Присъда по дело №357/2018 на Районен съд - Хасково

Номер на акта: 41
Дата: 24 април 2018 г. (в сила от 9 май 2018 г.)
Съдия: Мартин Димитров Кючуков
Дело: 20185640200357
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 23 март 2018 г.

Съдържание на акта

 

П Р И С Ъ Д А  41

 

                                                гр.Хасково, 24.04.2018г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Хасковски районен съд                                                                 наказателен състав

На двадесет и четвърти април                   през две хиляди и осемнадесета година

в публично заседание в следния състав: 

                                                             

                                                                             Председател : Мартин Кючуков

                                                                Съдебни заседатели : 1.Светла Ангелова

                                                                                                      2.Рушен Мехмед

 

секретар: Кристина Стоева

прокурор: Емилия Генова

като разгледа докладваното от съдията

НОХД № 357 по описа за 2018 година

 

П Р И С Ъ Д И:

 

       ПРИЗНАВА подсъдимия Д.Н.М. ЕГН **********, роден на ***г. в гр.Харманли, с адрес ***, български гражданин, народност - българин, неженен, със средно образование /грамотен/, работи като оператор в ***, неосъждан, за виновен в това, че на 14.12.2016г., в гр. Хасково, в съучастие като съизвършител с неизвестно лице, с цел да набави за себе си имотна облага, възбудил и поддържал заблуждение у М.М. *** относно основанието за предаване на парична сума, а именно че сумата ще послужи за залавяне на престъпници /"измамници"/ от органите на МВР и с това й причинил имотна вреда в размер на 6 667 лева, представляваща стойността на златни изделия, всички 14 карата, както следва: 1 бр. златен синджир с тегло 18 грама на стойност 1017 лева; 1 бр. златен кръст с тегло 6 грама на стойност 339 лева; 1 бр. златен медальон с тегло 4 грама на стойност 226 лева; 1 бр. златен дамски синджир с тегло 5 грама на стойност 282,50 лева; 1 бр. златен медальон „Богородица" с тегло 3 грама на стойност 169,50 лева; 1 бр. златен медальон зодия „Риби" с тегло 3 грама на стойност 169,50 лева; 2 бр. златни мъжка и дамска халки с общо тегло 12 грама на обща стойност 678 лева; 1 бр. златен дамски пръстен, тип „Пиано" с тегло 12 грама на стойност 678 лева; 1 бр. златно дамско колие с медальон „Версаче" с общо тегло 30 грама на стойност 1 695 лева; 1 бр. златен пръстен с тегло 6 грама на стойност 339 лева; 1 чифт златни детски обици с тегло 2 грама на стойност 113 лева; 1 бр. златен кръст с малки камъчета с тегло 10 грама на стойност 565 лева; 1 бр. златен дамски пръстен с перли с тегло 7 грама на стойност 395,50 лева, както и сумата от 2 180 лева и 20 евро /равняващи се на 39,12 лева/, всичко общо в размер на 8 886,12 лева - престъпление по чл.209 ал.1 във вр.чл.20 ал.2 вр.ал.1 от НК, поради което и на осн.чл.209 ал.1 във вр.чл.20 ал.2 вр.ал.1 от НК вр.чл.58а ал.1 от НК му налага наказание „лишаване от свобода“ за срок от 1 година, като на осн.чл.66 ал.1 от НК отлага изпълнението на така наложеното наказание с изпитателен срок от 3 години.

 

 

        ОСЪЖДА Д.Н.М. ЕГН ********** ***, да заплати на М.М.Я. ЕГН ********** ***, сумата в размер на 8886,12 лева, представляващи обезщетение по чл.45 от ЗЗД, за претърпените в резултат на престъплението, имуществени вреди, ведно със законната лихва върху тази главница, считано от датата на увреждането – 14.12.2016г. – до окончателното изплащане на сумата.

       На осн.чл.189 ал.3 от НПК ОСЪЖДА Д.Н.М. ЕГН ********** *** да заплати по сметка на ОД-МВР-Хасково сумата в размер на 227,97 лв, представляващи разноски по делото.

 

       Присъдата подлежи на въззивно обжалване и протест пред Хасковски окръжен съд в 15-дневен срок от днес.

 

 

 

           Районен съдия: /п/ не се чете                                 Съдебни заседатели: 1.  /п/ не се чете                     2. /п/ не се чете

 

 

 

Вярно с оригинала!!!

Секретар:К.С.

 

 

                                        

                                                                 

 

 

 

 

 

 

Съдържание на мотивите

 

                                                                        Н.о.х.д. №357/2018 год. на ХРС

 

МОТИВИ:

 

        Обвинението срещу подсъдимия Д.Н.М. ЕГН ********** *** е повдигнато за това, че на 14.12.2016г., в гр. Хасково, в съучастие като съизвършител с неизвестно лице, с цел да набави за себе си имотна облага, възбудил и поддържал заблуждение у М.М. *** относно основанието за предаване на парична сума, а именно че сумата ще послужи за залавяне на престъпници /"измамници"/ от органите на МВР и с това й причинил имотна вреда в размер на 6 667 лева, представляваща стойността на златни изделия, всички 14 карата, както следва: 1 бр. златен синджир с тегло 18 грама на стойност 1017 лева; 1 бр. златен кръст с тегло 6 грама на стойност 339 лева; 1 бр. златен медальон с тегло 4 грама на стойност 226 лева; 1 бр. златен дамски синджир с тегло 5 грама на стойност 282,50 лева; 1 бр. златен медальон „Богородица" с тегло 3 грама на стойност 169,50 лева; 1 бр. златен медальон зодия „Риби" с тегло 3 грама на стойност 169,50 лева; 2 бр. златни мъжка и дамска халки с общо тегло 12 грама на обща стойност 678 лева; 1 бр. златен дамски пръстен, тип „Пиано" с тегло 12 грама на стойност 678 лева; 1 бр. златно дамско колие с медальон „Версаче" с общо тегло 30 грама на стойност 1 695 лева; 1 бр. златен пръстен с тегло 6 грама на стойност 339 лева; 1 чифт златни детски обици с тегло 2 грама на стойност 113 лева; 1 бр. златен кръст с малки камъчета с тегло 10 грама на стойност 565 лева; 1 бр. златен дамски пръстен с перли с тегло 7 грама на стойност 395,50 лева, както и сумата от 2 180 лева и 20 евро /равняващи се на 39,12 лева/, всичко общо в размер на 8 886,12 лева - престъпление по чл.209 ал.1 във вр.чл.20 ал.2 вр.ал.1 от НК.

        Районна прокуратура - Хасково поддържат обвинението. Пледират за наказание „лишаване от свобода“ за срок от 1 година и 6 месеца, което следвало с оглед чл.66 ал.1 от НК да бъде отложено с изпитателен срок от 3 години. Следвало да бъде уважен изцяло и предявения граждански иск.

         Предявен е и граждански иск от  М.М. Я. ЕГН ********** от гр. Хасково против подсъдимия Д.Н.М. по чл.45 от ЗЗД за сумата в размер на 8 886,12 лв., представляващи обезщетение за имуществени вреди, претърпени в резултат на измамата, ведно със законната лихва върху тази главница, считано от датата на увреждането – до окончателното изплащане на сумата.

         Подсъдимият Д.Н.М., редовно призован, се явява лично и се признава за виновен, като е съгласен с фактическата обстановка, описана в обвинителния акт в производството по съкратено съдебно следствие. Съдът чете определение по чл.372 ал.4 от НПК. 

         Защитникът на подсъдимия пледира за по-ниско по размер наказание. Също твърди, че всъщност деянието било по чл.209 ал.2 от НК. И с оглед този текст на М. следвало да се наложи наказание „пробация“. Предоставя на съда по предявения граждански иск. 

         Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено от фактическа страна, изложеното в обвинителния акт, а именно:

         Подсъдимият Д.Н.М. *** и в началото на 2016 год. бил безработен, като искал да си намери работа и да си осигури доходи. Започнал да изпитва големи финансови затруднения и в началото на месец декември 2016г. публикувал обява в интернет, в която посочил, че търси работа и телефонен номер ********** за връзка с него.

