Решение по дело №416/2019 на Окръжен съд - Пазарджик

Номер на акта: 113
Дата: 26 септември 2019 г. (в сила от 26 септември 2019 г.)
Съдия: Ивета Бориславова Парпулова
Дело: 20195200600416
Тип на делото: Въззивно административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 юни 2019 г.

Съдържание на акта

   РЕШЕНИЕ

№113

гр.Пазарджик, 26.09. 2019г.

 

В  ИМЕТО НА НАРОДА

Пазарджишкият окръжен съд, наказателна колегия в публично заседание на девети септември през две хиляди и седемнадесета  година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ :ИВЕТА ПАРПУЛОВА

ЧЛЕНОВЕ: ВЕСЕЛИН ПЕТРИЧЕВ

РОСИЦА ВАСИЛЕВА

 

при участието на секретаря СНЕЖАНА ПИСКОВА и  прокурор    Ангел Панков като разгледа докладваното от  съдия Парпулова ВНАХД № 416 по описа за 2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е  въззивно, по реда на глава 21-ва от НПК.

Делото  е образувано по въззивна жалба от  обв.Ц.Я.М. ***   против решение № 59 от 22.05.2019г.   постановено  по НАХД № 234/2018г. на Велинградския районен съд.

          Във въззивната жалба на обв.Ц.Я.М. се излагат оплаквания за неправилност на решението изразило се в необоснованост, незаконосъобразност и допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. Прави се искане за отмяна на решението и постановяване на ново, с което да бъде оправдан  и освободен от наказателна отговорност. Не се сочат нови доказателства.

          В съдебно заседание прокурорът излага становище, че решението на Велинградския РС като правилно - обосновано и законосъобразно следва да се потвърди.

          Адв. А.  , защитник на обвиняемия Ц.М. прави  искане за  уважаване на жалбата , като твърди, че подзащитният му няма вина за станалото ПТП и прави искане да бъде оправдан. Сочи, че е недопустимо изменението на обвинението по Глава 28 НПК, както и че съдът е трябвало да върне делото на прокурора, тъй като е приел нови фактически положения.

Жалбоподателят обв.  Ц.Я.М.  в правото си на лична защита сочи, че е съгласен с доводите на защитника си.

 В правото си на последна дума предоставя на съда.

Окръжният съд като се съобрази с доводите изложени във въззивната жалба и провери законността,обосноваността и справедливостта на обжалваното решение и при съобразяване с разпоредбите на чл.314 ал.1 от НПК , прие следното:

 

          Въззивата жалба на  обв. Ц.М.  е подадена в законовия срок и е  допустима, като разгледана по същество е неоснователна.

 

          Съображенията на въззивният съд са следните:

          С решение № 59 от 22.05.2019г. постановено по АНД № 234/2018г. Велинградския РС е признал обв. Ц.Я.М.  за виновен в  това, че на 10.05.2016г. в гр. В, на бул. „Х А“ на прав пътен участък, при управление на моторно превозно средство - автобус „МАН НЛ 232“ с рег. № РА **** ВТ, собственост на „ Ч. А“ ЕООД, гр. В., с управител К. Д. Б., като нарушил правилата за движение по пътищата на  чл. 25, ал.1 ЗДвП /в редакцията от 1999г/,чл.25, ал.2 ЗДвП и чл. 91, ал.З ППЗДвП,а именно: като водач на пътно превозно средство, предприел маневра „заобикаляне“, при което създал опасност за другите участници в движението, като навлезнал частично в насрещната лента за движение, без да пропусне насрещно движещите се МПС и без да се съобрази с тяхното положение, посока и скорост на движение, вследствие на което предизвикал удари между насрещно движещите се леки автомобили Ф. Г с рег. № РА **** АХ, управляван от К. С. Т., и Ауди А4 с рег. № РА **** ВА, управляван от Й. К. З., и управлявания от него автобус и лекия автомобил Фолксваген голф, като по непредпазливост причинил средна телесна повреда на К. С. Т., изразяваща се в травматичен шок, причинил на пострадалия разстройство на здравето, временно опасно за живота по см. на чл.129 НК - престъпление по чл.343, ал.1, б „б“, предложение второ от НК , във връзка с  вр. чл.342, ал.1 от НК,  чл. 25, ал.1 и ал.2  от ЗДвП и чл. 91, ал.З от  ППЗДвП и  го  е освободил от наказателна отговорност за престъпление по  чл.343, ал.1, б „б“, предложение второ от НК , във връзка с  вр. чл.342, ал.1 от НК,  чл. 25, ал.1 и ал.2  от ЗДвП и чл. 91, ал.З от  ППЗДвП ,като на основание чл.78а от НК му  е наложил административно наказание глоба  в размер на  хиляда лева .

