имал възможност да възприеме движещия се по улицата автомобил и да не предприема пресичане на пътното платно на необозначено за тази цел място пред него.

Основателно СРС е приел, при съвкупна преценка на писмените и гласни доказателства, че вследствие поведението на застрахования при ответника делинквент ищецът е претърпял увреди. Въззивният състав намира, че от събраните пред СРС писмени и гласни доказателства в тяхната съвкупност се установяват настъпването на ПТП, механизмът му и причинната връзка на уврежданията на ищеца с произшествието.

Презумцията по чл. 45, ал. 2 ЗЗД за виновното причиняване на вредите от застрахования при ответника водач не е оборена в производството.

С оглед наведените от двете страни оплаквания във въззивните им жалби, основните спорни въпроси касаят възражението за допринасяне на ищеца за настъпване на вредоносния резултат по смисъла на чл. 51, ал. 2 от ЗЗД. По този въпрос въззивният съд намира следното:

Съгласно чл. 51 ЗЗД на обезщетяване подлежат вредите, които са пряка и непосредствена последица от увреждането. Относно размера на вредите, които могат да се претендират от застрахователя по „гражданската отговорност” на виновното лице, въззивният съд споделя практиката на ВКС, обобщена в ТР № 1 от 23.12.2015 г. по тълк. д. № 1/2014 г., ОСТК на ВКС. Според нея, обемът на отговорността на застрахователя по застраховка Гражданска отговорностна автомобилистите е функционално зависима от деликтната отговорност на прекия причинител, което предполага, че застрахователят не може да отговаря за вреди в по - голям обем от тези, за които отговаря прекият причинител на непозволеното увреждане -  делинквента.

Тълкуването на нормата на чл. 51, ал. 2 ЗЗД сочи, че релевантен за съпричиняване на вредата от страна на увредения е само онзи конкретно установен принос на последния, без който не би се стигнало да настъпване на вредоносния резултат. Съгласно практиката на съдилицата и ВКС съпричиняване е налице когато с действието или бездействието си пострадалият обективно е способствал за настъпване на вредоносния резултат или за увеличаване размера на вредоносните последици, т. е. когато приносът му в настъпването на увреждането е конкретен, независимо дали поведението му като цяло е било противоправно, в частност - в нарушение на ЗДвП и виновно.ешение № 78 от 10.07.2014 г. по т. д. № 1982/2013 г., т. к., І ТО на ВКС, решение № 59/2011 г., по т. д. № 286/2010 г. на І - во т. о., решение № 206/12.03.2010 г. по т. д. № 35/2009 г. на ВКС, ІІ т. о., решение № 165/26.10.2010 г. по т. д. № 93/2010 г. на ІІ т. о. и ТР № 1 от 23.12.2015 г. по тълк. д. № 1/2014 г., ОСГТК на ВКС). Когато се установи, че пострадалият е допринесъл за настъпване на вредите, обезщетението може да се намали. Намаляването е въпрос на преценка в зависимост от доказателствата по конкретния спор.

Като съобрази писмените и гласни доказателства в съвкупност, в това число показанията на свидетеля Й.Г., водач на МПС „Крайслер“, въззивният състав споделя изводите на СРС, че ищецът е допринесъл с поведението си за настъпване на вредоносния резултат по смисъла, вложен в чл. 51, ал. 2 ЗЗД.

От една страна, според водача на МПС ищецът е излязъл пред автомобила му, който е управляван с ниска скорост, иззад друго спряло МПС. Въпреки, че водачът е натиснал спирачки, е последвал удар с пешеходеца. На това място улицата е еднопосочна.

От друга страна, според САТЕ видимостта за водача на автомобила и пешеходеца е била взаимна. Преди да предприеме пресичане на платното за движение, пешеходецът е имал техническата възможност да възприеме автомобила и обратното.

При тези данни въззивният състав споделя изводите на СРС, че двете страни в ПТП - водачът на застрахования автомобил Й.Г. и пострадалото от сблъсъка лице - ищецът Ф.А.Н., са имали еднаква възможност да възприемат взаимно поведението си и да реагират по начин, по който да избегнат настъпването на удара, от който са настъпили телесните увреждания за ищеца. При това, приетото от СРС съпричиняване от страна на пешеходеца в размер на 50 % съответства на фактическата обстановка. Обосновано и в съответствие с установените по делото факти, с атакуваното решение, искът за заплащане на имуществени вреди по чл. 432 КЗ е уважен до размер от 1 200, 23 лв., а в останалата част - до размер от 2 400, 46 лв. е отхвърлен.

По двете жалби на страните, решението следва да се потвърди, както е постановено. При липса промяна в изхода от спора, решението следва да се потвърди и относно разноските, присъдени на страните.

По разноските пред СГС :

Предвид неоснователност на двете жалби, разноските за въззивното производство следва да останат в тежест на страните, както са направени.

Воден от горното, Софийският градски съд    

                                                          

     Р    Е   Ш   И :

 

ПОТВЪРЖДАВА изцяло решение № 20257568 от 20.11.2020 г. на СРС, 30, с-в, по гр. д. № 31376/2019 г.

 

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване, по аргумент от чл. 280, ал. 3 ГПК.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :                                 ЧЛЕНОВЕ : 1.                               

 

 

 

 

 2.