        Така в началото на месец декември 2016г., на публикувания в обявата от подсъдимия телефонен номер **********, който номер е към мрежата на „БТК" АД, се обадило непознато и неустановено лице, представило се като „Н." и казало на Д.Н.М., че можело да му осигури работа при следните условия:

        Д.М. следвало по указания на непознатото и неустановено лице да взема парични суми и ценности от случайни граждани, които предварително били въвеждани в заблуждение от неустановеното и неизвестно лице съучастник - съизвършител на подсъдимия относно основанието за предаване на парична сума.

        Д.М. трябвало да се представя за лицето, имащо право да получи парите и ценностите от лицата, които преди това непознатото и неустановено лице въвеждало в заблуждение и поддържало заблуждението им, като изтъквало определени причини, неотговарящи на действителността за предаване на паричните суми.

        Д.М. също трябвало да въвежда и поддържа заблуждението у лицата, които преди това били въведени в заблуждение от неустановения му съучастник - съизвършител по следния начин: като се срещнел с тях им заявявал кой го пращал и по какъв повод - т.е посочвал мнимото /лъжовното/ основание за предаване на парите и ценностите.

        След като въведените в заблуждение граждани предавали парите и ценностите си на Д.М., същият по указания, дадени му по телефона от непознатото и неустановено лице, следвало да взема част от получената парична сума и/или ценности от измамените граждани за себе си, а останалите получени парични суми и ценности от измамените граждани следвало да оставя на различни тайни места, съгласно указаното по телефона.

        За участието на Д.Н.М. в престъпната схема били обещани значителни приходи и в резултат на това подсъдимият се съгласил, ясно съзнавайки с какво се захваща.

        По този начин, за кратък период от време Д.М. посетил адреси в гр.Габрово, гр.Тополовград, гр.Кърджали, гр.Стара Загора и гр.Хасково, действайки по указанията от неустановения му съучастник - съизвършител.

        На 14.12.2016 год. около 09.30 часа неустановеният съучастник - съизвършител на подс.М., се обадил на стационарния телефон с номер *********, който номер е към мрежата на „БТК" АД, на св. М.М. Я., която по това време била у дома си в гр.Хасково, ул. „*********.

        Неустановеният съучастник - съизвършител въвел в заблуждение и поддържал същото у св.М. Я., като й се представил за „К.К." от полицията и обяснил на св.Я., че трябвало да действат много предпазливо, за да хванат „доктора", който малко преди това се обадил на св.Я. и й казал, че дъщеря й се нуждае от операция, като за целта св.Я. трябвало да даде сумата от 36 000 лева.

        Неустановеният съучастник - съизвършител, който се представил на св.Я. за „К.К." от полицията й обяснил, че трябвало да даде парите, за да могат органите на МВР да заловят престъпниците - измамниците, които се представяли за „доктори", като впоследствие всички пари щели да й бъдат върнати. За да подпомогне операцията и с цел опазване имуществото на пострадалата, по указания на мнимия полицай „К.К.", св.М. Я. следвало да остави всички пари и ценности, които имала в полиетиленова чанта в контейнер за смет, който бил до дома й, където живеела в гр. Хасково, ул.„*********.

        При тези думи пострадалата М. Я. много се уплашила за живота и имуществото си и събрала всичките си налични пари и ценности, а именно: златни изделия, всички 14 карата, както следва: 1 бр. златен синджир с тегло 18 грама на стойност 1017 лева; 1 бр. златен кръст с тегло 6 грама на стойност 339 лева; 1 бр. златен медальон с тегло 4 грама на стойност 226 лева; 1 бр. златен дамски синджир с тегло 5 грама на стойност 282,50 лева; 1 бр. златен медальон „Богородица" с тегло 3 грама на стойност 169,50 лева; 1 бр. златен медальон зодия „Риби" с тегло 3 грама на стойност 169,50 лева; 2 бр. златни мъжка и дамска халки с общо тегло 12 грама на обща стойност 678 лева; 1 бр. златен дамски пръстен, тип „Пиано" с тегло 12 грама на стойност 678 лева; 1 бр. златно дамско колие с медальон „Версаче" с общо тегло 30 грама на стойност 1 695 лева; 1 бр. златен пръстен с тегло 6 грама на стойност 339 лева; 1 чифт златни детски обици с тегло 2 грама на стойност 113 лева; 1 бр. златен кръст с малки камъчета с тегло 10 грама на стойност 565 лева; 1 бр. златен дамски пръстен с перли с тегло 7 грама на стойност 395,50 лева, всички златни издалия на стойност 6 667 лева, както и сумата от 2 180 лева и 20 евро /равняващи се на 39,12 лева/, всичко общо в размер на 8 886,12 лева и ги сложила в полиетиленова чанта, така както й било указано.

        Когато неустановеният съучастник - съизвършител на подсъдимия Д.М. разбрал, че св.М. Я. имала готовност да даде парични суми и ценности и била успешно въведена в заблуждение, че паричната сума и ценности ще послужат за залавяне на престъпнициизмамници" от органите на МВР, той се обадил на подсъдимия М. и му казал незабавно да отиде на адреса в гр. Хасково, ул. „*********.

        Така, на 14.12.2016 год. подс.Д.М. отишъл на посочения адрес *** и неустановения съучастник - съизвършител казал на св.Я. да остави полиетиленовата чанта в контейнера за смет, който бил до дома й, където живеела в гр. Хасково, ул. „*********.

        Св.Я. изпълнила указанията дадени по телефона и на 14.12.2016г., в контейнера за смет, който бил до дома й, където живеела в гр.Хасково, ул.„*********, оставила полиетиленова чанта, в която имало златни изделия, всички 14 карата, както следва: 1 бр. златен синджир с тегло 18 грама на стойност 1017 лева; 1 бр. златен кръст с тегло 6 грама на стойност 339 лева; 1 бр. златен медальон с тегло 4 грама на стойност 226 лева; 1 бр. златен дамски синджир с тегло 5 грама на стойност 282,50 лева; 1 бр. златен медальон „Богородица" с тегло 3 грама на стойност 169,50 лева; 1 бр. златен медальон зодия „Риби" с тегло 3 грама на стойност 169,50 лева; 2 бр. златни мъжка и дамска халки с общо тегло 12 грама на обща стойност 678 лева; 1 бр. златен дамски пръстен, тип „Пиано" с тегло 12 грама на стойност 678 лева; 1 бр. златно дамско колие с медальон „Версаче" с общо тегло 30 грама на стойност 1 695 лева; 1 бр. златен пръстен с тегло 6 грама на стойност 339 лева; 1 чифт златни детски обици с тегло 2 грама на стойност 113 лева; 1 бр. златен кръст с малки камъчета с тегло 10 грама на стойност 565 лева; 1 бр. златен дамски пръстен с перли с тегло 7 грама на стойност 395,50 лева, всички златни издалия на стойност 6 667 лева, както и сумата от 2 180 лева и 20 евро /равняващи се на 39,12 лева/, всичко общо в размер на 8 886,12 лева.

        Непосредствено след като оставила торбата с посочените в нея вещи, св.Я. получила инструкция по телефона, да се прибира у дома си, за да не пострада „при стрелбата“.

        Пострадалата се прибрала у дома си, а през това време подс.Д.М., след като видял как възрастната жена пуснала торбичката в контейнера за смет и се отдалечава, се приближил до контейнера, от който взел чантата, оставена там от св.Я., след което си тръгнал.

        Въз основа на указания, които получил по телефона от неустановеното лице, подсъдимият М., с управлявания от него лек автомобил „БМВ", с per. № *******, се отправил в посока гр.Габрово. В близост до гр.Габрово, подсъдимият М. получил обаждане по телефона от неустановения съучастник - съизвършител и по негови указания подсъдимият оставил торбата с паричните суми и златни накити, на пътя, до табелата с надпис „Област Велико Търново".

        Преди да направи това, М. взел от торбата и задържал за себе си 1/4 от златните накити и сумата от 500 лева, след което се прибрал с автомобила в дома си в с.С., общ. Симеоновград, където живеел.

        От заключението на съдебно - оценителната експертиза по досъдебното производство е видно, че пазарната стойност към датата на деянието на златни изделия, всички 14 карата е както следва: 1 бр. златен синджир с тегло 18 грама на стойност 1017 лева; 1 бр. златен кръст с тегло 6 грама на стойност 339 лева; 1 бр. златен медальон с тегло 4 грама на стойност 226 лева; 1 бр. златен дамски синджир с тегло 5 грама на стойност 282,50 лева; 1 бр. златен медальон „Богородица" с тегло 3 грама на стойност 169,50 лева; 1 бр. златен медальон зодия „Риби" с тегло 3 грама на стойност 169,50 лева; 2 бр. златни мъжка и дамска халки с общо тегло 12 грама на обща стойност 678 лева; 1 бр. златен дамски пръстен, тип „Пиано" с тегло 12 грама на стойност 678 лева; 1 бр. златно дамско колие с медальон „Версаче" с общо тегло 30 грама на стойност 1 695 лева; 1 бр. златен пръстен с тегло 6 грама на стойност 339 лева; 1 чифт златни детски обици с тегло 2 грама на стойност 113 лева; 1 бр. златен кръст с малки камъчета с тегло 10 грама на стойност 565 лева; 1 бр. златен дамски пръстен с перли с тегло 7 грама на стойност 395,50 лева, всички на обща стойност 6 667 лева. Предадените от св. М.М. Я. златни изделия на стойност 6 667 лева, както и предадените от нея парични средства в размер на 2180 лева и 20 евро /равняващи се на 39,12 лева/, водят до извода, че паричната стойност на имотната вреда претърпяна от св.М. Я. на инкриминираната дата е в размер на 8 886,12 лева.

        Подсъдимият е неосъждан.

        Няма криминални регистрации. С добри характеристични данни е.

       При така установената фактическа обстановка съдът намира от правна страна следното :

       Подсъдимият Д.Н.М. ЕГН ********** *** е осъществил от обективна и субективна страна престъпния състав на чл. чл.209 ал.1 във вр.чл.20 ал.2 вр.ал.1 от НК, като на 14.12.2016г., в гр. Хасково, в съучастие като съизвършител с неизвестно лице, с цел да набави за себе си имотна облага, възбудил и поддържал заблуждение у М.М. *** относно основанието за предаване на парична сума, а именно че сумата ще послужи за залавяне на престъпници /"измамници"/ от органите на МВР и с това й причинил имотна вреда в размер на 6 667 лева, представляваща стойността на златни изделия, всички 14 карата, както следва: 1 бр. златен синджир с тегло 18 грама на стойност 1017 лева; 1 бр. златен кръст с тегло 6 грама на стойност 339 лева; 1 бр. златен медальон с тегло 4 грама на стойност 226 лева; 1 бр. златен дамски синджир с тегло 5 грама на стойност 282,50 лева; 1 бр. златен медальон „Богородица" с тегло 3 грама на стойност 169,50 лева; 1 бр. златен медальон зодия „Риби" с тегло 3 грама на стойност 169,50 лева; 2 бр. златни мъжка и дамска халки с общо тегло 12 грама на обща стойност 678 лева; 1 бр. златен дамски пръстен, тип „Пиано" с тегло 12 грама на стойност 678 лева; 1 бр. златно дамско колие с медальон „Версаче" с общо тегло 30 грама на стойност 1 695 лева; 1 бр. златен пръстен с тегло 6 грама на стойност 339 лева; 1 чифт златни детски обици с тегло 2 грама на стойност 113 лева; 1 бр. златен кръст с малки камъчета с тегло 10 грама на стойност 565 лева; 1 бр. златен дамски пръстен с перли с тегло 7 грама на стойност 395,50 лева, както и сумата от 2 180 лева и 20 евро /равняващи се на 39,12 лева/, всичко общо в размер на 8 886,12 лева.

         От субективна страна деянието е извършено при условията на пряк умисъл -  подсъдимият е съзнавал общественоопасния характер на извършеното, предвиждал е настъпването на престъпния резултат и е искал именно настъпването на обществено опасните последици.

        При фактическата обстановка, изложена в обвинителния акт и възприета от съда, не може да се направи извод, че е налице престъпление по чл.209 ал.2 от НК.

        При измамата по чл.209 ал.2 от НК, неправилните представи за действителността са налице в съзнанието на пострадалия отпреди и не са били създадени от дееца. Последният само се възползва от вече съществуващите неправилни представи у пострадалия за действителността, мотивира го да извърши акт на имуществено разпореждане и така му причинява имотна вреда.

        В настоящият казус освен „муле“, подсъдимият М. е бил наясно с дейността на другия неизвестен съучастник-съизвършител, бил е наясно, че участва с отделна роля в цялостна операция като съизвършител, бил е наясно, че другият съучастник-съизвършител създава неверните представи у пострадалите и при необходимост М. ги е затвърждавал, като е играел ролята, наредена му по телефона, за да може да вземе парите и ценностите.

        Ето защо доводът на защитата в тази насока е неоснователен.

        Няма деяние по чл.209 ал.2 от НК, а има съучастие във формата на съизвършителство с разпределение на ролите, като подс.М.освен пряк умисъл за измамата е имал и характерния общ умисъл за съучастие, свързан с представи за дейността на другия неизвестен съизвършител, за който М.е знаел и разбирал, че извършва непосредственото въвеждане в заблуждение на пострадалите, което подсъдимият след това е затвърждавал, играейки своята роля.  

        Подсъдимият е неосъждан. Няма криминални регистрации. С добри характеристични данни е.

        В тази връзка съдът определи наказанието на подсъдимия по следния начин :

        Делото протече по реда на пълното съкратено съдебно следствие по чл.371 т.2 от НПК. Съставът на чл.209 ал.1 от НК предвижда наказание „лишаване от свобода” за срок от 1 – до 6 години. Съдът определи най-напред наказанието на подсъдимия по общите правила. Съдът обсъди съотношението на смекчаващи и отегчаващи вината обстоятелства. Като смекчаващи вината обстоятелства съдът цени – чистото съдебно минало, добрите характеристични данни, липсата на криминални регистрации, пълните самопризнания още от досъдебното производство, оказаното съдействие на органите и съда, изразеното критично отношение, тежкото финансово положение на подсъдимия в момента на извършване на деянието. Като отегчаващи вината обстоятелства съдът цени – големият размер на причинените на пострадалата вреди, престъпната упоритост при извършване на деянието. Ето защо съдът счете, че наказанието следва да се определи при превес на смекчаващите вината обстоятелства – т.е над минимума и под средния размер – а именно „лишаване от свобода“ за срок от 1 година и 6 месеца. След това с оглед правилото на 1 / 3 по чл.58а ал.1 от НК съдът намали наказанието с 1 / 3 или 6 месеца и определи окончателен редуциран размер на наказанието „лишаване от свобода“ за срок от 1 година. Тъй като подсъдимият е неосъждан и целите на наказанието могат да бъдат постигнати и без ефективно изпълнение на наказанието, съдът приложи чл.66 ал.1 от НК и отложи изпълнението на наказанието, с изпитателен срок от 3 години.

        С така наложеното наказание съдът счита, че ще бъдат постигнати целите на личната и генералната превенция на закона, което ще въздействува възпитателно и предупредително както върху дееца, така и по отношение на останалите членове на обществото.

        Гражданския иск по чл.45 от ЗЗД е основателен. Пострадалата М. Я., претендира неговата равностойността на имуществени вреди, които са общо в размер на 8886,12 лева. Това е и претенцията по гражданския иск. Ето защо същият следва да се уважи изцяло, така, както е предявен, ведно със законната лихва считано от датата на увреждането – до окончателното изплащане на сумата.

        С оглед чл.189 ал.3 от НПК подсъдимият бе осъден да заплати и направените по делото разноски в размер на 227,97 лв. за експертизи.

        Воден от горното, съдът постанови присъдата си.

 

 

                                                                                                        Районен съдия : /п/ не се чете

Вярно с оригинала!

Секретар: В.А.