Определение по дело №270/2019 на Районен съд - Котел

Номер на акта: 60
Дата: 30 юни 2020 г. (в сила от 8 юли 2020 г.)
Съдия: Йовка Желязкова Бъчварова
Дело: 20192210200270
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 27 декември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

ПРОТОКОЛ

30 юни 2020 година, град КОТЕЛ

РАЙОНЕН СЪД КОТЕЛ, в публично заседание наказателен състав на тридесети юни две хиляди и двадесета година в състав :

                                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЙОВКА БЪЧВАРОВА

                                                                       ЧЛЕНОВЕ:    …………………………..                                                                                                     ………………………….                                                                       СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: …………………

            ………………………..                

секретар Нелли Митева, прокурор Тодорка Цончева,сложи за разглеждане докладваното от Председателя ЙОВКА БЪЧВАРОВА НОХД № 270/2019 г. по описа на РС Котел.

            Съдът открива съдебното заседание по НОХД № 270 по описа на РС Котел за 2019 г.

На именното повикване в 13:30 часа се явиха:

            За Районна прокуратура Сливен, ред. призовани, се явява прокурор Тодорка Цончева;

            Подсъдимият А.А.И., ред. призован, явява се;

            Подсъдимият С.Н.С., ред. призован, явява се;

            Защитникът на подс. А.И. адв. Р.Д., ред. призован, явява се;

            Защитникът на подс. С.С. адв. Е.М., ред. призован, явява се.

            По даване ход на разпоредителното заседание:

Прокурорът: Да се даде ход на разпоредителното заседание.

Адв. Д.: Да се даде ход на разпоредителното заседание.

Адв. М.: Да се даде ход на разпоредителното заседание.

Подсъдимият А.И.: Да се даде ход на разпоредителното заседание.

            Подсъдимият С.С.: Да се даде ход на разпоредителното заседнаие.

            Съдът намира, че не са налице процесуални пречки за даване ход на разпоредителното заседание, поради което

О П Р Е Д Е Л И:

ДАВА ХОД НА РАЗПОРЕДИТЕЛНОТО ЗАСЕДАНИЕ.

Сне самоличността на подсъдимите:

А.А.И., български гражданин, роден на *** ***, с висше образование, горски стражар в ТП ДГС Котел, женен, неосъждан, живущ ***, ЕГН **********;

С.Н.С., български гражданин, роден на *** ***, със средно специално образование, началник ГСУ „Брязовец“ в ТП ДГС Котел, женен, неосъждан, живущ ***, ЕГН **********.

Съдът РАЗЯСНЯВА на страните правата им по чл. 274 от НПК за отводи към състава на съда, прокурора, съдебния секретар и защитниците.

Прокурорът: Нямам такива искания.

Адв. Д.: Нямам такива искания.

Адв. М.: Нямам такива искания.

Подсъдимият А.И.: Нямам такива искания.

            Подсъдимият С.С.: Нямам такива искания.

            Съдът ПРИСТЪПИ  към обсъждане на въпросите по чл. 248 от НПК, като взе становището на страните по всеки от тях.

Прокурорът: Считам, че делото е подсъдно на РС Котел. Допуснала съм същата грешка в обвинителния акт и има основание да върнете делото. Излишно е да вземам становище по останалите въпроси.

Адв. Д.: Г-жо Председател, счтам, че е допуснатото нарушение отново не е отстранено, тъй като в обвинителния акт отново не се сочи мястото на деянието, за разлика от постановлението, с което обвиняемите са привлечени като такива. Считам в тази връзка за безпредметно да вземам отношение по останалите точки от чл. 248 от НПК.

Адв. М.: Г-жо Председател, поддържам  това, което каза колегата.

 Подсъдимият А.И.: Поддържам това, което каза защитникът ми.

            Подсъдимият С.С.: Поддържам това, което каза защитникът ми.

За да се произнесе по въпросите по чл. 248, ал. 1 от т. 1 – 8 от НПК съдът взе предвид следните обстоятелства:

Съдът, и при повторното внасяне на обвинителния акт, пак е поставен в невъзможност да прецени дали делото му е подсъдно, тъй като в обвинителния акт липсва място на извършване на престъплението. Но съдът приема все пак, че делото е подсъдно на РС Котел, доколкото не е посочено престъплението да е извършено на място извън територията на Община Котел, която попада в съдебния район на съда.

На този етап съдът преценява, че няма основания за прекратяване или спиране на наказателното производство, тъй като не са налични доказателства, които да обосноват извод в същата насока.

Съдът приема, че на досъдебното производство е допуснато отстранимо съществено нарушение на процесуалните правила по смисъла на чл. 249, ал. 4, т. 1 от НПК, тъй като и двамата подсъдими са били лишени от правото да научат за какво престъпление им е повдигнато обвинението с обвинителния акт. Тези нарушения се изразяват в следното :

1/ Липсва посочване на мястото на извършване на престъпленията, за извършването на които се повдига обвинение с обвинителния акт – нито в обстоятелствената част, нито в неговата заключителна част, като не са изпълнени указанията, дадени с протоколно определение от 12.11.2019г., с което съдът на основание чл.249, ал.2 вр. чл.248, ал.1, т.3 от НПК е прекратил образуваното на 16.09.2019г. НОХД № 200/2019г. на РС Котел по обвинителен акт срещу същите обвиняеми за същите обвинения. Изготвени са били нови постановления за привличане, предявени на обвиняемите – на 13.12.2019г. на подс. А.И. и на защитника му адв. Д., и на 16.12.2019г. на обв. С.С. и на защитника му адв. М.. В постановленията е посочено, че всички престъпления са били извършени в местността „Бразовец“ в землището на град Котел, което обаче е пропуснато в обвинителния акт.