На осн. чл.343г от НК ,във връзка с чл.37 ,ал. 1,т.7 и т.6 от НК е  лишил обв. Ц.Я.М.  от право да управлява МПС за срок от  четири месеца , считано от изпълнение на наказанието.

Присъдил е разноски по делото.

 

          Въз основа на събраните в ДП доказателства първоинстанционният съд е приел следната фактическа обстановка:

          Обв. Ц.М. работи като шофьор към „Ч. А” ЕООД. На 10.05.2016 год. бил на работа,  като извършвал превоз на пътници по линия  В. – Р. с автобус „МАН-НЛ 232” с рег. № РА **** ВТ. Около 14:30 ч. от Автогара В. тръгнали два автобуса, единият управляван от  обв. М., и втори автобус с м. „С.” с рег. № РА ****, управляван от св. Д., пътуващ по линия В. – с.Д.

          В около 14:35 ч.  автобусът управляван от св.Д.  спрял на автобусната спирка, намираща се  в гр.В., срещу бензиностанция „П.”, а зад него спрял автобуса, управляван от обв. М..*** във В., който в тази част  пътното  платно е маркираон с непрекъсната осева линия. На спирката имало доста пътници за с.Д.,поради което  престоя на автобуса, пътуващ за това село продължил по-дълго. Обв. М. решил да не изчака тръгването на този автобус  и предприел маневра заобикаляне на спрелия пред него автобус, като по време на същата навлязъл   частично в насрещното платно за движение.

          По същото време в посока от магазин „Л” към центъра на В. ,по бул.”Х. А.”, в насрещното платно за движение се движел две МПС  едно след  друго – лек автомобил „Фолксваген Голф” с рег.№ РА **** АХ,управляван от св. К. Т.,а след него  лек автомобил „Ауди А4” с рег.№ РА **** ВА , управляван от св. Й. З. Във „Фолксваген Голф” пътувала и св. Е. Д. – приятелка на водача. В момента, в който управлявания от св.Т автомобил „Фолксваген Голф” приближил до автобусната спирка, намираща се на отсрещната страна , водачът му  забелязал, че автобус, управляван от обв. М., навлиза в неговата лента за движение. С цел да избегне удара, рязко натиснал спирачки и спрял. Водачът на лекия автомобил „Ауди“ св.З., движещ се след автомобила управляван от св.Т. бил изненадан от тази маневра и също натиснал спирачка, за да спре. В този момент ударил отзад в дясната част на бронята предния автомобил, като вследствие на този удар го придвижил напред и леко го завъртял. По същото време водачът на автобуса, предприел маневра заобикаляне – обв. М. не се опитал нито да спре, нито да намали скоростта, а продължил напред и се блъснал в лекия автомобил „Фолксваген Голф”, вследствие на което той бил избутан  и спрял на средата на платното върху осевата линия. Обв. М. не останал на мястото на сблъсъка, а преместил автобуса напред, като в същия момент автобуса за с.Д. заминал по направление.

          За настъпилото ПТП св. З. веднага се обадил на тел. 112, а от автобуса – управляван от обв. М. слязъл св. Д., който  се возел в него и видял как е станало ПТП.

          На местопроизшествието пристигнали и полицаите Ш, Л. и Г. , като водачите били  изпробвани с техническо средство за наличие на алкохол като пробите били отри­цателни. Местопроизшествието  било запазено до пристигането на дежурно - опе­ративната група. Междувременно автобусът бил преместен  до входа на ЗММ.

               Видно от заключението на  съдебно - медицинска и допълнителна такава експертизи, на св.Т. е причинен  травматичен шок, представляващ разстройство на здравето, временно опасно за живота, както и повърхностна травма в окосмената част на главата, контузия на главата и тялото, сътресение на мозъка, разкъсно-контузна рана в лявата слепоочно-теменна област. Вещото лице д-р П.сочи, че тези увреждания са причинени по механизма на действие на твърд, тъп предмет чрез удар с или върху такъв и добре отговарят да са получени при ПТП – пострадал водач на лек автомобил , без поставен обезопасителен колан при блъскане в друго МПС. Според вещото лице посочените травматични увреждания са причинени от удара отпред  ,а не от удара отзад  - този удар би причинил увреждане на шийните прешлени, а такива няма констатирани.

          За да приеме посочената фактическа обстановка съдът е обсъди показанията на свидетелите очевидци, така и повторната автотехническа експертиза

          Според заключението на извършената по делото повторна  авто- техническа експертиза,  извършена от вещото лице инж.Маджаров мястото на ПТП е прав участък на бул. „Х. А.” , с неограничена метеорологична видимост, уличните платна са били в добро състояние и има хоризонтална маркировка – единична непрекъсната осева линия М1, като произшествието се е развило в следната последователност – щофьорът на автобус „МАН-НЛ 232” с рег. № РА **** ВТ, обв. М. е предприел маневра заобикаляне на спрял на спирката автобус; управляващия лек автомобил „Форксваген Голф” св.Т. спира, за да пропусне автобуса,к ойто вече е навлязъл в чужда лента за движение , като шофьора на пътуващия след него лек автомобил „Ауди” забелязва спирането на лекия автомобил пред него, но поради недостатъчна дистанция не е успял да спре  напълно и го блъска  - първия удар е между двата леки автомобила и след това последва удар с автобуса, управляван от обв. М.. В заключението си вещото лице сочи, че водачът на автобуса не е успял да реагира и продължил напред, отблъсквайки лекия автомобил „Фолксваген Голф”  към останалия на място лек автомобил „Ауди” и определя мястото на сблъсъка , както и че  първоначално опасната пътна ситуация е предизвикана от частичното навлизане на автобуса „МАН” в лявата лента за движение, като то не е препятствало напълно движението на лекия автомобил „Фолксваген Голф” и е последвало преместване на този автомобил от удара му с лекия автомобил „Ауди”, поради недостатъчна дистанция.

          Обсъждайки доказателствата по делото- гласни и писмени, вкл. и експертизите първоинстанционния съд е приел, че обв. Ц.Я.М.  е осъществил от обективна и субективна страна признаците на престъпния състав на престъпление по чл.343, ал.1, б „б“, предложение второ от НК , във връзка с  вр. чл.342, ал.1 от НК,  чл. 25, ал.1 и ал.2  от ЗДвП и чл. 91, ал.З от  ППЗДвП, като на 10.05.2016г. в гр. В., на бул. „Х. А.“ на прав пътен участък, при управление на МПС - автобус „МАН НЛ 232“ с рег. № РА **** ВТ, след като е  нарушил правилата за движение по пътищата, а именно  чл. 25, ал.1 ЗДвП /в редакцията от 1999г/ ,чл.25, ал.2 ЗДвП и чл. 91, ал.З ППЗДвП, е  предприел маневра „заобикаляне“, при което създал опасност за другите участници в движението, като навлезнал частично в насрещната лента за движение, без да пропусне насрещно движещите се МПС и без да се съобрази с тяхното положение, посока и скорост на движение, вследствие на което предизвикал удари между насрещно движещите се леки автомобили „ Фолксваген Голф“ с рег. № РА *** АХ, управляван от св. Т., и „Ауди А4“ с рег. № РА **** ВА, управляван от св. З., и управлявания от него автобус и лекия автомобил „Фолксваген голф“,  и  по непредпазливост причинил средна телесна повреда на К. С. Т., изразяваща се в травматичен шок, причинил на пострадалия разстройство на здравето, временно опасно за живота по смисъла на чл.129 НК.

  Въззивният съд споделя изцяло съображенията на първоинстанционния съд, тъй като същите са законосъобразни и обосновани. Фактическите обстоятелства относно деянието, дееца и вината  са установени с допустимите и относими доказателства. Законът е приложен правилно.

Неоснователни са доводите на защитникът на обв.М., че първоинстанционният съд е нарушил правото му на защита като е приел, че е извършено деяние по чл.343,ал.1 б.“б“ прдл.второ НК във вр.чл.342,ал.1 НК като са допуснати нарушения на ЗДвП визирани в чл. 25, ал.1 ЗДвП /в редакцията от 1999г/ , чл.25, ал.2 ЗДвП и чл. 91, ал.З ППЗДвП, докато  прокурорът в  постановлението за привличане като обвиняем и в постановление с предложение за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание по чл.78а НК се е позовал на деяние по чл.343,ал.1 б.“б“ прдл.второ НК във вр.чл.342,ал.1 НК във вр. с допуснати нарушения по чл.42,ал.2,т.2 ЗДвП и чл.63,ал.2,т.1 ППЗДвП.

Първоинстанционнияут съд е посочил допуснатите нарушения на ЗДвП и ППЗДвП,които са в пряка причинна връзка с вредоносния резултат ,а именно: чл. 25, ал.1 ЗДвП /в редакцията от 1999г./: Водач на пътно превозно средство, който ще предприеме каквато и да е маневра, като например      да се отклони надясно или наляво по платното за движение, в частност за да премине в друга пътна лента ... преди да започне маневрата, трябва да се убеди, че няма да създаде опасност за участниците в движението, които се движат след него, преди него или минават покрай него, и да извърши маневрата, като се съобразява с тяхното положение, посока и скорост на движение ; чл.25, ал.2 ЗДвП : При извършване на маневра, която е свързана с навлизане изцяло или частично в съседна пътна лента, водачът е длъжен да пропусне пътните превозни средства, които се движат по нея; чл. 91, ал.З ППЗДвП : Водачът на заобикалящото пътно превозно средство е длъжен да пропусне пътните превозни средства, движещи се по пътната лента, която ще използва за заобикалянето.

В Постановлението на РП В. се сочи, че обв. М. е бил спрял на спирка след друг автобус, не го изчакал  и  предприел „изпреварването му”,като навлязъл частично в насрещното платно.

В т.7 ППВС №2/22.01.2016г. на ВКС по т.д.№ 2/2016г. ОСНК  е прието, че съдът е компетентен да даде правилната квалификация на нарушението запълващо бланкетната норма на чл.343 НК , когато в обстоятелствената част на обвинението са описани фактическите обстоятелства по извършването му.

В случая допуснатите от обв.М. нарушения на ЗДвП  посочени в чл. 25, ал.1 ЗДвП /в редакцията от 1999г/ , чл.25, ал.2 ЗДвП и чл. 91, ал.З ППЗДвП са в пряка причинна връзка с настъпилия вредоносен резултат-причинена по непредпазливост  средна телесна повреда на постр.св.Т. ВКС приема, че е възможна промяна в правната квалификация с приложението на закон за същото наказуемо престъпление, без да се допуска промяна или допълване на обв.акт относно фактически данни и обстоятелства, свързани с начина на извършване на престъплението. В случая е несъмнено ,че обв.М. е предприел маневра „заобикаляне”,на спрялия пред него автобус,а не маневра изпреварване“.

Първоинстанционният съд в случая не е променил фактическите обстоятелства посочени в Постановлението на прокурора и не се е налагало връщане на делото на основание чл.378,ал.3 НПК.

Неоснователни са и доводите на защитника на обв.М.,че същият няма вина за станалото ПТП, тъй като е предприел маневра заобикаляне на автобуса пред него, който се е забавил много и че в момента, когато е предприел тази маневра  в насрещната лента за движение не е имало движещи се МПС. Събраните по делото доказателства сочат, че първопричината за настъпване на ПТП е  навлизане в лентата за насрещно движение на обв.М. като водач на автобус  МАН НЛ 232“ с рег. № РА**** ВТ,  без да се убеди при започване на маневрата заобикаляне, че няма да създаде опасност за другите участници в движението. Обвиняемият е бил длъжен преди да  предприеме посочената маневра заобикаляне да пропусне пътните превозни средства, които се движат в насрещната лента за движение и не би настъпил сблъсъка между трите МПС.

 Първоинстанционният съд обосновано е приел, че дори и да има допуснати нарушения на правилата за движение по пътищата и от водачите  на другите  МПС – участници  в ПТП (  движение без поставен обезопасителен колан и неспазване на дистанция), т.е при съпричиняване, извода би бил същия.

          Тъй като са  били налице основанията за приложение на чл.78а ал.1 НК - обвиняемият не е осъждан и освобождаван от наказателна отговорност на основание чл.78а ал.1 НК, за извършеното деяние се предвижда наказание глоба от една до три години лишаване от свобода и глоба и от деянието не са били причинени имуществени вреди съдът е приложил тази разпоредба.

          Първоинстанционният съд е определил глоба в размер на 1000 лв., - минималната предвидена в закона.

          На основание чл.78а ал.4 във вр.чл.343г НК съдът е приел, че обв.Ц.М.  следва да бъде лишен от право да управлява МПС за срок от четири месеца. Въззивният съд намира, че определеното наказание лишаване от право да управлява МПС е справедливо и няма основание за намаляването му.

          Решението на първоинстанционния съд като правилно – обосновано и законосъобразно следва да се потвърди, а въззивната жалба като неоснователна се остави без уважение.

          По изложените съображения и на основание  чл.338 НПК Пазарджишкият окръжен съд

 

                                                   Р Е Ш И :

 

        ПОТВЪРЖДАВА решение № 59 от 22.05.2019 г. постановено  по АНД № 234/2018г. на Велинградския  районен съд.

        Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

                                                ЧЛЕНОВЕ : 1/

 

                                                                 2/