Определение по дело №1260/2019 на Районен съд - Ловеч

Номер на акта: 33
Дата: 22 януари 2020 г. (в сила от 7 февруари 2020 г.)
Съдия: Галя Ангелова Маринова
Дело: 20194310201260
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 декември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

П Р О Т О К О Л

 

Гр. Ловеч, 22.01.2020 г.

 

 

ЛОВЕШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, трети наказателен състав в публично съдебно заседание на двадесет и втори януари две хиляди и двадесета  година, в състав:

 

                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛЯ МАРИНОВА

 

секретар  Татянка Гавазова

сложи за разглеждане НАХД  №1260 по описа  за 2019 год.,

докладвано от с  ъ  д  и  я  т  а

На  именното  повикване  в  09.30   часа  се явиха:   

            РП - Ловеч, редовно призована – не изпраща представител.

Деецът Н.С.Д., нередовно призован - не се явява. За него адв. М.И., служебно назначен на досъдебното производство.

АДВ. И.: Да се даде ход на делото.

Съдът намира, че с оглед редовното призоваване на прокуратурата, не са налице процесуални пречки за даване ход на делото, поради което

ОПРЕДЕЛИ

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО

            Снема самоличността на дееца:

Н.С.Д. - роден на ***г***, с постоянен адрес ***, български гражданин, със средно образование, женен, пенсионер, неосъждан, ЕГН **********.

            ДАВА ХОД НА СЪДЕБНОТО СЛЕДСТВИЕ

ДЕЕЦЪТ Д.: Получил съм постановлението на прокурора. Не съм съгласен с написаното. Нямам вина.  Аз влизам, тя ме бие в лявата страна. Няма челен удар - автомобилът не върви настрани.

АДВ. И.: Г-жо съдия, считам че, тъй като подсъдимият не се признава за виновен и с оглед внимателния анализ на обстоятелствената част на постановлението на прокурора, на база на което е образувано настоящото производство, има сериозни разминавания с диспозитива, в който е подведен под наказателна отговорност обвиняемия и сме изправени пред предпоставките на чл.377 от НК за допуснати отстраними съществени нарушения на процесуалните правила, довело до ограничаване правата на обвиняемия. Накратко ще посоча, че в диспозитива на обвинението е посочено, че  е нарушен чл.20 ал.2 от ЗДвП, а като местоизвършване на деянието е посочен км 7+250, землището на село Голец. В обстоятелствената част на постановлението, категорично и многократно е посочено, че става въпрос за махала Киркова, което е населено място и там важат правилата на чл.21 от ЗДвП – ограничение на скоростта 50 км/ч. Тази констатация я има и в приетата от прокурора автотехническа експертиза, като е изчислена скоростта на движение на автомобила на 65 км/час. Считам, че сме изправени пред хипотезата на чл.20 ал.1, а не на чл.20 ал.2 от НК, както е посочено в постановлението. Друго противоречие между обстоятелствата, описани от прокурора в обвинението, което е повдигнато е цитираният чл.44 ал.2 във вр. с ал.1 от ЗДвП, който касае маневрата „разминаване”, а в обстоятелствената част, прокурорът многократно е описал маневрата „заобикаляне”. Тези две маневри са описани в различни текстове от Правилника за прилагане на ЗДвП, а именно в чл.92 – разминаването и минаване покрай друг участник в движението, който се движи в противоположна посока. Считам, че сме изправени пред хипотеза на ал.2, който касае маневрата „разминаване”, какъвто е настоящия случай. Считам, че така цитираните членове от ЗДвП са в противоречие с обстоятелствената част на постановлението и словесното описание на нарушението, което води до нарушаване правото ни на защита, да разберем в какво точно сме обвинени. Ето защо, моля да върнете делото на прокурора на основание чл.377 и чл.378 ал.3 от НПК.

Съдът, като съобрази направените от защитника на дееца възражения и сам се запозна с постановлението на РП-Ловеч, намира, че възраженията са основателни, тъй като е налице противоречие между обстоятелствената част на постановлението и повдигнатото обвинение. На стр.1 от постановлението е посочено, че лекият автомобил „Фиат Пунто” е предприел изпреварване на спрелия джип. На стр.5 от същото е посочено, че водачът Н.Д. предприел заобикаляне на товарния автомобил, а в самото обвинение  е посочен чл.44 ал.2 във вр. с ал.1 от ЗДвП, който касае маневрата „разминаване”. Т.е., посочени са три различни маневри, за които са налице изрично предвидени правила в ЗДвП и Правилника за приложението му. Основателно е и възражението относно мястото на извършване на престъплението и посоченият, като нарушен текст на разпоредбата на чл.20 ал.2 от ЗДвП, тъй като видно от протокола за оглед на местопроизшествие, инцидентът е възникнал на третокласен път 401, при км 7+250 в Киркова махала, община Угърчин, област Ловеч. Т.е., в населено място, за което е приложим друг текст от ЗДвП. Тъй като съгласно чл.378 ал.3 от НПК, съдът разглежда делото в рамките на фактическите положения, посочени в постановлението, а в случая са налице съществени противоречия, които в същото време са ограничили правата на обвиняемия, намира че наказателното производство следва да бъде прекратено, а делото върнато на прокурора за отстраняване на допуснатите съществени процесуални нарушения и уточняване на фактическите положения, посочени в постановлението.

Водим от гореизложеното и на основание чл.378 ал.3 от НПК, съдът

            ОПРЕДЕЛИ

ПРЕКРАТЯВА съдебното производство.

ВРЪЩА делото на прокурора за отстраняване на допуснати съществени процесуални нарушения и уточняване на фактическите положения, посочени в постановлението.

Определението подлежи на обжалване и протест в 15 дневен срок от днес.

Протоколът се написа в съдебно заседание.

Заседанието  се закри в 10.00 часа.

 

 

                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

           

                                    СЕКРЕТАР: