Определение по дело №134/2020 на Окръжен съд - Пазарджик

Номер на акта: 124
Дата: 14 април 2020 г. (в сила от 14 април 2020 г.)
Съдия: Красимир Георгиев Ненчев
Дело: 20205200500134
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 19 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

                               О  П   Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е  

 

 

Номер: ……………………. Година  2020г.  Град  Пазарджик, обл. Пазарджишка 

 

 

 

             В   ИМЕТО  НА    НАРОДА

 

 

ОКРЪЖЕН СЪД –  ПАЗАРДЖИК                                     ВЪЗЗИВЕН  СЪСТАВ

На  14.04.                                                                                   2020 година  

 

В публично( закрито) заседание , в следния състав:

 

 

                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР НЕНЧЕВ

                                                                         ЧЛЕНОВЕ : АЛБЕНА ПАЛОВА

                                                                                            МАРИАНА ДИМИТРОВА        

 

СЕКРЕТАР : ……………………… 

ПРОКУРОР: ………………………

като разгледа докладваното от съдията   К. Н. в. ч. гр. д . № 134  по описа за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл. 423 от ГПК -  възражение пред въззивния съд . 

І. Фактическа страна на правния спор.

На 13. 10. 2016г. търговското дружество ЕОС МАТРИКС „ ЕООД  гр. София  , ЕИК *********, със седалище ши адрес на управление на дейността гр. София , р-н „Витоша“, ж.к. „Малинова долина“ , ул.“Рачо Петков –Казанджията“ № 4-6, е подало заявление  за  издаване на заповед за изпълнение  по чл. 410 от ГПК ,против длъжника Г.Д.Б., ЕГН **********, с адрес *** .   

На 08. 12. 2016г. районен съд Пещера е издал Заповед № 419/ 08. 12.2016г. за изпълнение на парично задължение  по чл. 410 от ГПК ,с която искането на молителя е уважено .

От приложеното заповедно производство се установява ,че длъжника не е намерен на регистрирания адрес  в гр. Пещера за връчване на заповедта . Съобщението за връчване на заповедта е върнато в цялост с отбелязване ,че длъжника е в чужбина . При тези данни  заповедния съд , с Разпореждане № 57/11. 01. 2017г.,  е  разпоредил заповедта да се връчи  на длъжника  по реда на чл. 47 от ГПК- чрез залепване на уведомление.

В срока по чл. 414 ал. 2 от ГПК длъжника не е  подал възражение по чл. 414 от ГПК против заповедта .

След влизане в сила на заповедта,заповедния съд е  издал Разпореждане № 469/ 14. 02. 2017г., с което е разпоредил в полза на кредитора да се  издаде изпълнителен лист. Изпълнителният лист е издаден на 15. 02. 2017г.  

След снабдяване с изпълнителен лист  кредитора е образувал изпълнително дело против длъжника № …  при ЧСИ Д.  Д. .

На 23. 05. 2018г. ЧСИ е изпратил съобщение до длъжника изх. № 6522/ 23. 05. 2018г.  за издадената заповед за изпълнение и изпълнителен лист ,с което на основание чл. 428  ал.1 от ГПК е поканил длъжника да изпълни задължението си. Към съобщението е приложен препис от изпълнителния лист , издаден на 15. 02. 2017г. Съобщението е получено от сестрата на длъжника М. Д. Ц. на 31. 07. 2018г.              

На 07. 11. 2019г. длъжника Г.Д.Б. е подал в съда възражение по чл. 423 от ГПК. Във възражението е посочено, че заповедта не е връчена надлежно на длъжника. Искането, което се прави е да се приеме възражението и заповедното производство да се върне на районния съд с указания по чл. 415 ал.1 от ГПК. Представя писмени доказателства в подкрепа на възражението.

Против възражението е постъпил отговор от  заявителя в заповедното производство, търговското дружество ЕОС МАТРИКС „ ЕООД  гр. София  , ЕИК *********. Взема се становище, че възражението е процесуално недопустимо, поради което следва да се остави без разглеждане и да се прекрати производството по делото . При условията на евентуалност се приема, че възражението е неоснователно и следва да се остави без уважение.   

ІІ. Правни изводи . 

1.По възражението на кредитора  за процесуална недопустимост на възражението. 

Възражението е неоснователно.

Според текста на чл. 423 ал.1 от ГПК възражението може да бъде подадено в едномесечен срок от „узнаване“ на заповедта за изпълнение. Във възражението длъжника твърди, че е узнал за заповедта за изпълнение и издадения изпълнителен лист на 11.10. 2019г. , когато ЧСИ му е връчил съобщение за насрочване на опис на движими вещи  на 15.11. 2019г.  Към възражението е представен препис от съобщението на ЧСИ за насрочения опис. От съдържанието на съобщението се установява, че съобщението е връчено на длъжника чрез работодателя му( „Веолия Енерджи Сълюшънс България „ЕАД гр. София )  на 11. 10. 2019г.

Както бе посочено по – горе ,заповедта за изпълнение е връчена на длъжника по реда на чл. 47 ал. 7 от ГПК чрез залепване на уведомление. При този начин на връчване е възможно длъжника да не е узнал за връчване на заповедта за изпълнение( виж чл. 47 ал. 3 от ГПК).  

След образуване на изпълнителното производство заповедта, заедно с препис от изпълнителния лист са връчени на сестрата на длъжника. Във възражението длъжника твърди, че не  е бил уведомен от сестра си за връчването на заповедта. При тези данни следва да се приеме за основателно твърдението на длъжника във възражението , за това ,че е узнал за издадената срещу него заповед за изпълнение на 11. 10. 2019г.,когато му е връчено по местоработата съобщението на ЧСИ за насрочения опис на движими вещи . Няма данни по делото, които да опровергават това твърдение на длъжника. Възражението е подадено на 07. 11.2019г. , при което следва да се приеме, че е подадено в срока по чл. 423 ал. 1 от ГПК.  В тази връзка следва да се отбележи ,че въззивната инстанция приема процесуалната допустимост на възражението единствено въз основа на твърденията на длъжника, които не са опровергани  в производството пред въззивната инстанция . Процесуалната допустимост на възражението, с оглед спазване на преклузивния едномесечен срок по чл. 423 ал.1 от ГПК ,  обаче не следва да се свързва с основателността на възражението, за което съдът ще вземе становище по -долу.  

2. По основателността на възражението.      

Възражението е неоснователно.

Във възражението длъжника се позовава на разпоредбата на чл. 423 ал.1 от т.1  от ГПК, а именно, че заповедта за изпълнение не му е връчена надлежно.  Ненадлежното връчване на заповедта се обосновава с нарушение на разпоредбите на чл. 38 от ГПК и чл. 46 ал.2 от ГПК.

На първо място ,се твърди ,че заповедта за изпълнение   не  е връчена нито на настоящия ,нито на постоянния адрес на длъжника, с което е нарушена разпоредбата на чл. 38 от ГПК. 

Възражението е неоснователно.

В заповедното производство , съдът , в изпълнение на разпоредбата на чл. 411 ал.1 от ГПК е извършил служебна справка за местната подсъдност на длъжника, при което е установил, че постоянния и настоящ адрес ***. На този адрес е изпратено съобщението до длъжника ,ведно с образец от възражението по чл. 414  от ГПК.

На посочения адрес  ЧСИ е изпратил ПДИ до длъжника ,ведно с препис от изпълнителния лист и заповедта за изпълнение, след като също служебно е извършил справка за адреса на длъжника.

Към възражението по чл.

Следва да се отбележи също така, че към възражението по чл. 423 от ГПК длъжника е представил Удостоверение за постоянния си адрес  изх. № АО-659/30.10. 2019г. ,издадено от Община Пещера , в което е посочен адреса в гр. П.. , на който са връчвани съобщенията в заповедното и в изпълнителното производство. Към възражението длъжника не е представил писмени доказателства за регистриран друг постоянен и настоящ адрес, различен от този , който е установен по делото.   

Спазена е разпоредбата на чл. 38 от ГПК ,като заповедта е връчена на регистрирания  настоящ и постоянен адрес на длъжника, които в случая съвпадат.

Второто възражение, което се прави в заповедта е  за нарушение на чл. 46 ал. 2 от ГПК .

Във възражението се твърди ,че лицето ,на което е връчена заповедта за изпълнение не попада в кръга на лицата по чл. 46 ал. 2 от ГПК, на които може да бъде извършено връчването ,  поради което връчването на „друго лице“ не е  извършено надлежно.

Възражението е неоснователно.

От данните по делото се установява, че препис от  заповедта за изпълнение ведно с препис  от издадения изпълнителен лист са връчени от ЧСИ Д. Д. с ПДИ по чл. 428 ал. 1 от ГПК на сестрата на  длъжника  М. Д. Ц.. Сестрата на длъжника попада в кръга на лицата, определени от закона ,като „пълнолетен от домашните му „. От разписката  към съобщението се установява, че сестрата на длъжника се  е съгласила да приеме съобщението, като е поела задължението да предаде призовката на адресата. Разписката е подписана както от връчителя ,така и от другото лице. Изцяло е спазена разпоредбата на чл. 46 ал. 2 от ГПК при връчване съобщението на  „друго лице „.

В текста на чл. 46 ал. 4 от ГПК е посочено ,че с получаване на съобщението от другото лице се смята, че връчването е извършено на адресата. С тази правна норма законодателя презумира връчването на адресата ,независимо от това дали другото лице , което е получило съобщението ще изпълни поетото задължение да предаде призовката на адресата. До доказване на противното се счита ,че съобщението е връчено на адресата.  По делото не са представени доказателства оборващи презумпцията по чл.46 ал.4 от ГПК ,а именно  получателя на съобщението да не е изпълнил задължението си да предаде призовката на адресата.

В заключение следва да се отбележи, че в текста на чл. 46 ал. 4 от ГПК законодателя е предвидил защитен механизъм за адресата  в случая, когато другото лице не е изпълнило задължението си да предаде съобщението на адресата. Ако адресата е отсъствал от адреса и не е било възможно да узнае своевременно за връчването ,той може да поиска възстановяване на срока по реда на чл. 64 от ГПК. В този случай срока по чл.64 ал. 2 от ГПК започва да тече от момента, в който адресата е могъл да узнае за връчването.   

По изложените съображения въззивната инстанция приема, че заповедта за изпълнение е връчена надлежно на длъжника. Два са процесуалните способи, чрез които е извършено надлежното връчване.

Първият способ е по реда на чл. 47ал. 7 от ГПК във вр. с чл.47 ал. 5 и ал. 6 от ГПК чрез залепване на уведомление. Този  процесуален способ е приложен от съда в заповедното производство.

При връчването по този способ са спазени разпоредбите на чл. 47 ал. 1-6 от ГПК-ред. Дв. бр. 59/2007г. Длъжникът е търсен  от връчителя повече от един месец ( от 12. 12. 2016г. до 16. 01. 2017г. ) на регистрирания настоящ и постоянен адрес за връчване на призовката. При направената служебна справка за адресната регистрация на длъжника заповедния съд е установил ,че няма регистриран друг  адрес на длъжника ,освен този ,на който вече е призован, поради което е постановил връчването да се извърши чрез залепване на уведомление.  

Вторият  процесуален способ е по реда на чл. 46 ал.2 от ГПК. Този процесуален способ е използван от ЧСИ в изпълнителното производство. Както бе посочено по-горе, няма нарушение на закона при връчването по този ред. Следва  да се отбележи също така, че при положение, че заповедта за изпълнение и издадения изпълнителен лист са връчени редовно на пълнолетно лице от домашните на длъжника, ЧСИ не е бил длъжен да  връчва документите чрез работодателя на длъжника ,както е процедирал при връчване на съобщението за насрочения опис.          

С оглед изхода на спора пред въззивната инстанция в тежест на длъжника следва да останат направените разноски във въззивното производство . 

Предвид на гореизложеното и на основание чл. 252  от ГПК  във вр. с чл. 423 ал. 1 от ГПК  Пазарджишкия окръжен съд

 

 

О П  Р  Е  Д  Е  Л  И

 

НЕ ПРИЕМА възражение вх. № 6712/ 11. 11. 2019г. на Г.Д.Б., ЕГН **********, с адрес ***, против Заповед № 419/ 08. 12. 2016г., за изпълнение на парично задължение по чл. 410 от ГПК , на районен съд Пещера по ч. гр. д. № 1261/2016г. по описа на съда .

 

     

На основание т. 8 на ТР № 4 / 2013г. от 18. 06.2014г.на ОСГТК на ВКС определението  не подлежи на касационно обжалване .  

 

 

 

                                                     

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:

  ЧЛЕНОВЕ :