Решение по дело №14037/2016 на Софийски градски съд

Номер на акта: 3806
Дата: 26 юни 2020 г. (в сила от 3 май 2022 г.)
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20161100114037
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 15 ноември 2016 г.

Съдържание на акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

26.06.20г.

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Георги Иванов

 

 

Разгледа в съдебно заседание на 04.06.20г. /с участието на секретаря Д. Цветкова/  гражданско дело № 14037/16г. и констатира следното:

Предявени са искове от „Б.Т.“ ООД против П. С. с правно основание чл. 55, ал. 1, предл. 1-во от ЗЗД за сумата 46 675 лева и чл. 86 от ЗЗД за сумата 3 026 лева.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Събраните по делото доказателства /писмени и експертни – преценени в съвкупност/  удостоверяват /а това обстоятелство не е и спорно между страните/, че:

На 28.03.16г. – П. С. /в качеството си на управител на „Б.Т.“ ООД – съгласно договор за управление от 19.01.11г./ е разпоредил извършване на банков превод за сума в размер на общо 46 675 лева /от банкова сметка – ***анкова сметка/.

Искът е процесуално допустим /досежно възраженията на ответника в тази връзка/:

Искът е предявен от надлежен управител /представител/ на дружеството - разполагащ с правото /съгласно клаузите на дружествения договор и вписването в търговския регистър/ еднолично да сезира съда с претенция като настоящата. От друга страна /в същата връзка/ - процесуално недопустимо е /особено в хипотеза като настоящата – където П. С. на практика съвместява две качества: представител на ищеца и ответна страна по делото/ ответникът да се разпорежда с предмета на спора /по смисъла на чл. 232 от ГПК/: визираната в този законов текст правна възможност е регламентирана единствено в полза на страна, имаща качеството - ищец. Възприемането на противната /обратната/ логика би довело до принципна невъзможност дружеството да защити правата си срещу управителя /чрез процес като настоящия/. В крайна сметка – изявлението на ответника по чл. 232 от ГПК може да се квалифицира и като противоречащо на правилото /изискването/ по чл. 3 от ГПК /с други думи: заявеното оттегляне на иска се явява процесуално недопустимо и поради императивната забрана на цитирания принципен законов текст/.

С оглед заявеното правно основание на иска /съгласно изрично и конкретно изложените в тази връзка: обстоятелствена част и петитум на исковата молба/, а именно по чл. 55, ал. 1, предл. 1-во от ЗЗД – възражението на ответника по чл. 137, ал. 1, т. 8 от ТЗ във връзка с клаузи от дружествения договор и чл. 145 от ТЗ се явява неоснователно. От друга страна /в същата връзка/: редът по цитирания чл. 145 от ТЗ не изключва правото /възможността/ на дружеството да защити правата си в рамките на друго производство, в това число и такова по чл. 55, ал. 1, предл. 1-во от ЗЗД /изискването на чл. 137, ал. 1, т. 8 от ТЗ е процесуална предпоставка за допустимост само на иска по чл. 145 от ТЗ/.

Главният иск е частично основателен:

По делото е удостоверено с писмени доказателства, че: за периода: от 05.15. до 07.16г.  – процесния договор за управление е бил действащ /на практика правоотношението между страните се явява формално непрекратено и към настоящия момент/. Разпитаният по делото свидетел удостовери, че за същото време – ответникът е изпълнявал /фактически/ управленска дейност във фирмата /в качеството си на управител – представител на юридическото лице/. Действително: по делото липсват доказателства – общото събрание на дружеството /ищец/ да е взело решение по чл. 137, ал. 1, т. 5, предл. 2-ро от ТЗ /с което изрично и конкретно да определи възнаграждение на ответника в качеството му на управител и представител на фирмата/. Липсва клауза с такова съдържание и в самия договор за управление. Събраният по делото доказателствен материал обаче /писмен и експертен – преценен в съвкупност/ удостоверява еднозначно /категорично/ обстоятелството, че – фирмата /ищецът/ е изплащал на ответника /за периода от сключването на процесния договор до 02.16г./ регулярно възнаграждение /като всички плащания са били разпореждани именно във връзка с – на основание на: договора за управление/. В такава хипотеза следва да се приеме /въпреки наличието на съдебна практика в обратна насока – цитираното от ищеца решение на ВКС/, че страните по правоотношението /търговското дружество и управителя/ са постигнали /макар и чрез конклудентни действия, но категорични такива: многократно потвърждавани – преповтаряни във времето/ съгласие относно съществен елемент на договорната връзка /а именно – възнаграждението на ответника/. Нелогично /и правно, съответно – житейски неиздържано/ би било да се приеме /в хипотеза като процесната, а именно: при трайно съществуващи разплащателни фактически отношения между страните/, че процесното правоотношение е било лишено от конкретно съдържание /в частта, касаеща възнаграждението на управителя/. Именно поради това /с оглед спецификата на конкретната хипотеза/ председателят на състава намира посочената съдебна практика /решение на ВКС/ за неприложима в случая. Приетата по делото счетоводна експертиза установява по размер последното /конклудентно определено – съобразно горните съображения/ възнаграждение на управителя, а именно: сумата 2 038, 14 лева /за 04.15г./. Изчислено на тази база – дължимото възнаграждение на управителя /за периода 05.15г. – 03.16г. – към която дата е бил нареден процесния банков превод/ възлиза на общо 17 038, 14 лева. Посочената сума следва да се изключи от обхвата на правилото по чл. 55, ал. 1, предл. 1-во от ЗЗД /доколкото същата – предвид горните съображения представлява: конклудентно уговорено и дължимо на управителя възнаграждение за периода от 05.15г. до 03.16г./. По същите съображения – в полза на ответника следва да се признае правото да задържи и сума в размер на общо 7 636, 86 лева /възнаграждение за периода: 04.16г. – 07.16г./. В тази връзка:

Действително: посочената сума е била наредена за плащане от ответника – авансово /преди посочения период/. Към момента обаче – падежът на това вземане вече се явява настъпил и този факт следва да бъде съобразен в процеса. На практика за такъв период на управителя се следва /при база на изчисление от 2 038, 14 лева/ сума в по-голям размер от общо 7 636, 86 лева /който е посочен в исковата молба/. С оглед принципа на т. нар „дизпозитивно начало“ в процеса обаче – председателят на състава лимитира процесното вземане до размера на тази сума.

С оглед изложеното: искът следва да бъде отхвърлен до размера на сумата общо 24 675 лева /която сума представлява сбор от посочените по-горе две суми – възнаграждения за периода: 05.15г. – 07.16г.; през което време процесното правоотношение е било действащо, съответно – ответникът е изпълнявал възложената му управленска дейност в дружеството/.

 Останалата сума по процесния банков превод /в размер на общо 22 000 лева/ подлежи на възстановяване в полза на дружеството, доколкото същата /предвид изричните и конкретни твърдения на ответника/ излиза извън основанието на банковия превод /възнаграждение по договора за управление или „заплати“ – каквато формулировка е използвана в платежното нареждане/. 

Искът по чл. 86 от ЗЗД е неоснователен:

В случая /и в хипотези като процесната/ мораторна лихва се дължи при условията на чл. 84, ал. 2 от ЗЗД /а по делото липсват доказателства, съответно и твърдения – ответникът да е бил канен извън-съдебно да върне процесната главница/. С оглед това – на дружеството следва да се присъди само законната лихва върху горната главница /за периода – след завеждане на делото/.

На последно място:

Правилото по чл. 38, ал. 1 от ЗЗД /цитирано от ищеца – едва в писмената защита на дружеството/ е неприложимо /принципно/ спрямо представителството на юридическите лица. В тази насока е ТР №3/13г. на ОСГТК на ВКС.

Съдът,

Р Е Ш И :

 

 

 

ОСЪЖДА П.С.С. ЕГН ********** да плати на „Б.Т.“ ООД сумата 22 000 лева – на основание чл. 55, ал. 1, предл. 1-во от ЗЗД; законната лихва върху тази сума от 14.11.16г. до цялостното й изплащане и 946 – съдебни разноски /съразмерно на уважените искове/.

ОТХВЪРЛЯ главния иск за сумата над 22 000 лева, а акцесорния иск – изцяло.

ОСЪЖДА „Б.Т.“ ООД да плати на П.С.С. 251 лева - съдебни разноски /съразмерно на отхвърлените искове/.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

 

Председател: