Решение по дело №1400/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260353
Дата: 13 ноември 2020 г. (в сила от 16 ноември 2020 г.)
Съдия: Мария Янкова Вранеску
Дело: 20201100901400
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 29 юли 2020 г.

Съдържание на акта

  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№.........

 

 гр. София

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ТО, VІ-11 състав, в закрито заседание на  тринадесети ноември  през две хиляди и двадесета година, в състав:

                                                                                                                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ВРАНЕСКУ

            

като разгледа докладваното от съдия Вранеску т. дело №1400 по описа за 2020 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 25, ал. 4 от Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел.

Образувано е по жалба на К.А.М. чрез адвокат Х.Н.срещу отказ № 20200715174028/16.07.2020 г. на АВ – ТРРЮЛНЦ.

В жалбата са изложени твърдения, че постановеният от АВ – ТРРЮЛНЦ отказ е неправилен и незаконосъобразен. Твърди, че заявлението е подадено от редовно оправомощено лице. Счита, че е заявено надлежно искане за заличаване на управителя М. на адреса на управление на дружеството. Моли, обжалваният отказ да бъде отменен.

Съдът, като взе предвид доводите в жалбата и приложените писмени доказателства, приема от фактическа и правна страна следното:

Жалбата е подадена от надлежно легитимирано лице, срещу подлежащ на съдебен контрол акт и в законоустановения срок, поради което е процесуално допустима.

За да постанови обжалвания отказ № 20200715174028/16.07.2020 г., длъжностното лице е приело, че К.М. е заявил за вписване заличаването му като управител именно в това си качество, а разпоредбата на чл. 141, ал. 5 ТЗ лишава управителя „в оставка“ от представителна власт по отношение на дружеството. На следващо място длъжностното лице по регистрацията приема, че не се установява уведомлението за напускане на управителя М. да е достигнало до дружеството, тъй като същият е „в оставка“ и няма представителна власт по отношение на дружеството.

 

Разгледана по същество, жалбата е основателна по следните съображения:

В конкретния случай от АВ-ТРРЮЛНЦ е поискано вписване по партидата на „П.Б.****“,ООД, ЕИК *****, промяна в обстоятелствата, касаеща заличаването от търговския регистър на управителя К.М. по реда на чл. 141, ал. 5 от ТЗ.

Настоящият съдебен състав намира, че длъжностното лице по регистрация незаконосъобразно отказва исканото вписване.

Разпоредбата на чл. 141, ал. 5 от ТЗ урежда фактическият състав, при наличието, на който управителят на дружество с ограничена отговорност може да заяви пред ТРРЮЛНЦ заличаването си като такъв. Елементите на този фактически състав са: отправяне на волеизявление до дружеството от страна на управителя, в предписаната за неговата действителност писмена форма; получаването на това волеизявление от дружеството; безрезултатното изтичане на предвидения в нормата едномесечен срок и депозиране на заявление от самия управител, при бездействие на дружеството. Обхватът на проверката, която извършва длъжностното лице по регистрацията, очертан в разпоредбата на чл. 21 от ЗТРРЮЛНЦ, включва преценка относно редовността на документите и съответствието на заявеното за вписване обстоятелство с императивните изисквания на закона.

На първо място следва да бъде посочено, че изцяло неоснователно длъжностното лице по регистрацията приема управителите като такива в положение на оставка и редовни такива. В отношенията на дружеството с третите лица, а в случая органа по регистрацията и съда са именно такива, то от единствено значение е това кое е лицето вписано за управител в ТРРЮЛНЦ.

В този смисъл настоящият състав счита, че предпоставката от фактическия състав за уведомяването на дружеството следва да е постигната, тъй като представеното уведомление до дружеството е получено от адресата чрез представляващото го лице - управителя М.. Последният е действал не в лично качество, а в качеството си на органен представител на дружеството, който именно разполага с пасивна представителна власт. Общото събрание на съдружниците не разполага с представителна власт по отношение на дружеството, тъй като са волеобразуващият, а не волеизявяващият му орган. Получаването на уведомлението от управителя е равнозначно на получаването му от самото дружество в приложение на чл. 141, ал. 2 ТЗ. Това означава, че при връчено на управителя уведомление предвидената в чл. 141, ал. 5 ТЗ предпоставка на уведомяване на дружеството е осъществена. Дали фактически волеобразуващият орган е узнал за полученото уведомление е въпрос на евентуална отговорност на управителя по чл. 145 ТЗ, ако за дружеството са настъпили или настъпят вреди.

Настоящият състав счита, че формално документът е редовен от външна страна и удостоверява, че до дружеството е стигнало изявлението. Видно от преписката към заявлението е представено писмено Уведомление отправено от К.М., в качеството на управител на дружеството „П.Б.****“ ООД и адресирано до седалището и адреса на управление на последното. Уведомлението е получено на 20.05.2020 г., като това обстоятелство е удостоверено от подписа на К.М., който, както беше споменато по-горе, към онзи момент е действал не в лично качество, а в качеството си на органен представител на дружеството. В уведомлението е отбелязано изрично желанието на управителя М. да бъде освободен от длъжността управител на „П.Б.****“ ООД. В посочения в чл. 141, ал. 5 ТЗ едномесечен срок от датата на връчване на уведомлението, изтекъл на 20.06.2020 г., дружеството не е заявило вписване на освобождаване на управителя М. в ТРРЮЛНЦ. Предвид изложеното, и тъй като в процесния случай към заявлението са представени всички изискуеми документи, като същото е подадено от оправомощено лице, следва да се допусне поисканото заличаване като управител на К.М. по партидата на „П.Б.****“ ООД.

Действително към датата, на която е подадено заявлението във вътрешните отношения между съдружниците в „П.Б.****“ ООД и К.М. вече не е съществувало мандатно правоотношение и М. е престанал да бъде и управител, но за третите лица, всички тези, които стоят вън от дружеството, М. продължава да е управител, тъй като не е заличен в регистъра - чл. 141, ал. 6 ТЗ. Длъжностното лице по регистрация и съда се явяват такива трети лица по смисъла на чл. 141, ал. 6 ТЗ, ето защо са обвързани от подаденото от „П.Б.****“ ООД заявление за заличаване на К.М. като управител. В случая заявител е лице по смисъла на чл. 15, ал. 1, т.1 ЗТР – търговецът, чрез неговия представителен орган.

Предвид изложеното следва извод, че са спазени всички предпоставки за вписване на процесното обстоятелство в ТРРЮЛНЦ, поради което е налице незаконосъобразен отказ на длъжностното лице в АВ-ТРРЮЛНЦ, който следва да бъде отменен, а жалбата срещу него – уважена.

Мотивиран от горното, Съдът

 

Р Е Ш И:

 

         ОТМЕНЯ ОТКАЗ № 20200715174028/16.07.2020 г. на АВ – ТРРЮЛНЦ на длъжностно лице по регистрацията, постановен по заявление с входящ № 20200715174028/16.07.2020 година, за вписване на промени по партидата на „П.Б.****“ ООД, ЕИК *****, касаеща заличаване на управителя К.А.М., на основание чл. 141, ал. 5 ТЗ.

         УКАЗВА   на длъжностното лице по регистрацията към Агенция по вписвания – Търговски регистър и регистър на юридическите лица с нестопанска цел да извърши поисканото със заявление входящ № 20200715174028/16.07.2020 година, вписване на промени по партидата на„П.Б.****“ ООД, ЕИК *****.

РЕШЕНИЕТО  не подлежи на обжалване.

Препис от него да се изпрати незабавно на АВ-ТРРЮЛНЦ за изпълнение на дадените указания.  

 

               

              

СЪДИЯ :