2/В обстоятелствената част на обвинителния акт следва логично и последователно да се изложат съображения защо се приема, че коефициентът на плътност на добитата в отдел 13ж еднометрова иглолистна дървесина не е бил 0.55, както е отразено в протокола за определяне на плътност и в приемно-предавателния протокол, двата съставени на 08.06.2018г. от двамата подсъдими. По същество липсва обосноваване на тезата на обвинението. Мотивировката в обвинителната теза се свежда до буквално възпроизвеждане на експертното заключение, изготвено от инж. Лиляна Симеонова, което обаче не е достатачно, за да удовлетвори изискванята на чл.246, ал.2 от НПК.

3/Срещу подсъдимия А.И. е повдигнато обвинение за съставяне на четири документа с невярно съдържание. Не са изложени достататъчно фактически обстоятелства, които са дàли основание на прокуратурата да повдигне това обвинение. Дори не е посочено какво количество дървесина е извозено с всеки от посочените превозни билети и дали е извозена същата дървесина, за която са били съставени на 08.06.2018г. протокола за определяне на коефициента за плътност и приемно-предавателния протокол.

4/В обстоятелствената част на обвинителния акт е изчислена причиненана щата, възлизаща на 623.70 лева, а на страница 4-та от обвинителния акт, най-долу, се казва, че „от изложената фактическа обстановка става ясно, че длъжностните лица А.И. и С.С. са нарушили служебните си задължения с цел да набавят за себе си или за св. Борис Желев Борисов облага и с това са настъпили немаловажни вредни последици в размер на 623.70 лева“, а в следващия абзац се казва, че и двамата обвиняеми били извършили деянието с пряк умисъл. Така описано, обвинението индицира на такова по чл.282 от НК, а същевременно по-нататък е изведен правният извод, че всеки от подсъдимите е извършил престъпление по чл.311, ал.1 вр. чл.20, ал.2 от НК.

Така е допуснато излагане на взаимно изключващи се обстоятелства, които внасят съмнения в яснотата на повдигнатото обвинение.

Както съдът вече е отбелязал при първоначалното връщане, престъплението по чл.311, ал.1 от НК е такова на формално извършване и вредите не са съставомерна част от обективната му страна, поради което не подлежат нито на доказване, нито следва да се посочват в обвинителния акт. В обвинителния акт следва да се посочат само тези обстоятелства, които са относими към състава на престъплението, в извършването на което е обвинено лицето, за да отговаря на изискванията за яснота и да не оставя съмнение нито у съда, нито у привлечените към наказателна отговорност в извършване на какво точно престъпление са обвинени.

Всичко изложено дотук дава на съда основание да приеме, че обвинителният акт е изготвен при нарушаване на разпоредбата на чл.246 от НПК и в този му вид не е в състояние да постави началото на валидно съдебно производство. И при предходното връщане на делото, съдът отбеляза, че следва да се съобразяват указанията по тълкуване и прилагане на закона, дадени с ТР № 2 от 07.10.2002г. на ВКС по н.д. № 2/2002г., ОСНК, а след 01.01.2007г. – и правото на ЕС, и по-специално Директива 2012/13/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 22 май 2012 година относно правото на информация в наказателното производство,  приета с цел да доразвие подробни правила за защитата на процесуалните права и гаранции, произтичащи от Хартата на основните права на ЕС
(2012/C 326/02)
и Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи.

5/Съдът указва, но без да е основание за връщане на делото, че следва да се направи анализ и за възможното приложение на чл.26 от НК и дали деянията, за които се повдига обвинение, не са извършени при условията на продължавана престъпна дейност. 

Допуснатите нарушения не може да бъде санирани в съдебната фаза на процеса, но са отстраними, което налага прекратяване на съдебното производство на делото и връщане на РП Котел за отстраняване на очертаните дотук нередовности. 

            Ръководен от гореизложените съображения, съдът 

О П Р Е Д Е Л И:

По т. 1: Делото е подсъдно на РС Котел.

             По т. 2: Няма основания за спиране или прекратяване на наказателното производство.

            По т. 3: ПРЕКРАТЯВА на осн. чл. 249, ал. 2 вр. чл. 248, ал. 1, т. 3 от НПК съдебното производство по НОХД № 270/2019 г.,  поради допуснати на досъдебното производство отстраними  съществени нарушения на процесуалните правила, съобразно мотивите.

 ВРЪЩА на РП Сливен делото за изпълнение на дадените в обстоятелствената част на протоколното определение указания. 

УКАЗВА на РП Сливен, че ако продължава да поддържа обвинението, следва да се изготви нов обвинителен акт, в който да бъдат отстранени указаните нередовности.

            ОПРЕДЕЛЕНИЕТО            може да се обжалва и протестира пред ОС Сливен с частна жалба, с частен протест в седемдневен срок.

                                                                      

                                                                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

Предвид прекратяването на съдебното производство, е безпредметно съдът да се произнася по останалите въпроси по чл.248, ал.1, т.4-8 от НПК.

ПРОТОКОЛЪТ се изготви в с.з., което приключи в 13:45  часа.

 

                                                                                 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

СЕКРЕТАР: