Определение по дело №175/2019 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 270
Дата: 12 април 2019 г.
Съдия: Даниел Нанев Марков
Дело: 20192100600175
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 21 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

  110                                12.04.2019 година                                 град Бургас

       

Бургаският окръжен съд,                                           наказателно отделение

На дванадесети април                             две хиляди и деветнадесета година  

В закрито заседание в следния състав:

                                                    

                ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ГЕОРГИ  ПЕПЕЛЯШЕВ                                                                                                  ЧЛЕНОВЕ:  ДАНИЕЛ МАРКОВ                                                                                                  

      ПЕТЯ ГЕОРГИЕВА

Секретар:

Прокурор:

като разгледа докладваното от съдия Д. Марков

ВЧН дело №  175 по описа за 2019 година

за да се произнесе взе предвид следното:

 

            Производството е  по реда на чл.243 ал.7 от НПК.

         Образувано е по жалба на „БТВ МЕДИА ГРУП“ ЕАД,гр.София против определение №2004/13.12.2018г. по НЧД № 5526/18г. на Районен съд, гр.Бургас, с което е изменено посоченото в постановление на Районна прокуратура-Бургас за прекратяване на наказателно производство по ДП №251 ЗМ-315 /2015 г по описа на ОДМВР-Бургас , основание за прекратяване от  чл.243 ал.1 т.1 вр. чл.24 ал.1 т.1 от НПК на  чл.243 ал.1. т.1 вр. чл.24 ал.1 т.б предложение трето НПК. В останалата част прокурорското постановление е потвърдено.

Бургаският окръжен съд, като прецени събраните по делото доказателства, становището  на прокурора и мотивите на атакувания съдебен акт, прие за установено следното:

          Досъдебно производство №251 ЗМ-315 /2015 г по описа на ОДМВР-Бургас е образувано  с постановление на прокурора от 23.09.2015г. за това, че в неустановен период от време, на територията на град Бургас, излъчвал чужди обекти на авторското и сродно на него право, съгласно чл.72 ал.4 от ЗАПСП, а именно-телевизионни програми, без необходимото по чл.91 от ЗАПСП съгласие на носителя му-престъпление оп чл.172а ал.1 от НК. Воденото досъдебно производство е прекратено с  постановление от 09.11.2018г. на прокурор от БРП на основание чл.243 ал.1 т.1 вр. чл.24 ал.1 т.1 от НПК.

          За да постанови обжалвания съдебен акт  съдът е възприел становището на прокурора за наличие на предпоставките за прекратяване на наказателното производство, но не на посоченото от БРП основание -  по чл.24, ал.1 от НПК, а на друго – чл.24, ал.1,т.6 от НПК, т. е. спрямо същото лице за същото престъпление има незавършено наказателно производство, влязла в сила присъда, постановление или влязло в сила определение или разпореждане за прекратяване на делото.

 

Изложените мотиви не позволяват да се установи как БРС е стигнал до това заключение и по какъв точно начин е формирал вътрешното си убеждение за него. Задължението за мотивираност на съдебния акт се отнася както за  фактите, така и за  правните въпроси, поставени за разрешаване по делото, а те както правилно БРС ги е посочил са  обоснованосттта и законосъобразността на постановлението за прекратяване(чл.243, ал.5 от НПК).

Единствената конкретика , която се съдържа в коментираните мотиви  е, че БРС „не оспорва приетата от прокурора и изложена подробно в постановлението фактическа обстановка“ и че се солидаризира с правните изводи на прокурора, „изразени в последните два цитата от изложението“.

По делото БРС не  е страна, за да оспорва или споделя приета от прокурор  фактическа обстановка ,  но  производството по чл.243, ал.5 от НПК изисква проверка за обоснованост на проверявания прокурорски акт. Това е  налагало съдът да даде отговор на възраженията до п.5 от жалбата на „БТВ МЕДИА ГРУП“ ЕАД, които касаят именно фактите по делото. Такъв отговор липсва, както липсва и яснота кои са споделените последни два цитата от изложението. От една страна, цитати няма структуирани  нито в прокурорския , нито в изложението на съдебния акт. От друга страна, ако се има предвид прокурорския акт,  именно в последния абзац от постановлението си, прокурора ясно е изразил становището си, че независимо от реализираната административно-наказателна отговорност, ако бе намерил доказателства за извършено престъпление, би направил съответното предложение за възобновяване на административното производство, т.е. отново аргументира основанието по чл.24, ал.1,т.1 от НПК. Солидаризирането на БРС с това становище е   в пълно противоречие с обективираната в диспозитива воля за изменение на правното основание за прекратяване на наказателното производство.

Коя фактическа обстановка съдът споделя също не е ясно , защото такава отсъства в прокурорскато постановление. Видно от съдържанието на същото  на първите две страници от него са възпроизведени, но в сегашно време задачите по пунктове 1-7, възложени на разследването  от постановлението за образуване на досъдебното производство (формулирани тогава в бъдеще време). На следващите четири листа се съдържа анатоция на различни доказателствени източници – какво били казали и какви изявления били направили  Г. С. , Б.- Г., главния техник на телевизия „RN“ , служителите на КРС С. и Б. и Г. – служител на КРС-Бургас; какви били договорните и преддоговорни отношения (при това и в значително отдалечен период от време) между „БТВ МЕДИА ГРУП“ ЕАД и „ВИРДЖИНИЯ ЕР ЕН“ ЕООД; какви били становищата на КЗК, МТИТ и СЕМ; какви са заключенията на съдебно –техническата, авторско правните и оценителната експертиза; как е протекло административно-наказателно производство след проверка със съставен КП№461/05.08.2015г. Краткия преразказ на доказателствени средства не може да замести техния анализ, какъвто липсва, независимо от твърдението на прокурора за „задълбочен анализ на събраните по делото доказателства“.  А още по-малко може да подмени липсващото изложение на фактическата обстановка – тези факти , които  прокурора е приел че са се реализирали , но не изобщо, а само онези,  които са от значение за предмета на доказване(чл.102 от НПК). Последните две страници прокурорът е отделил на правен анализ, но именно поради отсъствието на установени факти, този анализ се явява необоснован, особено в частта му касаеща квалифицирането на деянието като маловажен случай  - как се установява, че само две програми са излъчвани и то само за момента на проверката (коя от няколкото посочени), как са установени преките имуществени вреди, на каква стойност възлизат те  и какво е преценяно като вреди от неимуществен характер, какво значение за квалификацията на деянието  имат изрядните договорни отношения между двете дружества до 2011г. и пр. За илюстрация на необосноваността е достатъчно да се посочи обстоятелството, че направеният   извод за наложена „глоба в размер на 2500лева на Г. С.“ –изречение последно , л.74, т.ІV от досъд.п.,  изобщо не кореспондира с факта на наложена с наказателно постановление №4651/11.04.2016г. на Зам.министъра на културата имуществена санкция в същия размер  на „ВИРДЖИНИЯ ЕР ЕН“ ЕООД(а освен това  противоречи дори на направения в прокурорския акт  преразказ на наказателното постановление – л.73, изречение последно , т.ІV от досъд.п.).

В останалата част мотивите на обжалваното съдебно определение съдържат постановки за действието на принципа ne bis in idem  и  общото позоваване на Тълкувателно решение №3/22.12.2015 г на ВКС по тълк.д.№3/2015 г на ОСНК.

          Липсата на каквато и да е конкретика не позволява на настоящата инстанция да провери кои обстоятелства БРС  е приел за установени и кои факти  конкретно е имал предвид , ако е преценявал по критериите „Енгел“ . Не е ясно как БРС е установил тъждественост  на субекта в  наказателното производство (където все още няма привлечено виновно лице) и в административно–наказателното производство (ако се има предвид посочените в постановлението КП№4651/05.08.2015г, и неиндивидуализиран АУАН, наказателно постановление №4651/ 11.04.2016г. –л.73, т.ІV от досъд.п.); какви факти – дата, място , конкретни начини на извършване, е преценял за да приеме, че е налице същото деяние.

          Обжалваният съдебен акт е немотивиран, което се явява съществено нарушение на процесуалните правила и налага неговата отмяна , като делото следва да се върне на БРС за ново разглеждане.

Мотивиран от горното и на основание чл. 243 ал.7 от НПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

           

ОТМЕНЯ определение  №2004/13.12.2018г. , постановено от Районен съд, гр.Бургас по НЧД № 5526/18г.

ВРЪЩА делото на Районе съд, гр.Бургас за ново разглеждане .

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно.

 

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                 

                                                         ЧЛЕНОВЕ:1.

 

                                                                             2.