Решение по дело №788/2018 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 384
Дата: 3 юли 2019 г. (в сила от 10 август 2019 г.)
Съдия: Росица Тодорова Кюртова
Дело: 20185300900788
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 16 октомври 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е  № 384

 

гр.Пловдив, 03.07.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, ХVІ състав, в открито съдебно заседание на четвърти юни две хиляди и деветнадесета година, в състав

 

СЪДИЯ: Росица Кюртова

секретар: Цветелина Бакалова,

като разгледа докладваното от съдията т.дело №788 по описа на съда за 2018 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Предявен е иск с правно основание чл.7, ал.4 ТЗ.

Ищецът „ЛОЗАНА“ЕООД, ЕИК *********, седалище и адрес на управление гр.Пловдив, ул.“Иван Ст.Гешев“ №32, ет.3, ап.15, представлявано от Р.А.С., чрез пълномощник адв.С.А., съдебен адрес ***, твърди, че след като регистрирал фирмата си с наименование „ЛОЗАНА“, в търговския регистър са били регистрирани още две дружества с напълно идентично наименование, едното със седалище в гр.Стара Загора, а второто – със седалище в с.Герман, обл.София. Поддържа, че на основание чл.7 и чл.11 ТЗ само ищецът има право да употребява регистрираната от него фирма. Въз основа на така изложените обстоятелства, в исковата молба е формулиран петитум ответникът да бъде осъден да преустанови ползването на фирменото наименование „ЛОЗАНА“. Претендират се съдебноделоводни разноски.

Ответникът „ЛОЗАНА“ЕООД, ЕИК *********, седалище и адрес на управление с.Герман, обл.София, район Панчарево, вилна зона „Раздолците“ №999, представлявано от Ю.Д.Д., не е подал отговор на исковата молба в срока по чл.367, ал.1 ГПК. Не взима становище по исковете.

Съдът, след като обсъди събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, намира за установено от фактическа страна следното:

От приложените по делото фирмени досиета на страните се установява, че ищцовото дружество е вписано в търговския регистър на Пловдивския окръжен съд с решение от 07.11.1996 г., постановено по ф.д.№5099/1996 г. Дружеството е регистрирано с фирма „ЛОЗАНА“. С решение от 16.05.1996 г. на Софийски градски съд по ф.д.№7192/1996 г. е регистрирано ответното дружество с ограничена отговорност с фирма „ЛОЗАНА“, седалище и адрес на управление с.Герман, обл.София.

Установява се от вписванията в търговския регистър, че пререгистрацията на ищеца в търговския регистър, воден от Агенция по вписванията, е извършена с на 21.02.2008 г. вписване №20080221144718, а ответното дружество е регистрирано в националния регистър на 11.02.2009 г. с вписване №20090211093530.

Разпитан е като свидетел С. Д.. От показанията му се установява, че свидетелят обслужвал правно ищцовото дружество и неговия управител. През 2008-2009 г. бил упълномощен да осъществи контакт с управителя на софийско дружество със седалище в с.Герман, носещо фирма „ЛОЗАНА“. Фирменото наименование съвпадало с това на ищеца, във връзка с което имало проблеми с дублиране на фактури и кореспонденция. Свидетелят се свързал с управителя на софийското дружество, обяснил му за неприятните ситуации във връзка с идентичните фирми, както и за това, че фирмата на ищеца е регистрирана по-рано. Постъпки за промяна на наименованието, обаче, от страна на ответника не били предприети. Управителят, както и търговския обект на ответника, вписледствие не могли да бъдат открити.

При така установената фактическа обстановка, съдът намира от правна страна следното:

Съгласно чл.7, ал.1 ТЗ фирма е наименованието, под което търговецът упражнява занятието си и се подписва. В чл.11, ал.1 ТЗ е установен принципът на т.нар.“изключително право“, според който фирмата може да се употребява само от търговеца, който я е регистрирал. При регистрирани търговци с идентични фирмени наименования изключителното право принадлежи на този търговец, който е регистрирал фирмата първи по време. В чл.7, ал.4 ТЗ е уредено правото на иск за защита на изключителното право чрез преустановяване на недобросъвестното използване на фирма, когато същата е идентична или сходна с регистрирана по-рано фирма. Следва да се уточни, че правилото на чл.7, ал.4 ТЗ е прието през 2011 г. – след влизане в сила на Закона за търговския регистър (ДВ, бр.34 от 25.04.2006 г., в сила от 1.01.2008 г.), което ще рече, че същото е приложимо по отношение т.нар.национален търговски регистър, въведен с последния закон. Преди въвеждането му търговският регистър е уреден от ТЗ като регистър по окръжни съдилища и изключителното право по чл.11, ал.1 ТЗ е разглеждано като такова в рамките на съответния регистър и съответния окръжен съд. Ето защо за изхода на делото не е от значение регистрацията на всяка от страните при съответния окръжен съд, а регистрацията им в националния търговски регистър, в който по силата на гореизложените норми е недопустимо едновременно съществуване на повече от един търговец с идентична фирма в националните рамки, обхванати от регистъра. С оглед данните, събрани по делото, в това число наличните такива в търговския регистър, може да се направи извод, че ищецът е регистрирал за първи път фирмата „ЛОЗАНА“ в търговския регистър, воден от Агенция по вписванията по силата на ЗТРРЮЛНЦ. Неговата регистрация е извършена през 2008 г., докато ответникът е пререгистриран в регистъра през следващата 2009 г. със същата фирма. Заявяването за това е недобросъвестно по смисъла на чл.7, ал.4 ТЗ, тъй като регистърът е общодостъпен и всяко вписано в него обстоятелство се счита известно на третите лица, а към този момент регистрацията на ищцовата фирма вече е съществувала и е била общоизвестна. Недобросъвестността – знание за вече вписаното обстоятелство от ищеца, се установява и от показанията на разпитания по делото свидетел, според които представляващият ответното дружество е бил уведомен от свидетеля, че вече е вписано друго дружество със същата фирма, и  дори е изявил готовност да предприеме действия в тази насока. Такива, обаче, не са предприети, тъй като ответното дружество продължава да е вписано с наименованието на ищеца.

В обобщение на горното, съдът намира, че е изпълнен фактическият състав на иска по чл.7, ал.4, предложение второ ТЗ, поради което ответникът следва да бъде осъден да преустанови недобросъвестното използване на фирма „ЛОЗАНА“, която е идентична с регистрираната по-рано от ищеца.

При този изход на спора и с оглед направеното от ищеца искане, на същия следва да се присъдят деловодни разноски на основание чл.78, ал.1 ГПК. Ищецът е направил разноски за държавна такса в размер 80 лв., като претендира и адвокатско възнаграждение в размер 500 лв., изплатено в брой, общо 580 лв., които следва да се присъдят в тежест на ответника.

Мотивиран от горното, съдът 

 

Р Е Ш И:

 

ОСЪЖДА „ЛОЗАНА“ЕООД, ЕИК *********, седалище и адрес на управление с.Герман, обл.София, район Панчарево, вилна зона „Раздолците“ №999, представлявано от Ю.Д.Д., да преустанови недобросъвестното използване на фирма „ЛОЗАНА“, която е идентична с регистрираната по-рано фирма от „ЛОЗАНА“ЕООД, ЕИК *********, седалище и адрес на управление гр.Пловдив, ул.“Иван Ст.Гешев“ №32, ет.3, ап.15, представлявано от Р.А.С..

ОСЪЖДА „ЛОЗАНА“ЕООД, ЕИК *********, седалище и адрес на управление с.Герман, обл.София, район Панчарево, вилна зона „Раздолците“ №999, представлявано от Ю.Д.Д., да заплати на „ЛОЗАНА“ЕООД, ЕИК *********, седалище и адрес на управление гр.Пловдив, ул.“Иван Ст.Гешев“ №32, ет.3, ап.15, представлявано от Р.А.С., сумата 580 лв. (петстотин и осемдесет лева) – държавна такса и адвокатско възнаграждение за производството по т.д.№788/2018 г. по описа на ОС Пловдив, ХVІ състав.

 

 

Решението подлежи на обжалване пред Апелативен съд Пловдив в двуседмичен срок от връчването му на страните.                      

 

 

ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: