Решение по дело №7298/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 262134
Дата: 2 август 2021 г. (в сила от 14 септември 2021 г.)
Съдия: Михаела Светлозар Боева
Дело: 20195330107298
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 10 май 2019 г.

Съдържание на акта

                                              

 

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

  262134                   02.08.2021 година                             град Пловдив

 

                                          В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, Гражданско отделение, XXI граждански състав, в публично съдебно заседание на четиринадесети май две хиляди и двадесета година, в състав:

                                                         РАЙОНЕН СЪДИЯ: МИХАЕЛА БОЕВА

                                                                  

при участието на секретаря Малина Петрова,

като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 7298 по описа на съда за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Съдът е сезиран с искова молба от К.И.Б., ЕГН ********** против Н.А.Б., ЕГН **********, с която са предявени обективно съединени осъдителни искове с правно основание по чл. 59 и чл. 86 ЗЗД.

 

Ищцата твърди, че страните сключили граждански брак на ***. На 16.11.2007 г. ***, по *** издал постановление, с което възложил на ответника НИ – СОС в сграда с идентификатор ***, с адрес:***, в сграда с ***, в ПИ с ***, с площ от 85 кв.м., предназначение - жилище, апартамент, ведно с избено помещение № 1 с площ от 3,45 кв.м. Постановлението влязло в законна сила на 27.11.2007 г., вписано в СВ на 28.11.2007 г., като въз основа на него бил издаден *** на НИ, вписан в СВ – ***.

На 04.10.2017 г. страните продали на трето лице притежавания от тях НИ за сумата от 18 400 евро, преведена по банков път на ответника.

Твърди се, че продаденият имот е придобит в режим на СИО, поради което половината сума се дължи на ищцата. Бракът бил прекратен с влязло в сила Решение № 268/21.01.2019 г. по гр.д. № 14362/2018 г. на ПРС, IV бр.с.

Въпреки неколкократните разговори и опити за доброволно уреждане на отношенията, ответникът отказал плащане. Поради това се моли за присъждане на сумата от 9200 евро или левовата равностойност от 17 994 лева, ведно с обезщетение за забава в размер на 2919 лева за периода 04.10.2017 г. – 10.05.2019 г. Претендират се разноски.

 

В срока по чл. 131 ГПК е постъпил отговор, с който оспорва иска. Твърди, че имотът е придобит в резултат на влагане единствено на лични средства, получени от продажбата на дружествени дялове в „Напредък” ООД – гр. Димитровград, съгласно договор от ***. Посочената в последния продажна цена от 20000 лева била привидна, като действителната уговорка била за 60 000 лева, за което бил подписан анекс /обратно писмо/ с нот. удостоверени подписи.

След получаване на сумата от 40 000 лева, на 12.10.2007 г. внесъл в брой по сметка на *** задатък от 3148,80 лева за участие в проданта на имота. На същия ден, внесъл останалата част в свой едномесечен депозитен влог в „Банка ДСК” ЕАД. След като бил обявен за купувач на имота, внесъл останалата част от цената в размер на 28 551,20 лева на 12.11.2007 г. от своята депозитна сметка по тази на ***.

Ищцата нямала принос за придобиване на имота, поради което и не се дължало плащане на исковите суми. Моли за отхвърляне на исковете. Претендира разноски.

 

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства по свое убеждение и по реда на чл. 235, ал. 2, вр. с чл. 12 ГПК, обсъди възраженията, доводите и исканията на страните, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

 

На основание чл. 153, вр. с чл. 146, ал. 1, т.3 и т.4 ГПК – като безспорни и ненуждаещи се от доказване са отделени обстоятелствата, че: между страните е сключен граждански брак, по време на който на ответника е възложен описаният НИ от ***/-*, вследствие на публична продан; че е издаден ***; на *** е сключен договор за покупко – продажба, с който страните са продали на трето лице имота, а цената от 18 400 евро е получена само от ответника; че гражданският брак е прекратен с влязло в сила Решение № 268/21.01.2019 г. по гр.д. № 14362/2018 г. на ПРС, IV бр.с. /вж. Определение по чл. 140 ГПК 11986/28.10.2019 г. – л.47-48/.

Съдът приема тези обстоятелства за доказани, включително като ги съпостави с приобщените по делото доказателства.

По фактическата обстановка няма спор, въпросът е доказано ли е твърдението на ответника за придобиване на имота единствено с лични средства, при което и половината получена продажна цена да не е дължима на бившата му съпруга.
           На 12.10.2007 г. ответникът е внесъл задатък по  *** /л.27/ от 3148,80 лева. На същата дата – 12.10.2007 г. е сключил договор и анекс към него за продажба на дружествени дялове на „Напредък“ ООД, в което е бил съдружник. Според отразеното в анекса, от реално уговорената цена за тях от 60 000 лева, е получил на деня и в брой част в размер на 40 000 лева. Тези частни документи са противопоставими на ищцата, предвид нотариалното удостоверяване на подписите на страните на посочената дата, при което имат обвързваща док. стойност за нея. В частта - разписка относно плащането на сумата, материалната док. стойност няма обвързваща сила, но няма доказателства, които да я оборват или да й противостоят по какъвто и да е начин, дори напротив. От съвкупния анализ и на св. показания /св. А.Б. – п. на ответника/, се установява, че така отразената сума реално е била предадена на ответника. Няма ограничение за ползване на св. показания, съгл. чл. 164, ал.1, т. 4 ГПК, т.к. за самото погасяване има разписка между страните по сделката /писмен акт, който не е оспорен от ищцата своевременно/, а св. показания се ползват само за установяване връзката и факта на постъпване на паричната сума по банковата сметка на ответника, на което действие по „пренасяне“ на парите до банката свидетелят е присъствал лично. За тези обстоятелства и при съобразяване нормата на чл. 172 ГПК, няма пречка същите да бъдат ценени, т.к. са ясни и последователни, при анализ кореспондират с всички събрани и относими към влагането на паричните средства писмени доказателства, като няма такива, които да им противостоят.

В тази връзка, от заключението на ССЕ, което се кредитира като ясно, компетентно изготвено и неоспорено, се установява, че на датата на сключване на договора за ПП и анекса, ответникът е внесъл по своя депозитна сметка на влог сумата от 35 800 лева /така и св., който сочи, че чичо му е внесъл по банковата си сметка сума около 35 000 лева, а предназначението й било за закупуване на имота от ***/. На 12.11.2007 г. от тази депозитна сметка по разплащателната му, ответникът извършва трансфер на сумата от 30 000 лева, като на същата дата, от разпл. сметка в полза на *** е преведена сумата от 28 551,20 лева с основание на превода „доплащане по ***“. След плащането, с постановление от 16.11.2007 г., влязло в сила на 27.11.2007 г., имотът е възложен на ответника.

Опровергаването на презумпцията за съвместен принос на съпрузите за придобитото по възмезден начин по време на брака имущество, когато приобретател по сделката е само единият от съпрузите, става чрез предявяване на иск /съответно възражение/ за трансформация с правно основание чл. 23, ал. 1 и /или ал. 2/ от СК, основан на твърдения, че влагането на лични средства изключва приложението на презумпцията. При това, доказателствената тежест е за този, който предявява претенцията и той следва да установи пълно и главно твърдението си за вложени извънсемейни - лични средства в придобиването на конкретното вещно право.

При така събраните доказателства, анализирани поотделно, в съвкупност и взаимовръзка, съдът намира за доказано твърдението на ответника, че имотът е придобит от него с лични средства. Развилите се отношения във времето, продажбата на др. дялове, което с категоричност се е осъществило през 2007 г., като с оглед връзката между отразеното в анекса – получаване на уговорената цена, св. показания за придружаване на ответника до банката с цел внасянето им, установеното от б. извл. и ССЕ, че на същата дата приблизително еднаква парична сума е била внесена по депозитна сметка на ответника, след което част прехвърлена по разпл. сметка и оттам платена на ***, съдът приема за установено, че презумпцията за съвместен принос е опровергана и конкретният имот е бил придобит от ответника с извънсемейни средства. Няма данни, които да опровергават така развилите се фактически действия и отношения, като връзката между тях потвърждава твърденията на ответника в отговора.

При твърденията за трансформация, критерият за преобразуване на лично имущество в закупения през време на брака имот, е изцяло обективен - изследва се единствено характерът на вложените в придобиването средства. В този смисъл са разясненията, дадени в мотивите на т. 4 на Тълкувателно решение № 5 от 29.12.2014 г. на ВКС по т. д. № 5/2013 г., ОСГТК.

Предвид горното и тъй като с получените средства от продажбата на дружествените дялове, ответникът е покрил цената на имота, е налице пълна трансформация.

Ето защо, половината от получената впоследствие само от ответника продажна цена на имота, не се дължи на ищцата и предявеният главен иск като неоснователен, следва да бъде отхвърлен.

Съдът не достигна до извод за наличие на главен дълг, поради което и акцесорната претенция за обезщетение за забава като обусловена, следва да бъде отхвърлена.

 

По отговорността за разноски:

С оглед изхода на спора при настоящото  му разглеждане, разноски се дължат на ответника, на осн. чл. 78, ал. 3 ГПК. Направено е искане, представен е списък по чл. 80 ГПК и док. за плащане на: 180 лева – деп. за ССЕ /този за свидетел не е изплатен, поради което страната може да поиска връщането му/, както и 1160 лева – платено адв. възнаграждение, съгл. ДПЗС /по отношение на което не е направено възражение за прекомерност до преклузивния за това срок – приключване на устните състезания по делото/.

Така мотивиран, съдът

                                                      Р  Е  Ш  И:

 

ОТХВЪРЛЯ като неоснователни предявените от К.И.Б., ЕГН ********** против Н.А.Б., ЕГН **********, осъдителни искове за присъждане на сумите от: 9200 евро /левова равностойност 17 994 лева/ – главница, представляваща получена без основание сума в размер на половината от продажната цена на имот СОС – апартамент № 1 с идентификатор ***, с адрес:***, в сграда с ***, в ПИ с ***, с площ от 85 кв.м., ведно с избено помещение № 1 с площ от 3,45 кв.м.; 2919 лева – обезщетение за забава за периода 04.10.2017 г. – 10.05.2019 г.

ОСЪЖДА К.И.Б., ЕГН **********, с адрес: *** да плати на Н.А.Б., ЕГН **********, с адрес: ***, сумата от общо 1340 лева /хиляда триста и четиридесет лева/ - разноски по делото.

Решението подлежи на обжалване пред Окръжен съд - Пловдив в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ:/п/

Вярно с оригинала!ВГ